House & Flat Equipment

House & Flat Equipment – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for House & Flat Equipment on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing House & Flat Equipment?

If you're planning to get House & Flat Equipment, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: House & Flat Equipment

Are you looking for the best House & Flat Equipment? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive House & Flat Equipment

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced House & Flat Equipment, or choose to sort by price from highest to lowest.

House & Flat Equipment – main types

Hide description
2,505 Results
5.0 3×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,28 l, grey-beige (RAL1019)
All-Purpose Paint - beige, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.35 kg
Amazing Deal 176,- Save 23,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat007
4.0 2×
Watch Price/Availability
Balakryl Radet 0603 Ivory Gloss 0.7kg
Wall Paint - resistant to temperatures up to 105°C, smooth and shiny appearance, good application properties, quick-drying, excellent flow - 686 Kč/1 l
  418,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0092
4.0 1×
Watch Price/Availability
Austis ETERNAL semi-gloss acrylic 0,7 kg, ivory
All-Purpose Paint - beige, coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, for walls and floors, dilution water-based, applied by roller or brush, 3 recommended coats, 4 m² area coverage, approximate drying time 3 h, weight 0.7 kg
Great price 260,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat054
5.0 3×
Watch Price/Availability
Austis ETERNAL semi-gloss acrylic 0,35 kg, ivory
All-Purpose Paint - beige, coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, for walls and floors, dilution water-based, applied by roller or brush, 3 recommended coats, 2 m² area coverage, approximate drying time 3 h, weight 0.35 kg
Great price 166,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat051
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 024 natural wood
All-Purpose Paint - beige, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  281,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat051
5.0 8×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,56 l, grey-beige (RAL1019)
All-Purpose Paint - beige, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit, ceramics, metal and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 4.5 m² area coverage, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  271,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat017
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Indian Steppe colour
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0044
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 014 ivory
All-Purpose Paint - beige, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  281,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat042
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 024 natural wood
All-Purpose Paint - beige, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,573,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat076
Watch Price/Availability
AkzoNobel Dulux Kitchen Renovation Dark Beige 0,75 l
Wall Paint 0,75 l volume, suitable for tiles and plastic - 731 Kč/1 l
Great price 548,- Save 51,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AKZmal002
Watch Price/Availability
Soudal Fix All Turbo White - 290 ml
Mounting Adhesive -
  270,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: PDchem12
Watch Price/Availability
Balacryl Uni gloss 0615, 0,7 kg, ivory
All-Purpose Paint - beige, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.7 kg
Great price 348,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0052
Watch Price/Availability
AkzoNobel Dulux Renovation Door and Window Beige 0,75 l
Wall Paint 0,75 l volume, suitable for tiles and plastic - 731 Kč/1 l
Great price 548,- Save 51,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AKZmal012
Watch Price/Availability
Austis Eternal Concrete Stain 4,5 kg Sand
Concrete Paint - waterborne paint
  1,520,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat047
Watch Price/Availability
ENPRO Braided cord with PA 6 mm core, 100 m, white
Line
  2,092,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: ENPLan0016
Watch Price/Availability
ENPRO Twisted cord PP 4 mm, 200 m, blue
Line
  571,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: ENPLan0026
Watch Price/Availability
ENPRO Braided cord with core PA 3 mm, 200 m, white
Line
  1,091,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: ENPLan0017
Watch Price/Availability
ENPRO Knitted cord without core PES 4 mm, 200 m, orange
Line
  1,905,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: ENPLan0012
Watch Price/Availability
ENPRO Braided cord without core PPV 6 mm, 100 m, orange-grey
Line
  781,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: ENPLan0021
Watch Price/Availability
Balacryl Uni gloss 0215, 0,7 kg, beige
All-Purpose Paint - beige, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.7 kg
  348,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0046
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 014 ivory
All-Purpose Paint - beige, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,573,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat090
Watch Price/Availability
EZVIZ Smart gate operator HG2 600 (Pro) Kit
Gate Motor
Currently Unavailable
Order Code: EZVIZ25042
4.8 171×
Watch Price/Availability
VOREL Self-adhesive window and door gaskets 9x7,4mm TYPE D brown 6M
Window Seals - length: 6m, D-profile, rubber, thickness of 3 up to 7mm - 21 Kč/1 m
  125,-
Currently Unavailable
Order Code: CMP2974
4.8 59×
Watch Price/Availability
tesa Wallpaper and plastering nail 2kg
Adhesive Nail - adhesive nail, for delicate slightly rough surfaces, for wallpaper and plaster, one holds up to 2kg, can be reused, can be removed without traces, assembly without drilling, 2 pieces in a package
  from  122,-
Currently Unavailable
Order Code: TESAP043
In the category House & Flat Equipment on Alza.cz, we currently have a total of 2505 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.