House & Flat Equipment

House & Flat Equipment – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for House & Flat Equipment on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing House & Flat Equipment?

If you're planning to get House & Flat Equipment, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: House & Flat Equipment

Are you looking for the best House & Flat Equipment? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive House & Flat Equipment

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced House & Flat Equipment, or choose to sort by price from highest to lowest.

House & Flat Equipment – main types

Hide description
2,540 Results
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, White Sails
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0059
4.7 3×
Watch Price/Availability
SHESTO Modelcraft masking tape flexible (set of 4)
Masking Tape - - 19.39 Kč/1 m
  349,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HRApri170
3.7 3×
Watch Price/Availability
Austis Eternal Concrete Stain 1,8 kg Grey
Concrete Paint - waterborne paint
Great price 680,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat041
5.0 2×
Watch Price/Availability
SIMEX Lifting belt, 2 m, eye-to-eye, strength 2000 kg, width 60 mm
Binding strap -, ending with a loop, lenght: 2m, width: 60mm, load capacity: 2000kg, colour: green, 1 pc(s) in package
  461,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUPRpop007
5.0 3×
Watch Price/Availability
AMIO insulating tape 19 mm × 9 m black
Electrical Tape - insulation tape for universal use
  65,-
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR91437
4.8 4×
Watch Price/Availability
D-c-fix Self-adhesive floor squares motif stencil green
Self-Adhesive Film living room, kitchen, bathroom, corridor and floorings dimensions: 30,5 × 30,5 cm, washable, colour: white and green - 350 Kč/1 m2
  350,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: DCFsaf014
5.0 19×
Watch Price/Availability
Austis Eternal In 12 kg, white
Wall Paint 7,5 l volume, surface coverage 60 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 12 kg - 84 Kč/1 l
  628,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar002
3.6 5×
Watch Price/Availability
COMPASS Strap with Ratchet and Hooks 3,5m 4 pcs TÜV BLUE WAY
Tie Down Strap - with ratchet, hook ending, lenght: 3,5m, width: 18mm, load capacity: 200kg, colour: blue, 4 pc(s) in package
  439,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR277596
5.0 5×
Watch Price/Availability
Wilckens Universal White Base Spray Paint - Weiss, WI.16100400140, White
All-Purpose Paint - white, base, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, no dilution needed, applied by spray, 2 m² area coverage, volume 0.4 l
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar36
5.0 8×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,56 l, white (RAL9003)
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit, ceramics, metal and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 4.5 m² area coverage, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  271,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat015
4.0 2×
Watch Price/Availability
tesamoll® Rubber Seal, White, for Windows and Doors, P-profile, Drum of 100m
Window Seals - length: 100m, P-profile, rubber, thickness of 2 up to 5mm - 8.39 Kč/1 m
  839,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: TESAP049
5.0 4×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,54 l, black 413
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  292,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat015
5.0 3×
Watch Price/Availability
Austis Eternal In stop 1 kg, white
Wall Paint 0,833 l volume, surface coverage 4 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 1 kg - 413 Kč/1 l
  344,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar015
4.3 20×
Watch Price/Availability
UHU Metall 30 g - metal adhesive
Liquid paste contact for bonding metals (and in combination with other materials)
  79,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: TRADlep102
5.0 5×
Watch Price/Availability
ACI Rubber Band with 2 Single Hooks, 100cm, 2 pcs
Bungee Cord - two pieces in a pack, colour red, length: 100cm, diameter: 7mm, finished with two hooks at the ends
  from  56,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR292618
5.0 4×
Watch Price/Availability
Helmet/harness net PROFI 35x65cm
Motorbike Net - flowing fabric with mesh 25 x 25mm, 6 plastic carbines
  449,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR3653
4.7 3×
Watch Price/Availability
PPG Balacryl Uni Satin 6002, 0,7 kg, leaf green
All-Purpose Paint - coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  318,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPGnat04
5.0 1×
Watch Price/Availability
AMBRO-SOL Zinc Paint Light Zinc Light
Wall Paint 0,9 l volume - 554 Kč/1 l
  499,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb032
5.0 4×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,27 l, black 413
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  197,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat006
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 04 anthracite (RAL 7016)
All-Purpose Paint - black, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,573,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat082
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, grey
All-Purpose Paint - grey, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  298,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar011
4.7 3×
Watch Price/Availability
TRADAG Photo Adhesive
Liquid paste -
  from  120,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: TRG009d
5.0 2×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,08 l, white (RAL9003)
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood and eternit, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.1 kg
  110,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat001
3.7 3×
Watch Price/Availability
Teflon thread, 150 m
Thread Seal Tape - 1.80 Kč/1 m
  270,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: ZDnar5227
In the category House & Flat Equipment on Alza.cz, we currently have a total of 2538 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.