Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,173 Results
4.7 18×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO Darjeeling loose tea 100g
Tea black tea, loose tea, Bio, demeter, plastic free, without plastic - 1,690 Kč/1 kg
  169,-
Currently Unavailable
Order Code: HATCA870
4.6 429×
Watch Price/Availability
Nutrend 100% Whey Protein 800 g, iced coffee
Protein - 1,249 Kč/1 kg
  999,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnut11563
4.3 64×
Watch Price/Availability
Pandy Candy 50 g sour fish
Sweets - 50 g, 185 kcal / 100 g
  from  37,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTpan005
4.4 13×
Watch Price/Availability
KetoMix Protein Porridge 280 g (10 servings) - chocolate flavour
Protein Puree - , 370,22kcal calories per 100g, 46g of protein per 100g - 42 Kč/pcs - from 1,496 Kč/1 kg
  419,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTket023
4.1 61×
Watch Price/Availability
GymBeam Creatine 100% Monohydrate 500 g Lemon Lime
Creatine monohydrate - standard, lactose free, gluten free and vegan, flavoured, powder, total weight 500 g, storage temperature from 5 to 25 °C - 638 Kč/1 kg
  319,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym2025
4.6 23×
Watch Price/Availability
MaxiNutrition Hydrating tablets with strawberry lemonade flavour 40 g
Sports Drink – form: tablets, energy value: 205 kcal
  from  56,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmaxin006
4.8 17×
Watch Price/Availability
BASILUR Specialty Earl Grey 100 g, paper
Tea - black, loose-leaf, tea blend, Sri Lankan, weight 100 g - 1,490 Kč/1 kg
  149,-
Currently Unavailable
Order Code: BASCAJ705
4.8 4×
Watch Price/Availability
USN Trust 50 Protein, 500ml, Chocolate
Protein drink - chocolate, 500g, form: liquid/gel - from 158 Kč/1 l
Amazing Deal from  63,- Save 9,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTusn069
4.6 11×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO green tea 250pcs
Tea green tea, Bio, tea bag, fairtrade certification, demeter certification, convenient packaging - from 3.10 Kč/pcs - from 1,598 Kč/1 kg
  from  775,-
Currently Unavailable
Order Code: HATCA627
5.0 6×
Watch Price/Availability
Penco Pelupa 1500g, honey
Carbohydrate Puree , energy value per 100g: 401 kcal - 353 Kč/1 kg
  529,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTpen081
4.3 37×
Watch Price/Availability
MUTANT Madness 225 g, raspberry
Pre-Workout Supplement - kicker, use: before training, raspberry flavour, weight: 225 g - 1,551 Kč/1 kg
  349,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTalt022
4.5 17×
Watch Price/Availability
MUTANT Mass Extreme 2720 g, vanilla ice cream
Gainer -, energy value: 392kcal/100g - 191 Kč/1 kg
Great price 519,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTalt041
4.3 27×
Watch Price/Availability
Mixit Peep Peep 280 g, cocoa
Cereals - cocoa breakfast cereal sweetened with date syrup - 496 Kč/1 kg
  139,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix249
4.5 16×
Watch Price/Availability
BIG BOY Protein granola with white chocolate by @kamilasikl 360g
Granola - 636 Kč/1 kg
  229,-
Currently Unavailable
Order Code: SPT16527
4.4 41×
Watch Price/Availability
Meat Here beef biltong original 40 g
Dried Meat Beef - from 2,975 Kč/1 kg
  from  99,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmah0001
4.8 160×
Watch Price/Availability
Sunar soluble apple drink 200 g
Drink - soluble, without preservatives and colourings, for children from 6 months, apple flavour, weight 200 g
  84,-
Currently Unavailable
Order Code: BABY20833
4.4 43×
Watch Price/Availability
Nutrend Delicious Vegan Protein 450 g, latte macchiato
Protein -, latte flavour - 45 Kč/portion - from 1,509 Kč/1 kg
  679,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnut11368
4.9 14×
Watch Price/Availability
DILMAH Christmas Greetings from Sri Lanka
Tea - Christmas Greetings from Sri Lanka, 90 g - 4.65 Kč/pcs
  279,-
Currently Unavailable
Order Code: DILDS304
4.7 41×
Watch Price/Availability
Nutrend Protein Porridge, 50 g, natural
Protein Puree - , 362kcal calories per 100g, 30g of protein per 100g - 9 Kč/pcs - from 900 Kč/1 kg
Buy with code 2026ALZAEXTRA50 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. 23,-
  45,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnut0079
5.0 1×
Watch Price/Availability
Allnature Sportlab Creatine Creapure 300 g
Creatine monohydrate - micronized, natural, powder, total weight 300 g, storage temperature from 5 to 25 °C - 1,430 Kč/1 kg
Amazing Deal 429,- Save 136,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTant171
3.9 8×
Watch Price/Availability
SimplyMix cocktail (15 servings)
Keto Diet - nutritionally balanced complete meal, high protein content, 1 serving contains 20% of the daily dose of all vitamins and minerals, Contains organic Ashwagandha and Maca, omega-3 fatty acids, vegan formula, contains 15 portions, weight 1 380 g
  659,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTket146
4.7 3×
Watch Price/Availability
True Dates Dates with popcorn flavour 100 g
Dried Fruit - dates, 100 g - 550 Kč/1 kg
New arrival 55,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe119
5.0 2×
Watch Price/Availability
GymBeam Bueno hazelnut butter 340 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, natural, 13 g protein per 100 g, 553 kcal per 100 g, gluten-free, weight 340 g - 644 Kč/1 kg
  219,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym1986
5.0 1×
Watch Price/Availability
Vilgain Double Trouble Protein Bar 12 × 55 g Salted caramel peanut
Protein Bar - 30 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 450 kcal, weight 660 g, peanut and salted caramel flavour - 53 Kč/ks - from 964 Kč/1 kg
  636,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil236
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8179 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.