Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,114 Results
4.0 4×
Watch Price/Availability
Complex Dual-Carb Iont Drink 740 g, Berry Mix
Ionic Drink -
  549,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: DOST166
4.5 22×
Watch Price/Availability
MaxiNutrition Hydration tablets with grapefruit flavour 40 g
Sports Drink – form: tablets, energy value: 202 kcal
  from  59,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmaxin003
5.0 15×
Watch Price/Availability
BASILUR Fruit Strawberry & Raspberry paper 100 g
Tea - fruity, sprinkled, tea blend, Sri Lankan, weight 100 g, composition apple, Strawberry, papaya and cherry - 14.08 Kč/pcs - from 1,690 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BASCA904
3.5 26×
Watch Price/Availability
Nutrend Creaport 600 g, orange
Creatine monohydrate - standard, palm oil-free, flavoured, powder, total weight 600 g, storage temperature to 25 °C - 565 Kč/1 kg
Great price 339,- Save 26,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0373
4.5 17×
Watch Price/Availability
GRIZLY Maxi Queen by @mamadomisha 240 g
Nut Cream - crunchy, hazelnut, white chocolate and caramel flavour, 11.6 g protein per 100 g, 603 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 240 g - 1,029 Kč/1 kg
Great price 247,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz125
4.9 24×
Watch Price/Availability
English Tea Shop Decaffeinated 20 pcs, Organic
Tea - black, bags, single species, Sri Lankan, weight 40 g - 4.45 Kč/pcs - from 2,225 Kč/1 kg
  89,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ENGcaj69
4.8 24×
Watch Price/Availability
Mixit Minute Porridge - Protein and chocolate 320 g
Oatmeal , energy value per 100g: 451,03 kcal - 528 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix222
4.8 283×
Watch Price/Availability
Mixit Peanuts from the oven - Kampot pepper and honey 160g
Nuts - cashew spicy and in honey, 160 g - 1,119 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix206
4.7 87×
Watch Price/Availability
Jihočeské Jerky Beef with herbs 400 g (20 x 20 g)
Dried Meat Beef - 45 Kč/pcs - from 2,248 Kč/1 kg
  899,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTjj040
4.6 168×
Watch Price/Availability
Allnature Ghee 450 ml
Ghee volume 450 ml - 398 Kč/1 l
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Allnatu040
5.0 47×
Watch Price/Availability
Vincentka 6x 0,25l tin
Drink - mineral water in a can, 100% natural, composition of the bicarbonate-chloride-sodium type, high iodine content, fluoride and boric acid, for athletes, Kids, pregnant women and people in recovery, packing 6× 0,25 l, sheet - 28 Kč/pcs
  165,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: NAP0039v
4.8 39×
Watch Price/Availability
Dilmah Black Strawberry Tea 20x1,5g
Tea - black, weight 1,5 g - from 46,000 Kč/1 kg
  from  59,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: DILCA228
4.7 55×
Watch Price/Availability
Edgar Powergel 40ml, berries
Energy Gel -, 285,13kcal per 100g - from 1,375 Kč/1 l
  from  39,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTedg31
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Vitamin Kit
Vitamins - B-complex combination, vitamin E, C (1000 mg), calcium (333.3 mg), magnesium (133.3 mg) and zinc (8.3 mg) in 1 capsule, anti-stress formula, suitable for athletes and non-athletes, 290 capsules
  499,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTamivitS
5.0 2×
Watch Price/Availability
CANS Iced tea peach
Iced Tea - thoroughly infused black tea with peach flavour and fine bubbles, pasteurized, volume 330 ml - 121 Kč/1 l
  40,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcans005
3.8 4×
Watch Price/Availability
Waterdrop Grapefruit 12 pcs
Drink - 12 hydrating sparkling cubes to make a refreshing grapefruit-flavoured drink containing vitamins, natural plant extracts and no sugar
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTwadr009
4.5 22×
Watch Price/Availability
MaxiNutrition Hydrating tablets with apple and lime flavour 40 g
Sports Drink – form: tablets, energy value: 203 kcal
  from  56,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmaxin001
4.6 41×
Watch Price/Availability
yFood This is Food Raspberry and strawberry, 500 ml
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - in a bottle, 1 drink = 1 meal, 30 g of protein, 26 vitamins and minerals, satiates for 3-5 hours, balanced nutrient ratio, low glycaemic index, gluten and lactose free, without added sugar, flavour raspberry and strawberry
  from  105,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyfoo005
Watch Price/Availability
Minor Figures Oat barista 4 x 1 l
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - 67 Kč/pcs - from 67 Kč/1 l
  269,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmifi002bun
4.8 22×
Watch Price/Availability
PROM-IN Essential Penthapro Balance 2250 g, blueberry
Protein - multicomponent, Isolate, concentrate, 80.1% protein, 56 servings, blueberry flavour - 45 Kč/portion - from 1,111 Kč/1 kg
  2,499,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro234
4.8 22×
Watch Price/Availability
PROM-IN Essential Penthapro Balance 1000 g, chocolate/coconut
Protein - multicomponent, Isolate, concentrate, 65.5% protein, 25 servings, flavour coconut - 50 Kč/portion - from 1,249 Kč/1 kg
  1,249,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro232
4.7 8×
Watch Price/Availability
PROM-IN Essential Optimal Hydro 2250 g, chocolate
Protein - whey, hydroisolate, 77% protein, 56 servings, chocolate flavour - 40 Kč/portion - from 1,328 Kč/1 kg
  2,989,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro226
4.7 12×
Watch Price/Availability
Nutrend Carnitine Activity Drink 750 ml, tangerine (carbonated)
Sports Drink – form: ready to drink (RTD), energy value: 2 kcal - from 59 Kč/1 l
Amazing Deal from  36,- Save 8,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0326
4.8 39×
Watch Price/Availability
GRIZLY Gluten-free oat flour 1000 g
Flour - gluten-free, 1000 g - 91 Kč/1 kg
  91,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz055
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8119 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.