Na počítače spoléháme téměř v každé oblasti života, proto je důležité vědět, jak se o ně správně starat, aby fungovaly dlouhodobě efektivně. Jedním z důležitých faktorů ovlivňujících výkon a životnost vašeho zařízení je teplo. Správná údržba chlazení a prevence přehřívání může znamenat rozdíl mezi plynulým chodem a nečekanými problémy. V tomto článku se podíváme na praktické tipy, jak efektivně řídit teplotu vašeho počítače, prodloužit životnost komponent a zajistit, že vás nezradí v tu nejméně vhodnou chvíli.
I když většina našeho povídání o energii, termodynamice a počítačích vypadá hodně teoreticky, přináší nám to určité náhledy, jak se prakticky starat o naše počítače. Základní zásadou, kterou si musíte pamatovat, je fakt, že teplo není přítel výpočetní techniky. Čím je chladnější okolí, tím efektivněji všechny tepelné stroje pracují, protože lépe předávají odpadní teplo roste.
Účinnost spalovacích motorů dokonce s klesající teplotou roste, ale počítače nejsou úplně klasický tepelný stroj, takže nám stačí udržovat teplotu komponent v rozumných mezích. Každý čip má horní limit vyzářené tepelné energie, kterou při svém provozu nese a který se musí uchladit chladičem – nazývá se TDP (Thermal Design Power). Je to horní mez, kterou je třeba respektovat z důvodu bezpečnosti, v praktickém provozu se obvykle používá jiné číslo, průměrný vyzářený výkon (ACP, Average CPU Power), ze kterého se počítají průměrné náklady na provoz zařízení.
Prvním důležitým krokem, zvláště pokud si stavíte počítač sami, je vybrat vhodné chlazení. Každé chlazení udává, pro jaké TDP je navrženo – nikdy není od škody vybrat si chlazení, které je trochu naddimenzované. Dostatečně kvalitní chlazení dokáže udržet teplotu procesoru pod kritickou mezí, která se obvykle označuje jako TJmax (T Junction Max) a udává maximální operační teplotu, po kterou je bezpečné procesor provozovat tak, aby dosáhl očekávané životnosti. Tato hodnota se podle technologie pohybuje mezi 100 a 125 °C.
Teplo obecně vadí všem komponentám, u křemíku se udává, že se degradace začíná projevovat zhruba od 50 °C nahoru s tím, že zvýšení teploty o každých 10 °C zvyšuje rychlost degradace dvojnásobně, ale procesory jsou navrženy na dva roky provozu při teplotách TJmax, takže když se provozní teploty pohybují do 80 °C, je životnost procesoru výrazně za hranou plánované životnosti.
Podle TDP je třeba vybrat dostatečně výkonné vzduchové, nebo vodní chlazení, které je dobré kontrolovat – zda se vzduchové chlazení nezanáší prachem, zda má vodní chlazení dostatek chladící kapaliny.
Vodní chlazení obecně vyžaduje vyšší pozornost – zda těsní, zda není plné bublin, zda je zapojené správně a má dostatek kapaliny, zda kapalina neuniká. Vodní chlazení je obecně lepší a výkonnější, ale zároveň vyžaduje pravidelnější kontrolu. To nejhorší, co se vám může stát u vzduchového chlazení, je stav, kdy ztratí na jedné straně kontakt s chlazenou komponentou – a účinnost chlazení prudce poklesne, ale nemělo by to vést k destrukci komponenty, pouze k výraznému poklesu výkonu, což je dobrý důvod zkontrolovat chladící systém.
Zvýšená teplota vadí všem komponentám, pamětem i SSD, kde je třeba myslet na dobrý obtok vzduchem, případně osazení chladičů u nejnovějších modelů SSD disků, které pracují za vyšších teplot. I u systémů s dostatečně nadimenzovaným chlazením procesoru a grafické karty je třeba dbát na to, že teplo uniká do skříně počítače, takže ta by měla mít dobře navrženou ventilaci, která nasává vzduch z jedné strany přes prachový filtr a vyfukuje ho z druhé strany. Prachový filtr je dobré vyjmout a vyčistit alespoň dvakrát ročně, celou skříň pak vyfoukat stlačeným vzduchem alespoň jednou za dva roky a to včetně řádného vyfoukání napájecího zdroje počítače. (Tento úkon vřele doporučuji provádět venku – na zahradě, na balkóně – budete se divit, kolik prachu se tam nasbíralo!)
Počítač by neměl být umístěn v zaprášeném prostředí, měl by kolem sebe mít dost místa jak na nasátí chladného vzduchu, tak i na vyfouknutí toho horkého. Hodně problematické jsou dnešní moderní konzole, které mají výdechy horkého vzduchu, ale lidé si je často umisťují do malých prostor, které byly původně určené pro video a nebo podobné zařízení s minimálním tepelným vyzařováním.
V případě laptopů, které nechcete otevírat a nebo si nechcete udělat odbornou profylaxi, doporučuji profouknutí tlakovým vzduchem, samozřejmě ve vypnutém stavu a stlačeným vzduchem ve spreji, který je určený pro čištění elektroniky. Pokud je možné stroj rozebrat a vyfoukat ho v otevřeném stavu, je to pochopitelně lepší alternativa.
Zcela uzavřená zařízení, jako jsou tablety a mobilní telefony, obvykle nepočítají s uživatelským servisem. I u nich je možné nechat je v servisu zkontrolovat a vyčistit, podobně i u grafických karet je možné je buď doma, nebo odborně vyčistit a přepastovat, tedy vyměnit starou teplovodnou pastu za novou. Přepastování je možné i u starších notebooků, kde pasta po čase tvrdne a přestává mít svou teplovodnou funkci.
Existuje i opačná možnost – že jste omylem vystavili svoje zařízení teplotnímu šoku z podchlazení. Někdy se to stane poté, co svoje zařízení necháte omylem vymrznout přes noc v autě – a nebo se vám povede stejná hloupost jako mě a mrazivou nocí dojdete domů s otevřeným batohem, takže váš notebook promrzne. V takovém případě nechte zařízení za přirozené pokojové teploty opět získat normální teplotu a nechte vodu, která se v něm zkondenzovala, přirozeně vypařit, rozhodně ho nezapínejte rovnou! Teplotní šoky jsou pro zařízení, která na ně nejsou konstruovaná, zvláště destruktivní a mohou vést i k popraskání vodičů. Přirozená temperace do běžné teploty v suchém prostředí je to nejlepší, co můžete v takové situaci pro svoje zařízení udělat.
i
V AlzaMagazínu pro vás máme i další články ze série Počítače a termodynamika:
Je třeba zdůraznit, že správná péče o teplotní management a chlazení počítače může výrazně prodloužit životnost jeho komponent a zajistit optimální výkon. Pravidelná údržba, včetně čištění prachových filtrů a výměny teplovodných past, by měla být součástí rutiny každého uživatele, zejména pokud jde o výkonné počítače nebo herní sestavy. Rovněž je důležité mít na paměti rizika spojená s teplotními šoky a udržovat zařízení v prostředí s odpovídající teplotou a prouděním vzduchu. Tímto přístupem můžete nejen snížit riziko poškození, ale také optimalizovat náklady na provoz a opravy.
Michal Rybka
Michal Rybka je publicista a nadšenec s 20 lety zkušeností v IT a gamingu. Je kurátorem AlzaMuzea a YouTube kanálu AlzaTech. Napsal několik fantasy a sci-fi povídek, které vyšly v knižní podobě, a pravidelně pokrývá páteční obsah na internetovém magazínu PCTuning.