Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,174 Results
4.8 28×
Watch Price/Availability
Kompava HypoFit 500g, mango
Ionic Drink -
  399,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTkomp007
4.0 1×
Watch Price/Availability
Vilgain Double Trouble Protein Bar 12 × 55 g Choco bueno with crisps
Protein Bar - 29 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 439 kcal, weight 660 g, chocolate flavour - 53 Kč/ks - from 964 Kč/1 kg
  636,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil240
4.8 48×
Watch Price/Availability
HELLO Mini Apple 18×250 ml
Drink - min. 12.5% fruit content, with apple juice concentrate, apple flavor and vitamin C, without preservatives, volume 18×250 ml - 7.17 Kč/pcs
  129,-
Currently Unavailable
Order Code: BABY23141
4.0 9×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO lemon tea with ginger 20pcs
Tea fruit tea, herbal tea, bagged tea, demeter certification, organic - from 5.42 Kč/pcs - from 3,967 Kč/1 kg
  from  108,-
Currently Unavailable
Order Code: HATCA436
5.0 14×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO Black Assam Tea 20 pcs
Tea - black, bags, single-species, Indian, weight 50 g - from 5.42 Kč/pcs - from 2,380 Kč/1 kg
  from  108,-
Currently Unavailable
Order Code: HAMcj95
4.5 7×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Buenella, Hazelnut cream with white chocolate, BIO, 250 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, white chocolate flavour, 14.91 g protein per 100 g, 649 kcal per 100 g, weight 250 g - 996 Kč/1 kg
  249,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvitm110
4.9 8×
Watch Price/Availability
Teekanne Rosehip Tea 20 × 2,7 g
Tea - herbal, bags, tea blend, Czech, composition hibiscus and rosehip - from 1.95 Kč/pcs
Great price from  39,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTtee021
4.4 14×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO Black tea with vanilla 20 pcs
Tea - black, bags, single-species, Indian, weight 50 g - from 5.42 Kč/pcs - from 2,380 Kč/1 kg
  from  108,-
Currently Unavailable
Order Code: HAMcj18
5.0 8×
Watch Price/Availability
BIG BOY Cashew Cream Super Smooth 220g
Nut Cream - smooth, cashew, natural, 18 g protein per 100 g, 595 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 220 g - 677 Kč/1 kg
  149,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig036
4.3 3×
Watch Price/Availability
Mars Bounty HiProtein Powder 455 g Chocolate & Coconut
Protein - 811 Kč/1 kg
  369,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmars005
4.6 7×
Watch Price/Availability
Pulse Performance Shaker 500 ml black
Shaker - with a volume of 0,5l, colour: black
  129,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTpupe006
4.7 11×
Watch Price/Availability
USN Steel Shaker 750 ml
Shaker - with a volume of 0,75l, colour: black
  269,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTusn117
4.6 16×
Watch Price/Availability
GymBeam Instant Oatmeal Instant Oats 1000 g apple cinnamon
Oatmeal , energy value per 100g: 349 kcal
  169,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym2032
4.8 5×
Watch Price/Availability
Teekanne Fit & Slim 20 × 1.6 g
Tea - Herbal, bags, tea blend, Polish, composition of holly, nettle and mint - from 2.45 Kč/pcs
  from  49,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTtee006
4.5 22×
Watch Price/Availability
HELLO Smoothie Strawberry 10×200 ml
Meal Pocket - fruit, does not contain preservatives and artificial dyes, v balení 10 pc(s)
  166,-
Currently Unavailable
Order Code: BABY23157
4.3 13×
Watch Price/Availability
BIG BOY Milk chocolate covered strawberries 110g by @kamilasikl
Dried Fruit - in chocolate, 120 g - 2,075 Kč/1 kg
  249,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig015
5.0 6×
Watch Price/Availability
Sponser Liquid energy PLUS, 70g, Cola-Lemon
Energy Gel -, 284kcal per 100g
  from  69,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTsps040
5.0 3×
Watch Price/Availability
Zerex L-Carnitine, 100 capsules
Fat burner - carnitine, natural, 100 tablet(s) - 5.49 Kč/pcs
  549,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTzere017
5.0 1×
Watch Price/Availability
SIS Beta Fuel Gel Strawberry & Lime, 30 × 60 ml
Energy Gel -, 263kcal per 100g - 53 Kč/ks
  1,599,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnuhe025
4.4 10×
Watch Price/Availability
BeastPink Pink Drive 300g, sourwatermelon
Pre-Workout Supplement - kicker, use: before training, melon flavour, weight: 300 g - 1,297 Kč/1 kg
  389,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym458
4.8 4×
Watch Price/Availability
USN Trust 50 Protein, 500ml, Vanilla
Protein drink - vanilla, 500g, form: liquid/gel - from 158 Kč/1 l
Amazing Deal from  63,- Save 9,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTusn071
4.8 4×
Watch Price/Availability
Vilgain Energy Ball Organic cocoa with peanut butter 30 g
Raw Bar , nutritional value 397 kcal per 100g - 1,300 Kč/1 kg
  39,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil174
4.8 5×
Watch Price/Availability
Teekanne Detox & Slim 20 × 1.6 g
Tea - herbal, tea bags, tea blend, composition nettle, mint and rosehip - from 2.45 Kč/pcs
  from  49,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTtee002
5.0 1×
Watch Price/Availability
Vilgain Double Trouble Protein Bar 12 × 55 g Hazelnut cream
Protein Bar - 29 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 422 kcal, weight 660 g, flavour hazelnut - 53 Kč/ks - from 964 Kč/1 kg
  636,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil235
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8179 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.