Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
3,232 Results
4.5 43×
Watch Price/Availability
J. A. D. TOOLS Water bottle with tap, 20 l
Water Can Water bottle 20l with stopcock
  518,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: JADTOO24
4.3 13×
Watch Price/Availability
CEN SOS Survival Kit Survival 12in1
Mini Survival Kit - set contains 12 items for survival in nature, stored in a box, black colour, dimensions 13,5 × 9 × 4 cm
  399,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0286
4.8 51×
Watch Price/Availability
J. A. D. TOOLS Water bottle, 15 l
Water Can 15l water bottle with vent valve
  250,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: JADTOO19
4.6 26×
Watch Price/Availability
Trimm Divan 195 red/dark red
Sleeping Bag rectangular, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 3 °C, for a person of maximum height 195 cm, packed sleeping bag dimensions 32×25 cm, weight 2300 g
  1,820,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtr0091
5.0 12×
Watch Price/Availability
Therm-A-Rest Trail Lite Large
Camping Mat sleeping mat, thickness: 3,8cm, dimensions 196 × 64cm, dimensions when packed 33 × 21cm, weight 1050g
  2,557,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtar0129
4.8 51×
Watch Price/Availability
J. A. D. TOOLS Water bottle, 30 l
Water Can 30l water bottle with vent valve
  433,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: JADTOO22
4.6 9×
Watch Price/Availability
Trek'n eat NRG-5® emergency food ration (shelf life 20 years)
MRE - Meal Ready To Eat, energy value per 100 g: 1947 kJ, weight 500g - 558 Kč/1 kg
  279,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0074
4.9 57×
Watch Price/Availability
BAAGL Tritan bottle Galaxy 700 ml
Drinking Bottle - titanium, volume: 0,7l
  356,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HRAmi0260
4.9 99×
Watch Price/Availability
Nalgene 1000ml WM Cerulean Sustain
Drinking Bottle - tritan, volume: 1l
  399,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnlg1108
4.7 3×
Watch Price/Availability
FOOD FORCE Pasta with chicken 146 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1746 kJ, weight 146g - 1,226 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTfofo006
4.8 26×
Watch Price/Availability
Yate solid alcohol cooker
Camping Stove , weight: 0,1 kg
  99,-
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: SPTytvar01
4.8 44×
Watch Price/Availability
Nalgene 1500ml Silo Blue Sustain w/Black Cap
Drinking Bottle - tritan, volume: 1,5l
  469,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnlg1128
4.5 13×
Watch Price/Availability
Campingaz Base Camp
Camping Stove valve connection, weight: 1,5 kg
  999,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkn0547
4.0 3×
Watch Price/Availability
Mikov 220-XD-1 KP hunting
Pocket Knife - folding, everyday (EDC) and hunting, steel hardness 56 HRC, handle material wood, blade length 8 cm, closed length 11.5 cm, total knife length 19.5 cm, weight 156 g
  2,642,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTmi006
5.0 5×
Watch Price/Availability
Cold Steel Master Hunter
Hunting Knife - with a fixed blade, case included, handle material plastic, blade length 11.43 cm, total knife length 23.4 cm, weight 170 g
Great price 3,790,- Save 274,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTcds1074
4.8 12×
Watch Price/Availability
Trimm Balance 195 Kiwi green/Grey left
Sleeping Bag mumie, three season, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to -2 °C, for a person of maximum height 195 cm, packed sleeping bag dimensions 34×18×18 cm, weight 1550 g
  1,820,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTif2028
4.5 8×
Watch Price/Availability
ISO Portable kitchen utensils - set
Camping Utensils -
  961,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTbtinad001
5.0 1×
Watch Price/Availability
FOOD FORCE Chilli con carne 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 465 kJ, weight 300g - 397 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTfofo019
4.5 4×
Watch Price/Availability
Böker Plus Kihon DC All Black
Automatic Knife - one-handed opening, handle material plastic, blade length 8.2 cm, closed length 9 cm, total knife length 20 cm, weight 105 g
Great price 1,199,- Save 63,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTbok009
4.6 10×
Watch Price/Availability
Naturehike Water canister 12L with tap, reinforced, green
Water Can - 2 drainage options, stopcock with silicone plug, wide filling opening, material food grade POM and silicone, green, Volume 12 l, dimensions 34 × 16 × 35 cm, weight 1020 g
  590,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa2082
4.6 26×
Watch Price/Availability
Trimm Divan 195 kiwi sea blue/blue
Sleeping Bag rectangular, winter, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 3 °C, for a person of maximum height 195 cm, packed sleeping bag dimensions 32×25 cm, weight 2300 g
  1,820,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtr0090
3.5 2×
Watch Price/Availability
Runto Tanker 1500 ml, Grey
Drinking Bottle - plastic, volume: 1,5l
  549,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTlahe010
5.0 1×
Watch Price/Availability
Campingaz CK2 MAXI INT
Camping Stove , piercing connection, weight: 4,4 kg
  2,999,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkn2160
4.9 99×
Watch Price/Availability
Nalgene 1000ml WM Aubergine Sustain
Drinking Bottle - tritan, volume: 1l
  429,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnlg1107
In the category Bushcraft Gear on Alza.cz, we currently have a total of 3232 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews