House & Flat Equipment

House & Flat Equipment – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for House & Flat Equipment on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing House & Flat Equipment?

If you're planning to get House & Flat Equipment, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: House & Flat Equipment

Are you looking for the best House & Flat Equipment? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive House & Flat Equipment

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced House & Flat Equipment, or choose to sort by price from highest to lowest.

House & Flat Equipment – main types

Hide description
2,538 Results
5.0 6×
Watch Price/Availability
Dulux - EasyCare 2,5l, Colour 20 Chocolate Cake
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 16 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 3,34 kg - 259 Kč/1 l
  648,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0020
5.0 6×
Watch Price/Availability
Dulux - EasyCare 2,5l, Colour 13 Dove Grey
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 16 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 3,34 kg - 259 Kč/1 l
  648,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0013
5.0 6×
Watch Price/Availability
Dulux - EasyCare 2,5l, Colour 29 Apricot Compote
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 16 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 3,34 kg - 259 Kč/1 l
  648,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0029
5.0 1×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Hammer 0,7 l Dark Green
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  558,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0257
5.0 1×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Smooth 0,7 l Silver
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  558,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0221
4.4 3×
Watch Price/Availability
KONTAKTCEYS Transparent 30ml
Liquid paste -
  88,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: LEP048
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, yellow
All-Purpose Paint - gold, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  298,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar006
5.0 6×
Watch Price/Availability
Dulux - EasyCare 2,5l, Colour 34 Rose
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 16 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 3,34 kg - 259 Kč/1 l
  648,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0032
5.0 1×
Watch Price/Availability
Ardon Tying strap FA6000515
Protector - anchoring devices, complies with EN 795, sewn ends of the strap, closed loop, material polyamide, length 1,5 m, min. load 10 kN
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: ARDN19850
5.0 1×
Watch Price/Availability
VELCRO Velcro tape, extra thin, adhesive, 20 mm × 5 m, black
Velcro Fastener double-sided adhesive tape with Velcro; extra thin
  537,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: VELCRsuzip47
4.9 7×
Watch Price/Availability
MFH Rope 5 mm × 15 m, camo
Rope -
  119,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa3404
4.0 2×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,54 l, copper 442
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  418,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat018
5.0 1×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,54 l, silver 441
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  418,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat017
5.0 3×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,28 l, yellow (RAL1028)
All-Purpose Paint - yellow, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.35 kg
Great price 187,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat012
5.0 6×
Watch Price/Availability
Dulux - EasyCare 2,5l, Colour 39 Pomegranate
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 16 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 3,34 kg - 259 Kč/1 l
  648,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0036
3.0 2×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 0,7 l Green
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  558,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0225
5.0 2×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Smooth 0,25 l Light Grey
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  258,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0217
4.0 1×
Watch Price/Availability
PREXIM Rubber spider, 4 × 60 cm, diameter 8 mm
Bungee Cord - round, length 60 cm, with metal hooks, 4 pcs in pack
  89,-
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR123083
4.5 2×
Watch Price/Availability
Wilckens German synthetic topcoat semi-gloss Buntlack Seidenglaenzend brown
Wall Paint , surface coverage 7,5 m2 - 519 Kč/1 l
  389,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb020
5.0 1×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 2.5 l Blue
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  1,768,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0236
5.0 2×
Watch Price/Availability
Verk 27740 Door Draught Excluder 32 × 2.5cm, 3 pcs, White
Gasket - foam, reduces draughts and heat loss, installation without glue or tools, adapts to most standard doors, can be shortened, white colour
  67,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa6222
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Graphite Twilight
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0066
4.9 7×
Watch Price/Availability
MFH Rope 7 mm × 15 m, camo
Rope -
  170,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa3403
5.0 8×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,56 l, yellow (RAL1028)
All-Purpose Paint - yellow, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit, ceramics, metal and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 4.5 m² area coverage, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  281,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat024
In the category House & Flat Equipment on Alza.cz, we currently have a total of 2538 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.