Ujíždíme na zimních sportech Výhodné nákupy pro živnostníky
Zobrazit katalog

Age of Empires IV; screenshot: cover

Age of Empires IV: národy, kampaně, gameplay a další info

(Update): Článek doplněn o informace týkající se recenze, zahraničních hodnocení, kampaní a jednotlivých národů.

Řadu let vyvíjený pokračovatel kultovní RTS značky Age of Empires je konečně tady. Kam se v Age of Empires IV můžete podívat, jak na tom jsou příběhové kampaně a kolik národů nabízí, najdete v našem speciálu.


Autor: Ondřej ZemanSpeciál


Zdroj obrázku: Relic Entertainment

Age of Empires IV: Vše, co víme – OBSAH

Age of Empires 4: Recenze


Recenze (Alza Magazín)

Age of Empires 4 nám už v otevřené betě ukázal, že má slušně našlápnuto. Možná i právě proto si náš redaktor Ondřej Zeman hraní finální verze opravdu vychutnal. Detailně se o tom můžete přesvědčit v jeho recenzi. 

„Age of Empires IV je plnohodnotným nástupcem Age of Empires II. Hra přináší řadu zajímavých novinek, avšak v mnohém zůstává věrná svému kultovnímu předchůdci, takže si k ní najdou cestu jak nováčci, tak i herní veteráni toužící po návratu starého Age. Za sebe rozhodně doporučuji Age of Empires IV všem, kteří mají rádi mistrně odladěné strategie.“ Kompletní recenzi včetně hodnocení si můžete přečíst zde.

A jak hodnotí svět?

Tato hodnocení jsou platná k 2. 11. 2021.

Age of Empires 4: Datum vydání, platformy


Age of Empires IV vyšlo na PC 28. října 2021. Hra je dostupná na Microsoft Storu, Steamu a především už od prvního dne jí naleznete také ve službě Xbox Game Pass (PC).

Age of Empires IV - Official Launch Trailer

zdroj: Relic Entertainment

Age of Empires 4: Čeština, česká lokalizace


Oficiální čeština pro Age of Empires IV zatím nebyla vývojáři oznámena. Šance na to, že by nám jí dodal Xbox Game Studios, ale není moc vysoká. Teoreticky je obdobně jako u předchozích zástupců této série možné, že se této práce časem ujme obec komunitních překladatelů, kteří Age of Empires IV kvůli vysokému zájmu hráčů a hlavně popularitě značky samotné přeloží do češtiny. Na tuto lokalizaci si však budeme muset nějakou dobu počkat.

Age of Empires 4: Kampaně


Příběh Age of Empires IV se odehrá ve stejné historické epoše jako Age of Empires II. Těšit se tím pádem můžeme na středověk, který bude možné poznat skrze čtyři kampaně. První scénář Norman Campaign se zaměřuje na tažení Viléma Dobyvatele. Získáním anglické koruny to však celé neskončí. Následně se ujmete jeho synů, kteří měli taktéž velmi zajímavé životní osudy. Zda příběh tohoto tažení skončí jedním rodem, je však otázkou, na níž odpoví až čas.

Age of Empires: Fan Preview - Norman Campaign Reveal

zdroj: Relic Entertainment

Jednotlivé příběhová tažení Age of Empires IV se zaměří na osudy výrazných postav historie.

Další scénář Hundred Year War (stoletá válka) sleduje osudy Francouzky Johanky z Arku, jejíž boj proti Angličanům skončí neslavně. Třetí tažení Mongol Empire nás vezme k Mongolům, kteří před sebou mají tažení po Asii, kde budou zatápět dokonce i Číně, jež má být jednou z hlavních frakcí Age of Empires IV. Posledním tažení, na které se v tomto díle vydáte se má stát Rise of Moscow v jehož rámci se pustíte do budování Moskvy a její následné obrany.

Všechny scénáře mají být podle tvrzení tvůrců zpracovány velmi naučně. Hráči se díky přiloženým dokumentům při hraní mají dozvědět i to, co jim učitelé během hodin dějepisu neměli možnost říci. Celek se má tímto prvkem stát jedním z prvních děl, která se snaží aktivně prezentovat historii v celé její šíři, nikoliv pouze některé její miniaturní útržky. Teoreticky je možné, že dojde kupříkladu k prezentování válečných zločinů obou stran, popřípadě možnost se jim v rámci volby vyhnout. Jak hluboký příběh Age of Empires IV bude, ovšem ukáže až čas.

Age of Empires 4: Národy


Age of Empires IV obsahuje osm startovních národů. Některé z nich si budete moci otestovat v kampaních pro jednoho hráče, jiné však ve spektru tažení nenajdete. Všechna dostupná uskupení naleznete níže. 

Angličané

Anglie je silným národem postaveným z velké části na defenzivě. Jejich hradby jsou mimořádně silné, takže když se na ně hráč rozhodne vsadit neudělá chybu. V pozdních etapách tato frakce čerpá hodně potravin, takže je zcela nezbytné mít dostatek polí produkujících tuto surovinu. Při napadení se dokáží města dočasně velmi efektivně bránit za pomoci salv šípů.

Age of Empires IV - The English

zdroj: Xbox

Armáda této frakce stojí do značné míry na lučištnících. Zatímco u jiných frakcí je tato jednotka spíše podřadným pěšákem zde se jedná o elitní profesionály se řadou zásadních vylepšení, kterými se odlišují od těch jimiž disponuje konkurence. Jejich hlavním trumfem jsou bezesporu naostřené kůly, jež mají možnost postavit před sebe, čímž rozdrtí sebelepší jízdní válečníky. Mimo něj mají ještě možnost dočasně zrychlit svou střelbu, nebo si postavit regenerační ohniště. Kromě nich tu máte ještě velice odolnou kontaktní infanterii. Celek ve výsledku vyloženě stojí na pěchotě.

Číňané

Čína je jednou z nejstarších civilizací, která pracovala se systémem daní. Vývojáři se proto rozhodli tento prvek zakomponovat do Age of Empires IV. Už od startu má hráč za tuto frakci možnost řady svých pracujících rozšířit o čtveřici výběrčích daní, kteří následně chodí mezi všemi budovami a vybírají z nich vyprodukované peníze. Hradby u tohoto uskupení patří mezi silný prvek, takže je dobré vázat pevnosti k opevnění, které je pak díky tomu silnější než u jiných frakcí. 

Age of Empires: Fan Preview - Chinese Civilization Reveal

zdroj: Xbox

Pokud jde o jednotky je velkou oporou tohoto impéria v počátečních fázích jeho těžká pěchota a muži s opakovacími kušemi. Pěšáci tu mají výsadní postavení, navíc je lze různě vylepšovat. Prim však hrají specialisté operující se střelným prachem. Naverbovat máte možnost infanterii s granáty a samozřejmě také Nest of Bees, což je pojízdný obléhací stroj pálící na nepřátele mraky ohnivých šípů, schopných během chvíle zredukovat na minimum sebevětší armádu. Stačí jen vypálit ve správný moment.

Francouzi

Francouzi jsou národem obchodníků. Jejich kupci Age of Empires IV si mohou ze svých cest dovést vždy to, co jim na tržišti navolíte. Celkově jsou jejich ekonomické technologie přístupnější než u jiných frakcí. Nemyslete si však, že by se jednalo o slabochy neschopné obrany. U pevností tohoto uskupení všechny struktury produkující pěchotu pracují rychleji než mimo jejich dosah. Některé výzkumy u kováře mají navíc zcela zdarma, díky čemuž mají při přípravách na bitvu nespornou výhodu. 

Age of Empires IV - The French

zdroj: Xbox

Jednou z primárních jednotek Francie jsou její rytíři. Tato frakce se vyloženě specializuje na těžkou jízdu drtící pod svými kopyty vše co nemá v rukou kopí. Výčet specialistů touto jednotkou však nekončí. Nalézt u ní můžete také střelce s kušemi majícími k dispozici ještě pavezy navyšující jejich odolnost. Ve finální fázi lze určitou část strategie postavit také na obléhacích zbraních především na kanóny, jež na rozdíl od jiných těžkých nástrojů nepotřebují, aby je kdokoliv připravoval.

Dillíský sultanát

Technologie zadarmo? Přesně tohle hráči při hraní za Dillíský sultanát dostanou. Problém je v tom, že tempo vývoje má být definováno počtem učenců studujících nové způsoby a otevírající další možnosti jak pracovat s půdou, či jakým způsobem vést boj. Učenci u této frakce zastupují kněze. Jejich velkou výhodou má být možnost ukrýt se v útrobách studoven. Vesničané tohoto uskupení mají možnost postavit okolo startovních keříků plůtky, čímž se navyšuje jejich celková životnost.

Age of Empires IV - The Delhi Sultanate

zdroj: Relic entertainment

Zásadním bonusem této frakce je skutečnost, že její pěchota je schopná budovat defenzivní struktury, takže lze vesničany zaměřit primárně na těžbu a sběr bobulí. Na bitevní pole vysílá Dillíský sultanát silnou pěchotu spolu s válečnými slony, kteří patří mezi jedny z nejsilnějších, ale také nejnáročnějších bojových zbraní. Hráči je nabídnuta vyloženě kontaktní varianta, nebo alternativa s věží osazenou lučištníky.

Dynastie Abbásovců

Vzestup Dynastie Abbásovců se má hodně točit okolo budovy nesoucí název Dům Moudrosti. V podstatě se má jednat o unikátní výzkumné centrum se čtyřmi křídly, nabízející hráči pestrou škálu unikátních vylepšení. Stavby postavené v jejím okolí mají mít vylepšenou produkci, rychlost výzkumu a řadu dalších benefitů. Jejich hlavním esem jsou válečníci a lučištníci na velbloudech, kteří mají být velmi efektivní proti klasické kavalerii.

Age of Empires IV: The Abbasid Dynasty

zdroj: Xbox

Zdokonalovat skrze Dům Moudrosti budete své válečné, ekonomické, kulturní, nebo obchodní znalosti. Struktury postavené v jeho okolí navíc mají z jeho přítomnosti těžit. Čím více staveb kolem něj stojí, tím větší jsou celkové bonusy. Jediným problémem je, že jej nelze vylepšovat skrze vesničany.

Dynastie Abbásovců disponuje velmi silnou pěchotou s kopími. Její kopiníci mají lepší rozsah než konkurence, přestože nepředstavují primární kartu tohoto uskupení. Tou jsou jezdci na velbloudech, kteří představují velký problém pro jízdu, jež v jejich dosahu trpí postihy. Naverbovat lze kontaktní, nebo střeleckou variantu. Zajímavostí je, že každý z vojáků je schopen stavět už od samého počátku obléhací vybavení bez nutnosti zkoumat potřebné technologie.

Mongolové

Mongolové jsou bezesporu jednou z nejzajímavějších civilizací Age of Empires IV. Téměř všechny jejich budovy jsou mobilní, takže je máte možnost kdykoliv přesunout kamkoliv se vám zlíbí. Jedinou výjimkou jsou struktury těžící kámen, ty se po postavení už nikam nepohnou. Na oplátku však přilehlým stavbám nabídnou dočasný bonus v podobě dodatečných technologií a vylepšené produkce jednotek. Druhým prvkem, na němž tato frakce stojí je drancování, za ničení budov vždy dostává suroviny.

Age of Empires IV: The Mongols

zdroj: Xbox

Hlavní silou mongolů jsou jezdci. Přestože je jejich těžká jízda relativně silná o něco více než na ní sází toto uskupení na jízdní lučištníky. Ti ve své podstatě představují nesmírně nebezpečnou zbraň, s nímž si lze poradit jen těžko. Jejich velkou nevýhodou je fakt, že vyžadují neustálou kontrolu. Hráč tím je tím pádem musí mít neustále pod kontrolou, protože jen tak je schopen navigovat je tak, aby se vyhnuli všem jednotkám snažícím se je eliminovat.

Svatá říše římská

Jen málokterá herní frakce je v Age of Empires IV orientovaná na víru tak jako Svatá Říše Římská. Ta ze své provázanosti s náboženství těží prakticky už od začátku hry, protože její mniši povzbuzují obyvatelstvo v jeho pracovním nasazení, čímž je navýšeno tempo práce. Tito nositelé víry mají možnost pracovat s relikviemi už od samého počátku, namísto do kostelů je ale nosí do věží, které tak posilují. Poškozené stavby tu půjde opravovat bezplatně. Stačí pouze je mít blízko městských center.

Age of Empires IV: The Holy Roman Empire

zdroj: Xbox

Zmínění mniši jsou základním kamenem armády Svaté Říše Římské. Sice je nemůžete postavit do první řady, ale vaše jednotky v boji podporují natolik, že jejich ztráta vám vždy udělá slušnou čáru přes rozpočet. Podobně jako řada jiných frakcí i tato hodně sází na pěchotu a její vylepšování. Její unikátním specialistou jsou lancknechti s obouručáky umožňujícími jim plošné útoky, které dokáží udělat z velké armády velmi rychle malé vojsko.

Rusové

Rusové jsou národem, jehož prosperita do jisté míry stojí na přírodě. Nečekejte však žádné ekology. Jejich ekonomika stojí do jisté míry na lovu zvířat, takže po zabití určitého počtu kusů začnou lovecké chatrče pod jejich područí produkovat jisté obnosy zlata. Čím víc jich ulovíte, tím vyšší je procentuální výnos. Celá tato civilizace stojí hodně na dřevě, jejich věže jsou kupříkladu z tohoto materiálu. Pokud je však postavíte blízko dřevorubeckých táborů, navýší se jejich produkce o rovných 20%.

Rusové se ke svým elitním jednotkám dostávají až po dosažení třetí éry, přesto jsou dosti zásadní pro jejich armádu. Bojoví mniši, k nimž mají přístup nejdříve, jsou speciální jízdou, která nejenže ovládá bojové umění, ale také umí léčit, což se vám stabilně hodí. Další unikátní válečníky dostanete až ve finální etapě, kdy se vám otevře střelný prach a s ním také střelci s puškami představující univerzální nástroj proti všem druhům nepřátel.

Age of Empires 4: Gameplay


Základní myšlenka hratelnosti Age of Empires IV zůsává v podstatě stejná jako v předchozích dílech Age of Empires. Na startu budete mít s vysokou pravděpodobností k dispozici vesnici a pár obyvatel, které půjde zaměřit na těžbu dřeva, zlata, kamení, sběr jídla a stavbu. Zatímco v minulosti byla základna něčím, co nešlo moc efektivně přesunout, v Age of Empires IV se setkáte s národy, které se prostě seberou a odtáhnou o dům dál, což z nich zřejmě udělá uskupení neschopné plně užívat hrady. Ty jsou dalším prvkem, který prošel určitou formou transformace.

Už se totiž nemá jednat pouze o struktury bránící hráči v průchodu do útrob nepřátelské základny, ale o propracovanější budovy. Ty má být možné různě zdokonalovat a především osázet vojáky, díky čemuž se proces obléhání stane v Age of Empires IV náročnou disciplínou, jejíž zvládnutí bude stejně zásadní jako ovládnutí ekonomiky nebo taktiky boje v otevřeném poli. Na bitvy samotné má mít tentokrát velký vliv terén, na němž se budou odehrávat, takže útok kavalérie na vyvýšenou pozici osázenou lučištníky se vám tu nevyplatí. Stejně tak ani přílišné roztažení vašich sil v zákeřných lesích.

Age of Empires IV - Gameplay Trailer

zdroj: Xbox Game Studios

Velkou výhodou Mongolů se dle krátkého gameplay z hraní Age of Empires IV stane možnost se prostě sebrat a přesunout většinu svých staveb jinam.

Celkově můžeme v Age of Empires IV počítat rovnou s osmi národy, které mají mít unikátní mechaniky značně ovlivňující jejich gameplay. Dosud Relic Entertainment představil Angličany, Francouze, muslimské Abbásovce, Svatou říši římskou, Rusy, Mongoly, Čínu a Dillíský sultanát. Vedle mechanik budou disponovat specifickým dabingem a samozřejmě také jednotkami, takže nikde nenajdete totožné základní válečníky disponujícími bonusy ovlivněnými sestavou vojska. Počítat lze rovněž s tím, že každé uskupení dostane trumf v podobě jedné či dvou elitních jednotek, čehož jsou důkazem třeba váleční sloni, nebo angličtí lučištníci s dlouhými luky. Jakmile dojde k odhalení nových informací, naleznete je v této kapitole.

Age of Empires 4: Multiplayer


Age of Empires IV obsahuje multiplayer. Vedle hry pro jednoho hráče tu tím pádem nalezneme režim orientovaný na PvP a online kooperaci, což může znamenat, že se časem dočkáme příběhových scénářů, které si vychutnáme s kamarády. V klasickém bitevním režimu však lze počítat s tím, že se v něm utká maximálně 8 hráčů. Jaké typy režimů ve hře nalezneme, zatím nebylo oznámeno. V roce 2022 však můžeme počítat s možností hru obohacovat o komunitní modifikace.

Age of Empires IV; screenshot: loďstvo

zdroj: Relic Entertainment

Multiplayer bude jednou z dalších složek Age of Empires IV, takže se fanoušci likvidace armád lidských protivníků mají nač těšit.

Age of Empires 4: Videa, trailery, screenshoty


Trailery a další videa můžete nalézt na oficiálním YouTube kanále hry a obrazové materiály na homepage stránkách hry Age of Empires IV.

Oficiální screenshoty a obrázky, galerie

Age of Empires IV; screenshot: Anglie
Age of Empires IV; screenshot: Čína Age of Empires IV; screenshot: jezdec
Age of Empires IV; screenshot: Mongolové Age of Empires IV; screenshot: vesnice

zdroj: Relic Entertainment

(13. 6. 2021): Age of Empires IV - Official Gameplay Trailer - Xbox & Bethesda Games Showcase 2021

Age of Empires IV - Official Gameplay Trailer - Xbox & Bethesda Games Showcase 2021

zdroj: Xbox

(10. 4. 2021): Age of Empires IV - Gameplay Trailer

Age of Empires IV - Gameplay Trailer

zdroj: Relic Entertainment

(10. 4. 2021): Age of Empires: Fan Preview - Norman Campaign Reveal

Age of Empires: Fan Preview - Norman Campaign Reveal

zdroj: Relic Entertainment

(10. 4. 2021): Age of Empires: Fan Preview - Chinese Civilization Reveal

Age of Empires: Fan Preview - Chinese Civilization Reveal

zdroj: Relic Entertainment

(10. 4. 2021): Age of Empires IV: Delhi Sultanate Civilization Reveal

Age of Empires IV: Delhi Sultanate Civilization Reveal

zdroj: Relic Entertainment

(14. 11. 2019): Age Of Empires IV Gameplay Trailer - X019

Age Of Empires IV Gameplay Trailer - X019

zdroj: Relic Entertainment

Age of Empires 4: Hardwarové nároky na PC


Strategie dlouhodobě patří mezi hry, které na hráče nekladou příliš vysoké nároky. Nic divokého tím pádem nečekejte ani od minimálních požadavků pro Age of Empires IV. Vystačit si máte kupříkladu s relativně slabou grafikou Intel HD 520. Zajímavá je absence požadavků SSD disku, podle všeho vám bude stačit pouze základní disk s 50 GB volného místa. Zda je vaše PC připraveno na výlet do středověku, najdete níže:


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10/11 64-bit Windows 10/11 64-bit
Procesor Intel Core i5-6300U | AMD Ryzen 5 2400G 3.6 GHz 6-core (Intel i5) | AMD Ryzen 5 1600
Grafická karta Intel HD 520 | AMD Radeon RX Vega 11 Nvidia GeForce 970, 4 GB | AMD Radeon RX 570, 4 GB
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 50 GB 50 GB

• Zdroj: Steam (2. 11. 2021)

S jakým herním PC na Age of Empires IV?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Age of Empires 4: Beta


Otevřená beta Age of Empires 4 proběhla mezi 17.–20. zářím. Samotný začátek byl nastaven na 19:00. K testu se bylo možné přihlásit buď na Steamu, nebo oficiálních stránkách. V rámci této bety hráči dostali možnost vybrat si ze čtyři národů (Čína, Anglie, Svatá říše římská, Dynastie Abbásovců) a absolvovat boje na pěti jedinečných mapách.

i

• Zdroje: ageofempires.com


Age of Empires IV - Windows 10 Digital
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Microsoft Store, žánr: strategie - Budujte města, spravujte zdroje a veďte své vojsko do bitvy na souši i na moři ve 4 různých kampaních s 35 misemi během 500 let historie od doby temna až po renesanci.

1 499,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1803
Age of Empires IV
Hra na PC - krabicová verze, klíč pro Steam a Microsoft Store, žánr: strategie - Budujte města, spravujte zdroje a veďte své vojsko do bitvy na souši i na moři ve 4 různých kampaních s 35 misemi během 500 let historie od doby temna až po renesanci. Hru lze aktivovat v obchodě Microsoft Store nebo Steam.

1 599,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WG1341
Age Of Empires II: Definitive Edition - Digital
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Microsoft Store, žánr: strategie je oslava 20. výročí jedné z nejpopulárnějších strategií v 4K UHD grafice

449,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1174
Age of Empires: Definitive Edition
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: strategie

519,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0423
Age of Empires 3: Definitive Edition - Windows 10 Digital
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Microsoft Store, žánr: strategie

449,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1654
Alza Gamebox Ryzen RTX3070
Herní PC AMD Ryzen 5 5600X 4.6 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB, RAM 32GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 2 TB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

45 990,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít dnes od 16:00
Skladem poslední kus
Objednací kód: sklRB4a7t8
Alza GameBox Core RTX3070
Herní PC Intel Core i7 10700F Comet Lake 4.8 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB, RAM 32GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 2 TB 7200 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Intel Gear Up Bundle - Crysis Trilogy - nutno uplatnit do 30.4.2022
+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

-4% 47 990,-
45 990,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem 4 ks
Objednací kód: sklRB4c9g5
0
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací