House & Flat Equipment

House & Flat Equipment – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for House & Flat Equipment on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing House & Flat Equipment?

If you're planning to get House & Flat Equipment, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: House & Flat Equipment

Are you looking for the best House & Flat Equipment? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive House & Flat Equipment

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced House & Flat Equipment, or choose to sort by price from highest to lowest.

House & Flat Equipment – main types

Hide description
2,538 Results
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 013 black
All-Purpose Paint - black, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  281,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat041
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, anthracite COOL
All-Purpose Paint - grey, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,867,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat077
4.6 5×
Watch Price/Availability
SCHULLER Roller set LIGHT GREEN, 18 cm, PC, 6 mm system + handle + grid + foil
Paint Roller - double-sided rounded, for paint, polyester, fibre height 18 mm, handle included
  112,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SCHUL133
3.6 3×
Watch Price/Availability
BISON MONTAGEKIT UNIVERSAL 440g
Mounting Adhesive -
  148,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: TRADlep015
4.0 2×
Watch Price/Availability
Austis Eternal concrete varnish 2,5 kg Grey
Concrete Paint - solvent-free, highly resistant varnish
  3,148,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat037
5.0 1×
Watch Price/Availability
Jute Sisal twine 250 g
Twine - they are suitable for artistic and decorative purposes, for tying flax in agriculture, for the production of natural ropes or as a filler in the production of steel ropes, each ball is packaged in shrink film and marked with EAN code, winding: 125m (tolerance +/-10%), Strength: approx. 32 kg, Type of twine: 2000 tex, diameter of the twine: 2 mm
  78,-
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: JUTpro011
5.0 3×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,28 l, black (RAL9005)
All-Purpose Paint - black, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.35 kg
Great price 176,- Save 13.01
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat009
5.0 3×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,28 l, white (RAL9003)
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.35 kg
  176,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat004
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 09 dark brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,573,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat087
5.0 4×
Watch Price/Availability
Dulux - Acryl matt 5l, white
Wall Paint 5 l volume, surface coverage 14 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 7,5 kg - 120 Kč/1 l
  598,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa2218
5.0 2×
Watch Price/Availability
D-c-fix Casella oak brown, width 45 cm
Self-Adhesive Film kitchen, furniture, door and refrigerator dimensions: 200 × 45 cm, washable, colour: brown - 154 Kč/1 m2
Discounted -17 % 139,- 169,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: DCFsaf025
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  298,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar014
5.0 3×
Watch Price/Availability
Balacryl Uni mat 0105, 0,7 kg, light grey
All-Purpose Paint - grey, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 4 h, weight 0.7 kg
  318,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0059
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Lavender
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0055
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Indian White Tea
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0045
4.4 3×
Watch Price/Availability
SHESTO Modelcraft masking tape flexible 6 mm (2 × 18 m)
Masking Tape - - 13.83 Kč/1 m
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HRApri174
5.0 1×
Watch Price/Availability
ACI Clamping strap with ratchet, 250 kg, S-hooks
Tie Down Strap - with ratchet, hook ending, lenght: 4m, width: 25mm, load capacity: 250kg, colour: green, 1 pc(s) in package
  127,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR292649
4.6 5×
Watch Price/Availability
MasterLock 3138EURDAT Special Adjustable Clamping Rubber - 150 ~ 1,500mm
Tie Down Strap - hook ending, lenght: 1,5m, width: 9,5mm, load capacity: 65kg, colour: grey, 1 pc(s) in package
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SAFEH082
5.0 1×
Watch Price/Availability
Dulux Roller 12 cm
Paint Roller
  138,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa5357
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Garage concrete floor paint, Garagen Boden Beschichtung 2,5 l, grey WI.11676600080
Floor Paint - painting of garage floors, high quality, abrasion resistant, special coating for concrete floors for indoor and outdoor use, water-soluble, on mineral substrates, with high abrasion resistance and good resistance to many chemical attacks, firm elastic, water and weathering, durable coating with excellent alkali resistance, the cured coating is largely resistant to the migration of plasticizers from car tyres, which often leads to local flaking after a short period of time with conventional coatings, making it particularly suitable for garage floors, silky and shiny, low solvent and low odour, tyre resistant, oils, weather and water, for all mineral substrates - 538 Kč/1 l
  1,345,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILbar1
4.7 3×
Watch Price/Availability
J. A. D. TOOLS Potato sack with strap, 40 × 60 cm, 10 pcs
Potato Bag - can hold 10 kg, breathable, plastic material, dimensions 60 × 40 cm (H×W), 10 bags per pack, yellow
  214,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: JADpyt002
4.6 5×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,54 l, grey 402
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  292,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat011
5.0 1×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Hammerite Thinner 250 ml
Cleaner - suitable for cleaning tools, dilution of paints and solvent paints, dirt removal, grease, salts, rzi, stains and spilled paint, for metal surfaces
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa5053
4.7 3×
Watch Price/Availability
PPG Balacryl Uni Satin 7035, 0,7 kg, light grey
All-Purpose Paint - coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  318,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPGnat06
In the category House & Flat Equipment on Alza.cz, we currently have a total of 2538 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.