Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
3,237 Results
Watch Price/Availability
Akinod magnetic cutlery set 12h34 black mirror finish, olive wood
Camping Cutlery Travel magnetic cutlery set; light stainless steel cutlery, spoon, knife, fork; black mirror shine; the casing; Akinod 12H34; reusable cutlery; olive handle; dishwasher safe;
  1,055,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTakprib011
Watch Price/Availability
Wednesday - stainless steel bottle 780 ml
Drinking Bottle - stainless steel, volume: 0,78l
  349,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: GMERCHep12
Watch Price/Availability
Sistema Swift Squeeze Twist 'n' Sip Bottle 480 ml 2 pack
Drinking Bottle - plastic, volume: 0,48l
  278,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: Sislp03
Watch Price/Availability
Trek'n eat Fluffy chocolate mousse
MRE - Meal Ready To Eat, dessert, energy value per 100 g: 1717 kJ, weight 100g - 1,850 Kč/1 kg
  185,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0060
Watch Price/Availability
RidgeMonkey ThermoMug DLX Brew Set Gray
Mug -, colour, 4 pc(s) in pack - 95 Kč/1 pc(s)
Discounted -42 % 379,- 659,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: RYB910501
Watch Price/Availability
Coleman Lotus S 165x65cm
Sleeping Bag rectangular, the filling consists of microfibre, for a person of maximum height 165 cm, packed sleeping bag dimensions 20×36 cm, weight 1007 g
  999,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTcmg0118
Watch Price/Availability
Yate Mons 200 XL left
Sleeping Bag mumie, summer, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 8 °C, for a person of maximum height 190 cm, packed sleeping bag dimensions 20×32 cm, weight 1200 g
  1,340,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnhk0265
Watch Price/Availability
PANTONE To Go Cup - Cool Gray 9, 430 ml
Drinking Bottle - stainless steel, volume: 0,43l
  899,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: PANHR080
Watch Price/Availability
Neon Kactus Glass Bottle with Sleeve, 550ml, Green
Drinking Bottle - glass, volume: 0,55l
  569,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: MBaaa2876
Watch Price/Availability
Victorinox Classic SD Alox pocket knife, 58 mm, Cotton Candy
Pocket Knife - multifunctional, travel and everyday (EDC), screwdriver, key ring, scissors, nail file and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material aluminium, blade length 4 cm, closed length 5.8 cm, total knife length 9.2 cm, weight 17 g
  999,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict136
Watch Price/Availability
Naturehike Children's growing sleeping bag C180 1100 g, blue
Sleeping Bag - mummies, summer, baby, synthetic filling, Comfort temperature 12 °C, limit temperature 5 °C, maximum body height 175 cm, length of packed sleeping bag 42 cm, diameter of the wrapped sleeping bag 27 cm, colour blue, weight 1100 g
  1,189,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa4446
2.0 1×
Watch Price/Availability
Disney Frozen: Sisters
Drinking Bottle - aluminium, volume: 0,6l
  369,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: GMERCHtr52
Watch Price/Availability
Sir Joseph ATTACK II 400 Grey 170
Sleeping Bag - mummies, summer, women' s feather filling, Comfort temperature 9 °C, limit temperature 4 °C, maximum body height 170 cm, length of packed sleeping bag 31 cm, diameter of the packed sleeping bag 19 cm, grey colour, weight 830 g
  5,208,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTspa64
Watch Price/Availability
Sea to summit Frontier Ultralight Two Pot Cook Set - 14 pcs
Camping Utensils -
  3,957,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTseasad06
Watch Price/Availability
Sea to summit Frontier Ultralight Collapsible Pouring Pot 2,2 l
Camping Pot - made of silicone, 1 pieces in set, types of dishes: pot, litre scale and foldable
  2,018,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTseahrn06
Watch Price/Availability
Sea to Summit Passage bowl, orange, size: S
Small Bowl , volume: 0,68 l, designation: soup and complete meal, suitable for camping, diameter 13,8 cm, package contains: 1 pc(s), orange colour, design: monochromatic
  189,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTsada0042
Watch Price/Availability
Pokémon Pikachu - Drinking Bottle
Drinking Bottle - polypropylene, volume: 0,75l
  299,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: DOPLah036
2.0 1×
Watch Price/Availability
Trek'n eat Cheese noodles with fried onions 1000+ kcal
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1754 kJ, weight 240g - 1,329 Kč/1 kg
  319,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0069
Watch Price/Availability
Trek'n eat Breakfast Oatmeal Bowl
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1683 kJ, weight 150g - 1,367 Kč/1 kg
  205,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0063
Watch Price/Availability
Böker Pocket knife Böker Kihon Bifold 42a
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), knife included, steel hardness 60 HRC, handle material steel, blade length 8.2 cm, closed length 11 cm, total knife length 18 cm, weight 110 g
Great price 2,699,- Save 203,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict261
Watch Price/Availability
Victorinox Huntsman pocket knife, 91 mm, white
Pocket Knife - multifunctional, everyday (EDC) and hunting, screwdriver, spike, key ring, scissors, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, multipurpose hook, bottle opener, corkscrew and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 6.8 cm, closed length 9.1 cm, total knife length 14.9 cm, weight 97 g
  1,299,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict242
Watch Price/Availability
Victorinox Cadet Alox pocket knife, 84 mm, silver
Pocket Knife - multifunctional, travel and everyday (EDC), screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, bottle opener, nail file and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material aluminium, blade length 6.3 cm, closed length 8.4 cm, total knife length 13.8 cm, weight 46 g
  999,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict127
Watch Price/Availability
Gastro Glass juice bottle 500 ml, with decorative lid, decor carriage, 6 pcs
Glass
  1,194,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: GSTdzka073
Watch Price/Availability
JKR Closing knife, 8,4 cm, aluminium, black
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), one-handed opening and safety lock, belt clip and knife included, steel hardness 53 HRC, handle material aluminium, blade length 8.42 cm, closed length 11.48 cm, total knife length 19.75 cm, weight 111 g
  299,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnuz086
In the category Bushcraft Gear on Alza.cz, we currently have a total of 3237 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews