Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
3,238 Results
1.0 1×
Watch Price/Availability
Trek'n eat Chana Masala
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1440 kJ, weight 180g - 1,161 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0052
Watch Price/Availability
Stainless-steel Thermo Bottle Diabolo - Marvel, 580ml
Drinking Bottle - stainless steel, volume: 0,58l
  499,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: HRAnk001566
Watch Price/Availability
Victorinox Blade guard, 215 × 25 mm
Knife Case - blade protection, 215 × 25 mm
  149,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WUEorga22
Watch Price/Availability
JKR Closing knife, 8,2 cm, steel, rainbow
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), one-handed opening and safety lock, belt clip and knife included, steel hardness 53 HRC, handle material steel, blade length 8.25 cm, closed length 12.37 cm, total knife length 20.55 cm, weight 213 g
  339,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnuz092
Watch Price/Availability
Victorinox Case Leather-SwissTool Plus
Knife Case - for SwissTool Plus, with loop for belt fastening, Velcro closure, leather material, black colour, contains space for a bit set
  699,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvictor04
Watch Price/Availability
Böker Knife Böker Magnum Deep Blue Canvas
Pocket Knife - folding, travel, everyday (EDC) and mushroom, safety lock, knife included, steel hardness 58 HRC, handle material fiberglass, blade length 8.6 cm, closed length 11 cm, total knife length 20.5 cm, weight 89 g
  899,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTbokernuz11
Watch Price/Availability
Light My Fire Outdoor MealKit 2.0 mistypurple
Camping Utensils -
  990,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTlmf085
Watch Price/Availability
Pinnacle Water bottle with handle, sports PHY-B-1001 blue, 650 ml
Drinking Bottle - plastic, volume: 0,65l
  452,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: PINlah001
Watch Price/Availability
Akinod A05M00019 Mini 12h12, baby, Watermelon
Camping Cutlery Children's travel folding cutlery; light stainless steel cutlery, spoon, fork; the casing; Akinod Mini 12H12; reusable cutlery; colourful design; dishwasher safe;
  499,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTakprib004
Watch Price/Availability
Paw Patrol Happy Dudes - Drinking Bottle
Drinking Bottle - plastic, volume: 0,4l
  265,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: DOPLah030
Watch Price/Availability
Trek'n eat Pasta with colourful vegetable mix 1000+ kcal
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1779 kJ, weight 240g - 1,229 Kč/1 kg
  295,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0070
Watch Price/Availability
Böker Fixed blade knife Jungle Devil
Pocket Knife - with a fixed blade, travel, knife included, steel hardness 56 HRC, handle material steel, blade length 15 cm, total knife length 26 cm, weight 350 g
  1,799,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict228
Watch Price/Availability
Nike Refuel Drinking Bottle 710 ml - sports, leak proof blue/white
Drinking Bottle - polyethylene, volume: 0,71l
  499,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnike1965
Watch Price/Availability
The Lord Of The Rings: One Ring - Beer Bottle
Drinking Bottle - stainless steel, volume: 0,7l
  449,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: GMERCHlah03
Watch Price/Availability
PK Shop Armchair XL Beech, K-SE-BU-XL
Tinderbox - can withstand 10,000 ignitions, spark force 3000 °C, with a holder, material steel and wood, multi-coloured, dimensions 10 × 14.8 × 1.2 cm (H×W×D)
  630,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkre005
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Emergency Food Cologne 450 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1528 kJ, weight 450g - 864 Kč/1 kg
  389,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa3712
Watch Price/Availability
Sea to Summit Camp Mat Self Inflating, Rectangular
Camping Mat sleeping mat, thickness: 3,8cm, dimensions 183 × 64cm, dimensions when packed 183 × 64cm, weight 1120g
  from  1,798,-
In stock according to variant
Order Code: SPTstsk037nad
Watch Price/Availability
Fischer Sports bottle with spout, 4 pcs, 0,9 l, white
Drinking Bottle - plastic, volume: 0,9l
  556,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: FISlah001
Watch Price/Availability
Böker Pocket knife AKS-74 D2
Pocket Knife - shooter, military, one-handed opening, knife included, steel hardness 60 HRC, handle material steel, blade length 8.2 cm, closed length 11 cm, total knife length 18 cm, weight 110 g
  1,999,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict202
Watch Price/Availability
Victorinox Classic SD pocket knife, 58 mm, Paris Style
Pocket Knife - multifunctional, travel and everyday (EDC), screwdriver, key ring, scissors, toothpick, tweezers, nail file and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 4 cm, closed length 5.8 cm, total knife length 9.2 cm, weight 21 g
  1,399,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict149
Watch Price/Availability
Victorinox Climber pocket knife, 91 mm, white
Pocket Knife - multifunctional, travel and everyday (EDC), spike, key ring, scissors, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, multipurpose hook, bottle opener, corkscrew, reamer and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 6.8 cm, closed length 9.1 cm, total knife length 14.9 cm, weight 82 g
  1,124,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict238
Watch Price/Availability
Big Adventure Crater-07, aluminium, set of 7
Camping Utensils -
  799,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTadv069
1.0 1×
Watch Price/Availability
Big Adventure Camping spork 2in1-09 aluminium
Camping Cutlery
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTadv066
Watch Price/Availability
Victorinox Venture Pro Kit, Black
Knife Case - with belt loop for belt fastening, Velcro closure, leather material, black
  1,499,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvictor01
In the category Bushcraft Gear on Alza.cz, we currently have a total of 3238 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews