Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,174 Results
4.8 48×
Watch Price/Availability
HELLO Mini Multivitamin 18×250 ml
Drink - min. 12.5% fruit content, with apple juice concentrate, fruity aroma and vitamins A, B1, C and E, without preservatives, volume 18×250 ml - 7.17 Kč/pcs
  129,-
Currently Unavailable
Order Code: BABY23145
5.0 7×
Watch Price/Availability
Kompava Wellness Daily Protein 525g, vanilla
Protein - multi-ingredient, 65% protein, 15 servings, vanilla flavour - 49 Kč/portion - from 1,389 Kč/1 kg
Amazing Deal 729,- Save 114,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTkomp023
5.0 2×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO black tea English Breakfast 250pcs
Tea black tea, Bio, tea bag, fairtrade certification, English breakfast, convenient packaging - from 1,453 Kč/1 kg
  from  775,-
Currently Unavailable
Order Code: HATCA603
5.0 4×
Watch Price/Availability
Lifefood BIO Lifebar Oat Snack 40g with chocolate chips
Flapjack , bar weight 40g, nutritional value 484 kcal per 100g - 975 Kč/1 kg
  39,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTlf013
5.0 9×
Watch Price/Availability
BIG BOY SWEET & SALTY cream 250g
Nut Cream - smooth, peanut, chocolate and caramel flavour, 18 g protein per 100 g, 575 kcal per 100 g, weight 250 g - 756 Kč/1 kg
  189,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig019
4.7 10×
Watch Price/Availability
Lipton Pyramid Mint 25 × 1,12 g
Tea - herbal, sachets, the raw material used is mint with a positive impact on digestion and digestion, single-species, weight 100 g - 6.36 Kč/pcs - from 1,590 Kč/1 kg
  159,-
Currently Unavailable
Order Code: LIPCJ003
5.0 3×
Watch Price/Availability
Pukka Night Time BIO 20 sachets
Tea - herbal, tea bags, tea blend, weight 61 g, composition fennel and lavender - 6.95 Kč/pcs - from 2,279 Kč/1 kg
  139,-
Currently Unavailable
Order Code: PUKCJ83
4.3 27×
Watch Price/Availability
Mixit Peep Peep 280 g
Cereals - breakfast cereal sweetened with date syrup, weight 280 g - 496 Kč/1 kg
  139,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix249nad
4.9 15×
Watch Price/Availability
GreenFood Nutrition Protein Rice Mash 500 g natural
Rice Porridge , energy value per 100g: 358 kcal - 598 Kč/1 kg
Discounted -26 % 299,- 409,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgfn0227
4.7 79×
Watch Price/Availability
Krušnohor Polotmavá 13° keg 5l
Beer - lager, Special, top-fermented, semi-dark, 13 °, packed in a keg, country of origin Czech Republic - 114 Kč/1 l
  569,-
Currently Unavailable
Order Code: PVvi180
5.0 1×
Watch Price/Availability
Mixit Mixitella Pistachio
Nut Cream - smooth, pistachio, natural, 9 g protein per 100 g, 607.02 kcal per 100 g, weight 220 g - 1,041 Kč/1 kg
  229,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix329
4.6 16×
Watch Price/Availability
GymBeam Instant Porridge Instant Oats 1000 g vanilla
Oatmeal , energy value per 100g: 378 kcal
  169,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym2036
4.7 6×
Watch Price/Availability
PerfectTed Ceremonial matcha 100% 30 g
Matcha - 100% pure, grown in the shade, hand-picked, air-dried, ground on stones, ceremonial quality, non-GMO, packing 30 g - 13,300 Kč/1 kg
  399,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe090
5.0 8×
Watch Price/Availability
Teekanne Lemon balm 20 × 1,5 g
Tea - herbal, tea bags, tea blend, Polish, composition lemon grass and lemon balm - from 1.95 Kč/pcs
Great price from  39,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTtee016
5.0 4×
Watch Price/Availability
Teekanne Mint with raspberries 20 × 1,5 g
Tea - herbal, tea bags, tea blend, composition apple, raspberry and mint - from 1.95 Kč/pcs
  from  39,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTtee013
4.4 10×
Watch Price/Availability
GRIZLY Chocolate orange by @mamadomisha 250 g
Nut Cream - smooth, almond, chocolate flavour, 9.3 g protein per 100 g, 583 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 250 g - 876 Kč/1 kg
  219,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgriz070
3.9 11×
Watch Price/Availability
NATU Almond Protein BIO 200 g
Protein - plant-based, protein: 50 % 6 portions, natural flavour - 37 Kč/portion - from 1,095 Kč/1 kg
  219,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu075
4.6 17×
Watch Price/Availability
Captain Kombucha Zero Raspberry 1000 ml
Drink - a fizzy drink, from green tea and Kombucha mushroom, without sugar, with raspberry flavor, contains a symbiotic culture of bacteria and yeast, Organic quality, with filtered water, 1000 ml - 129 Kč/1 l
  129,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTkom013
5.0 5×
Watch Price/Availability
GymBeam Arginine + Ornithine 420 g, mango and passion fruit
Amino Acids - for blood circulation in the muscles - 1,355 Kč/1 kg
  569,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym637
4.9 47×
Watch Price/Availability
. pepper. field White Kampot pepper 100 g
Pepper - white, in bag, reclosable packaging, weight 100 g - 5,190 Kč/1 kg
  519,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTpep017
5.0 7×
Watch Price/Availability
English Tea Shop White Christmas Collection 24 g, 12 pcs organic ETS12
Tea - organic, British brand, gift set, 4 flavours, tea mix - 16.58 Kč/pcs - from 8,292 Kč/1 kg
  199,-
Currently Unavailable
Order Code: ETSCJ802
4.6 14×
Watch Price/Availability
Leros Chamomile 20 × 1 g
Tea - Herbal, sprinkled, the raw material used is chamomile with a positive impact on nerves and sleep, digestion and digestion, single-species, Czech, weight 30 g - from 2.75 Kč/pcs - from 2,167 Kč/1 kg
  from  55,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTlero040
5.0 5×
Watch Price/Availability
Vilgain Natural Caffeine 90 tablets
Pre-Workout Supplement -
  159,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil093
4.5 16×
Watch Price/Availability
Bombus Raw Energy Date Paste 1 kg
Dried Fruit - dates, 1000 g - 109 Kč/1 kg
  109,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbom0066
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8179 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.