Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,479 Results
4.8 34×
Watch Price/Availability
4Slim Chicory topping chocolate flavour 330 g
Syrup - 330 g, chocolate flavour
Discounted -17 % 150,- 181,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTket283
4.7 313×
Watch Price/Availability
Emco Mind protein with chocolate 500g
Muesli - - 238 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem064
4.9 540×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy fruit - banana and strawberry 80g
Freeze-Dried Fruit -, 80 g - 1,988 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix032
4.7 219×
Watch Price/Availability
Alpro Barista oat drink (horeca - gluten free) 1l
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - from 79 Kč/1 l
  from  59,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0024
4.7 53×
Watch Price/Availability
Lifelike Twister Caramel 300 g
Nut Cream - smooth, peanut, caramel flavour, 18.9 g protein per 100 g, 606 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 497 Kč/1 kg
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif018
4.5 36×
Watch Price/Availability
GRIZLY Cashew cream 100% fine 500 g
Nut Cream - smooth, cashew, natural, 15.3 g protein per 100 g, 574 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 500 g - 454 Kč/1 kg
  227,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz019
4.6 126×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, raspberry
Protein Puree - , 82,43kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 632 Kč/1 kg
  569,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0735
4.6 126×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, mango
Protein Puree - , 82,88kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 632 Kč/1 kg
  569,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0727
4.8 17×
Watch Price/Availability
Puhdistamo MCT Oil 500 ml
Oil - coconut, 500 ml - 718 Kč/1 l
  359,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfoa023
4.2 56×
Watch Price/Availability
Medokomerc Flower honey 900 g
Honey - floral - 166 Kč/1 kg
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOOD280
4.9 20×
Watch Price/Availability
Mixit Let's exercise in rhythm 500g
Muesli - - 378 Kč/1 kg
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix014
4.9 540×
Watch Price/Availability
Mixit Big crunchy fruit - mango and strawberry 140 g
Freeze-Dried Fruit -, 140 g - 1,964 Kč/1 kg
  275,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix266
4.4 10×
Watch Price/Availability
SENS Protein shake blend 455 g, banana
Protein - multi-ingredient, 75% protein, 13 servings, banana flavour - 35 Kč/portion - from 1,009 Kč/1 kg
Great price 459,- Save 30,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0050
3.8 12×
Watch Price/Availability
Mixitella Premium - Hazelnut from Piedmont 300g
Nut Cream - smooth, hazelnut, natural, 14 g protein per 100 g, gluten-free, weight 300 g - 997 Kč/1 kg
  299,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix141
5.0 9×
Watch Price/Availability
Minor Figures Oat barista 1 l BIO
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - from 79 Kč/1 l
  from  69,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmifi001
4.8 19×
Watch Price/Availability
GRIZLY Pecans with cinnamon and sea salt 250 g
Nuts - salted and with cinnamon pecan nut, 250 g - 596 Kč/1 kg
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz133
4.8 95×
Watch Price/Availability
Alpro oat drink TASTES AS GOOD - Rich & Creamy 3,5%
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - from 79 Kč/1 l
  from  59,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0065
4.9 540×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy fruit - raspberry 70g
Freeze-Dried Fruit -, 70 g - 3,129 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix029
5.0 21×
Watch Price/Availability
Vilgain Avocado oil spray BIO 200 ml
Oil - premium oil for cold and hot cuisine, with practical dispenser, from Hass and Fuerte avocados, single-species, unrefined, Organic quality, high content of monounsaturated fatty acids, high smoke point 270 °C, 200ml - 945 Kč/1 l
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil154
4.8 25×
Watch Price/Availability
Mixit Minute Porridge - Protein and chocolate 320 g
Oatmeal , energy value per 100g: 451,03 kcal - 528 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix222
4.8 40×
Watch Price/Availability
GRIZLY Gluten-free oat flour 1000 g
Flour - gluten-free, 1000 g - 91 Kč/1 kg
  91,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz055
4.5 245×
Watch Price/Availability
MyProtein FlavDrops 50 ml, chocolate
Sweetener - Sucralose and Flavor Drops, liquid, chocolate flavor, volume 50 ml
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmyp061
4.7 25×
Watch Price/Availability
Grizly You coconut! by @mamadomisha 250 g
Nut Cream - crunchy, mixed nut, white chocolate and coconut flavour, 13.1 g protein per 100 g, 607.41 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 796 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz005
4.6 148×
Watch Price/Availability
Emco Think Crunchy - Chocolate Trio 750g
Muesli - - 159 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem079
In the category Healthy Eating on Alza.cz, we currently have a total of 1479 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews