House & Flat Equipment

House & Flat Equipment – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for House & Flat Equipment on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing House & Flat Equipment?

If you're planning to get House & Flat Equipment, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: House & Flat Equipment

Are you looking for the best House & Flat Equipment? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive House & Flat Equipment

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced House & Flat Equipment, or choose to sort by price from highest to lowest.

House & Flat Equipment – main types

Hide description
2,538 Results
Watch Price/Availability
HomeLife Self-adhesive sealing tape IZOLMAX 3 × 5 m, transparent
Sealing Tape - made of silicone, transparent, waterproof, for slots up to 2.5 cm, assembly with self-adhesive layer, suitable for windows, doors and shower screens, reduces draughts and heat leakage, does not restrict opening and closing, 3 rolls × 5 m (widths 2.5 / 3.5 / 4.5 cm)
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa4675
1.0 2×
Watch Price/Availability
Profi Tools Painting set PROFI BLS1011
Paint Roller - corner and foldable, for paint, suitable for smooth surfaces and rough surfaces, width 16 cm, handle included
  499,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: PROmal02
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Sand Mandala
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0056
3.0 2×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 0,25 l Green
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  258,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0215
2.7 13×
Watch Price/Availability
HOMELIFE Door insect net 210 × 100 cm
Insect Screen - for door, dimensions: 100×210cm, openable, black
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HOMsit01
5.0 6×
Watch Price/Availability
Dulux - EasyCare 2,5l, Colour 10 Twilight
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 16 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 3,34 kg - 259 Kč/1 l
  648,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0010
1.0 1×
Watch Price/Availability
TERPENIX Zembag for 2.5kg of potatoes, floral blue
Potato Bag
  743,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: TERPEdom007
Watch Price/Availability
TERPENIX Zembag for 2 kg onions, olive green
Potato Bag
  615,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: TERpyt006
Watch Price/Availability
Primalex Ceramic Czech Crystal 2.5l
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - water-based and no dilution needed, suitable for plaster, drywall, wallpaper and wood, weight 3,38 kg - 280 Kč/1 l
  699,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0024
Watch Price/Availability
TESA Window pollen net, Ecarf certified, Velcro, 1.3 m × 1.5 m, anthracite
Insect Screen - window, dimensions: 130×150cm, velcro, black
Great price 645,- Save 54,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: TESsit006
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens High Gloss Synthetic Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, dark red
All-Purpose Paint - red, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  339,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat013
4.0 1×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Hammer 0,25 l Copper
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  258,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0246
1.0 1×
Watch Price/Availability
Dochtmann Magnetic insect screen, mosquito net 90 × 210 cm
Insect Screen - for door, dimensions: 90×210cm, openable and velcro, black
  241,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: DOCHsit03
Watch Price/Availability
TESA Window pollen net, Velcro, anthracite
Insect Screen - window, dimensions: 180×150cm, velcro, black
  859,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SITtes08
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens High Gloss Synthetic Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, yellow
All-Purpose Paint - yellow, coverage, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for walls, dilution via thinner, applied by roller or brush, 4 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, approximate drying time 24 h, volume 0.75 l
  339,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat015
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens High Gloss Synthetic Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, light grey
All-Purpose Paint - grey, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  339,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat007
5.0 6×
Watch Price/Availability
Dulux - EasyCare 2,5l, Colour 21 Delicious Liqueur
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 16 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 3,34 kg - 259 Kč/1 l
  648,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0021
Watch Price/Availability
TERPENIX Zembag for 0,75 kg garlic, blue floral
Potato Bag
  564,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: TERpyt013
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Forge Black CombiColor, Wrought Iron
Wall Paint , surface coverage 26 m2 - 656 Kč/1 l
  1,639,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb004
2.4 6×
Watch Price/Availability
Verk 24146 Lamp against mosquitoes and other insects black
Electric Insect Trap - lamp, attracts, traps and kills mosquitoes, for households, uses 6 eco-friendly low-voltage LEDs, 5 W consumption, with removable insect container, USB power cable, plastic material, power cable length 65 cm, the colour of the emitted light is blue, purple, lamp colour black
  242,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: DRGaaa1435
Watch Price/Availability
Textile repair tape 4662 Betonband, 50 m x 48 mm, yellow
Duct Tape - sealing PVC type, tape width of 48mm, roll of 50m - 6.06 Kč/1 m
  303,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: ZDnar3402
Watch Price/Availability
Primalex Malvena 10 l., white
Facade Paint white, volume 10 l, covering an area of 110 m2, diluted with water, suitable for plaster, facade paint, weight 15,8 kg - 234 Kč/1 l
  2,339,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0308
2.3 3×
Watch Price/Availability
Garden Line Magnetic insect net for doors black
Insect Screen - for door, dimensions: 100×220cm, openable, black
  129,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: EMPlist0189
Watch Price/Availability
AkzoNobel Dulux Kitchen Renovation White 0,75 l
Wall Paint 0,75 l volume, suitable for tiles and plastic - 731 Kč/1 l
Great price 548,- Save 51,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AKZmal001
In the category House & Flat Equipment on Alza.cz, we currently have a total of 2513 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.