AP+ slevy v app Marshall_CZ_Novinka

Acer Swift 3 (RECENZE): Ryzen Mobile vs. Kaby Lake R

Zobrazit katalog
Acer Swift 3 (RECENZE)

Rok 2017 byl na poli počítačových procesorů velmi významný. AMD se hrdě postavilo na nohy uvedením procesorů Ryzen, načež ani Intel nezaváhal a vydal procesory Coffee Lake. Koncem roku se boj přesunul z desktopů k notebookům. Zatímco šampionem AMD je zcela nová generace APU Raven Ridge, Intel se ukázal s každoročním vylepšením své zavedené řady, kterou letos nazval Kaby Lake R. Vybrali jsme dva notebooky Acer Swift 3, jeden s AMD Ryzen 5 2500U, druhý s Intel Core i5-8250U. Souboj se tedy zdá být vyrovnaný, který výrobce ale zvítězí, se dozvíte v následujícím článku.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R

Vodní chlazení – obsah

 1. Parametry Acer Swift 3
 2. Provedení Acer Swift 3
 3. Acer Swift 3 - srovnání dvou různých SSD
 4. Kaby Lake R proti Raven Ridge v benchmarcích
 5. Raven Ridge a Kaby Lake R – zhodnocení výkonu
 6. Test baterie Acer Swift 3: je úspornější Raven Ridge nebo Kaby Lake R?
 7. Chlazení Acer Swift 3
 8. Závěrem o Acer Swift 3, Kaby Lake R a Ryzen Mobile

Parametry Acer Swift 3

Protože je tento článek jakýmsi hybridem mezi recenzí a srovnáním, museli jsme vybrat dva notebooky s výjimkou procesoru zcela totožné. Do oka nám padl Acer Swift 3, který je k dostání jak s nejnovějším procesorem od AMD, tak od Intelu. Jedná se o 15.6” modely s FullHD IPS displejem, což je ideální volba pro studenty i domácnosti.

Oba notebooky mají podobnou cenovku, i když model s procesorem Intel je o něco dražší. Místo ceny procesoru to připisujeme spíše rozdílu v kapacitě úložiště, který se nám nepodařilo eliminovat. Notebook s AMD procesorem má poloviční SSD, komunikuje však skrze rychlejší rozhraní NVMe. Pokud by oba notebooky Acer Swift 3 disponovaly stejným úložištěm, věříme, že také jejich ceny by byly téměř shodné.

Acer Swift 3
ParametrStellar Blue (Intel)Steel Gray (AMD)
ProcesorIntel Core i5-8250UAMD Ryzen 5 2500U
Grafická kartaIntel UHD Graphics 620AMD Radeon RX Vega 8
Displej15,6”, Full HD IPS (1 920 × 1 080), skleněný
Operační paměť8 GB (1 × 8 GB) DDR4 2133 MHz
Úložiště512GB M.2 SATA SSD256GB M.2 NVMe SSD
KonektivitaWiFi 802.11ac + Bluetooth® 4.0
PortyUSB 3.1 Type-C (Thunderbolt 3), 2 × USB 3.0, USB 2.0, SD slot, HDMI, audio jack
Vstupní zařízeníPodsvícená klávesnice s numerickým blokem, touchpad, čtečka otisků prstů
BaterieLi-ion, 4článková, 48 Wh
Rozměry37,5 × 25,5 × 1,9 cm

Ani jeden z notebooků nemá dedikovanou grafickou kartu, takže veškeré testy budou prováděny na integrovaných čipech. Mezi další výbavu Acer Swift 3 patří 8 GB operační paměti, řada portů včetně USB-C s podporou Thunderbolt 3, podsvícená klávesnice a čtečka otisků prstů.

Provedení Acer Swift 3

Oba notebooky, jak ten s Ryzen Mobile, tak ten s Kaby Lake R, mají identické šasi, shodnou nabídku konektorů a stejný displeje, klávesnici i touchpad. Pokud pomineme několik málo plastem krytých procent přední strany víka, je Acer Swift 3 kompletně kovový. To se podepisuje na kvalitě zpracování, která je skvělá. Notebook se nijak neprohýbá, jeho držení je příjemné v otevřeném i v zavřeném stavu a je radost na něj pohledět. 

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R
Acer Swift 3 Steel Gray s procesorem AMD Ryzen 5 2500U (vlevo) a Acer Swift 3 Stellar Blue s procesorem Intel Core i5-8250U (vpravo). Je trochu zvláštní, že každý z notebooků je dodáván s jinak řešeným adaptérem.

Kloub a víko

Také kloub víka Acer Swift 3 je solidní a fixuje displej ve vzpřímené poloze stabilně. Má to ale za následek obtížnější otevírání notebooku, ke kterému jsou potřeba obě ruce. Kloub je k víku přichycen velkou částí jeho spodní strany, což znamená její vyztužení. Když k tomu přičteme sklo na přední straně a hliník na zadní, vyjde nám velmi odolný kryt notebooku.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R

Design

Přestože vzhled není v tomto článku předmětem srovnání, musíme se při jeho hodnocení přiklonit k barvě Stellar Blue, v níž je zahalen Acer Swift 3 s procesorem Kaby Lake R. I když barva Steel Gray notebooku s Ryzen Mobile působí také efektně, modrá je přeci jen neokoukaná a evokuje dojem, že notebook přichází z o třídu vyšší cenové kategorie.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake RRecenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake RRecenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R
Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake RRecenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake RRecenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R

Klávesnice

Na klávesnici Acer Swift 3 nemůžeme snést jednoznačnou chválu, ani kritiku. Zdvih kláves je poměrně nízký, z tohoto hlediska jsme viděli lepší klávesnice i na výrazně levnějších noteboocích. Na druhou stranu je výška zdvihu kompenzována středně silným taktilním odporem, takže výsledná ergonomie psaní je uspokojující, i když má k dokonalosti daleko. Pro běžné kancelářské nebo domácí použití je zcela dostačující.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R

Displej

Jak je zmíněno v úvodu, Acer Swift 3 disponuje 15,6" FullHD IPS displejem. Ačkoliv má jisté plusy, jako zvýšenou odolnost nebo prémiový vzhled, považujeme skleněný povrch spíše za nevýhodu. V jakýchkoliv světelných podmínkách je totiž pozorování obrazu pod úhlem velmi obtížné, čemuž nijak nepřihrává ani celkem nízký maximální jas displeje. Z kolmého úhlu nebyl v šedivých zimních dnech s viditelností obsahu žádný problém, nemůžeme však zaručit, že tomu tak bude i v létě, kdy musí displej čelit ostrému sluneční svitu.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake RRecenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake RRecenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R

Ani panel Acer Swift 3 se nevyhnul průsvitům. Při normálních světelných podmínkách nejsou naštěstí viditelné, protože je odrazivost skla úspěšně maskuje. Navíc je velkým pozitivem absence PWM jako regulátoru jasu.

Reproduktory

Lokalizované vpředu na spodní straně, reproduktory Acer Swift 3 vykazují nejlepší vlastnosti v situaci, kdy notebook stojí na pevné stolní desce. Maximální hlasitost byla jedno velké překvapení, notebook nebude mít problém vyplnit zvukem ani prostornou zasedací místnost či učebnu. To kvalita byla stinnou stránkou. Při zvyšování hlasitosti zvuk pomalu "ploštěl" a upouštěl od hlubší dynamiky. S porozuměním mluveného slova v českém i cizím jazyce problémy nebyly, jedincům s velmi nízkými nároky by mohly reproduktory Acer Swift 3 posloužit dokonce i k přehrávání hudby, hlasité jsou na to dost. Pokud si libujete v kvalitnějším poslechu, nemá cenu jim dávat šanci.

Konektory

Acer Swift 3 má moderní nabídku konektorů. Najdeme v ní dva porty USB 3.0, jeden USB-C s podporou rozhraní Thunderbolt 3, HDMI, vstupně-výstupní audio jack, jedno USB 2.0 a čtečku SD karet. Protože konektor RJ-45 chybí, budete si muset vystačit s WiFi připojením nebo s redukcí.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R

Nejistotu v nás zakořenil velmi malý napájecí konektor. Nedrží příliš stabilně a má tendenci se lámat i při minimálních pohybech. Po jednom prudším škobnutí si dokážeme představit Acer Swift 3 bez konektoru napájení.

Acer Swift 3 – srovnání dvou různých SSD

Oba z testovaných notebooků Acer Swift 3 mají SSD úložiště, každý však trochu jiné. Model s Intel Kaby Lake R má pomalejší SATA SSD, jeho kapacita ale dosahuje 512 GB. Na druhou stranu notebook s AMD Raven Ridge procesorem si vysloužil menší, pouze 256GB, avšak rychlejší NVMe SSD.

Acer Swift 3 Steel Gray Acer Swift 3 Steel Gray
Výsledky z CrystalDiskMark pro SSD obou modelů. Kaby Lake R (vlevo) i Raven Ridge (vpravo).

Popravdě, ono zmíněné NVMe SSD není celkově rychlejší. Výhodu pocítíte pouze v případě sekvenčního čtení, ostatní rychlosti se pohybují v úrovních odpovídajících běžným SATA SSD. Právě to, které má model s procesorem Kaby Lake R, často vykazuje vyšší rychlosti a jeho výkon je více konzistentní.

Kaby Lake R proti Raven Ridge v benchmarcích

Teď přichází asi nejpodstatnější část celého testu – srovnání dvou nejpokročilejších notebookových procesorů – Kaby Lake R a Ryzen Mobile. Vzhledem k tomu, že jsou oba notebooky téměř totožné, nemohlo být testování o nic férovější. K srovnání výkonu procesoru i integrované grafiky jsme použili několik ověřených benchmarků, jako PCMark, 3DMark, PassMark, Cinebench a další.

PassMark

PassMark je jeden z populárních benchmarků, který testuje výkon různých částí počítače, včetně výkonu procesoru a grafického čipu. PassMark testuje i operační paměti a disk, jejich výsledky ale prozatím vypustíme, protože nejsou relevantní. Výsledky testování v PassMarku lze porovnat s dalšími modely přímo na webových stránkách PassMarku

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - PassMark
Intel Kaby Lake R vs. AMD Raven Ridge v benchmarku PassMark.

GeekBench 4

GeekBench 4 je další benchmark testující jak CPU, tak GPU. Oba testy jsme provedli na Kaby Lake R i Ryzen Mobile, na výsledky se můžete podívat níže.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - Geekbench 4
Intel Kaby Lake R vs. AMD Raven Ridge v benchmarku Geekbench 4.

7-Zip

7-Zip je jeden z nejpopulárnějších komprimačních programů. Za měrnou jednotku považuje 7-Zip takzvané MIPS neboli miliony instrukcí za sekundu.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - 7-Zip
Intel Kaby Lake R vs. AMD Raven Ridge v benchmarku komprimačního software 7-Zip.

WinRAR

WinRAR je stejně jako 7-Zip komprimační software. Skóre měří a rozděluje čistě podle vláken, tedy na jednovláknové a vícevláknové.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - WinRAR
Intel Kaby Lake R vs. AMD Raven Ridge v benchmarku komprimačního software WinRAR.

PCMark 8

PCMark 8 je ucelené řešení, které z jednoho testu vrátí jedno skóre, ve kterém je zahrnut výkon celého počítače. Toto skóre může být zkresleno faktem, že jeden z notebooků má lepší disk nebo paměť než ten druhý, proto do další kapitoly přikládáme PassMark testy SSD a RAM obou notebooků. 

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - PCMark
Intel Kaby Lake-R vs. AMD Raven Ridge v benchmarku PCMark 8.

Octane 2.0

Octane 2.0 je JavaScriptový benchmark spouštěný přímo z prohlížeče. Jeho součástí je celá řada algoritmů, které počítač testují v širokém spektru výpočetních úkonů.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - Octane 2.0
Intel Kaby Lake R vs. AMD Raven Ridge v JavaScriptovém benchmarku Octane 2.0.

Cinebench R15

Cinebench R15 testuje výkon procesoru při 3D renderování, jedná se pravděpodobně o nejoblíbenější benchmark k srovnání výkonu procesorů.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - Cinebench R15
Intel Kaby Lake R vs. AMD Raven Ridge v benchmarku Cinebench R15.

3DMark Sky Diver

Sky Diver je benchmark, který testuje grafický výkon v dnes stále ještě velmi aktuálním API DirectX 11. Jedná se o benchmark vytvořený právě především pro notebooky.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - 3DMark Sky Diver
Intel Kaby Lake R vs. AMD Raven Ridge v benchmarku 3DMark Sky Diver.

3DMark Fire Strike

Obecně nejrozšířenějším benchmarkem je právě asi Fire Strike. Výkon zkouší taktéž s pomocí DirectX 11, oproti testu Sky Diver je však optimalizovaný pro herní sestavy. To značně zvyšuje jeho náročnost, nesnižuje však relevanci výsledků.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - 3DMark Fire Strike
Intel Kaby Lake R vs. AMD Raven Ridge v benchmarku 3DMark Fire Strike.

3DMark Time Spy

V současné době je Time Spy nejnáročnější 3DMark benchmark. Jeho cílem je testování grafického výpočetního výkonu počítačů s použitím DirectX 12.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - 3DMark Time Spy
Intel Kaby Lake R vs. AMD Raven Ridge v benchmarku 3DMark Time Spy.

Counter-Strike: Global Offensive

Notebooky s integrovanými grafickými kartami nejsou žádná herní děla, starší nebo kompetitivní hry byste si na nich však zahrát měli. Hardwarová náročnost Counter-Strike: Global Offensive není příliš vysoká, zato popularita hry ano. Test byl prováděn na benchmarkovací mapě stažené ze Steam Workshopu.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - Counter-Strike: Global Offensive
Intel Kaby Lake R vs. AMD Raven Ridge ve hře Counter-Strike: Global Offensive.

Rocket League

Druhou hrou, kterou jsme pro poměr hardwarové náročnosti a popularity vybrali pro naše testování, je Rocket League. Testování v obou případech probíhalo na mapě Utopia Coliseum po dobu 60 sekund.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - Rocket League
Intel Kaby Lake R vs. AMD Raven Ridge ve hře Rocket League.

Raven Ridge a Kaby Lake R – zhodnocení výkonu

Málokdy jsou výsledky testování tak jednoznačné jako v tomto případě. Grafy mluví za vše, není z nich tedy těžké vyvodit závěry. Prakticky ve všech testech, které hodnotily výkon procesoru, nasbíral zástupce Intel Kaby Lake R více bodů než AMD Raven Ridge. Někdy měl i5-8250U velký náskok, jindy to bylo těsné, vždy ale na poli procesorového výkonu jasně zvítězil.

Karta se obrátila v momentě, kdy došlo na grafické testy. Tam mělo naopak výraznou převahu APU Raven Ridge od AMD, je tedy jasné, že pro grafický čip AMD RX Vega 8 není integrovaná grafika Intelu rovným soupeřem. To se potvrdilo v herních testech, kde AMD Ryzen 5 2500U svého konkurenta z modrého týmu taktéž výrazně překonal.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - PassMark RAM a SSD
Pro pomyslnou korekci výsledků benchmarků, které hodnotí výkon celého systému, přikládáme také výsledky pro SSD a RAM z benchmarku PassMark.

Zkrátka, zatímco Intel Core i5-8250U generace Kaby Lake R je výrazně lepší ve standardních procesorových výpočtech, AMD Ryzen 5 2500U architektury Raven Ridge si mnohem lépe poradí s grafickými 3D aplikacemi.

i Už pro vás máme i recenzi desktopových procesorů AMD Raven Ridge.

Pokud tedy chcete notebook do kanceláře, do domácnosti nebo pro studenta, oba procesory poslouží lépe než uspokojivě, model od Intelu však bude přímo excelovat. Sami můžeme potvrdit, že navzdory pomalejšímu SSD byl Stellar Blue Acer Swift 3 svižnější při práci ve Windows i při brouzdání na internetu. Naopak jestli hledáte zařízení za rozumné peníze, na kterém budete moci plynule provozovat méně náročné kompetitivní hry i bez dedikované grafické karty, je verze s Raven Ridge procesorem lepší volbou. 

Test baterie Acer Swift 3: je úspornější Raven Ridge nebo Kaby Lake R?

Jedním z atributů každého notebooku je také výdrž baterie. Pro tyto testy jsme zvolili benchmark Battery Eater, který ve standardním režimu zatěžuje notebook nenáročným renderováním 3D objektu. Nejedná se tedy o výdrž při surfování po internetu nebo zpracování textových dokumentů, nýbrž o výdrž v zátěži. Následující graf ukazuje, jak si v tomoto benchmarku vedly oba notebooky s oběma procesory, Ryzen Mobile a Kaby Lake R.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - Battery Eater

Chlazení Acer Swift 3

Už zbývá jen zhodnotit, jak si Acer Swift 3 poradil s produkcí tepla obou procesorů. Oba notebooky jsme na 20 minut 100% zatížili pomocí stress testu Prime95 a pozorovali teploty. V případě AMD Ryzen 5 2500U se dostavil prudký nárůst až k hranici 75 °C, kde se teplota po zbytek testu ustálila. V případě Intel Core i5-8250U byl průběh docela jiný. Teplota stoupala velmi pomalu a až zhruba po deseti minutách dosahovala 69 °C. Do konce testu nárůst zcela nevymizel, výrazně však zpomalil a teplota se za tento interval změnila pouze z 68 °C na 71 °C.

Recenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - teploty IntelRecenze Acer Swift 3: Raven Ridge vs. Kaby Lake R - teploty AMD

Teploty procesoru Intel Core i5-8250U (vlevo) a procesoru AMD Ryzen 5 2500U (vpravo).

Acer Swift 3 recenze

Acer Swift 3

Notebooky

Navzdory relativně nízké cenovce je Acer Swift 3 dobře zpracovaný kovový notebook s moderní nabídkou konektorů a výkonnými procesory. I když má jisté mouchy, jako průměrnou klávesnici nebo sklenený displej, cenová kategorie je všechny obhájí. Výsledek testování dvou procesorů byl nerozhodný. Zatímco Intel vítězil v procesorových výpočtech, AMD zazářilo při zpracování 3D grafiky.

Klady

 • Kvalitní až prémiové zpracování
 • Bohatá nabídka konektorů
 • Vysoký výkon obou modelů
 • Podsvícená klávesnice
 • Poměr ceny a celkové kvality

Zápory

 • Skleněný displej
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací