Wine Storage & Serving

Wine Storage & Serving – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Wine Storage & Serving on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Wine Storage & Serving?

If you're planning to get Wine Storage & Serving, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Wine Storage & Serving

Are you looking for the best Wine Storage & Serving? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Wine Storage & Serving

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Wine Storage & Serving, or choose to sort by price from highest to lowest.

Hide description
975 Results
Watch Price/Availability
RAXI Counter Wine Rack, Vertical - 15 Bottles
Wine Stand - solid construction made of steel and solid beech, surface treatment by waxing, dimensions: 32.5 x 30 x 51.5cm, 4.7kg, writable bar, upper presentation series. Comes assembled. Can be extended with other modules.
  2,429,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: RAXI022
Watch Price/Availability
LEOPOLD VIENNA Champagne cooler, stainless steel, matt, height 220 mm, diameter 173 mm
Beverage Cooler
  1,699,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: LEOchla004
Watch Price/Availability
SCHOTT ZWIESEL Wine glasses, 0,29 l, pack of 6
Glass - for white wine, on a stem, 6 pieces per pack, glass volume 290 ml, material glass - 198 Kč/1 pc(s)
  1,188,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: GASkuc521
Watch Price/Availability
Diamante White wine glass Silhouette City with Swarovski crystals 360 ml 1 pc
Glass - for white wine, on stem, glass volume 360 ml, material glass - 340 Kč/1 pc(s)
  340,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: DIAskl0016
Watch Price/Availability
Bormioli Rocco Glasses for sparkling wine 150 ml, 0,1 l, 12 pcs
Glass - for champagne, on stem, 12 pieces per pack, glass volume 150 ml, material glass - 56 Kč/1 pc(s)
  672,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: GAShro365
Watch Price/Availability
Gastro Wine cooler wrought stainless steel
Beverage Cooler - container, for bottles, container material steel, dimensions 18 × 12 cm (height × diameter), silver
  425,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: GASTled10
Watch Price/Availability
Crystal Bohemia Set of 6 red wine glasses 200 ml ANGELA
Glass , set of 6 red wine glasses, lead crystal, volume 200 ml, Czech product, dishwasher safe - 213 Kč/1 pc(s)
  1,279,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: CRYSS1613
Watch Price/Availability
Half litre wine glass for 80th birthday
Glass - for white wine, on stem, glass volume 350 ml, material glass - 449 Kč/1 pc(s)
  449,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: PULskl014
Watch Price/Availability
APS "Element" Bottle cooler 19 cm
Beverage Cooler - with furniture-friendly base, height 190 mm, diameter 120 mm
  744,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: APSchla003
Watch Price/Availability
Josef Das Glas Wine glasses ML, 6 pcs
Glass - for red wine, on a stem, 6 pieces per pack, glass volume 500 ml, material glass - 293 Kč/1 pc(s)
  1,758,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: GAStrzn2184
Watch Price/Availability
Arcoroc Wine glasses Arcoroc Elegance 245 ml, 6 pcs
Glass - for red wine, on stem, 6 pieces per pack, glass volume 245 ml, material glass - 148 Kč/1 pc(s)
  888,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: GAShro329
Watch Price/Availability
Bormioli Rocco Ypsilon sparkling wine glass 162 ml, 6 pcs
Glass - for champagne, on stem, 6 pieces in package, glass volume 162 ml, material glass - 162 Kč/1 pc(s)
  972,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: GAShro367
Watch Price/Availability
Stainless steel ice tongs 19 cm copper
Ice Tongs 18/10 stainless steel, PVD coating, practical teeth
  333,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: GASzon057
Watch Price/Availability
Gihale Wine funnel 2 pcs
Wine Set set of 2, for party
  429,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: Gastrz222
Watch Price/Availability
Villeroy & Boch Champagne glass from Boston Pearl collection
Glass - 570 Kč/1 pc(s)
  570,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: VILskl002
Watch Price/Availability
Half litre wine glass for mum
Glass - for white wine, on stem, glass volume 350 ml, material glass - 449 Kč/1 pc(s)
  449,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: PULskl017
Watch Price/Availability
Diamante Classic champagne glass 200 ml 2 pcs
Glass - for champagne, on stem, 2 pcs in package - 568 Kč/1 pc(s)
  1,135,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: DIAskl0036
Watch Price/Availability
ZWIESEL GLAS Belfesta Wine glasses, volume 0,30 litre, diameter 76 mm, 6 pcs
Glass - for white wine, on a stem, 6 pieces per pack, glass volume 300 ml, material glass - 247 Kč/1 pc(s)
  1,482,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: GSTndb219
Watch Price/Availability
BERLINGERHAUS Gift set 4 pcs Black Silver Collection
Wine Set - gift set for wine lovers from the Black Silver collection - includes 4 pieces of accessories for opening and serving wine - the set is made mainly of stainless steel - thanks to the waiter's opener you can easily and quickly remove the cork from the bottle - the stopper keeps the wine fresher for longer - the funnel makes it easy to serve wine without spilling - the ring is placed around the neck of the bottle and prevents unwanted spilling of wine over the bottle - set contains 4 pieces: - waiter's wine opener - wine stopper - funnel - drip ring for bottle - Black Silver Collection - BerlingerHaus brand
Discounted -17 % 484,- 584,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: BERSN036
Watch Price/Availability
VILLEROY & BOCH Champagne glasses MAXIMA 4 pcs
Glass - for champagne, on stem, 4 pieces in package, glass volume 120 ml, material lead-free crystal - 420 Kč/1 pc(s)
  1,680,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: VILBOskl01
Watch Price/Availability
Luigi Bormioli Wine glasses Speakeasies Swing 700 m, 6 pcs
Glass - for red wine, on a stem, 6 pieces per pack, glass volume 700 ml, material glass - 275 Kč/1 pc(s)
  1,650,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: GAStrzn2165
Watch Price/Availability
Schott Zwiesel Ivento wine glasses 633 ml, 6 pcs
Glass - for red wine, on stem, 6 pieces per pack, glass volume 633 ml, material glass - 162 Kč/1 pc(s)
  972,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: GAShro515
Watch Price/Availability
Gastro Champagne glasses Elysia 260 ml, 6 pcs
Glass - for champagne, on stem, 6 pcs in package, glass volume 260 ml, material glass - 153 Kč/1 pc(s)
  918,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: GAShro408
Watch Price/Availability
Dispensing bottle with spout Luigi Bormioli Elixir 100 ml No.1
Scoop material crystal glass
  313,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: GASzon049
In the category Wine Storage & Serving on Alza.cz, we currently have a total of 975 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap wine Storage & Serving Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best wine Storage & Serving You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in wine Storage & Serving reviews