Health – Amazing Deals

In this category, you will always find products at extremely low prices. We regularly update and add to our selection of bargains and other great deals. See for yourself how low the prices are at Alza!

Was this information useful?
This form is used only for evaluating the information in the description above.
If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
1,462 Results
Watch Price/Availability
Siguro Spa Comfort V550Y
Spa Massager
New arrival 999,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_MM_V550Y
Watch Price/Availability
UPSA Vitality Vitamin C Acerola Kids Gummies 60pcs
Vitamin C - acerola extract (140mg), vitamin C (35mg) in 1 gelatine sweet, 60 pcs
Discounted -22 % 359,- 465,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTupsa001
Watch Price/Availability
NUXE Creme Fraîche Plumping Cream 50 ml
Face Cream unisex daily and night, skin type: dry, effect: moisturising, nourishing and soothing, 50 ml - 1,198 Kč/100 ml
Discounted -21 % 599,- 759,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSPL8609
Watch Price/Availability
COLLISTAR Supertanning Dry Oil SPF 6 200 ml
Sun Spray - - 325 Kč/100 ml
Discounted -35 % 649,- 1,007,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OPA1006
4.7 62×
Watch Price/Availability
Siguro Cosy Hug H250E
Heated Blanket - power 120W, number of temperature settings: 9, automatic shutdown, timer, remote control, display, laundry option, intensity settings and overheat protection, cable length 2,4m, depth 180cm, width 130cm
Great price 1,499,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order Code: SGR_EB_H150E
4.7 45×
Watch Price/Availability
Nutrend ISO Whey Prozero, 2250 g, strawberry cheesecake
Protein - - 28 Kč/portion - from 1,111 Kč/1 kg
Amazing Deal 2,499,- Save 500,-
Buy
In stock 2 pcs
Order Code: SPTnut11358
4.7 45×
Watch Price/Availability
Nutrend ISO Whey Prozero 2250 g, salted caramel
Protein - whey, isolate, 85% protein, 90 servings, salted caramel flavour - 28 Kč/portion - from 1,111 Kč/1 kg
Amazing Deal 2,499,- Save 500,-
Buy
In stock 2 pcs
Order Code: SPTnut0372
3.7 11×
Watch Price/Availability
Nutrend Hydro Whey, 1600 g, vanilla
Protein - hydroisolate, vanilla flavour - 52 Kč/portion - from 1,306 Kč/1 kg
Amazing Deal 2,089,- Save 210,-
Buy
In stock 2 pcs
Order Code: SPTnut0057
3.6 7×
Watch Price/Availability
HELLO COCO PAP PRO TEETH WHITENING LED KIT
Whitening Product - a set for fast and effective teeth whitening, technology combining blue and red light, automatic shutdown after 15 minutes, peroxide-free, without pain or damage to the teeth, contains 3 whitening pens with gel (3× 2 ml), wireless waterproof mouthpiece with 32 LEDs, USB charger, elegant travel case, whitening scale and manual
Amazing Deal 1,469,- Save 330,-
Buy
In stock 2 pcs
Order Code: HECBZ200
5.0 1×
Watch Price/Availability
POC Elicit Hydrogen White/Clarity Road/Sunny Silver One
Cycling Glasses - cycling,, silver lenses, white frame, UV400
Amazing Deal 4,840,- Save 804,-
Buy
In stock 1 pcs
Order Code: SPTpoc1154
Watch Price/Availability
Medivon Collar Grand
Massage Collar - on his neck, back and shoulders, massage machine, also for pain management, relaxation, relieve muscle stiffness, hot therapy, shiatsu massage and roller massage, 1 program, with a timer, the possibility of adjusting the intensity, with heating, built-in speakers, packaging and USB cable included, on a rechargeable Li-ion battery, colour blue, weight 2500 g, Dimensions 11.7 × 29.4 × 26.2 cm (H×W×D)
Amazing Deal 4,769,-
Buy
In stock 1 pcs
Order Code: MEDMS2997
Watch Price/Availability
MEDIVON Seraph
Massage Device - point massage, used for massage, cellulite reduction, relaxation, pain relief, blood circulation improvement and muscle stiffness relief, suitable for stomach, legs and forearm, special features: timer and intensity settings, 4 massage programs, modes: 4, 4 attachments,
Amazing Deal 1,999,-
Buy
In stock 2 pcs
Order Code: MEDMS599
4.8 30×
Watch Price/Availability
Bery Jones Dark Chocolate Coffee Beans 500g
Chocolate - crisp texture and distinctive taste, balanced combination of the bitterness of high-quality dark chocolate (90%) with a coffee solids content of at least 38% and a subtle sweetness, ideal for tea, coffee, practical resealable packaging
Great price 299,-
Buy
In stock 1 pcs
Order Code: BJ_CN_500B02
4.7 55×
Watch Price/Availability
Nutrend After Training Protein, 540g, vanilla
Protein -, vanilla flavour - 41 Kč/portion - from 906 Kč/1 kg
Great price 489,-
Buy
In stock 1 pcs
Order Code: SPTnut0040
Watch Price/Availability
Calgel 3.3 mg/g + 1.0 mg/g oral gel 10 g
Medicinal Product - designed to relieve pain caused by teething, to soothe sore gums of the child, calgel also has mild antiseptic effects, calgel is intended for infants from 5 months
Amazing Deal 149,- Save 30,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPToth085
Watch Price/Availability
Olynth 1 mg/ml nasal spray, solution 10 ml
Medicinal Product - quickly relieves stuffy nose and sinuses, the effect usually occurs in 5 minutes and lasts for 10 hours, it is intended for the treatment of rhinitis in adults, adolescents and children from 7 years of age
Amazing Deal 107,- Save 12,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPToth002
Watch Price/Availability
Forlax 10 g 20 sachets
Medicinal Product - a white powder with an aroma and taste of oranges and grapefruits, intended for the preparation of an oral solution, administered in the symptomatic treatment of constipation in adults and children from 8 years of age upwards
Amazing Deal 219,- Save 30,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPToth174
Watch Price/Availability
SeptaNazal for adults 1 mg/50mg in 1ml nasal spray 10 ml
Medicinal Product - 10 ml solution is indicated to reduce swelling of the nasal mucosa during rhinitis and as a supportive treatment in the healing of mucosal lesions, to relieve vasomotor rhinitis (rhinitis vasomotorica), to treat impaired nasal breathing after surgery
Amazing Deal 99,- Save 10,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPToth903
Watch Price/Availability
Panthenol spray 46,3 mg/g dermal spray, suspension 130 g
Medicinal Product - promotes healing of abrasions, burns, scalds, poorly healing skin grafts, skin tears, etc.
Amazing Deal 199,- Save 56,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPToth793
Watch Price/Availability
Cotylena 100 mg 6 vaginal tablets
Medicinal Product - a broad-spectrum antifungal, which is a substance that prevents the growth and multiplication of cells of fungal microorganisms, e.g. yeasts, moulds and many others, as well as some bacteria
Amazing Deal 129,- Save 26,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPToth0038
4.8 47×
Watch Price/Availability
MOVit Energy Liposomal Vitamin C 500 mg, 60 capsules
Vitamin C - capsules, 500 mg of the active substance, 625% RHP, liposomal release, 60 capsules, for adults - 5.58 Kč/pcs
Amazing Deal 335,- Save 64,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTmoe009
4.7 69×
Watch Price/Availability
WaterPulse Nasal 300 Nasal Rinse Bottle 300ml
Medical Device WaterPulse bottle with 300ml capacity, valve and ergonomic neck, suitable for allergy and cold sufferers, for both children and adults.
Amazing Deal 190,- Save 109,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: UVTmix009
4.9 15×
Watch Price/Availability
Eneo Vermophyt 30 capsules
Dietary Supplement - herbal preparation to support the normal function of the intestinal tract and its cleansing
Amazing Deal 223,- Save 27,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPToth1198
4.8 6×
Watch Price/Availability
Rio multi-functional foot bath spa and massager FTBH 8
Spa Massager - on the feet and legs, bubble bath, the ability to maintain temperature, washable surface, mains power, white colour, weight 2913 g, unsuitable for pregnant women, wounded skin, people with spinal disorders and children
Amazing Deal 2,999,- Save 300,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: MSG014