Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
3,232 Results
1.0 1×
Watch Price/Availability
JKR Bow tie steel 10 cm, black - silver
Butterfly Knife - butterfly, safety lock, knife included, steel hardness 53 HRC, handle material steel, blade length 9.95 cm, closed length 13.4 cm, total knife length 22.63 cm, weight 131 g
  309,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjkr39
2.0 1×
Watch Price/Availability
Disney Frozen: Sisters
Drinking Bottle - aluminium, volume: 0,6l
  369,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: GMERCHtr52
Watch Price/Availability
Sir Joseph ATTACK II 400 Grey 170
Sleeping Bag - mummies, summer, women' s feather filling, Comfort temperature 9 °C, limit temperature 4 °C, maximum body height 170 cm, length of packed sleeping bag 31 cm, diameter of the packed sleeping bag 19 cm, grey colour, weight 830 g
  5,208,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTspa64
Watch Price/Availability
Northern Diver Sre Squeeze Lock Knife
Diving Knife - with a fixed blade, one-handed opening and safety lock, screwdriver included, handle material plastic, blade length 7.5 cm, total knife length 18 cm
  1,090,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa3937
Watch Price/Availability
Sea to summit Frontier Ultralight Two Pot Cook Set - 14 pcs
Camping Utensils -
  3,957,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTseasad06
Watch Price/Availability
Sea to summit Frontier Ultralight Collapsible Pouring Pot 2,2 l
Camping Pot - made of silicone, 1 pieces in set, types of dishes: pot, litre scale and foldable
  2,018,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTseahrn06
Watch Price/Availability
Pokémon Pikachu - Drinking Bottle
Drinking Bottle - polypropylene, volume: 0,75l
  299,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: DOPLah036
2.0 1×
Watch Price/Availability
Trek'n eat Cheese noodles with fried onions 1000+ kcal
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1754 kJ, weight 240g - 1,329 Kč/1 kg
  319,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0069
Watch Price/Availability
Omada Sanaliving Set 4pcs VerdeMela
Camping Utensils -
  329,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPToma021
Watch Price/Availability
Victorinox Blade guard, 170 × 25 mm
Knife Case - blade protection, 170 × 25 mm
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WUEorga21
Watch Price/Availability
Victorinox Classic SD Alox pocket knife, 58 mm, Cotton Candy
Pocket Knife - multifunctional, travel and everyday (EDC), screwdriver, key ring, scissors, nail file and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material aluminium, blade length 4 cm, closed length 5.8 cm, total knife length 9.2 cm, weight 17 g
  999,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict136
Watch Price/Availability
Gastro Glass juice bottle 500 ml, with decorative lid, decor carriage, 6 pcs
Glass
  1,194,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: GSTdzka073
Watch Price/Availability
JKR Closing knife, 8,4 cm, aluminium, black
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), one-handed opening and safety lock, belt clip and knife included, steel hardness 53 HRC, handle material aluminium, blade length 8.42 cm, closed length 11.48 cm, total knife length 19.75 cm, weight 111 g
  299,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnuz086
Watch Price/Availability
JKR Closing knife, 6,7 cm, ABS, black
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), one-handed opening and safety lock, belt clip and knife included, steel hardness 53 HRC, handle material plastic, blade length 6.74 cm, closed length 9.61 cm, total knife length 16.2 cm, weight 71 g
  299,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnuz088
Watch Price/Availability
Naturehike Children's growing sleeping bag C180 1100 g, blue
Sleeping Bag - mummies, summer, baby, synthetic filling, Comfort temperature 12 °C, limit temperature 5 °C, maximum body height 175 cm, length of packed sleeping bag 42 cm, diameter of the wrapped sleeping bag 27 cm, colour blue, weight 1100 g
  1,189,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa4446
Watch Price/Availability
Trek'n Eat All Day Food Pack Type 2
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - all-day tactical ration of food and drinks, freeze-dried food, shelf life 5 years
  1,085,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkso0002
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Emergency Food Long Grain Rice 500 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1541 kJ, weight 500g - 778 Kč/1 kg
  389,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek01
Watch Price/Availability
JKR Closing knife 88 cm micarta, black and white
Pocket Knife - folding, travel and everyday (EDC), safety lock, steel hardness 53 HRC, handle material micarta, blade length 8.8 cm, closed length 11.52 cm, total knife length 20.3 cm, weight 109 g
  359,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjkr46
Watch Price/Availability
Gabby's Dollhouse: Smoothie Land
Drinking Bottle - aluminium, volume: 0,6l
  369,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: GMERCHtr54
Watch Price/Availability
Sistema Swift Squeeze Twist 'n' Sip Bottle 480 ml 2 pack
Drinking Bottle - plastic, volume: 0,48l
  278,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: Sislp03
Watch Price/Availability
Sea to summit Frontier Ultralight Cutlery Set - Long Handle Spoon & Spork
Camping Cutlery -
  559,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTlzi0005
2.0 1×
Watch Price/Availability
Trek'n eat Vegetarian noodles a la Bolognese
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1562 kJ, weight 180g - 1,250 Kč/1 kg
  225,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0065
Watch Price/Availability
Rotho Bottle 0,4 l KIDS - pink
Drinking Bottle - plastic, volume: 0,4l
  256,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: ROTLA919
Watch Price/Availability
Victorinox Classic SD pocket knife, 58 mm, Tuscan Sun
Pocket Knife - multifunctional, travel and everyday (EDC), screwdriver, key ring, scissors, toothpick, tweezers, nail file and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 4 cm, closed length 5.8 cm, total knife length 9.2 cm, weight 21 g
  699,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict160
In the category Bushcraft Gear on Alza.cz, we currently have a total of 3232 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews