Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
3,235 Results
Watch Price/Availability
MultiGarden EVK10L Enamelled Cast Iron Goulash Pot with Stand, 10L
Camping Pot
  1,599,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa5130
Watch Price/Availability
Victorinox SwissTool with leather sheath
Multitool with functions, weight 289 g
  4,199,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa4562
Watch Price/Availability
Patizon D 590 Fired Brick / Sky Gray
Sleeping Bag - mummies, three-season, unisex, feather filling, Comfort temperature -5 °C, limit temperature -11 °C, length of packed sleeping bag 32 cm, diameter of the wrapped sleeping bag 22 cm, red and silver colour, weight 856 g
  10,439,-
In stock according to variant
Order Code: SPTspac0056nad
1.0 1×
Watch Price/Availability
MERCO Tap 20 l, multipack 3 pcs
Water Can -
  405,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvnv002
Watch Price/Availability
Deejo 7HN004
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), steel hardness 54 HRC, handle material steel, blade length 5.5 cm, closed length 7 cm, total knife length 12.5 cm, weight 15 g
  659,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTdee071
Watch Price/Availability
Naturehike L250 1500G - grey
Sleeping Bag rectangular, summer and Two-Season, the filling consists of cotton, thermal comfort up to 9 °C, for a person of maximum height 190 cm, packed sleeping bag dimensions 43×25 cm, weight 1500 g
  799,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnhk0348
Watch Price/Availability
Böker Special Forces pocket knife
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), military and mushroom, safety lock, knife included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 8.2 cm, closed length 11 cm, total knife length 18 cm, weight 110 g
  949,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict215
Watch Price/Availability
Zivina Ramen soup Adam Rundus 200 g
Ready Meal - concentrated base, ramen soup, Miso, shiitake mushrooms, vegetables and peanut paste, without preservatives, 200 g
  201,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTzivhoji02
Watch Price/Availability
Naturehike sleeping bag Sunny Day U250 - brown - genuine
Sleeping Bag
  1,090,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa5297
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Cocoa drink 800 g
MRE - Meal Ready To Eat, drink, energy value per 100 g: 1503 kJ, weight 800g - 1,111 Kč/1 kg
  889,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek20
Watch Price/Availability
JKR Closing knife, 8,1 cm, grey wood
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), one-handed opening and safety lock, knife included, steel hardness 53 HRC, handle material wood, blade length 8.14 cm, closed length 11.5 cm, total knife length 19.6 cm, weight 102 g
  205,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnuz102
Watch Price/Availability
JKR Closing knife, 6,7 cm, ABS, green
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), one-handed opening and safety lock, belt clip and knife included, steel hardness 53 HRC, handle material plastic, blade length 6.74 cm, closed length 9.61 cm, total knife length 16.2 cm, weight 71 g
  299,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnuz089
Watch Price/Availability
Patizon R 300 Midnight Navy
Sleeping Bag - mummies, summer, unisex, feather filling, Comfort temperature 6 °C, limit temperature 2 °C, length of the wrapped sleeping bag 28 cm, diameter of the wrapped sleeping bag 16 cm, colour blue, weight 630 g
Discounted -5 % 6,166,- 6,546,-
In stock according to variant
Order Code: SPTspa66nad
Watch Price/Availability
NILS Camp NC2005 green
Sleeping Bag
  1,036,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa2755
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Spicy beef stew with pasta 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1524 kJ, weight 600g - 1,625 Kč/1 kg
  975,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa2550
Watch Price/Availability
GSI Outdoors Bugaboo Ceramic Base Camper Large 5+3 l
Camping Utensils -
  3,525,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTgsi002
Watch Price/Availability
Lionsteel Willy WL1 UL
Hunting Knife - with a fixed blade, case included, steel hardness 60 HRC, handle material carbon fibre, blade length 6.5 cm, total knife length 15 cm, weight 58 g
  4,510,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTlio007
Watch Price/Availability
Trek'n eat Spicy Chili con Carne
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1511 kJ, weight 180g - 1,550 Kč/1 kg
  279,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0061
Watch Price/Availability
Trek'n eat Vanilla flavoured milk rice
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1733 kJ, weight 100g - 1,390 Kč/1 kg
  139,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0059
Watch Price/Availability
Neon Kactus Glass Smoothie Bottle 0.568L, Grey
Drinking Bottle - glass, volume: 0,586l
  729,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: MBaaa2867
Watch Price/Availability
Victorinox Classic SD pocket knife, 58 mm, Tasty Grape
Pocket Knife - multifunctional, travel and everyday (EDC), screwdriver, key ring, scissors, toothpick, tweezers, nail file and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 4 cm, closed length 5.8 cm, total knife length 9.2 cm, weight 21 g
  699,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict146
Watch Price/Availability
JKR Closing knife, 8,1 cm, wood
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), one-handed opening and safety lock, knife included, steel hardness 53 HRC, handle material wood, blade length 8.14 cm, closed length 11.5 cm, total knife length 19.6 cm, weight 102 g
  205,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnuz101
Watch Price/Availability
Sea to Summit Ultralight XR insulated mat, arrowwood, small
Camping Mat sleeping mat, thickness: 6,5cm, dimensions 168 × 55cm, dimensions when packed 19 × 10cm, weight 430g
  3,147,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkar073
Watch Price/Availability
Naturehike oval sleeping bag PS300 2,5 kg, grey, left
Sleeping Bag
  2,390,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa4908
In the category Bushcraft Gear on Alza.cz, we currently have a total of 3236 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews