House & Flat Equipment

House & Flat Equipment – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for House & Flat Equipment on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing House & Flat Equipment?

If you're planning to get House & Flat Equipment, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: House & Flat Equipment

Are you looking for the best House & Flat Equipment? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive House & Flat Equipment

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced House & Flat Equipment, or choose to sort by price from highest to lowest.

House & Flat Equipment – main types

Hide description
2,537 Results
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Aromatic Cardamom
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
Discounted -5 % 568,- 599,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0081
5.0 3×
Watch Price/Availability
ACI self-vulcanizing insulating tape 25 mm x 5 m black
Electrical Tape
  81,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR123864
5.0 2×
Watch Price/Availability
ACI Ball eraser length 20 cm, diameter 5 mm, set of 3
Bungee Cord
  62,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR123352
5.0 1×
Watch Price/Availability
Soudal T-REX gold power 290 ml
Putty -
  200,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: STVint030
4.8 4×
Watch Price/Availability
MFH Rope 5 mm × 15 m, green
Rope -
  156,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa3401
5.0 3×
Watch Price/Availability
ENPRO Gumolano GumFix 10 mm, 50 m, black
Rope -
  1,750,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: ENPLan006
5.0 1×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Forge Black Paint CombiColor Wrought Iron Black 750 ml
Wall Paint , surface coverage 7,8 m2 - 716 Kč/1 l
Discounted -10 % 537,- 599,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb008
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 07 red-brown
All-Purpose Paint - red, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  281,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat037
5.0 8×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,56 l, dark brown (RAL8017)
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit, ceramics, metal and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 4.5 m² area coverage, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  271,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat020
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, light blue
All-Purpose Paint - blue, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  298,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar004
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Endless Ocean
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0065
5.0 2×
Watch Price/Availability
CEYS ULTRAUNICK LIQ brush 5G
Liquid paste - seconds, universal, ultra durable, unbreakable, contains cyanoacrylate and resin, brush applicator included, weight 5 g
  139,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa5022
5.0 9×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,27 l, red-brown 407
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  197,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat004
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 02 light grey
All-Purpose Paint - grey, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,573,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat080
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 03 medium grey
All-Purpose Paint - grey, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,573,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat081
4.4 3×
Watch Price/Availability
SHESTO Modelcraft masking tape flexible 2 mm (2 × 18 m)
Masking Tape - - 10.50 Kč/1 m
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HRApri172
4.0 1×
Watch Price/Availability
D-c-fix Self-adhesive pvc tiles Nadia blue 6 pcs
Self-Adhesive Decoration for kitchen and bathroom - washable, material: PVC film, dimensions: 15.25 × 15.25 cm (H×W), area 0.14 m², white, blue and grey colour
Great price 119,- Save 10,-
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: DCFIXsamdek06
4.0 1×
Watch Price/Availability
Schüller Eh'klar Roller Velvet 15 cm, 4mm hair, handle system 6 mm
Paint Roller - for varnishes, epoxies and paints, for water-dilutable, synthetic, containing solvents and acrylic paints, suitable for smooth surfaces, width 15 cm, diameter 40 mm, fibre height 4 mm
  86,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa1034
4.6 5×
Watch Price/Availability
Quick White Glue 125g
Liquid paste -
  119,-
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: LEP050
5.0 1×
Watch Price/Availability
PPG Deco Czech Balakryl UNI SATIN 0.7 kg, 5015 sky blue
All-Purpose Paint - blue, top, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, stone and metal, for roofs and walls, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 6 m² area coverage, approximate drying time 2.67 h, weight 0.7 kg
  318,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPGnat47
5.0 1×
Watch Price/Availability
Wilckens Synthetic Anti-Corrosion Primer Red Brown Rostschutzprimer 750 ml, WI.10331800050
Base Coat - basic, anticorrosive, one-component, made of synthetic resin, quick-drying, easily repaintable, for indoor and outdoor use, volume 750 ml - 399 Kč/1 l
  299,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: RUSnat01
4.6 5×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,27 l, grey 402
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  197,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat002
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 010 rosewood
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  281,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat040
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 021 medium brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,573,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat079
In the category House & Flat Equipment on Alza.cz, we currently have a total of 2538 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.