Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,120 Results
4.3 211×
Watch Price/Availability
Extrifit 100% Whey Protein 2 kg tiramisu
Protein - whey, protein: 75 % 66 portions, tiramisu flavour - 24 Kč/portion - from 795 Kč/1 kg
  1,590,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPText011
4.6 184×
Watch Price/Availability
MyProtein Impact Whey Protein 2500g, strawberry
Protein - whey, protein: 82 % 100 portions, strawberry flavour - 18.99 Kč/portion - from 760 Kč/1 kg
  1,899,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmyp011
4.6 125×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, banana
Protein Puree - , 82,43kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 632 Kč/1 kg
  569,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0728
4.7 35×
Watch Price/Availability
NUTREND ISODRINX, 1000g, Green apple
Ionic Drink -
Great price 429,- Save 27,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut11291
3.5 23×
Watch Price/Availability
Ma-cha Matcha 100% 75g
Matcha - 100% matcha for baristas, suitable for vegans and vegetarians, 75 g - 5,987 Kč/1 kg
  449,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe076
4.8 22×
Watch Price/Availability
PROM-IN Essential Penthapro Balance 1000 g, Irish choco
Protein - multicomponent, Isolate, concentrate, 73.1% protein, 25 servings, flavour chocolate - 50 Kč/portion - from 1,249 Kč/1 kg
  1,249,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro230
4.6 18×
Watch Price/Availability
PROM-IN Essential Pure Micellar 1000 g, vanilla
Protein - overnight, 79% protein, 25 servings, vanilla flavour - 46 Kč/portion - from 1,149 Kč/1 kg
  1,149,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro223
4.7 14×
Watch Price/Availability
Leros Calm Menstruation 20 × 1.5 g
Tea - Herbal, bags, tea blend, Czech, weight 30 g, the composition of the geranium, Deafness, contryhel, mint and heather - from 3.25 Kč/pcs - from 2,500 Kč/1 kg
  from  65,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlero034
4.8 15×
Watch Price/Availability
GRIZLY Freeze-dried strawberries in white chocolate and yoghurt 250 g
Freeze-Dried Fruit -, 250 g - 796 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz137
4.1 54×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Honey-Mustard Sauce 320 ml
Sauce - mustard, for cooking, salty and sweet, gluten-free and vegetarian, 9,9 kcal /100 g, total volume 320 ml - 341 Kč/1 l
Great price 109,- Save 10,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym618
4.3 61×
Watch Price/Availability
Pandy Candy 50 g fizzy bottles
Sweets - 50 g, 170 kcal / 100 g
Great price from  37,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpan001
4.7 38×
Watch Price/Availability
Jack Links Beef jerky teriyaki 25g
Dried Meat Beef - from 3,000 Kč/1 kg
  from  59,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTjack003
4.6 125×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, strawberry
Protein Puree - , 82,48kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 632 Kč/1 kg
  569,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0734
4.6 428×
Watch Price/Availability
Nutrend 100% Whey Protein 800 g, chocolate + coconut
Protein - 1,249 Kč/1 kg
  999,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut11559
4.6 11×
Watch Price/Availability
Penco Mineral drink 900 g, orange
Ionic Drink -
Great price 535,- Save 51,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpen100
4.7 31×
Watch Price/Availability
Nutrend Protein Pancake 650 g, natural
Směs na palačinky - ; energy values per 100g: 378 kcal - 706 Kč/1 kg
  459,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0303
4.5 38×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea Organic green loose tea 100g
Tea green tea, loose tea, Bio, demeter, plastic free, without plastic, unfermented tea - 1,690 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: HATCA863
3.9 45×
Watch Price/Availability
GreenFood Nutrition Vegan protein 750g, vanilla
Protein -, vanilla flavour - 13.63 Kč/portion - from 545 Kč/1 kg
  409,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgfn0128
4.9 75×
Watch Price/Availability
Nupreme Organic Coconut Oil 500 ml
Oil - Organic coconut, virgin, cold pressed, use in cooking and cosmetics, unperfumed, unrefined, 500 ml - 318 Kč/1 l
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnup19
4.8 44×
Watch Price/Availability
GymBeam L-Glutamine 500 g, lemon lime
Amino Acids glutamine, lemon, lime, 520 g, form: powder - 698 Kč/1 kg
  349,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym090
4.7 418×
Watch Price/Availability
GymBeam Crea7in 300 g, watermelon
Creatine - complex, micronized, gluten free and vegan, flavoured, powder, total weight 300 g - 1,330 Kč/1 kg
  399,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym055
4.9 74×
Watch Price/Availability
PURITY VISION Fair Trade Virgin Coconut Oil BIO 120 ml
Oil - suitable for atopic, eczematous, sensitive, normal and dry skin, moisturizing, nourishing, active ingredient coconut oil, with natural ingredients, Organic and natural composition, volume 120 ml - 817 Kč/1 l
Great price 98,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSPL589
4.7 52×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition IsoPrime CFM Isolate, 1000g, Vanilla
Protein -, vanilla flavour - 41 Kč/portion - from 1,199 Kč/1 kg
  1,199,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0039
4.5 25×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Tribu 90% ZMA, 90 tablets
Tribulus - a combination of extract of St. John's wort (1,000 mg), zinc (2.5 mg) and magnesium (37.5 mg) in 1 tablet, contains vitamin B6, 4 × 90 tablets
  429,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0062
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8124 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.