Sport & Outdoor – Amazing Deals

In this category, you will always find products at extremely low prices. We regularly update and add to our selection of bargains and other great deals. See for yourself how low the prices are at Alza!

Was this information useful?
This form is used only for evaluating the information in the description above.
If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
3,482 Results
4.6 103×
Watch Price/Availability
Bery Jones Peach slices freeze-dried 100g
Freeze-Dried Fruit -, 100 g - 1,990 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery078
5.0 5×
Watch Price/Availability
Campgo Nestling Komfortní teplota 7°C
Sleeping Bag - blanket-style, three-season, adjustable, children's, inner material: 190T brushed polyester, outer material: 190T polyester, hollow fibre filling, SBS zip on the left side with anti-pinch protection, comfort temperature 7°C, limit temperature 2°C, extreme temperature -15°C, body height 110–165 cm, large outer pocket, reflective loops for hanging, can be unzipped and used as a blanket, includes compression stuff sack, dimensions 170 × 65cm, packed dimensions 34 × 21cm, green colour, weight 1,450g
Great price 599,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_01
4.7 37×
Watch Price/Availability
Bery Jones Lyophilised strawberries in dark chocolate 250g
Freeze-Dried Fruit - intense and balanced combination of flavours, freeze-dried strawberries retain their colour, taste and nutritional values, thick layer of dark chocolate (88%) with a cocoa solids content of at least 38%, natural crunchiness and fruity freshness, practical resealable packaging - 796 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CF_250B01
4.6 12×
Watch Price/Availability
Bery Jones Premium Granola with white chocolate gluten free 420g
Granola - 474 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B04
4.9 111×
Watch Price/Availability
Stormred Neoprene Kettlebell 8 kg
Kettlebell , weight 8 kg
Great price 749,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTiron41
4.9 100×
Watch Price/Availability
Bery Jones Pine nuts 500g
Nuts - natural pine nuts, 500 g - 1,398 Kč/1 kg
Great price 699,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery028
3.8 12×
Watch Price/Availability
Bery Jones Premium Chocolate Gluten Free Granola 420g
Granola - 521 Kč/1 kg
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B01
4.3 9×
Watch Price/Availability
Magene C606 Pro
Bike Computer - speedometer, thermometer, altimeter and digital compass (magnetic sensor), actual speed, calorie tracking, mobile phone notifications, max, speed, current driving time, distance travelled and total driving time, IP rating IPX7, black case colour
Discounted -20 % 3,749,- 4,689,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmage006
4.6 69×
Watch Price/Availability
Bery Jones Ginger pieces without SO2 500g
Dried Fruit - ginger, 500 g - 498 Kč/1 kg
Great price 249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery070
4.8 36×
Watch Price/Availability
Bery Jones Gluten free gluten free source of fibre 500g
Cereals - gluten-free, extruded, fine banana filling, suitable for milk or yoghurt, made in the Czech Republic, resealable packaging, weight 500 g - 198 Kč/1 kg
Great price 99,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B12
4.7 33×
Watch Price/Availability
Bery Jones White Chocolate Zabaione Almonds with eggnog flavour 250g
Nuts - roasted almond kernels coated in white chocolate with egg liqueur flavour (76%), perfect with coffee, as a dessert, or as an original gift, ideal for special occasions and everyday snacking, practical resealable packaging - 796 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_250B02
4.6 24×
Watch Price/Availability
Campgo Shadow Guard 4
Tent - family tent for 4 persons, 2 entrances, 2 anterooms with floorboards, PolarNight inner material for comfortable sleep and temperature, water column 7 000 mm (subfloor), 5 000 mm (tropical), SBS zippers, durable aluminium construction (3 bars), metal connection between the tropic and the floor, insect nets, mesh pockets with reflective trim and top mesh for stowing items, 2 inner reflective clotheslines, hook, 2 side vents, reflective anchor lines with fluorescent length adjustment, dimensions (110 + 220 + 90) × 260 × 130 cm, bedroom 220 × 260 cm, dimensions when folded 19 × 53 × 19 cm, weight 5,1 kg, repair kit in the package
Buy with code CAMPGOSTANY50 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Lze zakoupit pouze 3 ks 2,200,-
Great price 4,399,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_TE_02
4.3 113×
Watch Price/Availability
Stormred Massage Gun ERGO mint
Massage Gun - 4 heads, 5 speeds, amplitude: 6mm, battery life of 3 h, weight: 580g
Great price 699,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTstorma004
4.6 277×
Watch Price/Availability
Stormred Roller, 33cm, Green
Foam Roller dimensions: 33 × 14cm, green colour
Great price 249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkref005
4.4 69×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mango slices without SO2 1000g
Dried Fruit - mango, 1000 g - 499 Kč/1 kg
Great price 499,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_DF_1000B01
4.6 68×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted almonds - rosemary, chilli and garlic 500g
Nuts - roasted almond, 500 g - 658 Kč/1 kg
Great price 329,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery122
4.9 331×
Watch Price/Availability
American Tourister Soundbox Spinner 67 EXP Bass Black
Suitcase hardshell, telescopic carry handle, weight: 3700g
Amazing Deal 3,699,- Save 900,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkn2103
4.3 26×
Watch Price/Availability
Stormred Balancing Cushion Black
Balance Cushion - diameter: 33cm, maximum load: 200kg, with pump
Great price 319,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: STR_PL_CS01
Watch Price/Availability
Campgo GearLine + Campgo ProGrip 5
Sleeping Bag - mummy-type sleeping bag, three-season, hollow fibre filling, internal insulation collar, detachable hood, two-way SBS zipper on the left side with jam protection, Comfort temperature 3 °C, limit temperature -2 °C, extreme temperature of -18 °C, maximum body height 205 cm, inner pocket, reflective loops for hanging, compression sleeve included, dimensions 210 × 80 cm, dimensions of the folded sleeping bag 40 × 23 cm, weight 1 900 g + inflatable mattress with ergonomically tapered shape, suitable for a hammock, thickness 5 cm, summer, dimensions 180 × 52 cm, weight 710 g, dimensions after packing 27 × 10 cm, multi-stage valve, anti-slip elements, transport packaging, a tightening elastic band, thermal resistance (R-value) 1.6 m²K/W
Great price 1,599,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BUNCAMP_SB_08
4.8 62×
Watch Price/Availability
Bery Jones Carmel almonds natural USA 500g
Nuts - natural almond, 500 g - 338 Kč/1 kg
Great price 169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_500B09
4.8 16×
Watch Price/Availability
Bery Jones Oatmeal strawberry porridge with coconut gluten-free 500g
Porridge , energy value per 100g: 424 kcal
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B06
4.4 47×
Watch Price/Availability
Bery Jones Freeze-dried strawberries in milk chocolate 250g
Freeze-Dried Fruit - freeze-dried strawberries full of flavour and aroma, coated in a thick layer of smooth milk chocolate (88%) with a cocoa solids content of at least 30%, a perfect combination of sweetness and fruity freshness, a treat for children and adults alike, practical resealable packaging - 796 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CF_250B02
4.6 21×
Watch Price/Availability
Stormred set of Pilates fitness elastics
Resistance Band Set - for pilates, material rubber and polypropylene, red, blue and green
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTiron11
4.7 58×
Watch Price/Availability
Bery Jones Milk Chocolate Cashews 500g
Nuts - combination of sweet milk chocolate (71%) with a minimum cocoa solids content of at least 25% and buttery cashew nuts, made from carefully selected ingredients, a great snack for traveling, at work, or with coffee, practical resealable packaging - 518 Kč/1 kg
Great price 259,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_500B05