Camping & Outdoors

Camping & Outdoors – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Camping & Outdoors on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Camping & Outdoors?

If you're planning to get Camping & Outdoors, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Camping & Outdoors

Are you looking for the best Camping & Outdoors? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Camping & Outdoors

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Camping & Outdoors, or choose to sort by price from highest to lowest.

Camping & Outdoors – main types

Hide description
8,496 Results
4.8 143×
Watch Price/Availability
Sawyer Mini Filter Blue
Travel Water Filter - power to clean up to 1,5l/min, purifies up to 378000l, volume of 0,5l
  1,389,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SYR1001
4.7 77×
Watch Price/Availability
Light My Fire FireSteel Scout Rocky-red
Tinderbox - with up to 3000 ignitions, heat up to 2980°C, works when wet, integrated whistle
Amazing Deal 299,- Save 40,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlmf007
4.9 67×
Watch Price/Availability
Victorinox Swiss Champ red
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, iron file, iron saw, nail cleaner, chisel, key ring, wire stripper, fish scale remover, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, ruler, multipurpose hook, hook remover, bottle opener and corkscrew included, handle material steel, closed length 9.1 cm, weight 186 g
  2,889,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict068
4.7 25×
Watch Price/Availability
TW1000 Pepper gel with safety spring cap 50 ml
Pepper Spray - self-defensive, active ingredient OC (Oleoresin Capsicum), safety fuse, maximum range 6 m, volume 50 ml
  449,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTtwt020
4.9 15×
Watch Price/Availability
Campgo TrailPro Z IXPE Grey
Camping Mat sleeping mat, thickness: 2cm, dimensions 183 × 55cm, dimensions when packed 13,5 × 55cm, weight 430g
+Gift Probiotics BIOPRON with a value of 99,-
Great price 699,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_16
4.5 93×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Deer ragout with potato wedges
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 622 kJ, weight 400g - 598 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2586
4.8 38×
Watch Price/Availability
Husky Guru -5°C grey-green
Sleeping Bag rectangular, three season, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 5 °C, for a person of maximum height 195 cm, packed sleeping bag dimensions 45×27×45 cm, weight 1990 g
  1,699,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT12301s
5.0 4×
Watch Price/Availability
Campgo ProGrip 5
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 180 × 52cm, dimensions when packed 27 × 10cm, weight 710g
+Gift Probiotics BIOPRON with a value of 99,-
Great price 799,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_04
4.2 11×
Watch Price/Availability
Campgo BlackFox Komfortní teplota 12°C
Sleeping Bag - Duvet-style, summer, inner material: 190T brushed polyester, outer material 190T polyester, hollow fibre filling, SBS zip on the left side with anti-snag protection, comfort temperature 12°C, limit temperature 7°C, extreme temperature -8°C, maximum height 195cm, inner pocket (20 × 15cm), reflective loops for hanging, can be unzipped and used as a blanket, includes a compression bag, dimensions 200 × 80cm, packed dimensions 37 × 22cm, black colour, weight 1,650g
+Gift Probiotics BIOPRON with a value of 99,-
Great price 599,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_04
4.7 89×
Watch Price/Availability
Husky Brody 4 classic
Tent family, shape: igloo 1, for 4 persons, fiberglass construction, inflatable design, double-wall, waterproof, water column: 3000mm, weight: 4,3kg
  2,519,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsc788
Watch Price/Availability
Campgo MoonTrail + Campgo EasyRest 5 Orange
Sleeping Bag - mummy-style sleeping bag, three-season, microfiber filling, inner thermal collar, drawstring hood, two-way SBS zipper on the left side with anti-jam protection, comfort temperature 7°C, limit temperature 2°C, extreme temperature -14°C, inner pocket, reflective loops for hanging, compression sack included, dimensions 200 × 80cm, packed dimensions 36 × 19cm, weight 1,250g + inflatable sleeping pad, ergonomically tapered shape, thickness 5cm, summer, dimensions 196 × 58cm, weight 550g, packed dimensions 28 × 10cm, multi-stage valve, carrying bag, drawstring, thermal resistance (R-value) 1.6m²K/W
+Gift Probiotics BIOPRON with a value of 99,-
Great price 1,429,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BUNCAMP_SB_07
5.0 5×
Watch Price/Availability
Campgo Nestling Komfortní teplota 7°C
Sleeping Bag - blanket-style, three-season, adjustable, children's, inner material: 190T brushed polyester, outer material: 190T polyester, hollow fibre filling, SBS zip on the left side with anti-pinch protection, comfort temperature 7°C, limit temperature 2°C, extreme temperature -15°C, body height 110–165 cm, large outer pocket, reflective loops for hanging, can be unzipped and used as a blanket, includes compression stuff sack, dimensions 170 × 65cm, packed dimensions 34 × 21cm, green colour, weight 1,450g
+Gift Probiotics BIOPRON with a value of 99,-
Great price 599,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_01
5.0 3×
Watch Price/Availability
Campgo StarHopper Blue Komfortní teplota 0°C
Sleeping Bag - mummy-style, three-season, adjustable, children's, inner material: 190T polyester, outer material 210T Diamond Ripstop polyester, microfiber filling, inner thermal collar, drawstring hood, SBS zip on the left side with anti-jam protection, comfort temperature 0°C, limit temperature -6°C, extreme temperature -23°C, suitable for heights 110–170cm, large outer pocket, inner pocket, reflective loops for hanging, compression sack included, dimensions 180 × 70cm, packed dimensions 35 × 19cm, blue colour, weight 1,400g
+Gift Probiotics BIOPRON with a value of 99,-
Great price 999,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_02
4.7 54×
Watch Price/Availability
GymBeam Liquid Chalk 250 ml
Gym Chalk liquid, weight 270 g
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1107
4.6 74×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Pork with dumplings and cabbage
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 584 kJ, weight 400g - 573 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2591
4.8 71×
Watch Price/Availability
TW1000 Jet Man with spring-loaded flip cap 40 ml
Pepper Spray - self-defensive, active ingredient OC (Oleoresin Capsicum), maximum range 5 m, volume 40 ml
  389,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTtwt002
4.7 53×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Pork ribs with potatoes
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 394 kJ, weight 400g - 523 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2590
5.0 5×
Watch Price/Availability
Campgo Vesper 200
Headlamp - LED, powered by 3× AAA (not included), maximum beam distance 70m, luminous flux 200lm, 1× CREE XT-E LED and 2× neutral white F5 LEDs, 3 lighting modes, flashing mode, tilt range of 40°, ABS material, IPX4 protection rating (resistant to splashing water), maximum battery life 9h, weight 84g (with battery)
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_HL_N250B
5.0 3×
Watch Price/Availability
Campgo StarHopper Red Komfortní teplota 0°C
Sleeping Bag - mummy-style, three-season, adjustable, children's, inner material: 190T polyester, outer material 210T Diamond Ripstop polyester, microfiber filling, inner thermal collar, drawstring hood, SBS zip on the left side with anti-jam protection, comfort temperature 0°C, limit temperature -6°C, extreme temperature -23°C, suitable for heights 110–170cm, large outer pocket, inner pocket, reflective loops for hanging, compression sack included, dimensions 180 × 70cm, packed dimensions 35 × 19cm, red colour, weight 1,400g
+Gift Probiotics BIOPRON with a value of 99,-
Great price 999,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_03
4.6 24×
Watch Price/Availability
Campgo Shadow Guard 4
Tent - family tent for 4 persons, 2 entrances, 2 anterooms with floorboards, PolarNight inner material for comfortable sleep and temperature, water column 7 000 mm (subfloor), 5 000 mm (tropical), SBS zippers, durable aluminium construction (3 bars), metal connection between the tropic and the floor, insect nets, mesh pockets with reflective trim and top mesh for stowing items, 2 inner reflective clotheslines, hook, 2 side vents, reflective anchor lines with fluorescent length adjustment, dimensions (110 + 220 + 90) × 260 × 130 cm, bedroom 220 × 260 cm, dimensions when folded 19 × 53 × 19 cm, weight 5,1 kg, repair kit in the package
+Gift Probiotics BIOPRON with a value of 99,-
Buy with code CAMPGOSTANY50 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Lze zakoupit pouze 3 ks 2,200,-
Great price 4,399,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_TE_02
4.7 79×
Watch Price/Availability
Naturehike carbon trekking poles DS03 pair 400g - black/red
Trekking Poles - carbon, maximum length: 135cm, telescopic, pair weight: 400g
  1,459,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTNREhl1
4.8 53×
Watch Price/Availability
LAMART Cooler bag 2.7L CLIP LT6022
Thermal Bag - with cooling insert and plastic can, gel insert made of thermoplastic (PE), suitable for refrigerator, freezer, microwave and dishwasher, -20°C to 110°C , volume: can 1.1l
  499,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: LAMTERTA01
4.8 5×
Watch Price/Availability
Osprey Kestrel 68 Black S/M
Tourist Backpack , dimensions: 82 × 37 × 35cm, weight: 2250g, accessories: breathable rear wall, compatible with hydration bag, whistle and integrated backpack rain cover
Amazing Deal 4,819,- Save 880,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTosp910
4.8 13×
Watch Price/Availability
Campgo EasyRest 5 Orange
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 196 × 58cm, dimensions when packed 28 × 10cm, weight 550g
+Gift Probiotics BIOPRON with a value of 99,-
Great price 799,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_06
 

Camping & Outdoors - additional info

Do you plan to camp, plan a longer stay in nature or do you like camping? Add camping and outdoor accessories to make your stay more enjoyable and in many cases an indispensable feature. You will find here a wide selection of camping equipment, such as tents, sleeping bags, folding chairs and other camping furniture. Camping crockery includes foldable crockery, pocket knives and use also come accessories such as various types of lamps, waterproof bags and more.

Everything for camping and tents

For camping or an expedition to the mountains choose a high-quality tent, sleeping bag or camping mat. For the coffee in the afternoon, a folding table and a comfortable folding chair are suitable. Not only in parking lots, you will use picnic blankets, which will make the perfect afternoon even more enjoyable. Picnic blankets, swing nets and other camping and outdoor accessories are offered by Spokey. Foldable cups and other camping utensils can be purchased from Tatonka or Sea To Summit, for example.

Pocket knives and lamps

For a longer stay in the nature you will not get along without a high-quality pocket knife. The knife not only serves as a part of the cutlery, but high-quality knives are invaluable helpers in countless situations on the road. For example, you can choose a popular Victorinox pocket knife. At the campsite you will also use lamps and lights, including flashlights. Headlights are perfect for a night walk through the nature, during sports or manual work. And a mosquito net protects you from disturbing insects.

Was this information useful?
This form is used only for evaluating the information in the description above.
If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap camping & Outdoors Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive camping & Outdoors Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best camping & Outdoors You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in camping & Outdoors reviews