Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,174 Results
4.1 20×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Sweet Chilli Sauce 350 ml
Sauce - sweet chilli, Attachment, sweet and spicy, gluten-free, Vegan, vegetarian and lactose-free, 14 kcal /100 g, total volume 350 ml - 311 Kč/1 l
Great price 109,- Save 10,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym617
4.7 3×
Watch Price/Availability
NATU Almond cream roasted 300 g
Nut Cream - smooth, almond, natural, 21 g protein per 100 g, 628 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 797 Kč/1 kg
  239,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu169
5.0 3×
Watch Price/Availability
Vilgain Double Trouble Protein Bar 12 × 55 g Velvet Choco Almond
Protein Bar - 29 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 386 kcal, weight 660 g, flavour coconut and almond - 53 Kč/ks - from 964 Kč/1 kg
  636,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil241
4.7 79×
Watch Price/Availability
Krušnohor Light lager 12° - 20l barrel
Beer - lager, bottom-fermented, bright, 12 °, packed in a keg, country of origin Czech Republic, an alcohol content of 4,8 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 84 Kč/1 l
  1,689,-
Currently Unavailable
Order Code: PVvi174
5.0 6×
Watch Price/Availability
SALVEST Ponn Organic Pear juice with pulp (6×240 ml)
Juice for children from 4 months of age, organic, without preservatives and artificial colours
Great price 329,- Save 30,-
Currently Unavailable
Order Code: BABY15256
4.1 24×
Watch Price/Availability
Penco Slim Effect 500ml lemon
Fat burner - complex, lemon flavour, volume of the package: 500 ml - 838 Kč/1 l
  419,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTpen0038
4.9 14×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO English Breakfast 20 pcs
Tea - black, bags, single-species, Indian, weight 40 g - from 27 Kč/pcs - from 2,975 Kč/1 kg
  from  108,-
Currently Unavailable
Order Code: HAMcj702
4.6 16×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO Herbal tea turmeric and cinnamon 20 pcs
Tea - Herbal, bags, the raw material used is turmeric, cinnamon and ginger with a positive impact on immunity, single-species, Indian, weight 50 g - 5.45 Kč/pcs - from 2,180 Kč/1 kg
  109,-
Currently Unavailable
Order Code: HAMcj19
5.0 10×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO Fennel tea with mint 20 pcs
Tea - Herbal, bags, the raw material used is fennel, licorice and mint with positive effects on nerves and sleep and digestion and digestion, single-species, Indian, weight 50 g - from 5.42 Kč/pcs - from 2,380 Kč/1 kg
  from  108,-
Currently Unavailable
Order Code: HAMcj443
4.6 10×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea Organic rosehip tea with hibiscus 20pcs
Tea fruit tea, herbal tea, bagged tea, fairtrade certification, organic - from 5.42 Kč/pcs - from 3,967 Kč/1 kg
  from  108,-
Currently Unavailable
Order Code: HATCA429
5.0 18×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO black tea Darjeeling 20pcs
Tea black tea, Bio, tea bag, fairtrade certification, demeter certification, darjeeling - from 5.42 Kč/pcs - from 2,975 Kč/1 kg
  from  108,-
Currently Unavailable
Order Code: HATCA733
4.9 15×
Watch Price/Availability
Edgar Recovery Drink 1000 g, cappucino
Energy Drink - in the form of Powder, energy value per 100g: 397 kcal
  629,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTedg03
5.0 4×
Watch Price/Availability
True Dates Cinnamon roll flavoured dates 100 g
Dried Fruit - dates, 100 g - 550 Kč/1 kg
New arrival 55,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe120
4.4 16×
Watch Price/Availability
Vilgain Electrolyte Drink Mandarin with lemon 500 ml
Electrolytes - - 98 Kč/1 kg
  49,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil229
5.0 7×
Watch Price/Availability
Kompava Wellness Daily Protein 525g, strawberry-raspberry
Protein - multi-ingredient, 65% protein, 15 servings, strawberry and raspberry flavour - 49 Kč/portion - from 1,389 Kč/1 kg
Amazing Deal 729,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTkomp022
4.7 14×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO selection of green teas 20pcs
Tea green tea, tea selection, green tea with lime, green tea with jasmine, green tea with mint, Bio, tea bag, demeter certification - from 5.42 Kč/pcs - from 2,975 Kč/1 kg
  from  108,-
Currently Unavailable
Order Code: HATCA856
4.6 11×
Watch Price/Availability
Teekanne WOF collection 2024
Tea - herbal and fruity, bags, tea blend, Czech, blueberry composition, Chicory, hibiscus, apple, Strawberry, raspberry, orange and rosehip - 3.63 Kč/pcs
  109,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTtee025
5.0 3×
Watch Price/Availability
VOXBERG Creatine Monohydrate Creapure 500 g Raspberry
Creatine monohydrate - creapure, gluten free, low sugar and vegan, flavoured, powder, total weight 500 g, storage temperature to 25 °C - 1,398 Kč/1 kg
  699,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox046
4.3 21×
Watch Price/Availability
SWEATY Electolyte Hydration Mix 24 × 6 g raspberry
Electrolytes - in bags, sodium, potassium, magnesium, calcium, phosphorus, rapid rehydration, suitable after training, vegan, gluten-free - 29 Kč/pcs - from 3,799 Kč/1 kg
  699,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTswea003
5.0 3×
Watch Price/Availability
Vilgain Sweet Nuts Topping Peanuts with white chocolate 270 g
Syrup - sweet hazelnut cream, extra creamy texture, only 5 natural ingredients
  179,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil286
4.9 8×
Watch Price/Availability
BASILUR Leaf of Ceylon Radella paper 100 g
Tea - green, loose, single varietal, Sri Lankan, weight 100 g - 10.75 Kč/pcs - from 1,290 Kč/1 kg
  129,-
Currently Unavailable
Order Code: BASCA91
4.6 429×
Watch Price/Availability
Nutrend 100% Whey Protein 800 g, chocolate brownies
Protein - 1,249 Kč/1 kg
  999,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnut11561
5.0 1×
Watch Price/Availability
Vilgain Electrolytes melon 320 g
Sports Drink – form: powder, energy value: 20 kcal
  449,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil297
4.8 4×
Watch Price/Availability
Vilgain Energy Ball Organic pistachio cream 30 g
Raw Bar , nutritional value 384 kcal per 100g - from 1,400 Kč/1 kg
  from  35,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil175
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8179 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.