House & Flat Equipment

House & Flat Equipment – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for House & Flat Equipment on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing House & Flat Equipment?

If you're planning to get House & Flat Equipment, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: House & Flat Equipment

Are you looking for the best House & Flat Equipment? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive House & Flat Equipment

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced House & Flat Equipment, or choose to sort by price from highest to lowest.

House & Flat Equipment – main types

Hide description
2,505 Results
5.0 3×
Watch Price/Availability
d-c-fix Tropea Oak, 45cm width
Self-Adhesive Film kitchen, furniture, door and refrigerator dimensions: 200 × 45 cm, washable - 154 Kč/1 m2
  139,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: DCFsaf028
5.0 3×
Watch Price/Availability
D-c-fix Tropea Oak, width 67.5cm
Self-Adhesive Film kitchen, furniture, door and refrigerator dimensions: 200 × 67,5 cm, washable - 153 Kč/1 m2
  207,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: DCFsaf029
4.4 5×
Watch Price/Availability
SHUMEE Insect screen fibreglass 80 × 500 cm black
Insect Screen - for door,window and for roof window, dimensions: 80×500cm, pleated mesh
  454,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SHUbra316
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Greek Chalva
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 248 Kč/1 l
  619,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SURbar0060
4.6 5×
Watch Price/Availability
Escape6 Self-adhesive protective tape 15 mm × 2 m transparent for corner protection
Duct Tape - PVC type, tape width of 15mm, roll of 2m - 53 Kč/1 m
  105,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ESCpas011
5.0 3×
Watch Price/Availability
d-c-fix Tropea Oak, 90cm width
Self-Adhesive Film kitchen, furniture, door and refrigerator dimensions: 210 × 90 cm, washable - 151 Kč/1 m2
  285,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: DCFsaf030
Watch Price/Availability
SHUMEE Insect curtain brown and white 90 × 220 cm Chenille
Insect Screen - for door, dimensions: 90×220cm, pleated mesh
  1,801,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SHUMEEhmyz05
Watch Price/Availability
WÜRTH Speed Bull Adhesive, White, 290ml
Mounting Adhesive -
  299,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: WURhob047
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 7,7 l, 014 ivory
All-Purpose Paint - beige, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for ceilings, roofs and walls, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 61.5 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 10.49 kg
  2,728,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat070
4.3 4×
Watch Price/Availability
VOREL Self-adhesive window and door gaskets 9x4mm TYPE E brown 150M
Window Seals - length: 150m, E-profile, rubber, thickness of 2 up to 3,5mm - 8.95 Kč/1 m
  1,343,-
Buy
In stock 2 pcs
Order Code: CMP2975
3.2 27×
Watch Price/Availability
Verk Door draught excluder under the door 85 × 12 cm
Gasket
  85,-
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa0024
3.3 65×
Watch Price/Availability
Verk Insect net 210 x 100 cm
Insect Screen - for door, dimensions: 100×210cm, openable and velcro
  67,-
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: BTImhsihm01
5.0 1×
Watch Price/Availability
AkzoNobel Dulux Bathroom Renovation Light Beige 0,75 l
Wall Paint 0,75 l volume, suitable for tiles and plastic - 731 Kč/1 l
Great price 548,- Save 51,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AKZmal008
4.8 4×
Watch Price/Availability
VOREL Self-adhesive window and door gaskets 9x5,5mm TYPE P white 100M
Window Seals - length: 100m, P-profile, rubber, thickness of 3 up to 5mm - 8.51 Kč/1 m
  851,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: CMP2970
3.0 1×
Watch Price/Availability
Self-adhesive floor squares "grey wood", 2745042
Self-Adhesive Film for floors dimensions: 30,5 × 30,5 cm, washable, colour: brown - 350 Kč/1 m2
  350,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HCS634
5.0 3×
Watch Price/Availability
D-c-fix leaves beige
Self-Adhesive Film kitchen, furniture, door and refrigerator dimensions: 200 × 45 cm, washable - 188 Kč/1 m2
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: DCFsaf034
4.2 5×
Watch Price/Availability
Den Braven double-sided tape Extreme Slim & Strong 24 mm × 0.205 mm x 5 m
Double-sided tape thin-film bonding for precise and minimalist joints; adhesion to most substrates including plastics; dustproof and airtight; immediate fixation - 27 Kč/1 m
  136,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: DENBRA325
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Desert Trail
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0063
5.0 2×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 2,24 l, ivory (RAL1015)
All-Purpose Paint - beige, restorative, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 8 m² area coverage, weight 2.8 kg
  838,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat031
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, ivory
All-Purpose Paint - beige, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  298,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar003
5.0 1×
Watch Price/Availability
Balakryl Radet 0100 White Gloss 0.7kg
Wall Paint - resistant to temperatures up to 105°C, smooth and shiny appearance, good application properties, quick-drying, excellent flow - 722 Kč/1 l
  418,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0093
3.7 3×
Watch Price/Availability
Austis Eternal Concrete Stain 1,8 kg Sand
Concrete Paint - waterborne paint
  680,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat040
5.0 1×
Watch Price/Availability
Balacryl Uni mat 0215, 0,7 kg, beige
All-Purpose Paint - beige, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 4 h, weight 0.7 kg
  318,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0063
5.0 3×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,28 l, ivory (RAL1015)
All-Purpose Paint - beige, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.35 kg
Great price 176,- Save 13.01
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat010
In the category House & Flat Equipment on Alza.cz, we currently have a total of 2505 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.