Conan Unconquered (RECENZE) – zajímavá strategie nové generace

Catalogue

Review

Aktualizováno

Na začátku května jsme vám přinesli naše dojmy z hraní Conan Unconquered spolu s rozhovorem vedeným s jedním ze zástupců vývojářského studia Petroglyph. Už v nich jste se mohli dočíst, že na nás celek zapůsobil jen do jisté míry. V této recenzi vám povíme, jak vypadá finální verze této RTS a zda se o ní máte zajímat i za předpokladu, že už ve vaší knihovně máte They Are Billions, jemuž je neskutečně podobná.

RecenzeDojmy z hraníRozhovor s vývojářemNovinkyOznámení


• Žánr: RTS • Multiplayer: Ano (online, co-op) • Vývojář: Petroglyph • Vydavatel: Funcom • Platformy a Datum vydání: PC (Steam, 30. května 2019) Homepage: www.conanunconquered.com • Čeština: Ne 


Conan Unconquered – Recenze

  1. Náhodně generované mapy měly být esem Conan Unconquered
  2. S vojákem proti hrdinovi neobstojíš
  3. Dobře postavené opevnění v Conan Unconquered vydrží téměř cokoliv
  4. Hordu divochů tu vede idiot
  5. Petroglyph mi skrze Conan Unconquered ukázalo, že mu inovace nejsou úplně cizí
  6. Recenze Conan Unconquered: závěrečné hodnocení
  7. HW nároky pro Conan Unconquered PC

Náhodně generované mapy měly být esem Conan Unconquered

• Recenze: 29. 5. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Mladičké princezně se jedné noci zdál divoký sen. Její země byla v plamenech, korunu z její uťaté hlavy sundával prastarý mág Thugra Khotan, jehož cílem bylo odjakživa dominovat celému světu. Když se probudila z noční můry, ihned běžela za dvorním věštcem, aby jí poradil, co musí udělat proto, aby říše vybudovaná jejím otcem nepadla do rukou zlovolného černokněžníka. Věrný poddaný jí řekl, že ve vizích viděl, jak impérium zachrání první muž, jemuž na ulici nabídne vládu. Po vyslechnutí jeho slov se panovnice vydala na procházku po poloprázdné metropoli, kde narazila na vyvoleného, jehož příchod byl předpovězen.

Conan Unconquered; screenshot: cover

Beta Conan Unconquered mi ukázala v některých ohledech nadprůměrné dílko, které nakonec vydavatel citelně osekal, kvůli čemuž se z něj stal téměř o třídu horší kus.

Jistě vás moc nepřekvapí, že princezniným vyvoleným bude v tomto dobrodružství vámi zvolený miláček bohů, který se ihned ujme vlády a pustí se do budování obranných valů a kosení nepřátel. Abych byl upřímný, to, jak je v Conan Unconquered zpracován příběh, se mi moc nezamlouvá. Celek by mohl disponovat rozsáhlejší škálou různorodých misí, nebo daleko výraznějším formátem, který by nám osudy postav prezentoval třeba skrze tradiční videa jako u jiných RTS. To, co nám nabízí v současnosti, je absolutně nezajímavý koncept, při jehož hraní mě příliš nemotivuje zdolávat všechny části kampaně. Popravdě se moc nedivím tomu, že vývojáři tento aspekt moc neprezentovali a zaměřili se ve svých videích především na náhodně generované mapy.

Když se rozhodnete vsadit vše na to, že vaše hra bude nabízet náhodně generované světy poskytující hráči vždy zcela odlišný zážitek, je zcela zásadní nabídnout generátoru, který náhodné kombinace vyplivuje, dostatečné množství alternativ, s nimiž může pracovat. Přestože se vývojáři z Petroglyph určitě snažili dát svému systému dostatečný počet mechanizmů, jejich snaha nejspíše vyšla na prázdno. V každém dobrodružství, jež jsem měl možnost v jejich světě prožít, byla totiž jen odlišná část pouště s jinak rozházenými šutry a hnízdy škorpionů. Nikdy jsem neměl pocit, že absolvuji něco unikátního, protože mi v Conan Unconquered prostě scházela další klimatická zóna, ve které bych byl nucen čelit jiným protivníků či reagoval na měnící se teplotu jako třeba v oblíbeném Frostpunku.

Conan Unconquered - Úvodní mise 1 I GEM (Gameplay)

V úvodních etapách hraní Conan Unconquered bude hrdina tím nejsilnějším, co budete mít po ruce. Když jej však postavíte proti mohutné přesile, ani on se jí nedokáže ubránit.

S vojákem proti hrdinovi neobstojíš

Základní mechanizmus bojového systému je založen na mechanizmu oblíbené hry kámen, nůžky, papír, na niž jsem si nedávno vzpomněl třeba i u recenze Imperator: Rome. Stejně jako ve zmíněném díle i zde budou všichni vojáci rozděleni do několika skupin, které jsou vždy zaměřeny na určitý typ protivníků. Jízda je například extrémně efektivní proti střeleckým jednotkám. Ty naopak v boji válcují infanterii, jež slouží především k tomu, aby chránila lučištníka, fragilní házeče kopí a mágy, kteří jsou účinní až do momentu, než jim válečník vrazí nůž do břicha. Na všech zmíněných si pošmáknou nebývale odolná monstra, s nimiž jsou schopni bojovat prakticky jen šampioni, pro něž není středně velká armáda či gigantický škorpion žádným zásadním problémem.

Prakticky jsou to smrtící stroje na zabíjení, které mají tankovací atributy, což z nich dělá většinou poslední pilíře vaší obrany, když vše selže. Vybrat si před každou hrou můžete aktuálně celkem ze dvou hratelných postav. K dispozici vám bude dán samozřejmě Conan s obouručním bastardem a Valerie s dvěma nabroušenými meči. Magii ovládající Kalanthes, jehož jsem si nejvíce oblíbil v betě, je bohužel přístupný jen vlastníkům DLC, takže za něj si budete muset trošku připlatit. Všichni šampioni samozřejmě disponují specifickým typem útoků. Skrze rozšíření dostupný uctívač bohů například užívá v boji posvátný kruh redukující způsobené zranění a zcela odstraňující negativní dlouhodobé efekty, mezi něž se řadí třeba jed, nemoc či oheň, který nepostihuje jen muže, ale také budovy.

Conan Unconquered; gameplay: pavouk Conan Unconquered; gameplay: mágové Conan Unconquered; gameplay: duše

Obranné struktury jsou schopné v Conan Unconquered dočasně zadržet celé hordy, o něž se následně postarají velmi efektivní mágové.

I když lze z předchozích řádků usuzovat, že hlavním úkolem hrdinů je stát v bázi a eliminovat jednu nepřátelskou hordu za druhou, není tomu tak. Šampioni v Conan Unconquered totiž fungují na hodně podobném principu jako jejich bratři v MOBA hrách, takže jsou to lovci monster, čističi zamořených kempů a vyvolení, kteří jsou schopni postavit se hrozbám, jež na prostý lid seslali bohové. Po většinu času s nimi proto prozkoumáváte mapu, hledáte ukryté poklady a lovíte legendární monstra, ze kterých lze získat unikátní předměty otevírající vám nebývale silné schopnosti, jež jim leckdy zachrání život či umožní zvrátit téměř rozhodnutou bitvu.

Dobře postavené opevnění v Conan Unconquered vydrží téměř cokoliv

Stavění báze vývojáři z Petroglyph vyloženě okopírovali od tvůrců They Are Billions, kteří prostě přišli s plně funkčním konceptem, který nebylo nutné nikterak měnit, a tak ho konkurence bez většího rozmýšlení převzala. V úvodní etapě máte palác produkující peníze, kolem něhož nakupíte domečky pro lidi, jež vám za dávku jídla a poskytnutí ochrany dávají měsíční rentu. Abyste uspokojili touhu po jídle, je třeba budovat lovecké chatrče a pole vyžadující k fungování úrodnou půdu. Zpočátku lze budovat jen v okolí sídla panovníka. Když chcete sféru svého vlivu rozšířit, je nezbytné zapíchnout do země praporce expandující území a poskytující body prestiže, jež slouží stejně jako finance a materiál k tomu, abyste za ně vystavěli nové továrny, výcviková centra a obranné struktury.

Conan Unconquered - Úvodní mise 2 I GEM (Gameplay)

Čím dále v Conan Unconquered budete, tím lepší jednotky vám hra nabídne. Ve finálních etapách se vám dostanou do rukou například plošně útočící mágové, schopní kosit nepřátele po desítkách.

Necháte-li město delší dobu bez obranných struktur, nedopadne to s ním dobře. Barbaři jsou totiž dosti agresivní cháska, která si vyloženě libuje v tom, že může ničit ničím nechráněné osady a metropole. Spektrum budov, jimiž lze domy a výcviková centra pohlídat, je naštěstí dostatečně rozsáhlé, díky čemuž většinou nemáte problém od nich nepřátele udržet. Základním kamenem obrany jsou samozřejmě různě odolné hlásky, brány a hradby, jež bohužel nejde osadit jednotkami. Pokud se pustíte aktivně do výzkumu nových technologií, časem na své opevnění namontujete podpůrné mechanizmy zapalující kupříkladu projektily vystřelené z věže. Určitý vývoj vám tu taktéž nabídne hra samotná, která vás stabilně odměňuje za překračování předem daných milníků.

Budovat základnu a obranné valy je zde možné buď sólo, nebo se společníkem, s nímž budete sdílet produkční budovy a hlavní stan. Obtížnost kooperace je pro všechny zúčastněné stejná, Conan Unconquered je totiž úplně jedno, jak jsou jednotliví hráči zdatní. Prakticky počítá s tím, že se jedná o rovnocenné partnery nemající problém odrazit nepřítele a následně budovat sdílenou bázi. Pokud je váš společník horším stratégem než vy, většinou tu budete mít zaděláno na problém, protože vedle své vlastní linie budete muset stabilně hlídat také jeho pozice, což je ve finálních etapách hry nereálné. Osobně právě kvůli této skutečnosti většině zájemců doporučuji, aby si našli podobně zdatného spojence, který jim nebude přítěží, nýbrž rovnocenným partnerem, na něhož bude spoleh.

Conan Unconquered; gameplay: hrdinové Conan Unconquered; gameplay: hrdinové Conan Unconquered; gameplay: red Conan

Elementární spektrum hrdinů je v Conan Unconquered nebývale chudé, a aby toho nebylo málo, rozhodl se Funcom ještě oříznout o jednu postavu, kterou nabízí jakožto DLC. Osobně moc tento krok nechápu, vina však leží na bedrech vydavatele, nikoliv vývojářů.

Hordu divochů tu vede idiot

Ať už hrajete sami nebo s kamarádem, vždy jste nuceni čelit vlnám nepřátel, jejichž rozsah se od počátku bude odvíjet od toho, zda hrajete sólo či máte po ruce spojence. V počátečních etapách bude síla hordy minimální, takže ji rozdrtí bez větších obtíží klidně i hrdina sám. Čím déle však budete hrát, tím rozsáhlejší útoky proti vám umělá inteligence povede. Když se nebudete schopni stabilně vyvíjet, rozšiřovat stavy armády a expandovat svou základnu, většinou se konce hry nedožijete, protože se některému z pěších nepřátel či smrtícímu beranidlu podaří projet defenzivní linií a rozmetá vaši základnu na kusy. Vzhledem k tomu, že se jedná o survival, hra pro vás po zničení hlavní báze končí, jelikož v Conan Unconquered není možné vytvářet úložné pozice.

Mazanost AI v Conan Unconquered nepatří mezi položky, na nichž by celek stál, což je jeho velké štěstí, protože kdyby měla být umělá inteligence jeho klíčovým mechanizmem, zřejmě by to s ním nedopadlo dobře. Komp bohužel občas úplně ztrácí přehled nad svými voji a leckdy ani není schopen dopravit vlnu na místo, na něž má zaútočit. Zajímavé mi na jeho tazích přišlo třeba to, že počítačem řízená armáda se je schopná rozdělit tak, že jeden bod zcela zavalí a na druhou strategickou pozici vyšle jen jednoho muže, čímž se logicky odsoudí k nezdaru. Jejím hlavním trumfem je totiž kvantita, nikoliv kvalita jednotlivců, což si zřejmě často neuvědomuje, když štěpí dostupné síly na nesmyslně malé oddíly.

Conan Unconquered - Magové I GEM (Gameplay)

Hordy nepřátel se proti vašemu opevnění v Conan Unconquered valí prakticky bez ustání. Pokud budete chtít přežít, musíte vše vsadit na hrdinu.

Pokud bych však měl říci, co mě na Conan Unconquered vyloženě štvalo, byl to aspekt pouštních nájezdníků stabilně se objevujících uprostřed mého opevnění. Tvůrci si zřejmě mysleli, že tímto aspektem hráče řádně nabudí a dlouhodobě udrží jeho smysly v pozoru. Nevím, jak na ostatní, ale na mě tento aspekt moc pozitivně nezapůsobil, protože funguje dosti zvláštně. Namísto toho, aby se všichni nepřátelé pohybovali a zjevovali jen na pozicích, které nejsou pod vaší kontrolou, se jen tak zčistajasna vynořují v srdci vašeho impéria a ničí, co se dá, až do okamžiku, než z nich uděláte z kůže stažený kus masa. Zřejmě bych pochopil, kdyby se sabotéři zjevovali v opomíjených bodech, jenže zde se s nimi potkáte všude, což je problém. Upřímně doufám, že tento mechanizmus autoři časem upraví.

Petroglyph mi skrze Conan Unconquered ukázalo, že mu inovace nejsou úplně cizí

Evoluce RTS je nezastavitelná. Conan Unconquered patří mezi jedny z prvních projektů, ve kterých se vývojáři snaží zavádět mechanizmy z aktuálně oblíbených žánrů. Petroglyph nám v něm nabízí nebývale přístupný koncept budování, nepříliš složitý soubojový systém a kooperaci, která představuje primární aspekt, jímž se odlišuje od podobně laděných konkurenčních děl. Jakožto skalnímu fanoušku RTS mi na této strategii vadí především nevýrazný příběh, toporně reagující umělá inteligence, dva hrdinové v základní verzi hry a absence různých klimatických zón dlouhodobě navyšujících znovuhratelnost.

Conan Unconquered; gameplay: bandita

Jedním z prvků, jež mě na Conan Unconquered vyloženě iritují, jsou náhodně se objevující bandité snažící se zničit vaší říší zevnitř.

Staré dobré RTS už nejsou v módě, a tak někteří vývojáři zkouší elementární hratelnost okořenit o nové prvky. Petroglyph se podle mého názoru podařilo vytvořit mírně nadprůměrné dílo, skrze nějž se pokusili ukázat světu, že jsou schopní posouvat žánr kupředu. Conan Unconquered v sobě mixuje mechanizmy z They Are Billions a tradičních MOBA her, díky čemuž nám nakonec nabízí relativně zajímavý koncept, který si i přítomností kooperace a zasazením do temného světa Conana své fanoušky mezi milovníky survivalu jistě najde. I když jsem si hraní celku relativně užil, koupi doporučuji jen na vlastní nebezpečí, protože jsem si s kompletem nebyl schopen vytvořit vřelejší vztah, kvůli němuž bych v něm strávil třeba padesát a více hodin jako u konkurence.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Conan Unconquered: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 67 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
70 %
 Audiovizuální zpracování
70 %
 Znovuhratelnost
65 %
Conan Unconquered; recenze

Klady

  • Relativně jednoduchý soubojový systém
  • Obstojná kombinace mechanizmů z různých žánrů
  • Kooperace navyšující celkovou zábavnost
  • Přístupný koncept budování

Zápory

  • Základní verze nabízí jen dva protagonisty
  • Absence širšího spektra map
  • Nevýrazný příběh
  • Toporná umělá inteligence
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

My name is Ondřej Zeman. I've been playing video games since I was a kid, and over the past few years, my hobby has become a professional reality. Now, I write several dozens of video game reviews. I mostly play strategy games, turn-based RPGs, and quality FPS.

HW nároky pro Conan Unconquered PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core i3-540 3.06GHz / AMD Phenom 9750 Quad-Core Intel Core i5-4690 3.5GHz / AMD FX-8370
Grafická karta NVIDIA GeForce GT 730 v3 / Radeon R5 240 v1 NVIDIA GeForce GTX 970 4GB / Radeon RX 580 4GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
HDD 10 GB 10 GB
i Mohlo by vás zajímat

Conan Unconquered vychází 30. května 2019 na PC. O novinkách vás budeme pravidelně informovat.


Conan Unconquered – Dojmy z hraní

  1. Bez hrdinů se v Conan Unconquered zpočátku neobejdete
  2. I Conan potřebuje občas pomocnou ruku
  3. Conan Unconquered je minimálně dle aktuálně prezentovaného materiálu nebývale podobné They Are Billions
  4. Rozhovor s Renatem Orellanem o budoucnosti RTS, podobě expanzí Conan Unconquered a nové Duně
  5. HW nároky pro Conan Unconquered PC

Bez hrdinů se v Conan Unconquered zpočátku neobejdete

• Dojmy z hraní + rozhovor: 7. 5. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Celkově jsem měl možnost hrát Conan Unconquered celou hodinu, což by mi u tradiční a skutečně komplexní strategie určitě nestačilo. Naštěstí je tento titul trošku jiným typem RTS než většina z nás normálně hraje, takže šedesát minut bylo nakonec dostačujícím úsekem, jenž mi umožnil vytvořit si na komplet určitý názor. Hned na začátku prezentace jsem byl spolu s mým spoluhráčem postaven před naši základnu, v jejímž okolí bylo možné regenerovat námi kontrolované hrdiny a stavět produkční a ekonomické budovy. Abych řekl pravdu, elementární koncept mi po této stránce připomněl dosti návykové They Are Billions, protože se od něho lišil skutečně jen minimálně, což nepovažuji za velké plus, byl bych totiž raději, kdyby mi tato hra nabídla něco unikátního.

Conan Unconquered – oznámení (trailer)

V kůži mocného hrdiny se v Conan Unconquered pustíte do obrany říše, kterou si chtějí podrobit barbarské kmeny a děsivá monstra.

Teoreticky je možné říct, že za unikátní prvek lze považovat hrdiny, kteří v Conan Unconquered zastupují startovní četu z They Are Billions, kde máte po ruce jen několik obyčejných jednotek prozkoumávajících okolí a bránících základnu před výpady zombie. Conan a další bohy vyvolení šampioni představují sílu, se kterou je nutné počítat, protože jsou natolik efektivní, že proti nim neobstojí většina normálních protivníků valících se na vás v prvních minutách hraní. Ano, čtete správně. Armády AI se vaši základnu pokouší zničit už od samého počátku hry, vlny však nedosahují takového rozsahu jako v They Are Billions, takže se s nimi dokáží vypořádat hrdinové bez pomoci jednotek. Skutečnou moc nepřítele začnete pociťovat až po čtyřech vlnách, kdy už si jen s reky nevystačíte.

Totožně jako v jiných hrách vás i v Conan Unconquered budou obyčejné jednotky stát peníze, které tu stejně jako v již několikrát zmíněném They Are Billions produkují chatrče obyčejných lidí, platících vám permanentně za to, že je držíte v bezpečí až do momentu, než jsou zabiti. Zajímavé je, že se vývojáři z Petroglyph rozhodli okopírovat vedle tohoto aspektu také systém rozšiřování území, jež tu neexpandujete za pomoci elektrických věží, nýbrž vlajkami plnícími podobnou roli. Vedle zlata je pro verbování potřeba také notná dávka dřeva, železa, magií posílené ocele a kamení. Některé uvedené suroviny šlo použít nejen k náboru nových válečníků, ale též k výstavbě a vylepšování budov, jejichž spektrum je v Conan Unconquered relativně rozsáhlé.

Conan Unconquered - Start I GEM (Gameplay)

Startovní fáze hraní Conan Unconquered je relativně jednoduchá. Rozhodně se tu nezapotíte tolik, jako u konkurenčních projektů.

I Conan potřebuje občas pomocnou ruku

Z předchozích řádků je jasné, že i přes svou nezměrnou sílu potřebují hrdinové v Conan Unconquered od určité fáze hry stabilní podporu, bez níž jdou rychle pod kytičky. Na samém startu mi bylo umožněno mého Conana podpořit jen dvěma typy válečníků. K dispozici mi byli dáni kontaktně orientovaní šermíři schopni dočasně upoutat pozornost protivníkových sil a kopiníci vrhající svá kopí na nepřátelské jednotky, jejichž výdrž nebyla nikterak závratná, díky čemuž se nejednalo zrovna o nejlepší obránce hradeb. Po čase jsem se naštěstí dostal k proti jízdě extrémně efektivním halapartníkům, dalekonosným střelcům z luku, agilní kavalerii určené k likvidaci nepříliš rychlých čarodějů a léčitelům držících na živu vaše hrdiny spolu s jejich věrnými muži.

Přestože mi v Conan Unconquered byla dána k dispozici relativně slušná škála jednotek, nepřišlo mi, že by většina aktuálně dostupných válečníků dokázala sama o sobě zachránit situaci. O mnoho více na mě zapůsobily defenzivní budovy, jejichž spektrum bylo tvořeno různými typy hradeb, věží a pastí dočasně zpomalujících postup nepřátelských vojsk. Nejvíce platné mi přišly strážní hlásky, do kterých šlo nasadit vrhače kopí a střelce, kterým byla touto cestou značně navýšena obranyschopnost, jež je mimo útroby obranných budov téměř nulová.  Zajímavé mi přišlo vystavění podpůrných struktur zapalujících osazenstvu střílen jejich projektily, díky čemuž byla automaticky značně zvýšena jejich efektivita.

Conan Unconquered; gameplay: oheň Conan Unconquered; gameplay: jed Conan Unconquered; gameplay: rozklad

Vaše armáda i budovy se budou vedle klasického poškození muset v Conan Unconquered vypořádávat také s ohněm, jedem a nemocemi.

Vysokou účinnost obranných struktur v Conan Unconquered lze hravě odůvodnit reakcemi umělé inteligence, která se po většinu času chová podobně jako horda v They Are Billions. V případě, že by se jednalo o nemrtvé šiky, teoreticky by šlo omluvit jejich tupost a absenci touhy najít slabý bod v relativně prostupném defenzivním valu. Armádu AI tu však bohužel tvoří duší obdařené bytosti, jejichž cílem by mělo být nalezení nekrytého místa, skrze nějž by se nejsnáze dostali do útrob pevnosti. Je vskutku smutné, že se o nic takového nepokouší a většinou umírá po stovkách v hrdle láhve, jímž se snaží bez ohledu na ztráty či alternativní cesty, za každou cenu protlačit.

Conan Unconquered je minimálně dle aktuálně prezentovaného materiálu nebývale podobné They Are Billions

Po hodině hraní se vám musím přiznat k tomu, že mi Conan Unconquered připomíná They Are Billions natolik, že se jej nebojím označit za povedený klon, který nám vlastně dává ten samý koncept jako zombie strategie, jen v jiném univerzu. Zaručeně je možno pracovat s tím, že nám tu bude nabídnut vcelku jednoduchý budovatelský mechanizmus opírající se hodně o spektrum hráčových jednotek a rozsáhlou škálu nepřátel snažících se stabilně srazit vaše malé impérium na kolena. Primárním tahounem této hry bude podle mého názoru kooperace s podobně zdatným spoluhráčem, který vás svými výkony nepotáhne aktivně ke dnu. Největším nedostatkem se stane s vysokou pravděpodobností AI, u níž bohužel nepůjde užít omluvu, že se jedná o nemrtvou hordu.

Conan Unconquered; gameplay: domečky Conan Unconquered; gameplay: hradba Conan Unconquered; gameplay: základna

Určité herní prvky Conan Unconquered vám ihned připomenou elementární principy They Are Billions.

Kdybych nikdy neměl možnost hrát They Are Billions, zřejmě bych na Conan Unconquered pohlížel s větším nadšením, protože by mi nabídl nebývale osobitý koncept, jehož zpracování bych i přes některé nedostatky byl schopen chválit. Bohužel jsem ve zmíněné strategii strávil něco přes padesát hodin, takže na ni nejsem schopen díky jejím nesporným kvalitám zcela zapomenout. Na vydání tohoto kousku by se měli připravit hlavně fanoušci kultovního Conana, kterým už zombie lezou kvůli velké oblíbenosti doslova krkem. Hráči preferující komplexnější hratelnost, originalitu a v hordách se pohybující nemrtvé, by si měli vyčkat na vydání plné verze They Are Billions, jež se už pomaličku blíží. Pokud vás zajímá, co nám o jejich kousku řekl jeden z tvůrců, rozhodně neustávejte ve čtení, protože tu pro vás máme ještě rozhovor s jedním z nich.

Rozhovor s Renatem Orellanem o budoucnosti RTS, podobě expanzí Conan Unconquered a nové Duně

Kromě příležitosti hodinu si zahrát Conan Unconquered, nám byla nabídnuta ještě možnost položit několik otázek vývojáři Renatu Orellenovi ze studia Petroglyph. Ten nám velmi ochotně odpověděl na několik dotazů a mírně v odpovědích nastínil budoucnost jejich aktuálně vyvíjené RTS a podobu nových projektů zastupujících doslova kultovní sérii Duna, jejíž licenci Funcom nedávnou koupil.

Conan Unconquered - Coop hraní s Renatem Orellanem I GEM (Gameplay)

Jak je možné vidět na mém hraní s Renatem, kooperace představuje prvek, který Conan Unconquered získá slušnou komunitu.

(Ondřej Zeman): V minulosti jsem měl možnost hrát většinu vašich projektů. Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodli odklonit od vámi stabilně užívaného konceptu a vytvořili Conan Unconquered?

(Renat Orellan): Doposud jsme se věnovali převážně tradičním RTS. Conan Unconquered je experiment, ve kterém jsme se rozhodli zužitkovat naše předchozí zkušenosti z tvorby strategií a vytvořit žánrový projekt s prvky survivalu. Pokud se ptáte na to, proč jsme se rozhodli kráčet touto cestou, do jisté míry za to může Funcom, s nímž jsme už delší dobu diskutovali o tom, že bychom mohli vytvořit RTS, která by určitým způsobem posunula celý žánr novým směrem. Skutečně hodně se nám líbily koncepty některých strategií, a tak jsme je nabídli distributorovi a ten nám je schválil, díky čemuž mohl odstartovat vývoj, jenž skončí na konci tohoto měsíce.

Proč jste se rozhodli zasadit vaši strategii právě do světa Conan? Je tu přeci jen tolik jiných a možná i zajímavějších alternativ. Třeba Warhammer.

Odpověď na tuto otázku je vcelku jednoduchá. Funcom aktuálně vlastní licenci umožňující tvorbu her z univerza Conana, takže do námi navrženého konceptu budování základny a odolávání vlnám vtlačili legendárního barbara. Příběh naší hry bude hodně podobný románu Black Colossus, v němž se princezna po nepříjemné noční můře rozhodla, že příští ráno dá velení nad armádou prvnímu hrdinovi, kterého spatří v ulicích. Zde se můžete těšit na stejně laděnou linku, jen ji nebudete muset absolvovat v kůži Conana.

Conan Unconquered; gameplay: šermíři Conan Unconquered; gameplay: jízda Conan Unconquered; gameplay: horda

Namísto konceptu zombií sází Conan Unconquered na koordinované armády, které mají fakticky stejný cíl jako nemrtvá horda.

Pokud to chápu dobře, Funcom má v současnosti k dispozici vedle licence na svět Conana kultovní Dunu. Je možné v budoucnu počítat s tím, že se bude Petroglyph podílet na RTS z tohoto univerza?

No o tom popravdě nemůžu moc hovořit, protože některé věci se prostě neříkají. Možné je vše, ale jak říkám, nebudu tohle nějak výrazně komentovat, jelikož aktuálně není nic jisté. (V našem videohovoru Renat na tuto otázku reagoval s úsměvem, jenž prozrazoval vše, takže za sebe počítám s tím, že časem si strategii ze světa Duny pod patronátem Petroglyph rozhodně zahrajeme.)

Abych byl upřímný, váš koncept mi neskutečně připomíná They Are Billions. Je to náhoda, nebo jste se při tvorbě vašeho Conan Unconquered inspirovali právě zmíněnou hrou?

Při tvorbě Conan Unconquered jsme se inspirovali dvěma tituly. Hodně velkým vzorem pro nás byl na city hrající Frostpunk a nebývale propracovaný They Are Billions. U obou děl jsme strávili kvanta času, takže se nakonec tento fakt promítl i na našem projektu. Nelze však říct, že by se jednalo o kopírování. Tohle je prostě Conan, takže přestože jsme leccos převzali od konkurenčních projektů, stále tu máme hru, která je určitým způsobem unikátní. Namísto depresivních chvilek známých z Frostpunku či permanentního tlaku, jež jste pociťovali při hraní They Are Billions, tu máte svět přímo si říkající o to, abyste jej aktivně prozkoumávali.

Conan Unconquered; gameplay: díra v obraně Conan Unconquered; gameplay: technologický strom Conan Unconquered; gameplay: pavouci

Vaše království se v Conan Unconquered skrze technologie stabilně posouvá kupředu, což nelze říct o AI, která je schopná ignorovat leccos.

V čem je podle vás Conan Unconquered lepší než They Are Billions, nebo lépe řečeno, co je jeho trumfem, kvůli němuž bych si jej měl koupit?

Máme hrdiny, s nimiž se můžete vydávat na výpravy do okolí. To je aspekt, kterým They Are Billions nedisponuje. Za velký klad považuji také přítomnost stabilních vln, definujících tempo hraní. Hlavním trumfem naší hry je však bezesporu kooperace, kterou v konkurenčním projektu nenajdete, protože je zaměřen především na sólisty. My naopak cílíme na po spolupráci bažící jedince, jimž nabízíme velmi osobitý zážitek.

Jak bude Conan Unconquered vypadat po vydání? Chystáte pro něj vytvořit kosmetická DLC podobně jako u před rokem vydaného Conan Exiles, nebo od vás dostane skutečně hodnotný obsah, stejně jako Total War: Warhammer 2?

Pro začátek je hodně důležité říct, že budoucí podobu Conan Unconquered ovlivní především to, jaké bude mít hra prodeje. Samozřejmě už nyní máme v plánu vytvořit několik kosmetických expanzí a také DLC zaměřená na nové typy postav. Aktuálně však nelze říct, kolik rozšíření hra dostane, či jak na tom budou kvalitativně, protože je pro nás v tomto okamžiku prioritou ji dokončit a pak až reagovat na požadavky komunity a Funcomu, který bude mít naši budoucnost ve svých rukou.

Conan Unconquered - Solo obrana I GEM (Gameplay)

Dějová kampaň je v Conan Unconquered určena především pro solisty, které kooperace či nekonečný režim moc neláká.

Můžeme se popřípadě těšit na nové frakce, nebo zůstanete jen u jednoho národu bránícího se stále proti stejnému nepříteli?

Jak už jsem řekl před několika okamžiky, budoucnost Conan Unconquered bude záležet především na jeho prodejích. Pokud budou hodně dobré, tak je hypoteticky možné počítat s tím, že časem bude naše hra rozšířena o nové frakce, hrdiny a možná i protivníky navyšující celkovou náročnost.

Jaká podle tebe bude budoucnost žánru RTS? Má dle tvého názoru ještě šanci vrátit se do role, kterou měl v 90. letech, kdy vycházela jedna strategie za druhou a trh jimi byl doslova přeplněn?

Na tuhle otázku je skutečně těžké odpovědět. Naše společnost v průběhu své existence zaznamenala řadu vzestupů a pádů. Devadesátá léta byla zlatou érou tohoto žánru, na niž s kolegy velmi rád vzpomínám. V současnosti mi přijde, že jsou strategie pro hráče příliš nepřístupné, takže se skutečně ujmou jen ty, které projdou určitou formou zpřístupňující transformace, jako třeba MOBA hry. Aktuálně jsou dle mého v módě survival RTS spolu s remastery, jež umožňují nováčkům otestovat si klasiky a osvojit si skrze ně tento žánr. Osobně však moc nevěřím tomu, že by se RTS vrátily znovu na vrchol, protože patří mezi ten typ her, na němž hráči vyrůstají a jen málokdy se k němu dostanou mnoho let poté, co hrají třeba TPS nebo FPS.

• Zdroje: Vlastní

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

My name is Ondřej Zeman. I've been playing video games since I was a kid, and over the past few years, my hobby has become a professional reality. Now, I write several dozens of video game reviews. I mostly play strategy games, turn-based RPGs, and quality FPS.


Conan Unconquered – Novinky

  1. (4. 4. 2019) Vaší prioritou se stane obrana nevelkého panství
  2. HW nároky pro Conan Unconquered

Vaší prioritou se stane obrana nevelkého panství

• Novinka: 4. 4. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Za měsíc vycházející RTS Conan Unconquered bude dosti neobvyklým zástupcem žánru, protože v něm nebude přítomna tradiční hra pro více hráčů, či skutečně komplexní budování. Namísto těchto prvků v něm podle vývojářů z Petroglyph Studios dostaneme možnost spolu s kamarádem bránit námi budované sídlo proti nekonečným hordám různorodých monster přicházejících z pustin. Hraní s druhým hráčem samozřejmě nebude nutností. Když se však rozhodnete pro kooperaci, vždy dostanete jednoho z nabízených hrdinu. Z dosavadních informací lze vyloženě počítat s Conanem a Valerií, kteří budou sdílet suroviny nutné k rekrutování jednotek a budování báze.

Conan Unconquered – Gameplay

Na záběrech z hraní nevypadá Conan Unconquered až tak atraktivně jako They Are Billions, snad nám bude mít co nabídnout.

Z dosud představených informací lze soudit, že Conan Unconquered bude propracovanější zástupe klasických tower defence her s tím rozdílem, že v něm budou velkou roli kromě defenzivních struktur hrát také jednotky, jež budete produkovat. Spektrum nepřátel, s nimiž se budeme muset stabilně vypořádávat, bude dle vývojářů složeno z obřích pavouků, hadů, divochů a nekromacerů, proti kterým postavíte tradiční válečníky a vojenskou techniku. Herní mapy budou náhodně generovány, takže tu nikdy nenarazíte na totožný svět, což stejně jako u They Are Billions dle mého značně navýší znovuhratelnost.

Pustit se do budování a obrany říše budeme moci v Conan Unconquered 30. května, kdy k nám dorazí ve dvou edicích, za něž zaplatíte 30-40 euro. Upřímně nevím, zda se na tento kousek úplně těším, protože mi Funcom v minulosti nebyl schopen dokázat, že je schopen dělat hry z tohoto univerza pořádně. Minimálně tedy Conan Exiles bylo dosti diskutabilním dílem, jež bylo časem zavalenou záplavou zbytečných DLC místo toho, aby dostalo řádné expanze. 

• Zdroje: venturebeat.comYoutube(Fanbyte)


Connan Unconquered – Oznámení

  1. Nový Conan Unconquered vypadá v představených záběrech jako Age of Mythology
  2. HW nároky pro Conan Unconquered

Nový Conan Unconquered vypadá v představených záběrech jako Age of Mythology

• Oznámení: 12. 12. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Naše recenze Conan Exiles jasně ukázala, že se jedná o svět s velkým potenciálem, proto se nelze moc divit tomu, že se Funcom rozhodl do něj zasadit další projekt ze své produkce. Conan Unconquered by měla být klasicky laděná strategie, ve které budete stavět základnu a bojovat o přežití v krutém universu, jež vám nedá nic zadarmo. Třebaže vypadá na první pohled jako zmíněný Age of Mythology, celek má v rámci elementárního konceptu blíže k neúspěšnému Stronghold Legends, které bohužel stálo za prd.

Conan Unconquered - Official Cinematic Announcement Trailer

Když se budete snažit, nakonec se v Conan Unconquered objeví i Conan.

Všechny scénáře by mělo být podle dostupných informací možné absolvovat v online kooperaci, v níž si rozdělíte s kamarádem správu pevnosti rovným dílem. Přítomno bude budování, gigantické bitvy a vývoj, který bude zřejmě postaven na zdolávání vln nepřátel, jež se budou valit vstříc branám vašeho sídla. Ve finálních fázích hry byste si měli zpřístupnit různé dobývací mechanizmy, nástražné pasti a legendární hrdiny, jejichž spektru bude rozhodně dominovat kultovní Conan, v jehož světě se Unconquered odehrává.

Za vývojem Conan Unconquered by mělo vedle Funcomu, který jej finančně zaštiťuje, stát také vývojářské studio Petroglyph, jež v posledních letech vytvářelo spíše podřadnější tituly. V minulosti však tito tvůrci pracovali třeba na Command & Conquer či Duna 2, tak si snad něco ze své předchozí tvorby pamatují a přenesou do svého nejnovějšího projektu. Samotné datum vydání Conan Unconquered aktuálně není známo, teoreticky by však hra měla dorazit už v druhém kvartálu 2019, zda tomu tak skutečně bude, je ale otázkou, protože člověk míní a Pán Bůh mění. Za sebe musím říct, že tomuto kousku moc nevěřím, snad mě překvapí.

Connan Unconquered; screenshot, pevnost, Connan Unconquered; screenshot, titan

Obrázek 1:Struktura pevnosti na první pohled připomíná Age of Mythology, v němž její obrana nepatřila mezi nejkomplexnější prvky hry.Obrázek 2:Když bude nejhůř, zřejmě budete moci v Conan Unconquered povolat do boje mocného titána.


238,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: FKP174501
192,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FKP0286660
Conan: Tři klíče k Asambale
Elektronická kniha
129,-
Buy
Available for reading
Order Code: EK28744
181,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: FKP190120
Great price
208,- Save 15,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: FKP185570
225,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: FKP113937
216,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: FKP136390
195,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FKP109798
Amazing Deal
186,- Save 20,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: FKP117528
201,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FKP117004
186,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: FKP88114
Print
P-DC1-WEB13
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info