Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,114 Results
4.8 4×
Watch Price/Availability
Enervit Carbo Bar C2:1 45g, brownie
Energy Bar - gluten free, chocolate flavour, 4.6 g protein, 74 g carbohydrates and 363 kcal calories per 100g, weight 45 g - from 1,533 Kč/1 kg
  from  55,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTene033
4.5 77×
Watch Price/Availability
GRIZLY Student mix 500 g
Nuts - natural almond, cashew, peanuts and hazelnut, 500 g - 298 Kč/1 kg
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz027
4.7 53×
Watch Price/Availability
Lifelike Twister Caramel 300 g
Nut Cream - smooth, peanut, caramel flavour, 18.9 g protein per 100 g, 606 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 497 Kč/1 kg
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif018
4.6 125×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, blueberry
Protein Puree - , 82,20kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 632 Kč/1 kg
  569,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0736
4.9 26×
Watch Price/Availability
Enervit R2 Recovery Drink (50 g) orange
Sports Drink – form: powder, energy value: 187 kcal
Great price from  103,- Save 7,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl029
5.0 1×
Watch Price/Availability
Complex Dual-Carb Energy Gels, 720 g (12 × 60 g)
Energy Gel -, 233kcal per 100g - 71 Kč/ks
  849,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: DOST229
5.0 1×
Watch Price/Availability
OlaOla Performance Supporting Creatine, 60 jelly candies
Creatine monohydrate - without artificial additives, flavoured, total weight 180 g, storage temperature from 15 to 25 °C - 2,661 Kč/1 kg
  479,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTola046
4.2 26×
Watch Price/Availability
BIG BOY Pistachio cream with Dubai chocolate flavour 170 g
Nut Cream - crunchy, pistachio, chocolate flavour, 15 g protein per 100 g, 550 kcal per 100 g, gluten-free, weight 170 g - 1,759 Kč/1 kg
  299,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig101
4.5 24×
Watch Price/Availability
Nutrend Protein Bar 55 g, chocolate
Protein Bar - 22,8 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 412 kcal, weight 55 g, chocolate flavour - from 527 Kč/1 kg
Great price from  25,- Save 2,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0355
4.6 10×
Watch Price/Availability
GRIZLY Lyophilised raspberries in dark chocolate 250 g
Freeze-Dried Fruit -, 250 g - 916 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz138
4.6 9×
Watch Price/Availability
BrainMax Taurine, taurine, 825 mg, 90 vegetable capsules
Taurin - taurine (825 mgú per dose, amino acid natural in the body, supports cell membranes and electrolyte balance, 90 vegetable capsules,
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma086
4.7 29×
Watch Price/Availability
LEROS BABY Tea for pregnant women 20 × 2 g
Tea - Herbal, bags, tea blend, Czech, weight 530 g, lemon balm composition, currant and rosehip - from 3.25 Kč/pcs - from 142 Kč/1 kg
  from  65,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: LERvj301
4.7 20×
Watch Price/Availability
Reflex Instant Whey PRO 900 g, chocolate
Protein - isolate, protein: 80 % 36 portions, chocolate flavour - 33 Kč/portion - from 1,110 Kč/1 kg
  999,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTref041
4.1 17×
Watch Price/Availability
PROM-IN Hydro Optimal Whey 1000 g banana
Protein - hydroisolate, banana flavour - 54 Kč/portion - from 1,349 Kč/1 kg
  1,349,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro175
4.5 191×
Watch Price/Availability
Extrifit High Whey 80, 1000g, cookies
Protein -, protein: 76 % 33 portions, cookies flavour - 33 Kč/portion - from 1,099 Kč/1 kg
  1,099,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0430
4.6 32×
Watch Price/Availability
Enervit Gel (25 ml) lemon
Energy Gel -, 76,96kcal per 100g - from 2,200 Kč/1 l
  from  45,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl014
4.6 41×
Watch Price/Availability
Yfood Drink 6 pcs, Fresh Berry
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - provide your body with essential nutrients such as protein, fibre, vegetable oils and 26 vitamins and minerals
  599,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyfoo003
4.9 538×
Watch Price/Availability
Mixit Big crunchy fruit - mango and strawberry 140 g
Freeze-Dried Fruit -, 140 g - 1,964 Kč/1 kg
  275,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix266
4.3 69×
Watch Price/Availability
Puhdistamo Electrolyte Powder 120 g red berries
Electrolytes - OptiMSM combination (1000 mg), chloride (580 mg) and sodium (350 mg) in 1 dose (5 g), contains vitamin C, potassium, calcium, magnesium and bicarbonate, powdered ionic drink, to mix with water, forest fruit flavour, vegan, lactose and gluten free, 120g - 3,158 Kč/1 kg
  379,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfoa051
4.5 244×
Watch Price/Availability
MyProtein FlavDrops 50 ml, strawberry
Sweetener - Sucralose and Flavor Drops, liquid, strawberry flavor, volume 50 ml
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmyp063
4.5 244×
Watch Price/Availability
MyProtein FlavDrops 50 ml, chocolate
Sweetener - Sucralose and Flavor Drops, liquid, chocolate flavor, volume 50 ml
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmyp061
3.6 7×
Watch Price/Availability
Alavis Maxima Fat Burner 40 capsules
Fat burner - complex, natural, 40 tablet(s) - 3.84 Kč/pcs
Amazing Deal 499,- Save 60,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTalav002
5.0 3×
Watch Price/Availability
PROM-IN Lean Solution 180 capsules
Fat burner Flavourless, 180 g, tablets - 2.66 Kč/pcs
Great price 479,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro190
4.7 208×
Watch Price/Availability
Alpro Barista almond drink 1l
Plant-based Drink - almond, with flavour of natural - from 79 Kč/1 l
  from  59,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0022
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8119 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.