Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,123 Results
4.8 113×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted Smoked Almonds 500g
Nuts - salted and smoked almond, 500 g - 498 Kč/1 kg
Great price 249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_0500B11
4.7 26×
Watch Price/Availability
Reflex Instant Mass Heavy Weight 5,4 kg chocolate
Gainer -, energy value: 363kcal/100g - 36 Kč/portion - from 241 Kč/1 kg
  1,299,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTref105
4.5 44×
Watch Price/Availability
Bery Jones Raisins 1kg
Dried Fruit - raisin, 1000 g - 169 Kč/1 kg
Great price 169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_DF_1000B02
3.8 12×
Watch Price/Availability
Bery Jones Premium Chocolate Gluten Free Granola 420g
Granola - 521 Kč/1 kg
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B01
4.9 230×
Watch Price/Availability
Bery Jones Almond flour extra fine 500g
Flour - 2593 kJ/100 g, weight 0,5 kg, almond flavour, naturally gluten-free - 438 Kč/1 kg
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery022
4.7 23×
Watch Price/Availability
Bery Jones Chocolate porridge with hazelnuts gluten free 500g
Porridge , energy value per 100g: 434,6 kcal
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B05
4.7 48×
Watch Price/Availability
Bery Jones Blueberries freeze-dried 140g
Freeze-Dried Fruit -, 140 g - 2,207 Kč/1 kg
Great price 309,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery077
4.8 117×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition IsoPrime CFM Isolate, 2000g, Vanilla
Protein -, vanilla flavour - 38 Kč/portion - from 1,090 Kč/1 kg
  2,179,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0042
4.4 47×
Watch Price/Availability
Bery Jones Freeze-dried strawberries in milk chocolate 250g
Freeze-Dried Fruit - freeze-dried strawberries full of flavour and aroma, coated in a thick layer of smooth milk chocolate (88%) with a cocoa solids content of at least 30%, a perfect combination of sweetness and fruity freshness, a treat for children and adults alike, practical resealable packaging - 796 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CF_250B02
4.4 97×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted chilli corn 500 g
Corn - intense delicious taste and great crunch, provides the body with quick and easily available energy, in an eco-friendly resealable package, weight 500 g - 198 Kč/1 kg
Great price 99,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery232
4.7 279×
Watch Price/Availability
PROM-IN CFM Pure Performance 2250 g, strawberry
Protein - whey, concentrate, 77.2% protein, 56 servings, strawberry flavour - 33 Kč/portion - from 1,111 Kč/1 kg
  2,499,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro201
4.7 205×
Watch Price/Availability
PROM-IN CFM Pure Performance 1000g, vanilla
Protein - whey, protein: 79 % 25 portions, vanilla flavour - 38 Kč/portion - from 1,249 Kč/1 kg
  1,249,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro194
4.9 63×
Watch Price/Availability
Bery Jones Party Peanut Mix with Cashews 1kg
Nuts - mix, roasted and salted cashew and peanuts, 1000 g - 299 Kč/1 kg
Great price 299,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery103
3.9 11×
Watch Price/Availability
Bery Jones Premium Nutty Gluten Free Granola 420g
Granola - 474 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B02
Watch Price/Availability
Fine Gusto turkey natural 2 x 100g
Dried Meat Turkey - from 152 Kč/pcs - from 1,795 Kč/1 kg
  from  305,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfg1012bun
4.9 60×
Watch Price/Availability
GRIZLY Seed mix 1000 g
Seeds - - 147 Kč/1 kg
Great price 147,- Save 10,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz021
4.7 84×
Watch Price/Availability
Grizly Salted Caramel by @mamadomisha 250 g
Nut Cream - smooth, peanut, salted caramel flavour, 18.1 g protein per 100 g, 568.38 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 708 Kč/1 kg
  177,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz001
4.8 170×
Watch Price/Availability
Bery Jones Flaxseed 1kg
Seeds - flax, - 79 Kč/1 kg
Great price 79,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery094
4.8 30×
Watch Price/Availability
Bery Jones Freeze-dried raspberries in milk chocolate 250g
Freeze-Dried Fruit - freeze-dried raspberries full of flavour and aroma, coated in a thick layer of smooth milk chocolate (88%) with a cocoa solids content of at least 25%, a perfect combination of sweetness and fruity freshness, a treat for children and adults alike, practical resealable packaging - 876 Kč/1 kg
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CF_250B03
4.9 63×
Watch Price/Availability
Bery Jones almonds in strawberry yoghurt 200g
Nuts - original recipe of almonds in strawberry yoghurt, in a stylish resealable kraft bag, perfectly balanced taste of almonds and yoghurt, containing a variety of minerals essential for the body and high content of healthy fats - 995 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_200W01
4.8 36×
Watch Price/Availability
Bery Jones Gluten free gluten free source of fibre 500g
Cereals - gluten-free, extruded, fine banana filling, suitable for milk or yoghurt, made in the Czech Republic, resealable packaging, weight 500 g - 198 Kč/1 kg
Great price 99,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B12
4.2 89×
Watch Price/Availability
Vilgain Whey Protein 1000 g Chocolate
Protein - whey, concentrate, 75% protein, 33 servings, chocolate flavour - 33 Kč/portion - from 1,099 Kč/1 kg
  1,099,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil010
4.8 323×
Watch Price/Availability
Bery Jones Para nuts 1kg
Nuts - natural para, 1000 g - 849 Kč/1 kg
Great price 849,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery025
4.9 74×
Watch Price/Availability
Bery Jones Hemp seed peeled 500g
Seeds - hemp, - 398 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery093
 
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8129 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.