Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
3,237 Results
Watch Price/Availability
Lionsteel Skinny SK01A RB
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), belt clip included, steel hardness 59 HRC, handle material aluminium, blade length 8.4 cm, closed length 11 cm, total knife length 20 cm, weight 73 g
  5,250,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTlionu006
Watch Price/Availability
Trek'n eat Morning porridge with apple pieces 1000+ kcal
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1683 kJ, weight 260g - 1,173 Kč/1 kg
  305,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0068
2.0 1×
Watch Price/Availability
Trek'n eat Mac'n Cheese
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 2005 kJ, weight 140g - 1,679 Kč/1 kg
  235,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0056
Watch Price/Availability
Victorinox Huntsman pocket knife, 91 mm, blue transparent
Pocket Knife - multifunctional, everyday (EDC) and hunting, screwdriver, spike, key ring, scissors, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, multipurpose hook, bottle opener, corkscrew, reamer and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 6.8 cm, closed length 9.1 cm, total knife length 14.9 cm, weight 97 g
  1,299,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict247
Watch Price/Availability
Victorinox Classic SD Alox pocket knife, 58 mm, Lime Twist
Pocket Knife - multifunctional, travel and everyday (EDC), screwdriver, key ring, scissors, nail file and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material aluminium, blade length 4 cm, closed length 5.8 cm, total knife length 9.2 cm, weight 17 g
  999,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict135
Watch Price/Availability
Victorinox My first pocket knife, blue transparent
Pocket Knife - multifunctional, travel and everyday (EDC), screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 6.8 cm, closed length 9.1 cm, total knife length 14.9 cm, weight 45 g
  999,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict124
Watch Price/Availability
Patizon G 800 Sky Gray / Fired Brick
Sleeping Bag
Discounted -5 % 14,714,- 15,590,-
In stock according to variant
Order Code: SPTspa81nad
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Labuznicky bits with wild mushrooms and pasta 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1608 kJ, weight 600g - 1,298 Kč/1 kg
  779,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek04
Watch Price/Availability
Böker Magnum NW Skinner
Pocket Knife - folding, travel, hunting and fishing, safety lock, knife included, steel hardness 58 HRC, handle material fiberglass, blade length 8.5 cm, closed length 11 cm, total knife length 20.5 cm, weight 198 g
Discounted -7 % 874,- 949,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTBoker03
Watch Price/Availability
Deejo Leather case natural
Knife Case - made of calf leather, with inner lining for belt fastening, for Deejo knives "37 grams", seam made of orange nylon thread, magnetic closure
  659,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: DEEpou001
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Emergency Food Vanilla flavoured milk rice 800 g
MRE - Meal Ready To Eat, dessert, energy value per 100 g: 1729 kJ, weight 800g - 869 Kč/1 kg
  695,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek03
Watch Price/Availability
JKR Folding knife, 9,1 cm, forest camouflage, aluminium, green
Pocket Knife - folding, travel and everyday (EDC), belt clip included, steel hardness 53 HRC, handle material aluminium, blade length 9.1 cm, closed length 11.45 cm, total knife length 20.5 cm, weight 131 g
  319,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPT0024
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Pasta with beef in fragrant spices, hunting style 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1746 kJ, weight 600g - 1,625 Kč/1 kg
  975,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa2549
Watch Price/Availability
Trek'n eat Swiss muesli with milk
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1608 kJ, weight 150g - 1,300 Kč/1 kg
  195,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0064
Watch Price/Availability
Trek'n eat Gourmet meat pan for backpackers
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1331 kJ, weight 170g - 1,876 Kč/1 kg
  319,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0051
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Colourful risotto Balkan style
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1537 kJ, weight 190g - 1,605 Kč/1 kg
  305,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0017
Watch Price/Availability
Orion Mug Enamel Jug TONČA 12cm
Mug - material: enamel, 1200ml, colour, 1 pc(s) in pack - 296 Kč/1 pc(s)
  296,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: ORIHR0830
Watch Price/Availability
Neon Kactus Glass Smoothie Bottle 0.568L, Blue
Drinking Bottle - glass, volume: 0,586l
  729,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: MBaaa2865
Watch Price/Availability
Tactical Foodpack Rice porridge with raspberries 90 g
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1985 kJ, weight 90g - 2,444 Kč/1 kg
  220,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtf0022
Watch Price/Availability
Victorinox Blade guard, 170 × 25 mm
Knife Case - blade protection, 170 × 25 mm
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WUEorga21
Watch Price/Availability
Victorinox Pocket Knife Golf Tool, blue transparent
Pocket Knife - multifunctional, everyday (EDC), toothpick, tweezers, bottle opener, nail file, knife and key included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 6.8 cm, closed length 9.1 cm, total knife length 14.9 cm, weight 64 g
  1,799,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict172
Watch Price/Availability
Böker Pocket knife Dia de los Muertos
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), knife included, steel hardness 56 HRC, handle material steel, blade length 8.2 cm, closed length 11 cm, total knife length 18 cm, weight 110 g
  849,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict226
Watch Price/Availability
Victorinox Huntsman pocket knife, 91 mm, red, blister
Pocket Knife - multifunctional, everyday (EDC) and hunting, screwdriver, spike, key ring, scissors, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, multipurpose hook, bottle opener, corkscrew, reamer and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 6.8 cm, closed length 9.1 cm, total knife length 14.9 cm, weight 97 g
  1,299,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict245
Watch Price/Availability
Gastro Glass juice bottle 750 ml, silver cap, set of 6
Glass
  900,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: GSTdzka075
In the category Bushcraft Gear on Alza.cz, we currently have a total of 3237 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews