Camping & Outdoors

Camping & Outdoors – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Camping & Outdoors on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Camping & Outdoors?

If you're planning to get Camping & Outdoors, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Camping & Outdoors

Are you looking for the best Camping & Outdoors? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Camping & Outdoors

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Camping & Outdoors, or choose to sort by price from highest to lowest.

Camping & Outdoors – main types

Hide description
8,538 Results
4.9 140×
Watch Price/Availability
Victorinox Waiter
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, bottle opener and corkscrew included, handle material steel, blade length 5.4 cm, closed length 8.4 cm, weight 35 g
  439,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1001
5.0 1×
Watch Price/Availability
Campgo Base Pad 1.2 IXPE Alu
Camping Mat sleeping mat, thickness: 1,2cm, dimensions 180 × 50cm, dimensions when packed 50 × 17cm, weight 380g
Buy with code ALZADNY30 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získejte slevu 30% s kódem ALZADNY30. 244,-
Great price 349,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_14
4.8 4×
Watch Price/Availability
Nils Camp NC2604 Camping Trolley XXL black
Collapsible Cart - load capacity 100 kg, adjustable handle and brake, dimensions when folded 72 × 25 × 68 cm (H×W×D), dimensions unfolded 90 × 56 × 92 cm (H×W×D), weight 11 kg, black colour of the trolley, black construction
  2,799,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order Code: SPTnilscam23
4.9 43×
Watch Price/Availability
Victorinox Handyman red
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, iron file, iron saw, nail cleaner, chisel, key ring, scissors, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, multipurpose hook, bottle opener and corkscrew included, closed length 9.1 cm, weight 155 g
  2,289,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict071
4.6 74×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Pork with dumplings and cabbage
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 584 kJ, weight 400g - 573 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2591
4.8 11×
Watch Price/Availability
EVOLVEO Range Finder 1K
Laser Distance Meter - hunting laser rangefinder with angle measurement, height and speed, splash-proof, speed measurement 18-300 km/h, distance measurement, angles and heights, measuring range 5-1000 meters, 7 × optical magnification, two operating modes: easy measuring, scanning, integrated Li-Ion battery, 21mm lens, magnetic holder
  2,379,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTevo026
4.7 53×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Pork ribs with potatoes
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 394 kJ, weight 400g - 523 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2590
4.8 39×
Watch Price/Availability
Husky Guru -5°C grey-green
Sleeping Bag rectangular, three season, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 5 °C, for a person of maximum height 195 cm, packed sleeping bag dimensions 45×27×45 cm, weight 1990 g
  1,699,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT12301s
4.5 7×
Watch Price/Availability
Campgo Dome 3
Tent - ultralight tent for 3 persons, 2 entrances, 2 apses with soffits, water column 5 000 mm (subfloor), 3 000 mm (tropical), tropico with 2 silicone layers, SBS zippers, self-supporting aluminium construction (2 members), metal components, insect nets, mesh pockets with reflective trim and top mesh for stowing items, 2 inner reflective clotheslines, hook, adjustable ventilation opening, Dimensions (90 + 180 + 90) × 220 × 130 cm, bedroom 180 × 220 cm, dimensions when folded 15 × 45 × 15 cm, weight 2,8 kg, repair kit in the package
Great price 4,999,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_TE_06
4.6 39×
Watch Price/Availability
Siguro Stainless steel mug Elite Brew, 350 ml
Mug - material: stainless steel, 350ml, colour, 1 pc(s) in pack - 349 Kč/1 pc(s)
Buy with code ALZADNY20 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získejte slevu 20 % s kódem ALZADNY20. Klikněte a kód se uplatní automaticky. 279,-
Great price 349,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_CW_TP04B
4.7 79×
Watch Price/Availability
Naturehike carbon trekking poles DS03 pair 400g - black/red
Trekking Poles - carbon, maximum length: 135cm, telescopic, pair weight: 400g
  1,459,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTNREhl1
Watch Price/Availability
Campgo MoonTrail + Campgo EasyRest 5 Orange
Sleeping Bag - mummy-style sleeping bag, three-season, microfiber filling, inner thermal collar, drawstring hood, two-way SBS zipper on the left side with anti-jam protection, comfort temperature 7°C, limit temperature 2°C, extreme temperature -14°C, inner pocket, reflective loops for hanging, compression sack included, dimensions 200 × 80cm, packed dimensions 36 × 19cm, weight 1,250g + inflatable sleeping pad, ergonomically tapered shape, thickness 5cm, summer, dimensions 196 × 58cm, weight 550g, packed dimensions 28 × 10cm, multi-stage valve, carrying bag, drawstring, thermal resistance (R-value) 1.6m²K/W
Great price 1,429,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BUNCAMP_SB_07
4.8 34×
Watch Price/Availability
Husky Fyre 6
Camping Mat sleeping mat, thickness: 6cm, dimensions 184 × 63cm, dimensions when packed 35 × 20cm, weight 1860g
Buy with code ALZADNY15 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získejte slevu 15 % s kódem ALZADNY15. Klikněte a kód se uplatní automaticky. 1,334,-
  1,569,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: HuskKar003
4.8 97×
Watch Price/Availability
Fenix HM50R V2.0
Headlamp output: 700 lm, beam distance: 115m, 3 × LED diodes, maximum service life: 50000 h, protection level: IP68, weight: 78g
  1,599,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfen35
4.5 6×
Watch Price/Availability
EMOS COB LED + LED rechargeable headlamp P3542, 500 lm, Li-Pol 1200 mAh, warm + neutral white
Headlamp output: 500 lm, beam distance: 130m, protection level: IP44, weight: 90g
  599,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTemo049
4.8 73×
Watch Price/Availability
Fenix HM70R
Headlamp output: 1600 lm, beam distance: 186m, 3 × LED diodes, maximum service life: 50000 h, protection level: IP68, power: 21700 × 1 pc(s), weight: 206g
Discounted -10 % 2,429,- 2,699,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfen38
4.9 240×
Watch Price/Availability
Victorinox RangerGrip 79
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener and corkscrew included, blade length 10 cm, closed length 13 cm, weight 167 g
  1,939,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1029i
4.9 15×
Watch Price/Availability
Campgo TrailPro Z IXPE
Camping Mat sleeping mat, thickness: 2cm, dimensions 183 × 55cm, dimensions when packed 13,5 × 55cm, weight 430g
Great price 699,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_02
4.6 37×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Garden-style chicken with beans
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 396 kJ, weight 400g - 598 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2593
4.8 701×
Watch Price/Availability
Mikov Rybička
Pocket Knife - folding, travel, blade length 5.5 cm, closed length 7.8 cm, weight 88 g
  109,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1220y
4.7 107×
Watch Price/Availability
BRITA Fill&Go Vital 0,6 l green + 2 × microdics 2024
Water Filter Bottle - lifetime up to 60 l, volume 0.6 l, activated carbon-based, green colour
  349,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BRIFL95
4.9 417×
Watch Price/Availability
Victorinox Spartan black
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, bottle opener, corkscrew and piercer included, closed length 9.1 cm
  559,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY4006
4.8 170×
Watch Price/Availability
Campgo T2A
Headlamp output: 1200 lm, beam distance: 100m, 1 × LED diodes, protection level: IPX4, power: 18650 × 1 pc(s), weight: 123g
Great price 599,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcam008
5.0 2×
Watch Price/Availability
Campgo Rebound 650
Flashlight - LED, maximum beam range 230m, luminous flux 650lm, luminous intensity 13,000 cd, 5 lighting modes, SOS and flashing modes, metal body, magnetic base, power bank function, wrist strap, CREE XP-G3 LED, IP64 rating (dust-tight and splash-proof), hybrid power supply, Li-ion 18650 with USB-C charging or 3× AAA (not included), LED charge indicator, maximum runtime 18h, diameter 36mm, length 149mm, weight 197g (with battery)
New arrival 599,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_FL_R350B

Camping & Outdoors - additional info

Do you plan to camp, plan a longer stay in nature or do you like camping? Add camping and outdoor accessories to make your stay more enjoyable and in many cases an indispensable feature. You will find here a wide selection of camping equipment, such as tents, sleeping bags, folding chairs and other camping furniture. Camping crockery includes foldable crockery, pocket knives and use also come accessories such as various types of lamps, waterproof bags and more.

Everything for camping and tents

For camping or an expedition to the mountains choose a high-quality tent, sleeping bag or camping mat. For the coffee in the afternoon, a folding table and a comfortable folding chair are suitable. Not only in parking lots, you will use picnic blankets, which will make the perfect afternoon even more enjoyable. Picnic blankets, swing nets and other camping and outdoor accessories are offered by Spokey. Foldable cups and other camping utensils can be purchased from Tatonka or Sea To Summit, for example.

Pocket knives and lamps

For a longer stay in the nature you will not get along without a high-quality pocket knife. The knife not only serves as a part of the cutlery, but high-quality knives are invaluable helpers in countless situations on the road. For example, you can choose a popular Victorinox pocket knife. At the campsite you will also use lamps and lights, including flashlights. Headlights are perfect for a night walk through the nature, during sports or manual work. And a mosquito net protects you from disturbing insects.

Was this information useful?
This form is used only for evaluating the information in the description above.
If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap camping & Outdoors Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive camping & Outdoors Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best camping & Outdoors You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in camping & Outdoors reviews