House & Flat Equipment

House & Flat Equipment – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for House & Flat Equipment on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing House & Flat Equipment?

If you're planning to get House & Flat Equipment, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: House & Flat Equipment

Are you looking for the best House & Flat Equipment? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive House & Flat Equipment

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced House & Flat Equipment, or choose to sort by price from highest to lowest.

House & Flat Equipment – main types

Hide description
2,537 Results
5.0 1×
Watch Price/Availability
BKshop PPF 12 Polypropylene braided rope with core, diameter 12 mm, 50 m yellow
Rope -
  1,234,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: BKsLan016
4.5 2×
Watch Price/Availability
Wilckens German synthetic topcoat Buntlack Seidenglaenzend dark brown
Wall Paint , surface coverage 7,5 m2 - 519 Kč/1 l
  389,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb019
3.5 2×
Watch Price/Availability
Austis Eternal In Silver 1 kg, white
Wall Paint 0,69 l volume, surface coverage 5 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 1 kg - 393 Kč/1 l
  271,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar009
5.0 3×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,28 l, dark brown (RAL8017)
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.35 kg
Great price 176,- Save 13.01
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat006
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 019 light brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,573,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat094
3.0 2×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 2.5 l Green
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  1,768,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0235
5.0 4×
Watch Price/Availability
Self-adhesive Foil, dc-fix, 3460121
Self-Adhesive Film living room, hall, furniture and door dimensions: 200 × 45 cm, washable, colour: blue - 154 Kč/1 m2
  139,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HCS498
4.7 3×
Watch Price/Availability
PPG Balacryl Uni Satin 8002, 0,7 kg, signal brown
All-Purpose Paint - coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  318,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: PPGnat07
5.0 1×
Watch Price/Availability
AMBRO-SOL Dark Zinc Spray Paint 400 ml
Wall Paint 0,4 l volume - 373 Kč/1 l
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb034
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 09 dark brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  281,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat039
5.0 8×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,56 l, anthracite (RAL7016)
All-Purpose Paint - grey, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit, ceramics, metal and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 4.5 m² area coverage, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  271,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat019
5.0 3×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 2,5 l, white gloss
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 2.5 l
Great price 838,- Save 51,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar017
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Charm of Provence
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0077
5.0 2×
Watch Price/Availability
PREXIM Rubber grips, 2 × 200 cm, diameter 8 mm
Bungee Cord - round, length 200 cm, with metal hooks, 2 pcs in the package
  79,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR123086
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 07 red-brown
All-Purpose Paint - red, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,573,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat085
4.4 3×
Watch Price/Availability
SHESTO Modelcraft masking tape flexible 3 mm (2 × 18 m)
Masking Tape - - 12.72 Kč/1 m
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HRApri173
5.0 1×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for roofs 3,62 l, anthracite 304 (RAL 7016)
Wall Paint , weight 5 kg - 298 Kč/1 l
  1,079,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar026
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 08 brick red
All-Purpose Paint - red, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,573,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat086
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Lastura White
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0058
3.0 1×
Watch Price/Availability
Primalex Fortec (1l)
Wall Paint 1 l volume, surface coverage 7 m2, dilution - water-based and no dilution needed, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 1,46 kg - 338 Kč/1 l
  338,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0215
5.0 2×
Watch Price/Availability
Self-adhesive Foil, dc-fix, 3460671
Self-Adhesive Film living room, hall, furniture and door dimensions: 200 × 45 cm, washable, colour: white and grey - 154 Kč/1 m2
  139,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HCS533
5.0 2×
Watch Price/Availability
Verk 27740 Under Door Seal 32 × 2.5cm, 3 pcs, Grey
Gasket - foam, reduces draughts and heat loss, no adhesive or tools required for installation, fits most standard doors, can be cut to length, grey colour
  67,-
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa6218
3.0 1×
Watch Price/Availability
PREXIM Foam adhesive tape double-sided 15 mm × 5 m
Duct Tape - reversible, tape width of 15mm, roll of 5m - 11.80 Kč/1 m
  59,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR123307
5.0 4×
Watch Price/Availability
Austis Eternal Stabil for concrete floors Light grey
Concrete Paint - designed for surface treatment of concrete surfaces, concrete tiles, concrete interlocking paving
  from  386,-
In stock according to variant
Order Code: AUSkap019nad
In the category House & Flat Equipment on Alza.cz, we currently have a total of 2538 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.