House & Flat Equipment

House & Flat Equipment – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for House & Flat Equipment on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing House & Flat Equipment?

If you're planning to get House & Flat Equipment, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: House & Flat Equipment

Are you looking for the best House & Flat Equipment? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive House & Flat Equipment

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced House & Flat Equipment, or choose to sort by price from highest to lowest.

House & Flat Equipment – main types

Hide description
2,509 Results
5.0 6×
Watch Price/Availability
Dulux - EasyCare 2,5l, Colour 30 Mechanical Orange
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 16 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 3,34 kg - 259 Kč/1 l
  648,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0030
Watch Price/Availability
Balacryl UNI MAT 0100, 2,5 kg, white
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 4 h, weight 2.5 kg
  1,079,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0363
2.5 2×
Watch Price/Availability
Self-Adhesive Film D-c-fix, 3460683
Self-Adhesive Film living room, hall, furniture and door dimensions: 200 × 45 cm, washable, colour: white and grey - 154 Kč/1 m2
  139,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HCS538
3.0 1×
Watch Price/Availability
Predator Q1 Self-adhesive 2D wallpaper for doors, with kittens
Self-Adhesive Wallpaper - size 950 mm × 2150 mm, washable, removable
  799,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: PREDsam25
Watch Price/Availability
Primalex Forge Paint 2in1 black 0,75 l
Metal Paint - Highly mechanically resistant with a long service life, the base and the top in one, deeply dull, it's not diluted, suitable for metal, long service life
  609,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: PRIMkov002
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Floor Paint, Chalky Finish Floor Paint, anthracite grey
Floor Paint - impact and scratch resistant, just apply two coats directly over the old paint or varnish, the opacity is 14 m2/litre, can also be used on wood panelling, can be applied to wooden planks or concrete floors, not recommended for outdoor use or for locations, that are exposed to regular contact with water, e.g. bathrooms, or places, that are exposed to strong water, like garage floors, not recommended for tiled or laminate floors, water-based, virtually odourless, highly concentrated, exceptional covering ability, for indoor use only - 956 Kč/1 l
  2,389,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: RUSbar14
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Silver Ice
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0072
Watch Price/Availability
Schüller Sato HD debris bags 50 litres, 45 × 90 cm - 5 pcs in pack
Bag -
  110,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa0595
1.0 7×
Watch Price/Availability
Zaparkorun Self-closing door net - 210 × 98 cm
Insect Screen - for door, dimensions: 98×210cm, openable, black
  99,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa6352
Watch Price/Availability
tesa® Insulating self-adhesive gasket - rubber, profile E, 6 m × 9 mm × 4 mm, white
Window Seals - length: 6m, E-profile, rubber, thickness of 1 up to 3,5mm - 22 Kč/1 m
Amazing Deal 133,- Save 46,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: TESA0052
Watch Price/Availability
tesa® Insulating self-adhesive gasket - rubber, profile E, 25 m × 9 mm × 4 mm, white
Window Seals - length: 25m, E-profile, rubber, thickness of 1 up to 3,5mm - 15.08 Kč/1 m
Amazing Deal 377,- Save 52,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: TESA0053
2.0 1×
Watch Price/Availability
Dochtmann Insect net, mosquito net 150 × 250 cm
Insect Screen - window, dimensions: 150×250cm, velcro, white
  122,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: DOCHsit01
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens High Gloss Synthetic Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, blue
All-Purpose Paint - blue, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  339,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat012
Watch Price/Availability
ACI Clamping strap for transporting vehicles via bicycle, 3 t, 3x swivel hook, anti-slip sleeve, rat
Tie Down Strap - with ratchet, hook ending, lenght: 2,8m, width: 35mm, load capacity: 3000kg, colour: red, 1 pc(s) in package
  899,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR292651
Watch Price/Availability
AkzoNobel Dulux Kitchen Renovation Scandinavian Grey 0,75 l
Wall Paint 0,75 l volume, suitable for tiles and plastic - 731 Kč/1 l
Great price 548,- Save 51,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AKZmal003
Watch Price/Availability
AkzoNobel Hammerite Direct Cut Satin 0,7 l, anthracite
Metal Paint - anticorrosive coating for long-term protection of ferrous metals both indoors and outdoors, application directly on the corroded surface without the need for primer, facilitates the renovation of fences, Bran, railings or metal structures, moisture resistance, weathering and mechanical stress
  558,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar043
Watch Price/Availability
AkzoNobel Hammerite Direct Rust Matte 2,5 l, black
Metal Paint - anticorrosive coating for long-term protection of ferrous metals both indoors and outdoors, application directly on the corroded surface without the need for primer, facilitates the renovation of fences, Bran, railings or metal structures, moisture resistance, weathering and mechanical stress
  1,768,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar039
Watch Price/Availability
Primalex Radiator 2in1 Gloss 9016 white 0,75 l
Metal Paint - it doesn't turn yellow, can withstand high temperatures, basic and upper, it's not diluted, suitable for metal, long service life
  448,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: PRIMkov006
Watch Price/Availability
STROXX Clamping strap with ratchet 50 mm, automatic winding, length 4 m
Tie Down Strap - with ratchet, hook ending, lenght: 4m, width: 50mm, load capacity: 1500kg, colour: black, 1 pc(s) in package
  959,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AUPRUpp011
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Primer, 1 l, grey
Facade Paint - adhesion coating for immediate use based on chlorinated rubber, excellent fixation for stabilization of loose particles - 699 Kč/1 l
  699,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: RUSmb004
Watch Price/Availability
AkzoNobel Dulux Renovation Door and Window White 0,75 l
Wall Paint 0,75 l volume, suitable for tiles and plastic - 731 Kč/1 l
Great price 548,- Save 51,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AKZmal009
Watch Price/Availability
VELCRO Velcro tape, e×tra strong, adhesive, 50 mm × 2.5 m, black
Velcro Fastener - adhesive double-sided tape with Velcro, width 50 mm, length 2.5 m
  532,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: VELCRsuzip09
Watch Price/Availability
Austis Eternal Concrete Stain 4,5 kg Grey
Concrete Paint - waterborne paint
Great price 1,520,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat046
Watch Price/Availability
Austis Eternal concrete varnish 2,5 kg Transparent
Concrete Paint - solvent-free, highly resistant varnish
Great price 3,148,- Save 151,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat036
In the category House & Flat Equipment on Alza.cz, we currently have a total of 2502 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.