Health – Amazing Deals

In this category, you will always find products at extremely low prices. We regularly update and add to our selection of bargains and other great deals. See for yourself how low the prices are at Alza!

Was this information useful?
This form is used only for evaluating the information in the description above.
If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
1,465 Results
4.6 79×
Watch Price/Availability
Siguro Cosy Heaven P200Y
Heated Pillow - 4 levels of heating intensity, automatic shutdown after 90 minutes, material 100% polyester + flannel, machine washable, power input 80 W, double insulation protection, safety fuse against overheating, push button control with LED indicators, Removable cable with a length of 180 cm, dimensions 30 × 40 cm, 3-year warranty
Great price 699,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_EB_P200Y
4.7 18×
Watch Price/Availability
NATU MSM powder 150 g
Joint Nutrition - 100% MSM powder (Methylsulfonylmethane), 0.34 g sulphur in 1 g, can be mixed in a drink, vegan, 150g
Discounted -22 % 74,- 95,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu065
4.9 14×
Watch Price/Availability
Nutrend Citrulline Malate 300 g, unflavoured
Amino Acids - citrulline, natural, package weight: 300 g - 1,230 Kč/1 kg
Buy with code ALZADNY10 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získejte slevu 10 % s kódem ALZADNY10. Klikněte a kód se uplatní automaticky. 332,-
Amazing Deal 369,- Save 51,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0403
4.3 69×
Watch Price/Availability
Puhdistamo Electrolyte Powder 240 g mango orange
Electrolytes - OptiMSM combination (1500 mg), chloride (650 mg) and sodium (429 mg) in 1 dose (5 g), contains vitamin C, potassium, magnesium and calcium, powdered ionic drink, to mix with water, mango and orange flavour, vegan, lactose and gluten free, 240g - 1,871 Kč/1 kg
Discounted -28 % 449,- 629,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfoa055
5.0 5×
Watch Price/Availability
AVEENO Moisturizing Facial Gel with Oats 50 ml
Face Gel - moisturising, nourishing and soothing, dermo, daily and night, with a volume of 50ml, suitable for unisex, for sensitive, normal and dry skin type(s) - 718 Kč/100 ml
Amazing Deal 359,- Save 40,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSPL5771
4.7 6×
Watch Price/Availability
DOMO DO638K
Heated Pillow - removable microfleece coating, flexible foam padding with a height of 16 cm, Removable supply cable, total cable length 235 cm, power input 100 W, 3 temperature settings, automatic shutdown after 90 min, overheating protection, dimensions 30 × 40 cm
Discounted -20 % 789,- 989,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: DOMVD181
4.3 14×
Watch Price/Availability
Nutrend N1 255 g, magic citrus
Pre-Workout Supplement - kicker NO supplement, use: before training, lemon flavour, weight: 255 g - 1,369 Kč/1 kg
Buy with code ALZADNY10 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získejte slevu 10 % s kódem ALZADNY10. Klikněte a kód se uplatní automaticky. 314,-
  349,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut11452
3.7 21×
Watch Price/Availability
WHITE PEARL Teeth whitening pen 3 x 2,2 ml
Whitening Product with an immediate bleaching effect.
Amazing Deal from  340,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ZUB088
4.8 34×
Watch Price/Availability
4Slim Chicory topping salted caramel 330 g
Syrup - 330 g, flavour salted caramel
Discounted -26 % 133,- 181,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTket284
4.7 16×
Watch Price/Availability
LACALUT Aktiv gum protection & sensitive teeth 75 ml
Toothpaste - for exposed tooth necks, gum protection, with fluoride, for sensitive teeth, mentol flavour, volume 75 ml - 1,453 Kč/1 l
Amazing Deal 109,- Save 20,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ZUB2302
3.6 7×
Watch Price/Availability
Alavis Maxima Fat Burner 40 capsules
Fat burner - complex, natural, 40 tablet(s) - 3.84 Kč/pcs
Amazing Deal 499,- Save 60,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTalav002
4.5 14×
Watch Price/Availability
Kompava LactoFree 90, 1000 g, vanilla-bourbon
Protein - whey, Isolate, 94.22% protein, 33 servings, flavour vanilla - 42 Kč/portion - from 1,379 Kč/1 kg
Amazing Deal 1,379,- Save 540,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkomp015
4.5 6×
Watch Price/Availability
Solgar Milk Thistle 50 capsules
Milk Thistle - standardized extract of milk thistle seeds, 98 mg in 1 capsule, vegetable composition, vegan, gluten-free, sugar and starch, 50 capsules
Buy with code ALZADNY20 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získejte slevu 20 % s kódem ALZADNY20. Klikněte a kód se uplatní automaticky. 559,-
Amazing Deal 699,- Save 160,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsolg019
4.2 71×
Watch Price/Availability
Siguro EB-R150D Happy Feet
Footwarmer - 4 levels of heating intensity, automatic shutdown after 90 minutes, material 100% polyester, flannel and synthetic wool, machine washable, power input 100 W, double insulation protection, safety fuse against overheating, push button control with LED indicators, Removable cable with a length of 180 cm, dimensions 26 × 32 × 32 cm, 3-year warranty
Great price 699,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_EB_R151D
4.2 7×
Watch Price/Availability
SwissMedicus Horse Ointment with CBD, warm, tube 200 ml
Ointment - helps muscle relaxation - 200g
Amazing Deal 279,- Save 32,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSTE2572
3.4 8×
Watch Price/Availability
GymBeam FueGain 2500 g, vanilla
Gainer -, energy value: 373kcal/100g - 396 Kč/1 kg
Amazing Deal 989,- Save 110,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym672
4.7 107×
Watch Price/Availability
Temtex tape Tourmaline green 5 cm
Tape - rigid, material cotton, length 5 m, width 5 cm, green colour
Buy with code ALZADNY15 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získejte slevu 15 % s kódem ALZADNY15. Klikněte a kód se uplatní automaticky. 205,-
Amazing Deal 241,- Save 58,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT18824
5.0 2×
Watch Price/Availability
EUCERIN Hyaluron-Filler+Elasticity Hand Cream 75 ml
Hand Cream - universal use for anybody, for pigment spots and anti-ageing , moisturising, protective, regenerating, smoothing, nourishing and softening, dermo, active ingredients include hyaluronic acid, with hyaluronic acid, 75 ml volume - 560 Kč/100 ml
Amazing Deal 420,- Save 50,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSTE3458
4.8 6×
Watch Price/Availability
JoyTest Thyroid (TSH) Rapid test 1 pcs
Home Test -
Amazing Deal 89,- Save 60,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EMPlist0117
4.2 71×
Watch Price/Availability
Siguro Happy Feet R150E
Footwarmer - 4 levels of heating intensity, automatic shutdown after 90 minutes, material 100% polyester, flannel and synthetic wool, machine washable, power input 100 W, double insulation protection, safety fuse against overheating, push button control with LED indicators, Removable cable with a length of 180 cm, dimensions 26 × 32 × 32 cm, 3-year warranty
Great price 699,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_EB_R150E
4.7 19×
Watch Price/Availability
Kompava Profi Whey Protein 500 g, vanilla
Protein - whey, 80.5% protein, 16 servings, vanilla flavour - 46 Kč/portion - from 1,458 Kč/1 kg
Amazing Deal 729,- Save 341,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkompa03
5.0 1×
Watch Price/Availability
Cicatridina spray 125 ml
Medical Device - with hyaluronic acid to promote wound healing
Amazing Deal 379,- Save 50,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTaxo0016
3.0 4×
Watch Price/Availability
Beurer FB60
Spa Massager - at the foot, bubble bath, roller massage and vibration massage, 3 programs, with a timer, with water heating, with a display, interchangeable attachments, mains power supply
Discounted -26 % 3,861,- 5,286,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BEUMP618
4.6 10×
Watch Price/Availability
FUTURO 76583 Comfort Ankle Bandage size L
Bandage , size L
  309,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: MMMFUT143