Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
3,235 Results
Watch Price/Availability
One Piece - stainless steel bottle 780 ml
Drinking Bottle - stainless steel, volume: 0,78l
  499,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: GMERCHep13
Watch Price/Availability
Winnwell Hockey Bottle 500 ml with leak proof lid without logo
Drinking Bottle - plastic, volume: 0,5l
Great price 80,-
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: SPThok3791
Watch Price/Availability
Sea to summit Frontier Ultralight Pot 2 l
Camping Pot - made of aluminium, 1 pieces in set, types of dishes: pot, litre scale
  1,798,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTseahrn03
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Emergency Food Mashed Potatoes 900 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1587 kJ, weight 900g - 866 Kč/1 kg
  779,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa2587
Watch Price/Availability
Pyramid Posters Netflix Wednesday: Don't Care - Bottle
Drinking Bottle - stainless steel, volume: 0,54l
  399,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: GMERCHlah0010
Watch Price/Availability
Joker Rehalero Hunting dagger, red wood
Hunting Knife - with a fixed blade, case included, steel hardness 58 HRC, handle material wood, total knife length 36.3 cm, weight 474 g
  3,190,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjkr003
Watch Price/Availability
RidgeMonkey Square Kettle XL 2l
Camping Kettle - unique square design, anodized aluminium body, drawstring case, volume 2l
Discounted -54 % 499,- 1,099,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTgfnad03
Watch Price/Availability
Aqualung Micro Squeeze Safety Blade
Knife credit card knife, functions, blade length 5,1 cm
  863,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTMPQTnuz04
Watch Price/Availability
Victorinox Midnite Manager Pocket Knife, 58 mm, red
Pocket Knife - multifunctional, travel and everyday (EDC), screwdriver, key ring, LED light, scissors, wire stripper, bottle opener, nail file and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 4 cm, closed length 5.8 cm, total knife length 9.2 cm, weight 31 g
  1,499,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict169
Watch Price/Availability
Victorinox Sentinel M Clip pocket knife, 111 mm, black
Pocket Knife - multifunctional, travel and everyday (EDC), safety lock, belt clip, key ring, toothpick, tweezers and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 8 cm, closed length 11.1 cm, total knife length 17.9 cm, weight 78 g
  1,199,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict184
Watch Price/Availability
Victorinox Fieldmaster pocket knife, 91 mm, red
Pocket Knife - multifunctional, everyday (EDC), screwdriver, key ring, scissors, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener, cutting hook and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 6.8 cm, closed length 9.1 cm, total knife length 14.9 cm, weight 100 g
  1,299,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict253
Watch Price/Availability
Naturehike FC01 inflatable mattress with bag 620 g, petrol
Camping Mat inflatable mattress, thickness: 6,5cm, dimensions 200 × 60cm, dimensions when packed 28 × 9cm, weight 620g
  1,189,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa4711
Watch Price/Availability
Trek'n eat Seven-day pack of non-perishable food, vegetarian
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - freeze-dried expedition food, for one person for 7 days, durability 5 years, stackable container with lid and handle, total weight 3.1 kg
  3,055,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjid001
Watch Price/Availability
Patizon D 890 Anthracite / Golden Yellow
Sleeping Bag - mummies, winter, unisex, feather filling, Comfort temperature -9 °C, limit temperature -17 °C, length of the wrapped sleeping bag 40 cm, diameter of the wrapped sleeping bag 24 cm, grey and yellow, weight 1150 g
Discounted -5 % from  11,391,- 12,090,-
In stock according to variant
Order Code: SPTspac0071nad
Watch Price/Availability
Sea to Summit Pursuit Plus SI Mat, Large
Camping Mat sleeping mat, thickness: 7,5cm, dimensions 198 × 64cm, dimensions when packed 34 × 16cm, weight 1040g
  4,497,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SEAkar0006
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Moroccan couscous with vegetables 700 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1465 kJ, weight 700g - 178 Kč/pcs - from 1,270 Kč/1 kg
  889,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0750
Watch Price/Availability
Trek'n eat Pasta with beef in creamy mushroom sauce 1000+ kcal
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1771 kJ, weight 240g - 1,496 Kč/1 kg
  359,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0071
5.0 1×
Watch Price/Availability
EQUA Bottom Protective Silicone Covers for 550ml Bottles – Peach
Spare Part Lower protective silicones
  69,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: Equa78
Watch Price/Availability
EQUA Elephant 400ml BPA-Free Tritan Plastic Bottle
Drinking Bottle - volume 0.4L, includes a strap, BPA-free and dishwasher-safe, material: tritan, suitable for hiking, height 19.5cm, multicolour design
  339,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: Equa10
2.5 2×
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Creole Jambalaya with vegetables
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1455 kJ, weight 180g - 1,472 Kč/1 kg
  265,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTta015
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Tuscan beef delicacy with potatoes and beans
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1551 kJ, weight 170g - 1,876 Kč/1 kg
  319,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTta013
Watch Price/Availability
Victorinox Venture Pro fixed blade knife, black
Pocket Knife - with a fixed blade, travel, knife included, steel hardness 59 HRC, handle material plastic, blade length 10.5 cm, total knife length 23 cm, weight 215 g
  3,399,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict266
Watch Price/Availability
Victorinox Classic SD pocket knife, 58 mm, Sydney Style
Pocket Knife - multifunctional, travel and everyday (EDC), screwdriver, key ring, scissors, toothpick, tweezers, nail file and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 4 cm, closed length 5.8 cm, total knife length 9.2 cm, weight 21 g
  1,399,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict150
Watch Price/Availability
Victorinox Pocket knife Bantam, 84 mm, red
Pocket Knife - multifunctional, travel and everyday (EDC), screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, bottle opener and knife included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 6.3 cm, closed length 8.4 cm, total knife length 13.8 cm, weight 33 g
  499,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvict123
In the category Bushcraft Gear on Alza.cz, we currently have a total of 3236 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews