House & Flat Equipment

House & Flat Equipment – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for House & Flat Equipment on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing House & Flat Equipment?

If you're planning to get House & Flat Equipment, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: House & Flat Equipment

Are you looking for the best House & Flat Equipment? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive House & Flat Equipment

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced House & Flat Equipment, or choose to sort by price from highest to lowest.

House & Flat Equipment – main types

Hide description
2,538 Results
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 018 red strawberry
All-Purpose Paint - red, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  281,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat045
5.0 3×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,28 l, green (RAL6005)
All-Purpose Paint - green, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.35 kg
  199,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat008
5.0 6×
Watch Price/Availability
Dulux - EasyCare 2,5l, Colour 45 Nature's Magic
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 16 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 3,34 kg - 259 Kč/1 l
  648,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0041
5.0 1×
Watch Price/Availability
ENPRO Natural twisted cord 6 mm, 100 m
Line -
  1,063,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: ENPLan0010
5.0 1×
Watch Price/Availability
Balacryl Uni gloss 0460, 0,7 kg, dark blue
All-Purpose Paint - blue, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.7 kg
  348,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0050
4.5 2×
Watch Price/Availability
Wilckens German synthetic topcoat semi-gloss Buntlack Seidenglaenzend grey
Wall Paint , surface coverage 7,5 m2 - 519 Kč/1 l
  389,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb016
5.0 1×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Hammer 0,25 l Silver Grey
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  319,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0244
4.0 2×
Watch Price/Availability
Master Lock - Special clamping rubber Master Lock 3034EURDAT - 80cm
Tie Down Strap - hook ending, lenght: 0,08m, width: 0,95mm, load capacity: 85kg, colour: grey, 1 pc(s) in package
  113,-
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: SAFEH231
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Wild Lilac
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0070
Watch Price/Availability
Austis Eternal Concrete Stain 4,5 kg Anthracite
Concrete Paint - waterborne paint
Great price 1,520,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat044
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Matte Paint 2 in 1 Cream, WI.12490100050
All-Purpose Paint - beige, base, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, metal and PVC, for walls and floors, dilution water-based, applied by roller or brush, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, volume 0.75 l
  385,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar07
5.0 1×
Watch Price/Availability
ENPRO Natural twisted cord 4 mm, 100 m
Line -
  680,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: ENPLan0011
5.0 1×
Watch Price/Availability
Balacryl Uni mat 0535, 0,7 kg, dark green
All-Purpose Paint - green, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 4 h, weight 0.7 kg
  318,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0070
4.0 1×
Watch Price/Availability
PREXIM Insulating tapes 2pcs, 5 m × 19 mm
Electrical Tape - complete 2 pieces, width 19 mm, length 5 m
  59,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR123015
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 016 blue
All-Purpose Paint - blue, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  281,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat043
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Matte Paint 2 in 1 Brown, WI.12481700050
All-Purpose Paint - brown, base, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller or brush, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, volume 0.75 l
  385,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar14
5.0 4×
Watch Price/Availability
Austis Eternal Stabil for concrete floors Green
Concrete Paint - designed for surface treatment of concrete surfaces, concrete tiles, concrete interlocking paving
  from  1,520,-
In stock according to variant
Order Code: AUSkap023nad
5.0 1×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 3,85 l, silver 441
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  2,392,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat031
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, orange
All-Purpose Paint - orange, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  298,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar007
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Polar Night
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0082
Watch Price/Availability
TERPENIX Zembag for 2 kg onions, burgundy
Potato Bag
  615,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: TERpyt004
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 017 light yellow
All-Purpose Paint - yellow, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  281,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat044
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 05 yellow
All-Purpose Paint - yellow, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,573,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat083
2.5 2×
Watch Price/Availability
Jata Mostrap MIE14
Electric Insect Trap - mosquito lure, 5 W, UV light, for an area of up to 70m2, hanging option
  1,589,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: ELBE005
In the category House & Flat Equipment on Alza.cz, we currently have a total of 2513 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.