Rok 2017 byl na poli počítačových procesorů velmi významný. AMD se hrdě postavilo na nohy uvedením procesorů Ryzen, načež ani Intel nezaváhal a vydal procesory Coffee Lake. Koncem roku se boj přesunul z desktopů k notebookům. Zatímco šampionem AMD je zcela nová generace APU Raven Ridge, Intel se ukázal s každoročním vylepšením své zavedené řady, kterou letos nazval Kaby Lake R. Vybrali jsme dva notebooky Acer Swift 3, jeden s AMD Ryzen 5 2500U, druhý s Intel Core i5-8250U. Souboj se tedy zdá být vyrovnaný, který výrobce ale zvítězí, se dozvíte v následujícím článku.
Protože je tento článek jakýmsi hybridem mezi recenzí a srovnáním, museli jsme vybrat dva notebooky s výjimkou procesoru zcela totožné. Do oka nám padl Acer Swift 3, který je k dostání jak s nejnovějším procesorem od AMD, tak od Intelu. Jedná se o 15.6” modely s FullHD IPS displejem, což je ideální volba pro studenty i domácnosti.
Oba notebooky mají podobnou cenovku, i když model s procesorem Intel je o něco dražší. Místo ceny procesoru to připisujeme spíše rozdílu v kapacitě úložiště, který se nám nepodařilo eliminovat. Notebook s AMD procesorem má poloviční SSD, komunikuje však skrze rychlejší rozhraní NVMe. Pokud by oba notebooky Acer Swift 3 disponovaly stejným úložištěm, věříme, že také jejich ceny by byly téměř shodné.
Acer Swift 3 | ||
---|---|---|
Parametr | Stellar Blue (Intel) | Steel Gray (AMD) |
Procesor | Intel Core i5-8250U | AMD Ryzen 5 2500U |
Grafická karta | Intel UHD Graphics 620 | AMD Radeon RX Vega 8 |
Displej | 15,6”, Full HD IPS (1 920 × 1 080), skleněný | |
Operační paměť | 8 GB (1 × 8 GB) DDR4 2133 MHz | |
Úložiště | 512GB M.2 SATA SSD | 256GB M.2 NVMe SSD |
Konektivita | WiFi 802.11ac + Bluetooth® 4.0 | |
Porty | USB 3.1 Type-C (Thunderbolt 3), 2 × USB 3.0, USB 2.0, SD slot, HDMI, audio jack | |
Vstupní zařízení | Podsvícená klávesnice s numerickým blokem, touchpad, čtečka otisků prstů | |
Baterie | Li-ion, 4článková, 48 Wh | |
Rozměry | 37,5 × 25,5 × 1,9 cm |
Ani jeden z notebooků nemá dedikovanou grafickou kartu, takže veškeré testy budou prováděny na integrovaných čipech. Mezi další výbavu Acer Swift 3 patří 8 GB operační paměti, řada portů včetně USB-C s podporou Thunderbolt 3, podsvícená klávesnice a čtečka otisků prstů.
Oba notebooky, jak ten s Ryzen Mobile, tak ten s Kaby Lake R, mají identické šasi, shodnou nabídku konektorů a stejný displeje, klávesnici i touchpad. Pokud pomineme několik málo plastem krytých procent přední strany víka, je Acer Swift 3 kompletně kovový. To se podepisuje na kvalitě zpracování, která je skvělá. Notebook se nijak neprohýbá, jeho držení je příjemné v otevřeném i v zavřeném stavu a je radost na něj pohledět.
Také kloub víka Acer Swift 3 je solidní a fixuje displej ve vzpřímené poloze stabilně. Má to ale za následek obtížnější otevírání notebooku, ke kterému jsou potřeba obě ruce. Kloub je k víku přichycen velkou částí jeho spodní strany, což znamená její vyztužení. Když k tomu přičteme sklo na přední straně a hliník na zadní, vyjde nám velmi odolný kryt notebooku.
Přestože vzhled není v tomto článku předmětem srovnání, musíme se při jeho hodnocení přiklonit k barvě Stellar Blue, v níž je zahalen Acer Swift 3 s procesorem Kaby Lake R. I když barva Steel Gray notebooku s Ryzen Mobile působí také efektně, modrá je přeci jen neokoukaná a evokuje dojem, že notebook přichází z o třídu vyšší cenové kategorie.
Na klávesnici Acer Swift 3 nemůžeme snést jednoznačnou chválu, ani kritiku. Zdvih kláves je poměrně nízký, z tohoto hlediska jsme viděli lepší klávesnice i na výrazně levnějších noteboocích. Na druhou stranu je výška zdvihu kompenzována středně silným taktilním odporem, takže výsledná ergonomie psaní je uspokojující, i když má k dokonalosti daleko. Pro běžné kancelářské nebo domácí použití je zcela dostačující.
Jak je zmíněno v úvodu, Acer Swift 3 disponuje 15,6" FullHD IPS displejem. Ačkoliv má jisté plusy, jako zvýšenou odolnost nebo prémiový vzhled, považujeme skleněný povrch spíše za nevýhodu. V jakýchkoliv světelných podmínkách je totiž pozorování obrazu pod úhlem velmi obtížné, čemuž nijak nepřihrává ani celkem nízký maximální jas displeje. Z kolmého úhlu nebyl v šedivých zimních dnech s viditelností obsahu žádný problém, nemůžeme však zaručit, že tomu tak bude i v létě, kdy musí displej čelit ostrému sluneční svitu.
Ani panel Acer Swift 3 se nevyhnul průsvitům. Při normálních světelných podmínkách nejsou naštěstí viditelné, protože je odrazivost skla úspěšně maskuje. Navíc je velkým pozitivem absence PWM jako regulátoru jasu.
Lokalizované vpředu na spodní straně, reproduktory Acer Swift 3 vykazují nejlepší vlastnosti v situaci, kdy notebook stojí na pevné stolní desce. Maximální hlasitost byla jedno velké překvapení, notebook nebude mít problém vyplnit zvukem ani prostornou zasedací místnost či učebnu. To kvalita byla stinnou stránkou. Při zvyšování hlasitosti zvuk pomalu "ploštěl" a upouštěl od hlubší dynamiky. S porozuměním mluveného slova v českém i cizím jazyce problémy nebyly, jedincům s velmi nízkými nároky by mohly reproduktory Acer Swift 3 posloužit dokonce i k přehrávání hudby, hlasité jsou na to dost. Pokud si libujete v kvalitnějším poslechu, nemá cenu jim dávat šanci.
Acer Swift 3 má moderní nabídku konektorů. Najdeme v ní dva porty USB 3.0, jeden USB-C s podporou rozhraní Thunderbolt 3, HDMI, vstupně-výstupní audio jack, jedno USB 2.0 a čtečku SD karet. Protože konektor RJ-45 chybí, budete si muset vystačit s WiFi připojením nebo s redukcí.
Nejistotu v nás zakořenil velmi malý napájecí konektor. Nedrží příliš stabilně a má tendenci se lámat i při minimálních pohybech. Po jednom prudším škobnutí si dokážeme představit Acer Swift 3 bez konektoru napájení.
Oba z testovaných notebooků Acer Swift 3 mají SSD úložiště, každý však trochu jiné. Model s Intel Kaby Lake R má pomalejší SATA SSD, jeho kapacita ale dosahuje 512 GB. Na druhou stranu notebook s AMD Raven Ridge procesorem si vysloužil menší, pouze 256GB, avšak rychlejší NVMe SSD.
Popravdě, ono zmíněné NVMe SSD není celkově rychlejší. Výhodu pocítíte pouze v případě sekvenčního čtení, ostatní rychlosti se pohybují v úrovních odpovídajících běžným SATA SSD. Právě to, které má model s procesorem Kaby Lake R, často vykazuje vyšší rychlosti a jeho výkon je více konzistentní.
Teď přichází asi nejpodstatnější část celého testu – srovnání dvou nejpokročilejších notebookových procesorů – Kaby Lake R a Ryzen Mobile. Vzhledem k tomu, že jsou oba notebooky téměř totožné, nemohlo být testování o nic férovější. K srovnání výkonu procesoru i integrované grafiky jsme použili několik ověřených benchmarků, jako PCMark, 3DMark, PassMark, Cinebench a další.
PassMark je jeden z populárních benchmarků, který testuje výkon různých částí počítače, včetně výkonu procesoru a grafického čipu. PassMark testuje i operační paměti a disk, jejich výsledky ale prozatím vypustíme, protože nejsou relevantní. Výsledky testování v PassMarku lze porovnat s dalšími modely přímo na webových stránkách PassMarku.
GeekBench 4 je další benchmark testující jak CPU, tak GPU. Oba testy jsme provedli na Kaby Lake R i Ryzen Mobile, na výsledky se můžete podívat níže.
7-Zip je jeden z nejpopulárnějších komprimačních programů. Za měrnou jednotku považuje 7-Zip takzvané MIPS neboli miliony instrukcí za sekundu.
WinRAR je stejně jako 7-Zip komprimační software. Skóre měří a rozděluje čistě podle vláken, tedy na jednovláknové a vícevláknové.
PCMark 8 je ucelené řešení, které z jednoho testu vrátí jedno skóre, ve kterém je zahrnut výkon celého počítače. Toto skóre může být zkresleno faktem, že jeden z notebooků má lepší disk nebo paměť než ten druhý, proto do další kapitoly přikládáme PassMark testy SSD a RAM obou notebooků.
Octane 2.0 je JavaScriptový benchmark spouštěný přímo z prohlížeče. Jeho součástí je celá řada algoritmů, které počítač testují v širokém spektru výpočetních úkonů.
Cinebench R15 testuje výkon procesoru při 3D renderování, jedná se pravděpodobně o nejoblíbenější benchmark k srovnání výkonu procesorů.
Sky Diver je benchmark, který testuje grafický výkon v dnes stále ještě velmi aktuálním API DirectX 11. Jedná se o benchmark vytvořený právě především pro notebooky.
Obecně nejrozšířenějším benchmarkem je právě asi Fire Strike. Výkon zkouší taktéž s pomocí DirectX 11, oproti testu Sky Diver je však optimalizovaný pro herní sestavy. To značně zvyšuje jeho náročnost, nesnižuje však relevanci výsledků.
V současné době je Time Spy nejnáročnější 3DMark benchmark. Jeho cílem je testování grafického výpočetního výkonu počítačů s použitím DirectX 12.
Notebooky s integrovanými grafickými kartami nejsou žádná herní děla, starší nebo kompetitivní hry byste si na nich však zahrát měli. Hardwarová náročnost Counter-Strike: Global Offensive není příliš vysoká, zato popularita hry ano. Test byl prováděn na benchmarkovací mapě stažené ze Steam Workshopu.
Druhou hrou, kterou jsme pro poměr hardwarové náročnosti a popularity vybrali pro naše testování, je Rocket League. Testování v obou případech probíhalo na mapě Utopia Coliseum po dobu 60 sekund.
Málokdy jsou výsledky testování tak jednoznačné jako v tomto případě. Grafy mluví za vše, není z nich tedy těžké vyvodit závěry. Prakticky ve všech testech, které hodnotily výkon procesoru, nasbíral zástupce Intel Kaby Lake R více bodů než AMD Raven Ridge. Někdy měl i5-8250U velký náskok, jindy to bylo těsné, vždy ale na poli procesorového výkonu jasně zvítězil.
Karta se obrátila v momentě, kdy došlo na grafické testy. Tam mělo naopak výraznou převahu APU Raven Ridge od AMD, je tedy jasné, že pro grafický čip AMD RX Vega 8 není integrovaná grafika Intelu rovným soupeřem. To se potvrdilo v herních testech, kde AMD Ryzen 5 2500U svého konkurenta z modrého týmu taktéž výrazně překonal.
Zkrátka, zatímco Intel Core i5-8250U generace Kaby Lake R je výrazně lepší ve standardních procesorových výpočtech, AMD Ryzen 5 2500U architektury Raven Ridge si mnohem lépe poradí s grafickými 3D aplikacemi.
Pokud tedy chcete notebook do kanceláře, do domácnosti nebo pro studenta, oba procesory poslouží lépe než uspokojivě, model od Intelu však bude přímo excelovat. Sami můžeme potvrdit, že navzdory pomalejšímu SSD byl Stellar Blue Acer Swift 3 svižnější při práci ve Windows i při brouzdání na internetu. Naopak jestli hledáte zařízení za rozumné peníze, na kterém budete moci plynule provozovat méně náročné kompetitivní hry i bez dedikované grafické karty, je verze s Raven Ridge procesorem lepší volbou.
Jedním z atributů každého notebooku je také výdrž baterie. Pro tyto testy jsme zvolili benchmark Battery Eater, který ve standardním režimu zatěžuje notebook nenáročným renderováním 3D objektu. Nejedná se tedy o výdrž při surfování po internetu nebo zpracování textových dokumentů, nýbrž o výdrž v zátěži. Následující graf ukazuje, jak si v tomoto benchmarku vedly oba notebooky s oběma procesory, Ryzen Mobile a Kaby Lake R.
Už zbývá jen zhodnotit, jak si Acer Swift 3 poradil s produkcí tepla obou procesorů. Oba notebooky jsme na 20 minut 100% zatížili pomocí stress testu Prime95 a pozorovali teploty. V případě AMD Ryzen 5 2500U se dostavil prudký nárůst až k hranici 75 °C, kde se teplota po zbytek testu ustálila. V případě Intel Core i5-8250U byl průběh docela jiný. Teplota stoupala velmi pomalu a až zhruba po deseti minutách dosahovala 69 °C. Do konce testu nárůst zcela nevymizel, výrazně však zpomalil a teplota se za tento interval změnila pouze z 68 °C na 71 °C.
Teploty procesoru Intel Core i5-8250U (vlevo) a procesoru AMD Ryzen 5 2500U (vpravo).
Acer Swift 3
NotebookyNavzdory relativně nízké cenovce je Acer Swift 3 dobře zpracovaný kovový notebook s moderní nabídkou konektorů a výkonnými procesory. I když má jisté mouchy, jako průměrnou klávesnici nebo sklenený displej, cenová kategorie je všechny obhájí. Výsledek testování dvou procesorů byl nerozhodný. Zatímco Intel vítězil v procesorových výpočtech, AMD zazářilo při zpracování 3D grafiky.
Klady
Zápory