Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,113 Results
4.5 24×
Watch Price/Availability
Nutrend Protein Bar 55 g, vanilla
Protein Bar - 23 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 419 kcal, weight 55 g, vanilla flavour - from 618 Kč/1 kg
  from  29,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0360
4.9 538×
Watch Price/Availability
Mixit Big crunchy fruit - birthday 140 g
Freeze-Dried Fruit -, 140 g - 1,886 Kč/1 kg
  264,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix267
4.4 36×
Watch Price/Availability
MUTANT Mass 6800 g, vanilla ice cream
Gainer -, energy value: 392kcal/100g - 206 Kč/1 kg
  1,399,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTalt038
5.0 74×
Watch Price/Availability
Sunar soluble raspberry drink 6×200 g
Drink - soluble, without preservatives and dyes, for children from the end of the 6th month, raspberry flavour, packing 6×200 g - 67 Kč/pcs
  399,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BABY20840
4.5 67×
Watch Price/Availability
Nutrend Mass Gain 2100 g, vanilla
Gainer -, energy value: 339kcal/100g - 423 Kč/1 kg
  889,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut11483
4.3 243×
Watch Price/Availability
Nutrend 100% Whey Protein 400 g, strawberry
Protein - whey multi-ingredient, protein: 73 % 13 portions, strawberry flavour - 46 Kč/portion - from 1,498 Kč/1 kg
  599,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut11441
4.8 35×
Watch Price/Availability
LEROS Inner Harmony 20x1.3g
Tea herbal, harmony - from 3.25 Kč/pcs - from 2,885 Kč/1 kg
  from  65,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: LERCA203
5.0 6×
Watch Price/Availability
Indiana Beef Jerky Original 375g - display (15 x 25g)
Dried Meat Beef, energy value per 100 g: 1249kJ, pack weight: 375 g - 81 Kč/pcs - from 3,243 Kč/1 kg
  1,216,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTps0143
4.7 38×
Watch Price/Availability
LINDT Bitter Cocoa Cream 200 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, cocoa flavour, 7.6 g protein per 100 g, 588 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 200 g - 1,245 Kč/1 kg
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: VBAL7927
4.8 46×
Watch Price/Availability
English Tea Shop Gift Collection Super Goodness Pyramids 24g, 12 pcs organic ETS12
Tea - organic, British brand, gift set, 6 flavours, tea mix - 17.42 Kč/pcs - from 8,708 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ETSCJ871
4.7 76×
Watch Price/Availability
GymBeam Peanut butter 100% crunchy 340g
Nut Cream - crunchy, peanut, natural, 27 g protein per 100 g, 596 kcal per 100 g, weight 340 g - 232 Kč/1 kg
  79,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym010
4.8 283×
Watch Price/Availability
Sesame Mix - Baked Cashews and Pecans
Nuts - mix, salted cashew, 150 g - 1,060 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix055
4.9 538×
Watch Price/Availability
Mixit Small crunchy fruit 70g
Freeze-Dried Fruit -, 70 g - 2,557 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix030
4.6 75×
Watch Price/Availability
Extrifit CFM Instant Whey 80, 2270g, caramel
Protein - - 32 Kč/portion - from 1,063 Kč/1 kg
  2,414,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0380
4.5 191×
Watch Price/Availability
Extrifit High Whey 80, 1000g, hazelnut
Protein -, hazelnut flavour - 33 Kč/portion - from 1,099 Kč/1 kg
  1,099,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0432
4.7 142×
Watch Price/Availability
Extrifit Carni 120000 Liquid 1000 ml peach ice tea
Fat burner - carnitine, peach flavour, volume of the package: 1000 ml - 408 Kč/1 l
  408,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0486
4.6 81×
Watch Price/Availability
Extrifit BCAA Instant 300 g orange
Amino Acids BCAA, powder form, 300g, orange flavour - 1,797 Kč/1 kg
  539,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0497
4.2 6×
Watch Price/Availability
BrainMax Electrolytes Caps, 90 vegetable capsules
Electrolytes - balanced electrolyte complex, natural ionic and organic form with vitamin D3, capsule form, replenishes minerals - 4.43 Kč/pcs
  399,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma359
4.6 24×
Watch Price/Availability
PROM-IN Shaker We build your health black, 600 ml
Shaker - with a volume of 0,6l, colour: black
  99,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro211
4.0 4×
Watch Price/Availability
Edgar Powergel+ with caffeine 40 ml lime/lemon
Energy Gel -, 279kcal per 100g - from 1,375 Kč/1 l
  from  42,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTedg50
4.5 41×
Watch Price/Availability
GymBeam True Whey ProDigest 2000 g, vanilla
Protein - whey, concentrate, 74% protein, 66 servings, vanilla flavour - 33 Kč/portion - from 1,075 Kč/1 kg
  2,149,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym574
4.9 10×
Watch Price/Availability
. pepper field Salt flower Fleur de Sel in glass jar 160 g
Salt - in a box, resealable packaging, weight 160 g - 2,494 Kč/1 kg
  399,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpep018
4.8 11×
Watch Price/Availability
GRIZLY Raspberries freeze-dried XXL 125 g
Freeze-Dried Fruit -, 125 g - 2,152 Kč/1 kg
  269,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz122
5.0 3×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Berberine HCl with GreenTea & Dandelion, 60 capsules
Dietary Supplement - mixture of barberry (500 mg), green tea (50 mg) and sea buckthorn (50 mg) extracts in 1 herbal capsule, suitable for vegans, 60 capsules
  349,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0274
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8118 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.