Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,175 Results
4.8 5×
Watch Price/Availability
Teekanne Detox & Slim 20 × 1.6 g
Tea - herbal, tea bags, tea blend, composition nettle, mint and rosehip - from 2.45 Kč/pcs
  from  49,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTtee002
5.0 1×
Watch Price/Availability
Vilgain Double Trouble Protein Bar 12 × 55 g Hazelnut cream
Protein Bar - 29 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 422 kcal, weight 660 g, flavour hazelnut - 53 Kč/ks - from 964 Kč/1 kg
  636,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil235
5.0 3×
Watch Price/Availability
Teekanne Wooden cassette 6 × 10 bags
Gift Set - 6 species: Earl Grey, Zen Chai, World of Fruits Fresh Orange, World of Fruits Fruit Kiss, World of Fruits Ginger Lemon, World of Fruits Wild Berry
  559,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTtee035
4.8 6×
Watch Price/Availability
Dilmah Advent Calendar
Advent Calendar - in premium Christmas design with metallic effects, selection of 24 different teas - 10.38 Kč/ks
  249,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTlero056
5.0 2×
Watch Price/Availability
Indiana Jerky Beef Peppered 375g - display (15 x 25g)
Dried Meat Beef, energy value per 100 g: 1276kJ, pack weight: 375 g - 67 Kč/pcs - from 2,664 Kč/1 kg
  999,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTps0144
4.7 79×
Watch Price/Availability
Krušnohor Light lager 11° - 20l barrel
Beer - bottom-fermented, light, 11 °, packed in a barrel, country of origin Czech Republic - 80 Kč/1 l
  1,606,-
Currently Unavailable
Order Code: PVvi173
5.0 1×
Watch Price/Availability
YUZEE Yuzu 1 000 g
Syrup - premium Korean citrus, 3 × more vitamin C than lemon, ideal for tea, lemonades, desserts and marinades
Discounted -10 % 359,- 399,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTyuze003
4.7 11×
Watch Price/Availability
Indiana Salami Snack Jalapeno 10 × 18 g - display
Dried Meat Pork - 23 Kč/pcs - from 2,256 Kč/1 kg
  406,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTps0172
4.8 6×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese Chedar 90 g
Crispy Cheese - freeze dried, 42 g protein per 100 g, weight 90 g, 618 kcal per 100 g - 2,211 Kč/1 kg
  199,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTfobr001
4.7 10×
Watch Price/Availability
Teekanne Mint tea with lemon 20 × 1,5 g
Tea - herbal, sachets, single-species, composition lemon and mint - from 1.95 Kč/pcs
  from  39,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTtee015
4.8 48×
Watch Price/Availability
HELLO Mini Orange 18×250 ml
Drink - min. 12.5% fruit content, with orange juice concentrate, orange aroma and vitamin C, without preservatives, volume 18×250 ml - 7.17 Kč/pcs
  129,-
Currently Unavailable
Order Code: BABY23142
4.8 48×
Watch Price/Availability
HELLO Mini Strawberry 18×250 ml
Drink - min. 12.5% fruit content, with apple juice concentrate, strawberry aroma and vitamin C, without preservatives, volume 18×250 ml - 7.17 Kč/pcs
  129,-
Currently Unavailable
Order Code: BABY23143
4.6 16×
Watch Price/Availability
GymBeam Instant Oatmeal Instant Oats 1000 g strawberry
Oatmeal , energy value per 100g: 346 kcal
  169,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym2034
5.0 6×
Watch Price/Availability
Pukka Feel New BIO 20 × 2 g
Tea - Herbal, bags, tea blend, weight 81 g, anise composition, fennel and cardamom - 6.95 Kč/pcs - from 1,716 Kč/1 kg
  139,-
Currently Unavailable
Order Code: PUKCJ102
4.3 41×
Watch Price/Availability
GymBeam BCAA 4:1:1 Instant Lemon-Lime 250 g
Amino Acids Bcaa 4:1:1 Instant, GymBeam, 250 g, lemon lime - 1,116 Kč/1 kg
  279,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym086
5.0 3×
Watch Price/Availability
Vilgain Sweet Nuts Topping Peanuts with salted caramel 270 g
Syrup - sweet hazelnut cream, extra creamy texture, only 5 natural ingredients
  179,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil285
4.7 24×
Watch Price/Availability
BIG BOY Rice porridge Dracarys 350g
Porridge , energy value per 100g: 368 kcal - 711 Kč/1 kg
  249,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig048
4.8 4×
Watch Price/Availability
USN Trust 50 Protein, 500ml, Strawberry
Protein drink - strawberry, 500g, form: liquid/gel - from 158 Kč/1 l
Amazing Deal from  63,- Save 9,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTusn070
5.0 1×
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Whey 100 Vanilla 990 g
Protein - 1,110 Kč/1 kg
  1,099,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox018
3.5 2×
Watch Price/Availability
Vilgain Tribulus Terrestris 90 capsules
Anabolizer - powerful extract for sexual well-being, vitality and energy, 40% protodioscin
  519,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil057
4.9 7×
Watch Price/Availability
Teekanne Mountain Herbs 20 × 1.8 g
Tea - Herbal, bags, tea blend, composition lemongrass, Chamomile, Nettle, licorice, mint and cinnamon - from 1.95 Kč/pcs
  from  39,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTtee017
4.5 38×
Watch Price/Availability
GymBeam BCAA Hydrate 375 g, watermelon
Amino Acids - BCAA blend (L-leucine, L-Isoleucine, L-Valine) in a 4:1:1 ratio (5000 mg), coconut water powder (500 mg), sodium (200 mg), chloride (150 mg), potassium (150 mg), calcium (120 mg), magnesium (75 mg), vitamin B6 (2.8 mg) in 1 dose, without alcohol content, suitable for vegans, gluten-free, non-GMO, contains electrolytes, 375 g - 1,117 Kč/1 kg
  419,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym540
5.0 17×
Watch Price/Availability
Mixit crunchies - Raspberry chocolate crumble with almonds, 140 g
Dried Fruit - raspberry, 140 g - 1,279 Kč/1 kg
  179,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix186
5.0 5×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO Herbal tea with lavender and valerian 20 pcs
Tea fruit tea, herbal tea, tea bag, Bio, lavender tea, relaxing tea - from 27 Kč/pcs - from 3,967 Kč/1 kg
  from  108,-
Currently Unavailable
Order Code: HATCA129
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8181 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.