K vyzkoušení zábavného světa virtuální reality není nutně potřeba investovat do drahých brýlí pro VR. Google za účelem vyzkoušení této technologie budoucnosti představil koncept Cardboard. O co jde a jak si díky němu VR snadno vyzkoušet?
Pojem Google Cardboard VR souvisí s prezentováním obrazu ve virtuální realitě, která se zcela odehrává na sledované obrazovce. Tím se liší oproti AR neboli rozšířené realitě. Ta totiž umisťuje virtuální prvky do skutečného světa. Typickým příkladem VR jsou počítačové a konzolové hry s nasazenými brýlemi (třeba český počin Beat Saber), zatímco příkladem AR je např. aplikace Ikea Place, v níž si přes hledáček fotoaparátu do svého obýváku umístíte virtuální pohovku.
Google Cardboard je skvělou vstupenkou do světa virtuální reality. Neohromí excelentním zobrazením scény a zřejmě vás ani zcela nepohltí, ale za vyzkoušení rozhodně stojí. Na jakém principu tyto brýle vlastně fungují?
Levnější varianty VR brýlí samy o sobě žádným displejem nedisponují. Místo toho se obraz odehrává na displeji vašeho mobilního telefonu, který do brýlí vložíte. Na displeji je pak obraz rozdělen do dvou polí, z nichž je každé určeno ke sledování jedním okem. Tím vlastně vzniká dojem, že sledujete 3D scénu. Zobrazovaný obsah navíc reaguje na pohyby vaší hlavy, tedy spolupracuje s pohybovými čidly smartphonu. U většiny brýlí můžete obraz pohodlně sledovat i s nasazenými dioptrickými brýlemi.
Google prezentuje některé Cardboard brýle na svém webu. Již podle ceny, která je zlomkem ceny kvalitních VR brýlí, můžeme říci, že má jít spíše o prezentaci základů technologie virtuální reality. Tyto levné brýle jsou vyrobeny nejčastěji z lepenky či plastu. Další možností je brýle si vyrobit. Google vytvořil nákresy a návod, jak si takovou konstrukci ke vložení telefonu vlastnoručně poskládat doma. Potřebovat k tomu však budete několik komponentů.
I pro základní VR brýle najdete mnoho využití. Sám Google doporučuje zkusit si virtuální realitu na YouTube videích. U libovolného videa stačí klepnout na 3 tečky a zvolit Sledovat ve VR. Rázem se obraz rozdvojí a pro každé oko jej promítá trochu odlišně, čímž vyvolá dojem hlubšího pocitu ze scény. Lepších výsledků však docílíte při sledování videí natočených ve 360° pomocí panoramatických kamer.
K prezentaci schopností Google Cardboard slouží stejnojmenná aplikace, kterou můžete bezplatně stahovat z Google Play Store či App Store. Pro prvotní vyzkoušení, zda brýle fungují, je naprosto ideální. Když už vás ale videa z YouTube nebaví a chcete si brýle vyzkoušet při akci, další aplikace a hry ve VR získáte po vyhledání pojmů jako „Cardboard“ či „VR“ ve vašem obchodě s aplikacemi.
Jak vidíte, není třeba investovat příliš, přesto si VR můžete užít i u sebe doma. Buď si brýle za sympatickou částku koupíte, nebo je tu možnost vlastního sestavení. Obchody s aplikacemi jsou pak již bohatě zásobeny množstvím her a dalších vizualizací, které vás zabaví a jistě ohromí i vaši rodinu a známé.