Acer Spin 5 (RECENZE) – Výkonný a přitom všestranný notebook

Zobrazit katalog
Acer Spin 5 (RECENZE) – Výkonný a přitom všestranný notebook

Recenze

Aktualizováno

Po nedávné recenzi HP Envy 15 X360 se nám ze stejné třídy 15" tablet PC, nebo jinak řečeno Convertible, představí Acer Spin 5 jako jeden z jeho hlavních konkurentů. Vyzbrojen výkonnými komponenty osazenými do atraktivního hliníkového šasi, obhájí tento notebook svou cenovku a místo na trhu před konkurencí? Pořádně jsme jej otestovali, na výsledky se pojďme spolu podívat v recenzi Acer Spin 5.

acer spin 5

Acer Spin 5 (RECENZE) – OBSAH

 1. Představení Acer Spin 5
 2. Konstrukce, materiály a design Acer Spin 5
 3. Konektory a možnosti připojení Acer Spin 5
 4. Jak obstála obrazovka a ovládání Acer Spin 5?
 5. Komponenty Acer Spin 5 a jejich údržba
 6. Testujeme výkon notebooku Acer Spin 5
 7. Recenze Acer Spin 5: Výkon CPU
 8. Recenze Acer Spin 5: Celkový výkon systému
 9. Recenze Acer Spin 5: Výkon pevných disků
 10. Recenze Acer Spin 5: Výkon GPU
 11. Acer Spin 5 v herních testech
 12. Zvukový výstup Acer Spin 5
 13. Teploty a hluk Acer Spin 5
 14. Testujeme výdrž baterie Acer Spin 5
 15. Závěr recenze – jak hodnotíme Acer Spin 5?
i Společnost Acer, která se zabývá hardwarem, softwarem a IT službami, byla založena již v roce 1976. Zaměřuje se na výzkum, návrh, marketing, prodej a podporu inovativních produktů, které zlepšují každodenní život lidí. Mezi nabízené produkty společnosti Acer patří počítače, monitory, projektory, servery, tablety, smartphony a nositelná elektronika.

Představení Acer Spin 5

Zařízení je určeno pro studentský a kancelářský/nižší business segment, kde je kladen důraz na nízkou hmotnost, štíhlý profil, design a odolnost zařízení při přenášení, ale stejně tak je třeba zachovat vyšší výkon, dobře čitelný displej a plnohodnotnou klávesnici s numerickým blokem. Typickým cílovým uživatelem tohoto notebooku je student, který častokrát na cestách či ve vlaku ocení přítomnost překlopitelné dotykové obrazovky, ale také doma pracuje s textem a grafickými aplikacemi, případně rád vyplní volný čas hraním PC her a sledováním filmů.

Recenze Acer Spin 5, obsah balení Recenze HP ENVY 15 – obsah balení Recenze Acer Spin 5, obsah balení
Obsah balení Acer Spin 5

Testovaný kus je v plné výbavě – s FHD IPS obrazovkou, procesorem Intel Core i7 a grafickým čipem NVIDIA GeForce GTX 1050, 8GB RAM, 256GB PCI Express SSD a 1TB pevným diskem. Nechybí ani přiložený stylus, podsvícená klávesnice, ozvučení Dolby Audio či čtečka otisků prstů.

ModelAcer Spin 5 Steel Grey
Číslo produktuSP515-51GN-8617
ProcesorIntel Core i7 8550U
RAM8GB DDR4 2133 MHz
Grafický adaptérNVIDIA GeForce GTX 1050, 4GB GDDR5
SSD256GB NVMe PCI-Express M.2 SSD
HDD1 TB 5 400ot./min, Cache 2,5";, SATA III 
Displejmultidotykový 15,6" LED IPS
Baterie50,7 Wh, 3320 mAh, 4článková
Klávesnicepodsvícená s numerickým blokem
Hmotnost2 220 g
Rozměry381,5 × 258,1 × 17,9 mm
Cena29 281 Kč
*Cena k 30. 5. 2018

Notebook je zabalen do černé kartonové krabice, uchycen v papírové vaničce z obou stran, uložen do textilního pouzdra na ochranu před škrábanci. V balení najdeme uživatelskou příručku, informace o zařízení, přiložený aktivní stylus a 90W nabíjecí adaptér. Ten je běžného formátu a je zakončen L konektorem. OEM adaptéru je Chicony.

Konstrukce, materiály a design Acer Spin 5

Již při prvním kontaktu působí laptop draze a kvalitně. Tělo je celohliníkové, rovné plochy s šedou, jemnou metalickou úpravou, na níž nejsou vidět otisky prstů po manipulaci. Hrany jsou čisté, zbroušené téměř do zrcadlového lesku. Zadní část displeje je jako jediná povrchově upravena do vzoru, který připomíná kov jemně kartáčovaný ve dvou směrech. Dílenské zpracování je bezchybné, vše sedí přesně, bez mezer či nedostatků. Konstrukce je mimořádně pevná, ani pod tlakem nepozoruji žádný náznak pohybu či prohýbání kdekoliv na těle. Na dotek je tělo komfortně chladné.

Acer Spin 5 – konstrukce Acer Spin 5 – konstrukce Acer Spin 5 – konstrukce
Design a konstrukce Acer Spin 5

Víko displeje je bez vůle, neprohýbá se, s minimálním náznakem při pokusu o kroucení. V zavřené poloze drží u zbytku těla magneticky, přiléhá těsně – zařízení je tak někdy problém otevřít jednou rukou. Panty jsou přiměřeně tuhé, k samovolnému pohybu při prudkém zvednutí ze stolu dochází až při úhlech nad 160°. Krytky pantů jsou kovové, s chromovým leskem, a stejně jako u HP jsou designově nejlacinějším prvkem zařízení, který kazí jinak celkově výborný dojem.

Acer Spin 5 – konstrukce Acer Spin 5 – konstrukce Acer Spin 5 – konstrukce
Průduchy, kloub a spodní strana Acer Spin 5

Prakticky jediným výrazným prvkem na konstrukci zařízení je mřížka chladiče, která pokrývá více než polovinu zadní strany. ¾ mřížky představují reálnou aktivní plochu vzduchového výduchu, zbytek je zaslepen. Na spodní straně najdeme dvouřadou mřížku, která slouží jako nasávání pro ventilátory, je z vnitřní strany opatřena prachovým filtrem. Ten je však poměrně hrubý, a proto je jeho účinnost z dlouhodobého hlediska sporná. Spodní kryt drží u zbytku zařízení pomocí 11 šroubů typu PH1 M2.5x5. V levé horní části se nachází otvor pro přístup k tlačítku nouzového odpojení baterie.

i Lámete si hlavu s tím, jak vybrat notebook, který by co možná nejpřesněji odpovídal vašim potřebám? V našem článku vám poradíme a zároveň objasníme ty nepodstatnější rozdíly mezi notebookem herním, pracovním, kancelářským, základním a dotykovým.

Konektory a možnosti připojení Acer Spin 5

Navzdory své tloušťce, a spíše multimediálnímu než profesionálnímu zaměření, je notebook vybaven nadstandardně, co se konektorů týče. Na levé straně tak najdeme nabíjecí konektor standardního Acer typu, HDMI 2.0 konektor, dále USB C 3.1 gen. 1 a dva konektory USB 3.0, pravý s funkcí dobíjení externích zařízení během vypnutého stavu.

Acer Spin 5 – levá strana Acer Spin 5 – levá strana
Konektory na levé straně Acer Spin 5

Levá strana hostí otvor pro zámek typu Noble lock, tlačítko zapínání/uspání, dále USB 2.0 konektor a 3,5mm jack pro připojení headsetu či mikrofonu, kolébkové tlačítko regulace hlasitosti, stavové LED zapnutého zařízení, nabíjení a baterie. Také je přítomna čtečka SD karet společnosti Realtek, je však připojena na pomalou sběrnici USB 2.0 spolu s vedlejším konektorem, proto je její rychlost výrazně omezena a rychlosti karet moderního standardu UHS-II nemá schopnost využít. Jako nouzové řešení je tak použitelná, ale při častém kopírování množství fotek z fotoaparátu bude její výkon vyloženě nedostatečný.

Acer Spin 5 – pravá strana Acer Spin 5 – pravá strana
Konektory na pravé straně Acer Spin 5

S výhradou ke čtečce karet mohu však Acer za konektorovou výbavu zařízení jednoznačně pochválit. V dobách, kdy se možnosti připojení notebooku častokrát omezují na dva USB C porty a nabíjecí konektor, je to opravdu výjimečné. Po komunikační stránce je zařízení vybaveno M.2 WLAN modulem Atheros QCNFA344A. Pracuje v 2,4 a 5GHz pásmu, anténa je v konfiguraci 2 × 2. Podporuje AC standard, integrovaný Bluetooth je ve verzi 4.1. V zařízení podobné cenovky a zaměření bych však osobně raději viděl Intel 7265/8265.

Jak obstála obrazovka a ovládání Acer Spin 5?

Acer vybavil Spin 5 multidotykovým displejem typu IPS, s rozlišením Full HD 16 : 9 (1 920 × 1 080). Testovací kus používá panel Innolux CMN N156HCA-EA1, podle dostupných informací je také možné narazit na kusy vybavené panelem AU Optronics B156HAN06.1 HW1A, který má horší zobrazovací vlastnosti. Barevné podání je příjemné a věrné, na pohled až neobvykle přesné – srovnatelné s kalibrovaným stolním panelem Dell U2415. Podsvícení je rovnoměrné, s minimálním prosvítáním na horní a dolní hranici. Výrobce displeje udává intenzitu podsvícení 300 cd/m2 a kontrast 700 : 1.

Obrazovka Acer Spin 5
Jak dopadla brazovka v recenzi Acer Spin 5? Barvy jsou až překvapivě příjemné a věrné.

Subjektivně je zobrazení včetně rozlišení jemné a vhodné i pro neprofesionální úpravu fotografií. Pozorovací úhly jsou, jak jinak při IPS, široké ve všech směrech. Obraz je prakticky bez zkreslení i při 80° odchylce od přímého pohledu na displej, což uživatelé ocení zejména při sledování filmů. Reakce dotykové plochy jsou okamžité a přesné, zejména při použití stylusu, se kterým se ve Windows Ink nástrojích pracuje téměř jako s perem a papírem.

Obrazovka Acer Spin 5, pozorovací úhly
Obrazovka v recenzi Acer Spin 5 – pozorovací úhly jsou široké ve všech směrech.

Touchpad má velikost 106 × 78 mm, leží o 0,5 mm níže od zbytku těla. Obsahuje integrovaná tlačítka bez vizuálního rozdělení. Reakční plocha pravého kliknutí zabírá těsně od poloviny plochy směrem doprava a pokračuje až do konce, směrem nahoru však jen do prvních dvou centimetrů. Zbytek reaguje jako levý klik. Klikat lze komfortně přibližně po spodní hranici integrované čtečky prstů. Ta je stejně jako celý touchpad dodávaná společností ELAN Microelectronics.

Acer Spin 5 – touchpad Acer Spin 5 – umístění touchpadu
Ovládání Acer Spin 5 – touchpad se nám v recenzi jevil latentně.

Na dotek reaguje touchpad hlavně při prvním kontaktu trochu latentně, je vidět mírné zaváhání. Pohyb je plynulý, ne však tak citlivý a přesný jako například u konkurenčního HP Envy 15 X360. Klikání je nerovnoměrné, co se tlaku i zvukové odezvy týká. Toto by nevadilo u herního notebooku, ale u zařízení, které má předpoklad být většinu svého života na cestách bez myši, by bylo jistě namístě osadit kvalitnější a citlivější touchpad.

Acer Spin 5 – klávesnice Acer Spin 5 – klávesnice
V recenzi Acer Spin 5 zaujalo optimání podsvícení, které není rušivé.

Klávesnice je podsvícená s numerickým blokem, rozložením i tvarem kláves typická pro Acer, s dodatečnými úpravami, jako je zmenšený levý Shift či šipky v jednom řádku. Hloubka stlačení je +/- 1,2 mm, chod je kromě trochu volnějšího mezerníku přesný a tichý. Psaní je navzdory menším klávesám intuitivní, rozsáhlé úpravy textu či psaní prací tak nebudou představovat žádný problém. Podsvícení kláves je bílé barvy, bez možnosti regulace jasu, kromě posledního sloupce tlačítek vpravo je rovnoměrné. Intenzita podsvícení je optimální, není rušivá a v noci i za dne je klávesnice příkladně čitelná.

Recenze Acer Spin 5: komponenty a jejich údržba

Základní deska je montována odspodu na opěrku rukou, přístup je tedy možný odstraněním spodního krytu zařízení. Ten drží na místě pomocí 11 šroubů typu PH1 M2.5×5. Po jejich odstranění je možné kryt opatrně sesadit, přičemž nadále drží na plastových západkách. Šrouby jsou volně přístupné, bez gumových krytek, žádný z nich není chráněn záruční plombou.

Acer Spin 5 – komponenty Acer Spin 5 – chladící systém
Pohled na komponenty Acer Spin 5

Chladicí systém sestává z dvojice spojených heatpipes s měděnými kontaktními plochami pro procesor a grafický čip. Jsou zakončeny společným chladičem a dvojitým ventilátorem. Jeho výrobcem je Delta Electronics, disponuje PWM řízením otáček a pracuje při 5 V s maximálním proudem 1 A.

Na levé straně se spolu s RAM nachází procesor Intel Core i7 8550U. Jedná se o čtyřjádrový CPU generace Kaby Lake R se 14nm výrobním procesem, pracovní frekvencí 1,8 GHz a schopností automatického přetaktování Intel Turbo Boost až na 4 GHz. Disponuje 8MB Cache, funkcí HyperThreading a jeho součástí je grafické jádro Intel UHD Graphics 620. Je schopen adresovat až 32 GB RAM, jeho TDP je 15 W, přičemž výrobce notebooku povolil v krátkých výkonových špičkách maximum 45 W. Operační paměť RAM je pájena přímo na základní desce, není ji tedy možné vyměnit ani zvětšit. Testovací kus je vybaven 8GB DDR4 RAM s frekvencí 2 133 MHz. Výrobcem paměťových čipů je společnost Micron.

Acer Spin 5 – RAM, CPU Acer Spin 5 – GPU
Pohled na komponenty Acer Spin 5 – RAM, CPU a grafický čip

Nalevo od CPU se nachází grafický čip NVIDIA GeForce GTX 1050, obklopený 4 GB grafické paměti typu GDDR5 od společnosti SK Hynix. Grafické jádro pracuje na frekvenci 1 354 MHz s automatickým přetaktováním na 1 493 MHz, paměť je taktovaná na 1 752 MHz. Ve výkonových špičkách může jeho spotřeba (pokud to výrobce dovoluje) dosáhnout až 75 W. Pod ventilátorem se nachází slot M.2, v našem případě osazen PCI-Express NVME SSD diskem Intel 600p o kapacitě 256 GB. Disk používá Intel 3D TLC NAND v kombinaci s řadičem Silicon Motion SM2260. Podle specifikace výrobce má udávané rychlosti až do 1570/540 MB/s pro sekvenční čtení a zápis. Jedná se o jedno z nejlevnějších dostupných PCI-E SSD určené spíše na běžné používání než na složité datové operace s velkým zápisem, čemuž odpovídá jeho rychlost, řadič, typ i výdrž buněk.

Acer Spin 5 – SSD Acer Spin 5 – HDD Acer Spin 5 – akumulátor
Pohled na komponenty Acer Spin 5 – SSD, HDD a akumulátor

V levém dolním rohu se nachází sekundární úložiště v podobě 2,5" SATA III pevného disku. Testovaný model je vybaven 1TB, 5 400otáčkovým diskem WD10SPZX značky Western Digital. Má tloušťku 7 mm a disponuje 128MB Cache. Podle dostupných informací existují také varianty osazené diskem Seagate ST1000LM035, který má srovnatelné výkonové parametry. Vedle SSD disku je uložen akumulátor AC14B7K. Skládá se ze čtyř článků, jeho jmenovitá kapacita je 50,7 Wh, resp. 3 320 mAh. Naměřili jsme reálný výsledek 50 592 mWh, což je při povolené odchylce v souladu se specifikací výrobce.

Testujeme výkon notebooku Acer Spin 5

Kombinace nejnovějších technologií v podobě nízkonapěťového procesoru Intel Core i7 8550U generace Kaby Lake R se svými čtyřmi jádry / osmi vlákny schopnými pracovat podle potřeby na frekvenci až 4 GHz, grafickým jádrem Intel UHD Graphics 620 a 8MB Cache při zachování TDP 15 W na jedné straně a herním grafickým čipem NVIDIA GTX 1050 se 4 GB vlastní paměti, dává zařízení na první pohled silné předpoklady stát se skutečným „obojživelníkem“ spojujícím tichý provoz, dlouhou životnost baterie a dostatečný aplikační výkon tehdy, kdy je to potřeba.

Acer Spin 5 – měření výkonu
Specifikace jednotlivých komponent Acer Spin 5

Nicméně, jak výkon procesoru, tak výkon grafického čipu je vždy limitován účinností chlazení zařízení – v případě dosažení mezních teplotních hodnot stanovených výrobcem čipy automaticky podtaktují, aby tak došlo ke snížení teploty. Jinak řečeno, silné specifikace na papíře nejsou všechno. V praxi to potom vypadá tak, že zařízení s mírně slabší konfigurací, ale kvalitním chladičem, může v dlouhodobé zátěži dohnat či překonat zařízení, které je silnější, ale není schopno své komponenty při plném výkonu dlouhodobě chladit. Pojďme se tedy podívat, jak v našich testech obstálo recenzované zařízení Acer Spin 5.

Recenze Acer Spin 5: Jak obstál výkon CPU?

Test Acer Spin 5: Benchmark Cinebench R15

Výkon procesoru testujeme nejprve benchmarkem Cinebench R15, který reprezentuje rychlost CPU při renderingu. Testujeme výkon jednoho vlákna, ale i celkový výkon.

HP Envy 15 v Cinebench R15 – singlethread Acer Spin 5 v Cinebench R15 – multithread
Test Acer Spin 5 v Cinebench R15 – jednovláknový a celkový test

Test Acer Spin 5: Benchmark wPrime 2.10 1024M

Výpočetní výkon procesoru dále hodnotíme softwarem wPrime, který nechá CPU počítat složité matematické výpočty.

Acer Spin 5 – wPrime

Recenze Acer Spin 5: Benchmark wPrime

Test Acer Spin 5: SuperPi Mod 1.5 XS 32M

Posledním testem procesoru je SuperPi, který prostřednictvím Gauss-Legendrova algoritmu počítá Ludolfovo číslo na zadaný počet míst.

Acer Spin 5 – SuperPi
Recenze Acer Spin 5: Benchmark SuperPi
i Během izolovaných testů procesorového výkonu byla maximální dosažená teplota jader 66 °C. Chlazení bylo během všech testů tiché, slyšitelné, avšak ne rušivé.

Recenze Acer Spin 5: Celkový výkon systému

Test Acer Spin 5: PCMark

Celkový výkon systému pro všechny aspekty běžného používání hodnotíme benchmarkem PCMark ve verzi 8 a 10. Výsledné skóre je vhodné porovnat s jiným systémem pro představu o výkonovém rozdílu. V PCMark 10 rozlišujeme skóre na celkové a jednotlivé, v PC Mark 8 hodnotíme benchmark Home Accelerated.

Acer Spin 5 – PCMark 8
Acer Spin 5 – PCMark 10 Acer Spin 5 – PCMark 10
Acer Spin 5 – PCMark 10 Acer Spin 5 – PCMark 10
Recenze Acer Spin 5 – Benchmark PCMark

Recenze Acer Spin 5: Výkon pevných disků

K určení rychlostí a odezvy pevných disků používáme software Anvil's Storage Utilities a Crystal Disk Mark. Otestuje se tak výkon disku při náhodných i sekvenčních operacích, přístupová doba a stabilita rychlostí.

Acer Spin 5 – výkon SSD
Recenze Acer Spin 5 – Benchmark výkon SSD

Testované zařízení disponuje 256GB PCI-Express NVMe SSD diskem Intel 600p. Jak bylo zmíněno již při rozboru komponent, jedná se o levné a „základní“ M.2 NVMe SSD, při kterém se nepočítá s vysokým pracovním nasazením, častým zápisem velkých souborů a podobně. Tomu odpovídá použitý typ NAND buněk, řadiče a nakonec i výsledné rychlosti, které s výjimkou sekvenčního čtení reprezentují spíše maximum SATA III rozhraní než možnosti PCI-Express NVMe paměti. Je to škoda, protože konkurence i u levnějších modelů používá výkonnější disky. Zařízení přesto pracuje příkladně svižně. Otevírání aplikaci je okamžité, reakce bez čekání na načtení dat. Bootovací čas úplného zapnutí je 13 sekund, při hybridním spánku dokonce 7 sekund.

Acer Spin 5 – výkon HDD
Recenze Acer Spin 5 – Benchmark výkon HDD

Sekundární disk v podobě standardního 1TB 5 400ot. modelu Western Digital představuje ve své třídě průměrně výkonný disk dnes běžně dostupný na trhu. Čtením neoslnil, rychlost zápisu je naopak na 5 400otáčkový disk slušná.

Recenze Acer Spin 5: Výkon GPU

Test Acer Spin 5: Unigine Valley

Čistý výkon grafického adaptéru jsme za účelem porovnání měřili v benchmarku Unigine Valley 1080p s high nastavením. Jedná se o starší test zaměřený na rozhraní DX11.

Acer Spine 5 – Unigine Valley
Recenze Acer Spin 5 – Benchmark Unigine Valley

Test Acer Spin 5: Unigine Superposition

Pokračujeme moderním benchmarkem Unigine Superposition, stejně v 1080p High nastavení.

Acer Spin 5 – Unigine Valley

Recenze Acer Spin 5 – Benchmark Unigine Superposition

Test Acer Spin 5: 3DMark 11

Dalším benchmarkem je stálice v podobě 3DMark 11. Testujeme nastavení Performance, hodnotíme čistý výkon GPU.

Acer Spin 5 – 3DMark 11

Recenze Acer Spin 5 – Benchmark 3DMark 11

Test Acer Spin 5: 3DMark

Z aktuálního 3DMark jsme testovali benchmarky Cloud Gate, Sky Diver, Fire Strike a Time Spy pro srovnání výkonu od DX10 až po DX12. Nastavení je standardní, hodnotíme čistý výkon GPU.

Acer Spin 5 – 3DMark Cloud Gate Acer Spin 5 – 3DMark Sky Diver
Acer Spin 5 – 3DMark Fire Strike Acer Spin 5 – 3DMark Time Spy
Recenze Acer Spin 5 – Benchmark 3D Mark

Recenze Acer Spin 5: herní testy

Použitý grafický čip GeForce GTX 1050 patří do mainstreamu, tedy střední třídy toho, co je dnes možné najít mezi laptopy vybavenými dedikovanou GPU jednotkou. Je tak schopen poskytnout plynulý herní zážitek i bez výrazného omezování detailů či rozlišení. Ačkoli při nejnáročnějších hrách se uživatel bude muset uskromnit, starší, lépe optimalizované či méně náročné hry zvládne i při vysokých nastaveních bez problémů.

Test Acer Spin 5: World of Tanks 1.0

Testujeme náhodný výběr 4 za sebou jdoucích map, výsledkem je minimální, maximální a průměrná hodnota snímků za sekundu během testu. Rozlišení je nativní 1080p, bez AA, kvalita zobrazení Vysoká.

Acer Spin 5 ve hře World of Tanks (patch 1.0)
Recenze Acer Spin 5: výkon notebooku ve hře World of Tanks (patch 1.0)

Test Acer Spin 5: League of Legends

Testujeme mapu Summoner's Rift jako Battle Training. Rozlišení je nativní 1080p, AA, kvalita Very High.

Acer Spin 5 ve hře League of Legends

Recenze Acer Spin 5: výkon notebooku ve hře League of Legends

Test Acer Spin 5: Counter-Strike: GO

Testovací scéna probíhala na mapě Dust II, rozlišení 1080p, 2× MSAA, nastavení detailů je střední.

Acer Spin 5 ve hře CS:GO

Recenze Acer Spin 5: výkon notebooku ve hře CS:GO

Test Acer Spin 5: DOOM

Testovací scénou bylo první hnízdo démonů v úvodní mapě po zahájení kampaně. Rozlišení je nativní 1080p, bez AA, nastavení detailů je medium.

Acer Spin 5 ve hře DOOM
Recenze Acer Spin 5: výkon notebooku ve hře DOOM

Zvuk Acer Spin 5 – nejlepší volbou je manuální nastavení 

Hned po otevření zařízení do pracovní polohy notebooku nás nápisy na těle informují o použité technologii Dolby Audio a reproduktorech se směrováním dopředu. Nacházejí se pod děrovanou ozdobnou mřížkou mezi panty a jsou ve stereo konfiguraci bez subwooferu.

Softwarem pro korekci zvuku je ovládací panel Dolby Audio, který nabízí pět předvoleb nastavení – mód dynamický, kdy je přehráván zvuk v reálném čase, modifikovaný pro aktuální podmínky a styl hudby, dále film, hudba, hra a hlas. Také je možné zvuk upravit ekvalizérem manuálně ve 20 pásmech nebo použít efekty jako virtuální prostor, posílení hlasu či regulátor hlasitosti.

Acer Spin 5 – Dolby Audio driver Acer Spin 5 – Dolby Audio Acer Spin 5 – Dolby Audio
Software Dolby Audio nabízí pět různých předvoleb pro nastavení zvuku.

Zde je třeba dodat, že všechny tři poslední jmenované efekty mají maximálně negativní dopad na kvalitu přednesu – zvuk je plechový, zkreslený, dochází k hlasitému vibrování reproduktorů jako při nadměrném vybuzení. Tento jev přetrvával i po aktualizaci BIOSu zařízení a ovladačů zvuku. Po vypnutí těchto efektů všechny negativní jevy zmizí. K určitému zkreslení dochází i při aktivaci zvukových předvoleb. Může se jednat jen o neodstraněnou chybu ovladače, či vadu testovaného kusu, ale v současném stavu hodnotím ovládací software jako zbytečný a více škodlivý než užitečný. Paradoxně nejlepší a nejčistší zvuk mají reproduktory při manuálním přizpůsobení, s vyrovnaným nastavením ekvalizéru. Dále se tedy budu vyjadřovat jen k tomuto nastavení.

Acer Spin 5 – Dolby Audio Acer Spin 5 – Dolby Audio Acer Spin 5 – Dolby Audio
Acer Spin 5 – Dolby Audio

Hlasitost reproduktorů je dostatečná, nemají problém ozvučit místnost při sledování filmů. Směr a prostor zvuku je jasně slyšitelný, hlas čistý. Ani vysoká hlasitost nepředstavuje pro reproduktory problém, při hrách a filmech tedy uživatel nebude o nic ochuzen. Kvalitu hudebního přednesu jsem testoval na čtyřech nahrávkách různých hudebních stylů. Výšky jsou ostré, místy se objevuje pocit mravenčení. Hloubky jsou prakticky nepřítomné, dominují středové tóny. Instrumentální hudba reproduktorům nesedí, znovu jsou slyšet vibrace a přednes není takový, jaký by měl být. Vokály na tom byly lépe, za doprovodu nástrojů se však ztrácejí. Prakticky jediný styl, který byl poslouchatelný relativně bezchybně, byla elektronická a moderní hudba ze syntetizátoru. Celkově tak reproduktory hodnotím jako mírné zklamání, o to víc, když se notebook na první pohled pyšní kvalitním ozvučením. Jako nouzové ozvučení samozřejmě postačí, ale například u HP jsme viděli, že se to dá udělat i v této velikosti mnohem kvalitněji.

Acer Spin 5 – reproduktory
Reproduktory od Acer Spin 5 bez větších problémů zvládají i vysoké hlasitosti.

Sluchátkový 3,5mm výstup je na tom s kvalitou o poznání lépe. Výšky nejsou otravně vysoké, středy se neslévají s hloubkami. Ty jsou tvrdé, s důrazem a bez zkreslení, ale místy je jich až příliš. Hlasitost vybuzení 250Ω sluchátek DT880 je výborná, o separaci nástrojů či prostoru v nahrávce však nemůže být řeč.

Teploty a hluk Acer Spin 5

Jak bylo popsáno výše, pokus skloubit výkonný hardware při zachování tenkého profilu a nízkých rozměrů zařízení si vždy vyžádá kompromisy, ať už v hlučnosti, účinnosti chlazení nebo i v samotném průběhu výkonu zařízení. Osazený procesor i7 8550U s TDP 15 W (krátkodobě až 45 W) je oproti grafickému čipu GTX 1050 mnohem menším zdrojem odpadního tepla. Při běžné zátěži, jakou je práce v OS, instalace softwaru, sledování YouTube a podobně, se teplota pohybovala okolo 68 °C. Chlazení je v tomto bodě slyšitelné, ventilátor zpomaluje či zrychluje podle potřeby, hluk není příliš rušivý.

Teploty Acer Spin 5 – software HWMonitor
Teploty Acer Spin 5 – software HWMonitor

Při izolované zátěži procesoru dojde k několikasekundové špičce, kdy procesor pracuje s 45W TDP, jeho teplota zde atakuje přibližně 80 °C. Pak se takty stabilizují na nominální hodnotu a teploty se pohybují okolo 66 °C pro každé jádro. Grafický čip je nečinný, chlazení pracuje tak jako při práci v OS.

Jakmile se k akci přidá grafický čip, teploty rostou nahoru. Maximální zaznamenaná teplota procesoru v kombinované zátěži byla 95 °C, grafický čip má nastavený pevný tepelný limit 78 °C. Pokud trvá déle než 60 sekund, je sražen na ještě nižších 72 °C. GPU se v tomto bodě podtaktuje na 1 012 MHz. V případě potřeby dojde také k podtaktování CPU, kde jsem zaznamenal nejnižší frekvenci 499 MHz. Procesor v izolované zátěži drží maximální výkon neomezeně, grafický čip 57 sekund. V situaci, kde dochází ke kombinaci maximálního zatížení procesoru a GPU současně, prakticky nelze dosáhnout plného výkonu komponent na delší dobu než 12 sekund. Toto se ve hrách může projevovat jako prudké pády FPS (snímků za sekundu), trhání a podobně.

i Mohly by vás zajímat
HP Envy 15-bp101nc x360 (RECENZE)
Acer Predator Helios 300 (RECENZE)
Acer Aspire 5 (RECENZE)
Asus ROG Zephyrus (RECENZE)
Asus ROG Strix GL553VE (RECENZE)
Acer Swift 3 (RECENZE): Ryzen Mobile vs. Kaby Lake R
HP OMEN X (RECENZE)
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3" (RECENZE)

Testování probíhalo za pokojové teploty 20 °C, proto během horkých letních měsíců může být situace horší. Tělo notebooku bylo v oblasti reproduktorů a chladiče horké, klávesnice však byla snesitelně teplá a opěrka rukou zůstávala příjemná na dotek.

Testujeme výdrž baterie Acer Spin 5

Test Acer Spin 5: H.264

Test výdrže probíhal v několika fázích podle typu a intenzity zatížení notebooku. První, nejběžnější zátěží je sledování 1 080p H.264 filmu. Film běží z externího USB 3.0 2,5" disku, WiFi je zapnutá, nastavení jasu je na šestém stupni. Hlasitost je nastavena na poloviční úroveň. Režim je lepší výkon.

Výdrž baterie Acer Spin 5 při sledování 1080p H.264 filmu

Výdrž baterie Acer Spin 5 při sledování 1 080p H.264 filmu

Test Acer Spin 5: PCMark

Kombinovanou zátěž baterie představuje opakovaný běh PCMark 10, který zohledňuje prohlížení webu, videohovory, práci v aplikacích, sledování filmů a podobně. WiFi je zapnutá, nastavení jasu je na šestém stupni. Hlasitost je poloviční, režim baterie je lepší výkon.

Výdrž baterie Acer Spin 5 – benchmark PCMark
Výdrž baterie Acer Spin 5 – benchmark PCMark

Test Acer Spin 5: Max. Load

Následně testujeme výdrž při maximální zátěži. Jas displeje je nastaven na maximum. Procesor i grafický čip je vytížen na 100 %, v pozadí běží přehrávání hudby přes software Spotify, hlasitost reproduktorů je poloviční. Režim je maximální výkon.

Výdrž baterie Acer Spin 5 – maximální zátěž
Výdrž baterie Acer Spin 5 – maximální zátěž

Test Acer Spin 5: Idle

Posledním testem je délka výdrže bez jakékoliv zátěže. WiFi je vypnutá, jas nastaven na minimum. Reproduktory jsou ztlumené, otevřená je pracovní plocha bez diskové či jiné aktivity. Režim je lepší životnost baterie.

Výdrž baterie Acer Spin 5 – bez zátěže
Výdrž baterie Acer Spin 5 – bez zátěže
Acer Spin 5 recenze

Recenze Acer Spin 5

Notebooky

Acer Spin 5 je bezpochyby zajímavé zařízení, nad kterým má smysl uvažovat pokud hledáte 15" laptop s dotykovou obrazovkou, na němž si mimo jiné rádi a často zahrajete. Osloví výborným dojmem na pohled i dotek, detailně opracovaným tělem, kvalitní obrazovkou a grafickým čipem, který je připraven spustit jakýkoli moderní herní titul. Vybaven plnohodnotnou podsvícenou klávesnicí s numerickým blokem či aktivním stylusem je tak skutečným „všeumělcem“.

Vysoký výkon, kvalitní obrazovka a tenké šasi si však vždy vyžádají kompromisy, pokud ale dokážete odpustit ne zrovna studiový zvuk a vyšší provozní teploty, Spin 5 jednoznačně stojí za zvážení.

Klady

 • Kvalitní a pevné šasi
 • Moderní elegantní design
 • Špičkový displej
 • Bohatá konektorová výbava
 • Dobrá a čitelná klávesnice
 • Tiché chlazení
 • Přiložený aktivní stylus

Zápory

 • Vyšší teploty v zátěži
 • Omezování výkonu GPU
 • Slabší kvalita zvuku
 • Průměrný touchpad
 • Pomalejší úložiště
Matej Uríček

Matej Uríček

Matej Uríček pochází z Liptovského Mikuláše, hardwaru se pracovně věnuje již déle než dekádu. Jeho denním chlebem je servis počítačů a notebooků, stavba PC sestav na míru a poradenství v IT. Je zakladatelem společnosti ACW Servis. U výpočetní techniky si cení kvality, praktičnosti a účelného designu.

Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací