House & Flat Equipment

House & Flat Equipment – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for House & Flat Equipment on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing House & Flat Equipment?

If you're planning to get House & Flat Equipment, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: House & Flat Equipment

Are you looking for the best House & Flat Equipment? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive House & Flat Equipment

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced House & Flat Equipment, or choose to sort by price from highest to lowest.

House & Flat Equipment – main types

Hide description
2,540 Results
5.0 7×
Watch Price/Availability
Jute Motouz PP 1000 g
Twine - are made of 100% polypropylene and with UV protection twine is used in tying machines in agriculture and other industries often used for hand tying and common packaging of goods in shops, the authorities, supermarkets, stationery or in households, You cannot choose the colour, we deliver in a mix On a spool, The wrapper: 800 m (tolerance +/-8 %), Strength: approx. 36 kg, Type of twine: 12500 dtex, Twine diameter: 2, 3 mm
  289,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: JUTpro007
5.0 4×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 3,85 l, black 413
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  1,657,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat029
4.8 4×
Watch Price/Availability
D-c-fix Self-adhesive floor squares motif stencil grey
Self-Adhesive Film living room, kitchen, bathroom, corridor and floorings dimensions: 30,5 × 30,5 cm, washable, colour: white and grey - 350 Kč/1 m2
  350,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: DCFsaf013
5.0 3×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,28 l, anthracite (RAL7016)
All-Purpose Paint - grey, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.35 kg
Amazing Deal 176,- Save 23,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat003
5.0 3×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 2,5 l, white
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 2.5 l
Great price 838,- Save 51,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar018
5.0 2×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Hammer 0,7 l Grey
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  558,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0261
3.9 12×
Watch Price/Availability
TERPENIX Zembag for 2kg of fruit or vegetables, burgundy
Potato Bag
  551,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: TERPEdom004
5.0 4×
Watch Price/Availability
Master Lock - Set of 10 clamping rubbers with hooks Master Lock 3043EURDAT
Tie Down Strap - hook ending, lenght: 1m, width: 8mm, colour: red, yellow, blue and green, 10 pc(s) in package
  425,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SAFEH247
4.7 3×
Watch Price/Availability
PPG Balacryl Uni Satin 9005, 0,7 kg, black
All-Purpose Paint - coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  318,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: PPGnat10
4.8 9×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,27 l, white 401
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  197,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat001
5.0 2×
Watch Price/Availability
ALTECO Epoxy Clear 20 g
Two-Component Adhesive - for repair and bonding, suitable for bonding metals, wood, chipboard, hard plastics, laminate, ceramics, porcelain, Glass, concrete, stones, rubber, polystyrene foam
  188,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: PDchem79
5.0 3×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 2,5 l, grey
All-Purpose Paint - grey, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 2.5 l
Great price 838,- Save 51,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar019
5.0 1×
Watch Price/Availability
SCHULLER Roller set LIGHT GREEN 24 cm, PC, 6 mm system + holder + grid + foil
Paint Roller - for paint, grid and handle included
  134,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SCHUL136
4.8 5×
Watch Price/Availability
Self-Adhesive Film D-c-fix, 3460682
Self-Adhesive Film living room, hall, furniture and door dimensions: 200 × 45 cm, washable, colour: brown - 154 Kč/1 m2
  139,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HCS537
3.9 8×
Watch Price/Availability
COMPASS Straps Set of 5 Parts, GREEN
Tie Down Strap - with ratchet, hook ending, width: 25mm, colour: orange, 5 pc(s) in package
  275,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR499c
4.0 3×
Watch Price/Availability
Wilckens Mattlack matt sheet paint 750 ml black
Wall Paint , surface coverage 5 m2 - 439 Kč/1 l
  329,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb029
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, White Sails
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0059
4.7 3×
Watch Price/Availability
SHESTO Modelcraft masking tape flexible (set of 4)
Masking Tape - - 19.39 Kč/1 m
  349,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HRApri170
3.7 3×
Watch Price/Availability
Austis Eternal Concrete Stain 1,8 kg Grey
Concrete Paint - waterborne paint
Great price 680,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat041
5.0 2×
Watch Price/Availability
SIMEX Lifting belt, 2 m, eye-to-eye, strength 2000 kg, width 60 mm
Binding strap -, ending with a loop, lenght: 2m, width: 60mm, load capacity: 2000kg, colour: green, 1 pc(s) in package
  461,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUPRpop007
5.0 3×
Watch Price/Availability
AMIO insulating tape 19 mm × 9 m black
Electrical Tape - insulation tape for universal use
  65,-
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR91437
4.8 4×
Watch Price/Availability
D-c-fix Self-adhesive floor squares motif stencil green
Self-Adhesive Film living room, kitchen, bathroom, corridor and floorings dimensions: 30,5 × 30,5 cm, washable, colour: white and green - 350 Kč/1 m2
  350,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: DCFsaf014
5.0 19×
Watch Price/Availability
Austis Eternal In 12 kg, white
Wall Paint 7,5 l volume, surface coverage 60 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 12 kg - 84 Kč/1 l
  628,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar002
3.6 5×
Watch Price/Availability
COMPASS Strap with Ratchet and Hooks 3,5m 4 pcs TÜV BLUE WAY
Tie Down Strap - with ratchet, hook ending, lenght: 3,5m, width: 18mm, load capacity: 200kg, colour: blue, 4 pc(s) in package
  439,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR277596
In the category House & Flat Equipment on Alza.cz, we currently have a total of 2542 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.