House & Flat Equipment

House & Flat Equipment – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for House & Flat Equipment on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing House & Flat Equipment?

If you're planning to get House & Flat Equipment, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: House & Flat Equipment

Are you looking for the best House & Flat Equipment? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive House & Flat Equipment

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced House & Flat Equipment, or choose to sort by price from highest to lowest.

House & Flat Equipment – main types

Hide description
2,538 Results
5.0 1×
Watch Price/Availability
D-c-fix Self-adhesive floor squares Bloomy Grid
Self-Adhesive Film living room, kitchen, bathroom, corridor and floorings dimensions: 30,5 × 30,5 cm, washable, colour: white and grey - 350 Kč/1 m2
  350,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: DCFsaf004
5.0 4×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 0,7 l White
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  558,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0230
5.0 1×
Watch Price/Availability
ACI Rubber band with 2 carabiners, length 100 cm, diameter 7 mm, 2 pcs TÜV approval
Bungee Cord - round, length 100 cm, with carabiners, 2 pcs in pack
  from  132,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR292619
5.0 1×
Watch Price/Availability
AkzoNobel Dulux Bathroom Renovation Cream 0,75 l
Wall Paint 0,75 l volume, suitable for tiles and plastic - 731 Kč/1 l
Great price 548,- Save 51,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AKZmal006
5.0 1×
Watch Price/Availability
AkzoNobel Hammerite Direct Rust Forging Paint 0,75 l, black
Metal Paint
  558,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar045
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Garage concrete floor paint, Garagen Boden Beschichtung 2,5 l, grey WI.11672200080
Floor Paint - painting of garage floors, high quality, abrasion resistant, special coating for concrete floors for indoor and outdoor use, water-soluble, on mineral substrates, with high abrasion resistance and good resistance to many chemical attacks, firm elastic, water and weathering, durable coating with excellent alkali resistance, the cured coating is largely resistant to the migration of plasticizers from car tyres, which often leads to local flaking after a short period of time with conventional coatings, making it particularly suitable for garage floors, silky and shiny, low solvent and low odour, tyre resistant, oils, weather and water, for all mineral substrates - 538 Kč/1 l
  1,345,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILbar2
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 03 medium grey
All-Purpose Paint - grey, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  281,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat033
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 01 white
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,573,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat095
5.0 3×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Smooth 0,7 l Dark Brown
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  558,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0223
4.8 5×
Watch Price/Availability
DKS1086 Self-adhesive Decoration WINNIE THE POOH 30 x 30cm
Self-Adhesive Decoration for room - kids', dimensions: 30 × 30 cm (H×W), multicolour, winnie the Pooh theme
  135,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HCS331
4.7 3×
Watch Price/Availability
TESA Insect screen STANDARD, for doors, white, 2 × 0.65 m × 2.2 m
Insect Screen - for door, dimensions: 65×220cm, velcro, white
  426,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HoBMiM0609
5.0 6×
Watch Price/Availability
Dulux - EasyCare 2,5l, Colour 6 Alabaster
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 16 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 3,34 kg - 259 Kč/1 l
  648,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0006
4.8 4×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 0,25 l Black
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  258,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0212
3.9 12×
Watch Price/Availability
Terpenix Zembag for 2kg of fruit or vegetables, grey
Potato Bag
  551,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: TERPEdom024
5.0 1×
Watch Price/Availability
Balacryl Uni mat 0245, 0,7 kg, dark brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 4 h, weight 0.7 kg
  318,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0065
5.0 1×
Watch Price/Availability
Balacryl Uni gloss 0245, 0,7 kg, dark brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.7 kg
Great price 348,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0048
4.9 7×
Watch Price/Availability
MFH Rope 9 mm × 15 m, camo
Rope -
  230,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa3402
5.0 19×
Watch Price/Availability
Austis Eternal In 18 kg, white
Wall Paint 11,25 l volume, surface coverage 90 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 18 kg - 79 Kč/1 l
  890,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar003
3.9 12×
Watch Price/Availability
TERPENIX Zembag for 2kg of fruit or vegetables, floral blue
Potato Bag
  551,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: TERPEdom009
5.0 1×
Watch Price/Availability
Lashing Strap Set 2'/5t/12m with ERGO extension ratchet
Tie Down Strap - with ratchet, hook ending, lenght: 12m, width: 50mm, load capacity: 5000kg, colour: orange, 1 pc(s) in package
  706,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR218136
5.0 4×
Watch Price/Availability
OXFORD flexible luggage net XL for motorcycles, (38 x38 cm, black)
Motorbike Net made of durable and flexible material
  370,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: Moto07288
5.0 1×
Watch Price/Availability
ENPRO Ratchet strap with hooks, 50 mm × 5 m
Tie Down Strap - with ratchet, hook ending, lenght: 5m, width: 50mm, load capacity: 900kg, colour: orange, 1 pc(s) in package
  198,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: AUPRpop012
5.0 2×
Watch Price/Availability
SIMEX Lifting belt, 4 m, eye to eye, strength 4000 kg, width 120 mm
Binding strap -, ending with a loop, lenght: 4m, width: 120mm, load capacity: 4000kg, colour: grey, 1 pc(s) in package
  1,024,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUPRpop009
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, dark brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  298,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar015
In the category House & Flat Equipment on Alza.cz, we currently have a total of 2538 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.