Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,177 Results
5.0 1×
Watch Price/Availability
Vilgain Double Trouble Protein Bar 12 × 55 g Salted caramel peanut
Protein Bar - 30 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 450 kcal, weight 660 g, peanut and salted caramel flavour - 53 Kč/ks - from 964 Kč/1 kg
  636,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil236
5.0 3×
Watch Price/Availability
Emily Crunchy Seaweed, Sea Salt 50 g
Healthy Crisps - 553 kcal per 100 g, weight 50 g - 1,580 Kč/1 kg
  79,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe002
4.7 79×
Watch Price/Availability
Krušnohor Hijack IPA 15° keg 5l
Beer - Special, India Pale Ale (IPA), top-fermented, bright, 15 °, packed in a keg, country of origin Czech Republic, an alcohol content of 6,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 137 Kč/1 l
  684,-
Currently Unavailable
Order Code: PVvi183
4.7 79×
Watch Price/Availability
Krusnohor Galaxy Trip 12° barrel 5l
Beer - American Pale Ale (APA), top-fermented, bright, 12 °, packed in a keg, country of origin Czech Republic, an alcoholic strength of 5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 114 Kč/1 l
  569,-
Currently Unavailable
Order Code: PVvi182
4.6 23×
Watch Price/Availability
MaxiNutrition Lemon and Lime Flavored Hydration Tablets 40 g
Sports Drink – form: tablets, energy value: 203 kcal
  from  59,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmaxin005
4.9 108×
Watch Price/Availability
. pepper. field Dark red Kampot pepper 50 g
Pepper - dark red, in bag, resealable packaging, weight 50 g - 7,180 Kč/1 kg
  359,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTpep014
5.0 1×
Watch Price/Availability
NOW 5-HTP + Glycine, Taurine and Inositol, 200 mg
Amino Acids - 5-HTP (200 mg), Glycine (100 mg), taurine (100 mg), inositol (100 mg), niacin (20 mg), vitamin B6 (2 mg) in 1 capsule, suitable for vegans, non-GMO, 40 capsules
  497,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnow044
4.4 10×
Watch Price/Availability
Brewery Krušnohor Mix of lagers 12 × 0,5 l
Beer - lager, bottom-fermented, light, packed in non-returnable glass, alcohol content 8 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 92 Kč/1 l
  549,-
Currently Unavailable
Order Code: KRUpi002
4.0 6×
Watch Price/Availability
MyProtein Protein Cookie 75 g, Chocolate Chip
Protein Bar - 50 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 385 kcal, weight 75 g, chocolate flavour - from 733 Kč/1 kg
  from  42,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmyp093
4.4 8×
Watch Price/Availability
MyProtein Impact Weightgainer 2500 g, Chocolate
Gainer -, energy value: 388kcal/100g - 300 Kč/1 kg
  749,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmyp100
4.1 44×
Watch Price/Availability
GymBeam EAA 500 g, orange
Amino Acids - BCAA and EAA, orange flavour, 500 g pack - 998 Kč/1 kg
  499,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym422
5.0 5×
Watch Price/Availability
Alpro Coconut-soy drink Matcha 1 l
Plant-based Drink - multi-species, with flavour of matcha - 79 Kč/1 l
  79,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTdan0101
5.0 1×
Watch Price/Availability
Vilgain Flavourless Creatine 180 capsules
Creatine monohydrate - micronized, lactose free, gluten free and no added sugar, natural, capsules, 180 pc(s) in pack, total weight 180 g, storage temperature from 5 to 25 °C - 1.94 Kč/ks - from 1,939 Kč/1 kg
  349,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil304
3.6 3×
Watch Price/Availability
Vilgain Double Trouble Protein Bar 12 × 55 g blueberry cheesecake
Protein Bar - 29 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 398 kcal, weight 660 g, flavour blueberry and cheesecake - 53 Kč/ks - from 964 Kč/1 kg
  636,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil239
4.7 16×
Watch Price/Availability
Edgar Powerdrink 600g, orange
Energy Drink - in the form of Powder, energy value per 100g: 362,57 kcal
Great price 429,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTedg17
4.2 56×
Watch Price/Availability
GymBeam Pancake & Waffle Mix, vanilla
Směs na palačinky - ; energy values per 100g: 92,26 kcal - 458 Kč/1 kg
  229,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym121
4.6 23×
Watch Price/Availability
MaxiNutrition Blackcurrant flavoured hydration tablets 40 g
Sports Drink – form: tablets, energy value: 201 kcal
  from  62,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmaxin002
4.6 89×
Watch Price/Availability
Extrifit Agrezz 20,8 g orange
Anabolizer special, in powder form, 20,8g, orange flavour
  from  39,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTsupl0465
5.0 3×
Watch Price/Availability
VOXBERG Creatine Monohydrate Creapure 500 g unflavoured
Creatine monohydrate - creapure, gluten free, low sugar and vegan, natural, powder, total weight 500 g, storage temperature to 25 °C - 1,398 Kč/1 kg
  699,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox047
3.9 27×
Watch Price/Availability
MyProtein Protein Brownie, 75 g Chocolate Chunk
Protein Bar - Protein, 75 g, chocolate flavour - 733 Kč/1 kg
  55,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmyp141
4.8 10×
Watch Price/Availability
Yerba Mate Pajarito Tradicional - 500 g
Tea - maté, loose, single varietal, Paraguayan, weight 500 g - 300 Kč/1 kg
Discounted -20 % 150,- 189,-
Currently Unavailable
Order Code: AMAcaj015
4.6 10×
Watch Price/Availability
Jack Links Ham Snack 25 g
Dried Meat Pork - from 3,000 Kč/1 kg
  from  55,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTjack008
4.0 166×
Watch Price/Availability
MyProtein Soy Protein Isolate 1000 g, Natural Strawberry
Protein - Vegetable, soy, Vegan, 90% protein, 33 servings, strawberry flavour - 9.97 Kč/portion - from 329 Kč/1 kg
  329,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmyp122
4.8 23×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO selection of herbal and fruit teas 20pcs
Tea fruit tea, herbal tea, bagged tea, organic - 4.95 Kč/pcs - from 3,300 Kč/1 kg
  99,-
Currently Unavailable
Order Code: HATCA112
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8178 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.