Anthem (RECENZE) nevyužívá svůj potenciál a utápí se v průměrnosti

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Když byl herní svět konfrontován s nepříliš povedeným RPG Mass Effect: Andromeda, byli hráči ujišťováni, že jádro studia, ti praví autoři série Dragon Age a prvních dvou dílů Mass Effect ságy, pracují právě na Anthem. Po mnoha letech vývoje očekávaná online akce konečně dorazila na pulty obchodů a studio Bioware plánuje udržovat tuto značku při životě mnoho let. Jak se povedlo uvedení na trh a jaké má hra šance do budoucna, se dozvíte v naší recenzi.

Anthem; keyart: cover

zdroj: Electronic Arts

Anthem (hra) | Anthem (IP)

Online akční RPG, looter shooter Anthem vyvíjí studio Bioware a vydává společnost Electronic Arts. Hra vyšla 22. 2. 2019 na PC, PS4 a Xbox One bez českého překladu. Hra obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze Anthem | Téma: Průšvih jménem Anthem – jak probíhal vývoj a proč je hra (stále) tak špatná?

Obsah recenze Anthem (PS4 Pro)

  1. Je Anthem důkazem úpadku Bioware?
  2. Anthem je hrou bez konceptu
  3. Zážitek z hraní kazí loadingy a nelogické prvky
  4. Spásou hry jsou neuvěřitelně zábavné exoskelety
  5. Anthem je typický lootershooter
  6. Pro vlky samotáře i celé smečky
  7. We are in endgame now
  8. Anthem je ukázkou nevyužitého potenciálu
  9. Recenze Anthem: závěrečné hodnocení
  10. HW nároky pro Anthem PC

Je Anthem důkazem úpadku Bioware?

• Recenze: 25. 2. 2019 • Autor: Filip Němec

U her jako Anthem jsem vždy velmi opatrný. Hodněkrát jsem se totiž spálil. Oba dva díly Destiny nebo i první The Division si odnesly skvělá hodnocení v recenzích, jenže po pár týdnech se ukázalo, že hra nemá dostatek obsahu a v rámci endgame nedokáže nic zajímavého nabídnout. Proto jsem byl v případě Anthem už předem ostražitý a připravený nenechat se opít rohlíkem. Vše ale dopadlo úplně jinak. Anthem totiž spektakulárně selhává už v samotném začátku. Nejen že po krátké kampani dá hra jasně najevo, že endgame obsah tu v zásadě není, Anthem navíc ukáže zásadní, fatální nedostatky už v rámci příběhové kampaně.

Anthem; wallpaper: exoskeletony Javelin

Anthem bohužel působí jako předčasně vydaný titul. Všechen ten nesourodý a nedoladěný obsah však mistrně stmelují neuvěřitelně zábavné exoskelety, díky kterým si nakonec hru vlastně docela užijete.

Z odkazu kdysi brilantních vypravěčů a stvořitelů fantastických světů tu nezbylo téměř nic. Celkový příběh, jeho vyprávění či práce s postavami, to vše je na hony vzdáleno tomu, co známe z prvních dvou dílů série Mass Effect nebo Dragon Age. Příběhová linka má na své zhruba patnáctihodinové pouti v podstatě jen jeden zajímavý okamžik, zbytek je ukázkou průměrnosti. Dokonce i proslulé volby v dialozích nemají žádnou váhu. Pochválit tak musím alespoň práci s mimikou a velmi dobrý dabing postav.

Anthem je hrou bez konceptu

Začátek hry je přitom hodně slibný. Úvodní mise má skvělou atmosféru a takřka epické příběhové filmečky, pak se ale vše zabrzdí a co hůř, už nerozjede. Jako by snad na celé hře pracovalo vícero týmů, jež si vzájemně nepředávaly žádné informace. Anthem je totiž plný nelogických prvků, podivných designových rozhodnutí a především nefungujících mechanik. Jedním z příkladů je pevnost Tarsis, která slouží jako příběhový hub. Zde nejen startujete všechny mise, ale také tu probíhají téměř všechny rozhovory, jež vás posouvají příběhem. Většinu času však strávíte pobíháním (pardon, šouráním se) mezi postavami, s nimiž prohodíte pár slov a zase se vlečete k dalšímu NPC posunout děj kupředu. A to je velmi nudné a především otravné.

Anthem; gameplay: Tarsis Anthem; gameplay: Tarsis prodejce, NPC Anthem; gameplay: bar

Pevnost Tarsis je půvabným městem s většinou dobře zpracovanými postavami. Jakožto prostředek pro vyprávění příběhu však předvádí nejhorší možnou práci.

Nejvíce alarmující je však náplň misí. Ta se smrskla na kombinaci úkolů ve stylu: najdi něco, aktivuj to a pak to braň. Při tom všem se pak na vás neustále valí vlny nepřátel, jejich umělá inteligence není zrovna z těch nejbystřejších a do toho všeho vám do vysílačky povídají spřátelené postavy mnohdy vcelku zajímavé informace. Jenže při vší té akci kolem nemáte šanci vnímat povídání kolegů, natož pak ještě číst titulky. Další nepochopitelnou chybou je neustálá snaha opožděné hráče vracet k ostatním, v průběhu mise tak nemáte často nárok sebrat ani padlé suroviny. I když ostatní hráče vidíte přímo před sebou, podle hry jste už příliš daleko. Obrazovka s upozorněním navíc zakryje důležité ukazatele, takže se návrat k ostatním pomocí vlastních sil téměř nikdy nezdaří.

Anthem – ukázka z příběhové mise (gameplay)

Na první pohled působí Anthem velmi dobře. Za líbivou grafikou a skvěle zpracovanými obleky se však schovává nefungující titul plný chyb a nepochopitelných přešlapů.

Zážitek z hraní kazí loadingy a nelogické prvky

Zpravidla tak následuje loadingová obrazovka, na kterou si budete muset jednoduše zvyknout. Ta přichází totiž opravdu často (na PS4 jsem tyto problémy nezaznamenal, majitelé PC se staršími HDD však hlásí i více než minutové nahrávací obrazovky) a ve chvílích, kdy byste je ani nečekali. Chcete si v pevnosti Tarsis upravit zbroj (technicky vzato se „pouze“ podívat do inventáře)? Loading. Návrat zpět? Loading. Při misi vejít do miniaturní místnosti? Loading. Cutscéna uprostřed mise? Loading. Asi už se chápeme. Nejde ale jen o technické prvky. Kromě již zmíněného opakujícího se obsahu misí či nezáživného bloudění pevností Tarsis od postavy k postavě se musíte připravit také na do očí bijící a nevysvětlitelné designové chyby.

Kupříkladu ukazatel zdraví je vcelku logicky zelený, avšak orby vypadávající z nepřátel, jež vám zdraví doplňují, jsou červené. A naopak vypadlé náboje jsou zelené. Dále třeba podle mapy vypadá svět Anthem jako mrtvá nehostinná poušť, ale ve skutečnosti je životem překypující zelenou džunglí. Herní svět je navíc poměrně velký, takže absolutně nechápu, proč autoři neumožnili klást si vlastní waypointy na mapě, která je tak komplikovaná, že budete i po dohrání příběhu létat od útesu k útesu a hledat správnou cestu. Anthem je zkrátka plný nepochopitelných prvků a mechanik, jež nedávají smysl a jejichž seznam by mohl být opravdu dlouhý.

Anthem; gameplay: úkoly Anthem; gameplay: mikrotransakce Anthem; gameplay: Javeliny

Obrázek 1: Častým zadáním bude jak v kampani tak i endgame obsahu plnění určitého množství opakujících se činností. Vskutku originální herní náplň. Obrázek 2: Nechybí ani mikrotransakce, byť jen v rámci kosmetických úprav. Vše nabízené si lze koupit i za herní měnu, nicméně zcela nereálně nastavená ekonomika vám to v podstatě nedovolí. Obrázek 3: Někdy vám zkrátka nezbyde nic jiného než se na chvíli posadit a všechny ty přešlapy vydýchat.

Spásou hry jsou neuvěřitelně zábavné exoskelety

Na Anthem jsem se opravdu hodně těšil zejména díky poměrně revolučnímu systému exoskeletů Javelin, jež dávají hře punc něčeho nového a originálního. A jsou to právě tyto robotické obleky, které celý Anthem zachraňují od naprostého debaklu. Je totiž neuvěřitelně jednoduché a zároveň zábavné s nimi létat a bojovat. Dělí se na čtyři diametrálně odlišné typy: univerzál spoléhající se na klasické střelné zbraně Ranger (vhodný do začátku), těžkotonážní ale ničivý Colossus sloužící většinou jako tank, elementál Storm a specialista na boj z blízka Interceptor.

Všechny exoskelety se od sebe liší, jak je to jen možné. Na začátku si musíte vybrat svého favorita, nicméně na osmém, šestnáctém a šestadvacátém levelu si lze odemknout další exoskelet. Velkou výhodou je pak to, že přepínat mezi nimi můžete kdykoli v pevnosti Tarsis a arzenál zbraní je sdílený. Odpadá tak otravné přeskakování mezi hratelnými postavami, ba dokonce i zdlouhavé přehazování zbraní, jako to známe z jiných online akcí.

Anthem; gameplay: levitace Anthem; gameplay: exoskeleton Ranger Anthem; gameplay: střelba

Exoskelety jsou tím nejlepším, co Anthem nabízí. Ať už jde o pouhé létání nebo speciální schopnosti jednotlivých obleků, vše je dovedeno téměř k dokonalosti.

Anthem je typický lootershooter

Hlavním důvodem, proč byste se měli pouštět do nezábavných misí, které vás ve výsledku budou lákat alespoň pro velmi působivou a svěží hratelnost exoskeletů, je lepší a lepší vybavení. To padá z nepřátel poměrně hojně, bohužel jsem za celou dobu nezaznamenal žádné výrazné nadšení z toho, že jsem dostal něco lepšího, než jsem měl doposud. Ze zbraní na vás čekají klasické samopaly, brokovnice či odstřelovací pušky, nicméně jen sledujete čísla, zbraně jako takové vás nezajímají, protože nejsou ničím působivé – například legendární samopal vypadá na chlup stejně jako jeho běžná varianta ze začátku hry. To je zásadní nedostatek kupříkladu oproti Destiny, kde má téměř každá zbraň svůj speciální příběh a design a hráči jsou tak schopni trávit desítky hodin nudným grindováním, jen aby ji dostali.

Anthem; gameplay: loot Anthem; gameplay: zbraně

Systém lootu, tedy jeho přísun, množství i zajímavost, ani zdaleka nedosahuje kvalit her jako je Destiny 2 či Warframe.

I zde se pak dočkáte nepochopitelných prvků. V průběhu misí nebo při volné hře sbíráte získané vybavení pouze ve formě jakýchsi orbů a až po návratu do pevnosti Tarsis zjistíte, co jste dostali. Stane se tak, že vám z nepřítele padne fialová či dokonce zlatá věc, ale vy nemáte žádnou šanci zjistit, co jste vlastně získali, dokud se nevrátíte zpět na základnu. Trochu mě nakonec i mrzí fakt, že nelze tímto způsobem získávat další brnění pro exoskelety. Ty se sice dají naprosto fantastickými způsoby upravovat, ale jde pouze o změny v rámci barevnosti či textury povrchu. Každá část výzbroje, jako helma nebo trup, má maximálně tři různé varianty lišící se pouze tvarem. Rozhodně si dokážu představit, že kromě zbraní dostanu při eliminaci nepřátel i novou helmu, jako to je u klasických RPG. Co se na Anthem vlastně tolik let dělalo?

Anthem; gameplay: Ranger Anthem; gameplay: úprava barvy

Co se barevnosti či dokonce textur týče, zde se můžete vyřádit zcela do sytosti. Žalostně však chybí více variant jednotlivých exoskeletů.

Pro vlky samotáře i celé smečky

Když to není ani lepší vybavení, jsou tím hlavním hnacím motorem nakonec zábavné souboje s futuristickými obleky. To je oblast hry, která je zpracována téměř dokonale. Vylepšit by snad chtěl jen pocit ze střelby, jež není ničím zajímavý, hlavní roli však budou hrát speciální dovednosti jednotlivých exoskeletů, jež působí doslova fantasticky a doprovází je i vynikající ozvučení a vizuální efekty. Zásadní pak je v tomto směru řetězení komb, což je tvář hry, kterou autoři podle mě vůbec neprezentovali, ale je vcelku důležitá. Pokud chcete z hraní vytěžit co nejvíce, jednotlivé schopnosti je třeba vhodně kombinovat, například nepřítele zmrazit proudem ledu a poté ho dorazit ohnivým útokem.

To samozřejmě funguje nejlépe v kombinaci s ostatními hráči, ještě když se sejdete tak, že si po jednom rozdělíte jednotlivé exoskelety. V samostatné instanci totiž mohou být právě až čtyři hráči zároveň. Hraní ve vícero lidech je samozřejmě velmi zábavné a je vidět, že Anthem je designován právě pro kooperativní hraní, nicméně vám ale nic nebrání v tom, si prakticky všechen obsah vychutnat osamotě. Hra přizpůsobí svou obtížnost a neklade žádné překážky. Anthem má však poměrně dobře nastavený matchmaking, který v mém případě fungoval rychle a spolehlivě.

Anthem; gameplay: scóre Anthem; gameplay: kooperace

Obrázek 1: Na konci každé mise hra vyhodnotí vaše zásluhy. Aktivnější hráči opravdu dostanou více zkušeností, vždy ale budete hrou s dalšími bojovníky zvýhodněni, protože získané zkušenosti se dělí v rámci celého týmu. Obrázek 2: Nemluvě o tom, že hraní s živými parťáky je prostě zábavnější.

We are in endgame now

Anthem se prezentuje jako titul, jenž tu s námi bude klidně i deset let, a proto je v současnou chvíli zásadní, co má hra schováno v rukávu za aktivity, jimiž nás bude bavit po dohrání kampaně. Je to totiž endgame obsah, který zajistí dlouhodobou životnost jakékoli hry založené na grindování a získávání lepšího lootu. Bohužel Anthem selhává i zde. Ne nijak spektakulárně, nicméně pocit celkové beznaděje podtrhuje i fakt, že už samotná kampaň pro mě byla občas utrpením, takže necítím touhu se pouštět do dalšího hraní, i kdyby odměny byly sebelepší.

Anthem; gameplay: dungeon Anthem; gameplay: titán Anthem; gameplay: stronghold

Významnou součástí endgame obsahu jsou Stronghold mise. Dlouhé a těžké výzvy zakončené velmi tuhým bossem. Většinou jde ale o recykláty již absolvovaných příběhových úkolů. V jednom případě dokonce o prachsprostou kopii závěrečné mise z příběhové kampaně.

Autoři k tomu navíc nepřispívají lákavým obsahem. Vše je v podstatě smrsknuto na hraní tzv. kontraktů, což jsou samostatné mise od frakcí v pevnosti Tarsis, na vyšší obtížnost (po dohrání kampaně se zpřístupní další tři z celkem šesti), které vám zajistí přísun lepšího vybavení a trojice tzv. Stronghold misí, jež zastupují klasické raidy. Ty jsou poměrně zábavné, ale jedná se pouze o upravené varianty již absolvovaných misí. Pak je tu ještě Valor rank, který si navyšujete plněním public eventů v rámci volné hry a dalších v podstatě nezajímavých úkolů. Těch po vás chce hra splnit nesmyslné množství (mimo jiné absolvovat 50x některou Stronghold misi) a na oplátku získáte naprosto směšnou odměnu. I ekonomika je totiž v Anthem nastavena absurdně a nelogicky.

Anthem se tak v tuto chvíli potýká nejen s nepříliš oslnivým endgame obsahem, ale zejména s malou motivací pouštět se do něj s vidinou lepšího vybavení, které minimálně mě osobně nedokáže donutit k dalšímu hraní. A pak tu jsou samozřejmě zmíněné nedostatky typu podivných mechanik či nelogických prvků, jež vás také do hraní příliš nemotivují. A to ani nemluvím o technických chybách. Přestože jsem hrál s day one patchem, na konci každé druhé až třetí mise mě hra odpojila, takže jsem neobdržel nasbíraný loot a podle všeho mi unikly i nějaké cutscény. K mé lítosti mě neminuly ani některé bugy.

Anthem; gameplay: cataclysm Anthem; gameplay: grafika Anthem; gameplay: údolí

Vizuálně se dá hře jen těžko něco vytknout. Použitý Frostbite engine stvořil uvěřitelný a nádherně vypadající svět, při hraní jsem navíc nezaznamenal žádné propady snímkování. Ojedinělým problémem je pak pomalejší doskakování textur.

Anthem je ukázkou nevyužitého potenciálu

Pořízení online akce Anthem bohužel nemohu nikomu s klidným svědomím doporučit. Aktuální kondice hry jednak neodpovídá její cenovce, ale bohužel ani předchozím kvalitám studia Bioware, což celou skutečnost činí ještě více deprimující. Být Anthem od méně známého studia, šlo by zkrátka „jen“ o nepovedený titul. Když ale víte, kdo za hrou stojí a jaké tituly autoři vytvořili dříve, jde téměř o alarmující událost, jež cosi vypovídá o aktuálním stavu herního průmyslu. V mých očích pak Anthem představuje zejména nevyužitý potenciál, protože jádro hry, tedy létání a boj ve skvěle zpracovaných exoskeletech, je něco neskutečně zábavného.

Anthem; wallpaper: boss, titán

Anthem je v současnou chvíli na hranici totálního debaklu. Autoři sice mohou pomocí updatů a dodatečného obsahu, jež má být zcela zdarma, hru oživit. Nabízí se však otázka, jestli studio, které dokáže vypustit tak nedodělaný produkt, má vůbec dostat druhou šanci.

Tituly jako Tom Clancy´s The Division, oba díly Destiny nebo i Warframe prošly během několika měsíců po vydání úctyhodnou proměnou, která kvalitu hry neuvěřitelně pozvedla. Bohužel všechny zmíněné tituly měly startovací pozici o dost lepší než novinka od Bioware. Povstání z popela je v případě Anthem možné jen v případě, že si vývojáři vezmou kritiku k srdci. Mám však obavy, že aktuální stav hry je natolik špatný, že by muselo dojít ke kompletnímu překopání mnoha základních mechanik. Anthem plánujeme sledovat i nadále a o všech změnách vás budeme informovat.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Anthem: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 45 % Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
70 %
Audiovizuální zpracování
95 %
Znovuhratelnost
30 %
Anthem; recenze

Klady

  • Rozdílnost a zpracování exoskeletů
  • Jejich speciální dovednosti a útoky
  • Audiovizuální zpracování
  • Sdílený inventář zbraní
  • Zábavná kooperace

Zápory

  • Nudná a opakující se náplň misí
  • Absurdní množství nelogických prvků
  • Příběh a jeho styl vyprávění
  • Technické chyby a bugy
  • Nezajímavé zbraně
  • Slabý endgame obsah
  • Velmi časté loadingy
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

HW nároky pro Anthem PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3570 / AMD FX-6350 Intel Core i7-6700K / Ryzen 7 1700
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 NVIDIA GeForce GTX 1060 / Radeon RX 470
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB RAM 12 GB RAM
HDD 60 GB 60 GB

S jakým herním PC na Anthem?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1060

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1060

Alza GameBox GTX1070Ti

Doporučené požadavky:

Alza GameBox GTX1070Ti

Alza GameBox RTX2080

Pro náročné:

Alza GameBox RTX2080

i Mohlo by vás zajímat

Anthem – Novinky

  1. (18. 11. 2019) Anthem 2.0, nebo Anthem Next
  2. (20. 9. 2019) Sezonní updaty namísto road-mapy
  3. (8. 8. 2019) Patch 1.3.0 a novinky v Cataclysm
  4. (3. 6. 2019) Bioware představuje velký event Cataclysm
  5. (6. 5. 2019) Anthem ztrácí, Dragon Age 4 získává
  6. (14. 3. 2019) Anthem se stále utápí v problémech
  7. (10. 2. 2019) Co budeme v Anthem dělat po dohrání kampaně?
  8. HW nároky pro Anthem PC

Anthem 2.0 nebo Anthem Next

• Novinka: 18.11. 2019 • Autor: Jiří Fait

Online střílečka Anthem se začala potýkat s problémy již od prvního dne vydání. Vlastně by se dalo říct, že se hra potýká s problémy od samého začátku, kdy titul „seděl“ v před-produkční fázi většinu ze svých 7 let vývoje a do poslední chvíle nikdo nevěděl (včetně vývojářů), o čem vlastně Anthem bude. Vydání se neslo v podobném duchu zmatků, updaty měnily věci k horšímu a studio BioWare za krátkou dobu opustilo několik klíčových osobností, které měly ukočírovat tuto nejistou kocábku a zavést ji do klidnějších vod.

I přesto všechno to vypadá, že mlčení neznamená úmysl tuto loď v tichosti opustit a nechat ji klesnout ke dnu, ale urputné práce na kompletním overhaulu (předělání) pro budoucí re-launch. Podle nedávného článku Jasona Schreiera z herního serveru Kotaku, se na „novém“ Anthemu pracuje už nějakou dobu.

Projektu se, podle zdrojů Kotaku, přezdívá Anthem 2.0 (nebo také Anthem Next) a jak už samotná jména napovídají, mělo by se jednat o podstatné předělání základního konceptu titulu. Změnit se má poněkud lakomý loot systém, questy, obtížnost, levelovací systém, world mapa a sociální aspekt hry. Podle jednoho zdroje již týmy v BioWare Austinu a Edmontonu strávily pracemi na tomto overhaulu několik měsíců. Anthem je prostě rozpitváván na kousíčky proto, aby měli vývojáři jasnou představu o tom, co je třeba změnit.

Anthem; screenshot: Final Fantasy XIV Anthem; screenshot: No Man's Sky
Pokud studio BioWare napne všechny své zbývající síly, přerod Anthemu by mohl zaznamenat podobný úspěch, jaký mají nyní onlineovky Final Fantasy XIV, nebo No Man's Sky. Jejich start byl rovněž všechno jen ne dobrý, a přesto jde v dnešní době o vynikající hry.

I když jsou detaily prozatím nejasné (podle zdrojů probíhá spousta testování, ale zatím nemají vývojáři nic konkrétního), jeden ze z nich řekl Kotaku, že by se studio mohlo pokusit o rozdělení mapy Anthemu na menší instanční kousky. Tím by se mohlo napomoci redukci počtu bugů příznačných pro mapy s open-world systémem. Jednoduše řečeno – pokud se něco pokazí, problém se omezí spíše na jednu část (lokaci) a nerozhází celou jednu obří open-world mapu.

Dále se prý vývojáři zaměřují na samotnou strukturu misí. Mohli bychom se tak dočkat toho, že se nebudeme muset po každém úkolu vracet do Fort Tarsisu, což by hru celkově zpřístupnilo.

Jak bude BioWare přistupovat k dalším updatům?

Momentálně neexistuje žádné datum vydání pro „Anthem Next“ a projekt se, podle zmíněných zdrojů, stále projednává, takže ani není úplně jasný rozsah celého overhaulu. Podle všeho je na stole možnost Anthem předělávat postupně, a to skrze menší patche, jako tomu bylo doposud, ale existuje také šance, že se prostě jednoho dne dočkáme masivního updatu, který z Anthemu udělá v podstatě jiné dílo.

Zdroje také mluví o tom, že by se předělávka mohla vypustit jako zbrusu nová hra, i když bez toho, aby hráči museli znovu platit plnou cenu jako za nový titul. V nedávném komunitním updatu mluvil Chad Robertson (bývalý šéf BioWare Live Services) o tom, že tým Anthemu bere v potaz všechny stížnosti a že podle toho také (tým) jedná, ale bude to vyžadovat nějaký čas a hlavně důkladnější revizi a předělání některých systému (hry), což by se celkem shodovalo s tím, co jsme se z článku Kotaku dozvěděli.

Zatím jde pouze o slova a tvrzení několika zdrojů, které se podílí (nebo se podílely) na vývoji Anthemu. Na oficiální stanovisko BioWare si tedy musíme ještě nějaký čas počkat.

Podle článku Kotaku je také, celkem překvapivě, v produkci další Mass Effect, i když ten se prý nachází ve velmi rané fázi vývoje. Pracovat by na něm mělo studio v Edmontonu a celý proces by měl mít na starosti producent Mike Gamble. BioWare zároveň pokračuje na vývoji Dragon Age 4.

• Zdroje: Kotaku, BioWare blog



Sezonní updaty namísto road-mapy

• Novinka: 20. 9. 2019 • Autor: Jiří Fait

Studio BioWare nedávno na svých stránkách oznámilo, že se zbavují roadmapy (na obrázku níže), na které byl uveden plán chystaných dodatků, jež se měly do hry dostat nějakou dobu po vydání, a namísto toho se vrhne na „sezónní updaty“. Ty v podstatě zaujmou místo dříve ohlášených rozsáhlejších aktů. BioWare toto prohlášení odůvodnilo tím, že takhle se bude tým moci více zaměřit na „core issues“ (volně přeloženo „základní problémy“ hry).

Studio přišlo se svou road-mapou pro Anthem několik dní před vydáním samotné hry a podle ní se hráči mohli těšit na tři odlišné akty. Každý z nich měl obsahovat několik updatů, ty by svět Anthemu rozšiřovaly o nové aktivity a oblasti, a celé by to završil časově limitovaný event Cataclysm, který mohl zároveň nějakým způsobem obměnit celkový dojem z hraní Anthemu. No řekněme jen, že výsledné dílo se rozhodně za úspěch označit nedalo.

Anthem; screenshot: roadmap

Původní vyobrazení road-mapy z února 2019.

První Akt měl původně vyjít v březnu, jenže spousta jeho součástí byla konstantně odkládaná, jelikož BioWare stále urputně zápasilo s množstvím technických problémů, jež doprovázely vydání Anthemu. Trvalo bezmála šest měsíců, než byl do světa vypuštěn Cataclysm a o dalších dvou (eventech) nebylo od té doby v podstatě řečeno ani slovo. Teď už alespoň víme proč.

Ve stejném příspěvku od vývojářů šéf live service služby Chad Robertson tvrdí, že od původně plánovaného vydávaní Aktů studio upouští ve prospěch „seasonal updates“, které mají do hry přinášet vylepšení a novinky tak, jak jsme to viděli v předcházejících měsících, tedy ještě před Cataclysmem. Dále říká, že BioWare není k prosbám a žádostem fanoušků hluché, ale že Anthem prostě a jednoduše potřebuje větší přepracování celého systému, ne malé a rychlé záplaty.

Ovšem jestli je to krok správným směrem, nebo jestli ještě vůbec pro tento skomírající kousek existuje nějaká naděje, je zatím ve hvězdách. Společnost BioWare postupně opouští jedno velké vývojářské jméno za druhým a transparentnost v této době také není něco, čím by se edmontonské studio mohlo chlubit. Anthem by, upřímně, v této chvíli zachránil už asi jen zázrak.

• Zdroje: BioWare



Patch 1.3.0 a novinky v Cataclysm

• Novinka: 8. 8. 2019 • Autor: Jiří Fait

Před dvěma týdny v Anthemu odstartovaly tzv „pre-Cataclysm challenges“, které měly hráče připravit na tu „obří“ nadcházející událost, kterou je právě Cataclysm. Ta začala 6. srpna a hráči se nyní mohou vydat napříč příběhem, který by měl objasnit události kolem samotné ničivé bouře (Cataclysm), pokud najdou jistého Dr. Harkena.

<

Anthem | Cataclysm Gameplay Trailer

Cataclysm je závod s časem. Závod s časem, který si zřejmě nikdo nepřál, ale tady jej máte!

„Bojujte s Vara Brom a jejím jednotkami v nebezpečném herním módu, který se vyvíjí s uplynulým časem,“ píše se v oficiálním patch-logu. „Budete zápasit s časem a také s okolním prostředím, takže je zapotřebí týmové spolupráce, abyste mohli odhalit záhady, překonat samotný Cataclysm, zpřístupnit si nové odměny a vyšplhat se výše na žebříčku hodnocení.“

Největší změnou budou nové endgame příběhové mise, do kterých se můžete dostat skrze Expedition screen, pokud jste již dokončili Incursion misi z hlavního příběhu. Cataclysm také přináší různé modifikátory, které všemožnými způsoby mění speciální úkoly, dodává nový sezónní obchod fungující na příslušnou (sezónní) měnu s časově limitovanými předměty a také hodnocený žebříček hráčů, takže už konečně uvidíte, kdo nad Anthemem ještě nezlomil hůl.

Další výraznou novinkou, která přišla společně s patchem 1.3.0 a Cataclysmem, jsou takzvané Inversions. Ty by měly nějakým způsobem modifikovat to, jak se bude váš javelin (oblek) chovat při interakci s prostředím a nepřáteli. Pak je zde také změna v Luck sytému (možnost nalezení lepšího lootu), Alliance systému, spousta balancování zbraní, opravy bugů a tak dále. Z širšího pohledu to vypadá, že je tento patch zaměřen hlavně na poskytnutí větší celkové variace a snadnějšího grindu, pokud se snažíte nalézt ty nejlepší endgame kousky vybavení. Spolu s Cataclysmem také vyšla companion Guild App dostupná na iOS a Google Play.

Anthem; stream: fight

Souboje v Anthemu jsou pořád stejně zábavné a Cataclysm do hry přináší spoustu změnu. Bude to ale stačit?

Kolem a kolem to vypadá, že Anthem pořád ještě bojuje na rozbouřeném moři, a i když má všechny plachty potrhané, stále pluje nad hladinou. Jen si říkám, jestli pár příběhových misí a nějaké tweaky (i když je jich dost) nejsou tak trochu málo. Své pochyby na adresu Cataclysmu už vyjádřil i kolega Filip Němec a ani mě zatím tento nahypovaný event nijak zvlášť ze židle nezvednul. Pokud EA a BioWare chtějí, aby se z Anthemu brzo nestala jedna z největších chyb herní historie zapomenutá na videoherním pohřebišti, měly by zvýšit kadenci těchto patchů (a eventů) a vůbec by neuškodilo, kdyby studio zlepšilo transparentnost a nenechávalo své fanoušky tápat v informační tmě.

• Zdroje: Electronic ArtsGamespot



Bioware představuje velký event Cataclysm

• Novinka: 3. 6. 2019 • Autor: Filip Němec

Už od vydání looter shooter onlinovky Anthem slibují autoři jeden zásadní endgame event. Tím má být Cataclysm, jež převrátí celý svět naruby a kromě pozměněného prostředí nabídne i nový obsah. Prvního kataklyzma jsme se měli dočkat už v březnu, ale není dnes už asi překvapením, že došlo k odložení na květen. A ano, ani v květnu nic nového nepřišlo. Pokud vás to stále překvapuje, koukněte na náš speciál mapující strastiplnou cestu vývoje, odhalující šokující informace o tom, jak Bioware opět selhalo při vývoji velké hry (tak, jak to nastínil investigativní novinář Jason Schreier ze serveru Kotaku). Zpět ale do současnosti.

Vedoucí vývoje Ben Irving a komunitní manažer Jesse Anderson připravili stream, ve kterém blížící se Cataclysm představili. Celá událost bude trvat osm týdnů a dle očekávání nabídne nový loot a herní obsah, jež by se mě každý týden obměňovat. První dva týdny již budou některé nové aktivity přístupné podobně jako nový loot, který ale bude možné získat z již známých vedlejších činností, samotná hlavní událost totiž začne až později. Tento čas tak bude sloužit k tomu, abyste si nejenom nové prvky osahali, ale také získali nové vybavení a byli připraveni na nadcházející kataklyzma.

<

Anthem – Cataclysm představení (Stream)

Autorům se nedá upřít snaha vše detailně vysvětlit a zdá se, že chystanému eventu věří. Uvidíme, jestli bude tak dobrý, jak Bioware ve více než 40minutovém streamu tvrdí.

To se v plné parádě ukáže právě až třetí týden a zároveň odemkne tři nové příběhové mise a novou oblast zvanou Cataclysm. Půjde o otevřený ostrov, který pustoší přírodní bouře a vaším cílem bude plnění nejrůznějších aktivit, získávání bodů a porážka finálního bosse před koncem celého eventu, jenž tak bude trvat šest týdnů. Body se budou proměňovat v herní měnu, kterou bude možné utratit za nové vybavení. To by se mělo každý týden obměňovat, čímž nás autoři donutí vracet se do hry co nejčastěji.

Bude Cataclysm spásou pro Anthem?

Konec tlumočení slov autorů, pojďme dát jejich blížící se počin pod drobnohled. Už bych snad i zapomněl na to, že na Cataclysm čekáme od března, odsunutí na květen se také nesplnilo a po včerejším odhalení stále nemáme datum vydání. Autoři na streamu slíbili, že hráči na PC budou moci event testovat v příštích týdnech, osobně tedy jeho start očekávám až v červenci, tedy 4 měsíce po původním předpokládaném spuštění. Víme však, jak byl vývoj Anthem problémový. Aktuálně ho mají na starosti vývojáři z Bioware Austin, kteří původně pouze dopomáhali při závěrečném finiši s detaily. Je tak logické, že s původním klubkem technických chyb a špatných herních mechanik se obtížně pracuje. Osobně bych si navíc vsadil, že původní tým nepřipravil pro Cataclysm, jež měl vyjít měsíc po vydání hry, ani jedinou texturu.

Anthem; stream: nový obsah

Na papíře působí Cataclysm dobře, v kontextu nefungující hry už ale není nabídka tak lákavá. A co ty tři nové mise? Není to málo?

V čem vidím zásadní problém, je to, že Cataclysm v současné podobě tak, jak ho oznámili autoři na streamu, popírá původní myšlenku. Pointou plánovaných kataklyzmat bylo totiž to, že aktuální svět, který tak dobře známe, se vizuálně a možná i prostorově zásadně změní. Kataklyzma mělo být o změně, náhle však slyšíme o zcela nové oblasti, což je sice fajn, ale opět dostáváme něco jiného, než nám bylo slíbeno a než jsme chtěli. A tři nové příběhové mise po čtyřech měsících, to není zrovna mnoho. Osobně jsem zvědav na ony vedlejší aktivity, které byly Achillovou patou původní hry. Spouštěly se totiž náhodně, nebyly označené na mapě a jejich variabilita byla a je trestuhodná.

Přesto všechno ale může nakonec Cataclysm být dobrým přídavkem a možná světlem na konci tunelu. Autoři slibují na novém ostrově i různé puzzly a hádanky, jež vás nejen odmění body, ale také prozradí něco o minulosti tohoto světa a mě osobně lákají zejména arény, které by se měly každý týden měnit a přibývat nové, zatímco ty stávající dostanou rozličné modifikátory.

Jsou tu ale i náznaky toho, že může jít o další šlápnutí vedle. Protože kataklyzma s sebou nese i řádění přírodních živlů, na ostrově budete muset sledovat také ukazatel stability. Jinak totiž ztratíte kontrolu nad oblekem a jste téměř okamžitě mrtví. To přidává další ve své podstatě otravný prvek, který je nutné neustále sledovat. Mnoho hráčů naříká nad rychlým ohříváním trysek obleku, což znamená, že každou chvíli musíte přerušit let, pár sekund jít po svých a pak moci zase vzlétnout. A to se mi v kombinaci s dalším ukazatelem moc nelíbí.

Anthem; screenshot: rangers

Jakýkoli nový obsah vyhlížejí hráči s velkou nadějí, podobně jako čtveřice rangerů sleduje blížící se kataklyzma.

Podivně působí také získávání nového lootu. Pokaždé, když dokončíte kolečko aktivit v Cataclysm oblasti (ať už půjde o mise, vedlejší aktivity, arény nebo pokus o zabití bosse), dostanete body, jež se převedou na herní měnu a tu je možné proměnit u prodejce v pevnosti Tarsis za „válečné truhly“, což znamená, že váš loot bude záležet pouze na náhodě, respektive na tom, jak autoři nastaví generování obsahu těchto truhel.

Nechci celý event odsoudit dopředu, myšlenka ničivého kataklyzma zní opravdu dobře a nový ostrov minimálně z videa je poměrně velký a vizuálně přitažlivý, na Anthem je toho ale stále tolik špatně, že Cataclysm může jen drobně zlepšit stále velmi nepříznivý celkový dojem. Za mě v tuto chvíli nejde o důvod, proč Anthem znovu nainstalovat, přestože tak kvůli našemu zpravodajství stejně učiním.

• Zdroje: Electronic Arts, PolygonTwitch.tv



Anthem ztrácí, Dragon Age 4 získává

• Novinka: 6. 5. 2019 • Autor: Jiří Fait

Jak už Filip v poslední novince nakousl, Anthem byla v den vydání hrou, která se o slovo „dokončená“ snad jen letmo otřela a ani dnes, téměř tři měsíce po vypuštění, to s novou značkou od BioWare nevypadá kdovíjak růžově – hrozný loot, úděsný grind, zpackané updaty, stereotypní hratelnost po několika hodinách, málo obsahu a samozřejmě podivná neochota ze strany samotných vývojářů natvrdo přiznat, že Anthem prostě nedopadl. To všechno zrovna nenaznačuje, že by hře svítalo na lepší zítřky.

A bohužel je tomu tak, jelikož před několika dny vyšlo najevo, že budoucí práce na dolaďování Anthemu se již nebudou účastnit (včetně několika dalších) tři důležití vývojáři. Konkrétně jde o vedoucího režiséra Jonathana Warnera, vedoucího producenta Michaela Gambleho a výkonného producenta Marka Darraha.

Dragon Age 4; artwork: cover

Solas byl v Inquisition stejně tajuplný, jako je momentálně vývoj Dragon Age 4.

Z těchto tří lidí je prozatím pouze u Marka Darraha zřejmé, že se pravděpodobně nyní soustředí na Dragon Age 4, což v podstatě potvrdil na svém twitteru, kde napsal: „neděláme na Dragon Age 3. Neděláme na Dragon Age 5. Tak to by bylo.“ Jonathan Warner si mezitím musel vzít z rodinných důvodů dovolenou, takže v týmu momentálně chybí a Michael Gamble na svém twitteru pouze uvedl, že pokud budou mít hráči k Anthemu nějaké konkrétní dotazy, mají se obracet na Bena Irvinga a Chada Robertsona, což jsou nyní klíčový vývojáři pro tým Anthem.

Anthem se potápí. Hráči přes palubu!

Tohle všechno vrhá na budoucnost Anthemu dosti špatné světlo a může to předznamenávat, že vizuálně krásný, ale obsahem chudý „Iron Man od BioWare“ dopadne na čumák ještě tvrději, než skeptikové ještě před vydáním očekávali. Takzvaná Roadmap (dodatečný obsah rozkouskovaný na několik měsíců dopředu) byla odložená na neurčito, což se vztahuje také na jeden z očekávaných eventu ve hře – Cataclysm – a vstřícnost vývojářů k herní komunitě dále pokulhává. Aktivních hráčů ubývá a mnozí volají po zašlé slávě milovaného studia, které vyprodukovalo takové skvosty jako Knights of the Old Republic nebo Mass Effect. Samotného by mě zajímalo, jak nyní vypadají schůze mezi „dohlížiteli“ z EA a nynějšími vedoucími Anthemu.

Anthem; screenshot: roadmap 2019

Tak přesně takhle to už nevypadá. Ani v BioWare si už nejsou vlastně jistí, co, kdy a jak k Anthemu vydají.

Situaci ve studiu nevylepšil ani podrobný článek od Jasona Schreiera na webu kotaku.com, což rozebíral kolega Filip Němec v samostatném článku a sám si nedovedu představit, že by dnes v BioWare někdo vyloženě jásal nad tím, že studio opouští jednu potápějící se loď jen proto, aby mohlo naskočit na jinou herní kocábku s taktéž nejistým podpalubím. Odkazuji samozřejmě na to, co již zmínil Schreier ve svém obsáhlém reportu: vývoj Dragon Age 4 si už také prošel nepěkným kodrcáním, kdy se ze zajímavého konceptu hry pro jednoho hráče opět stává live-service, což je v dnešní době pro vývojáře slovní spojení skoro stejně tak strašidelné, jako blížící se datum vydání nedodělané hry.

Chad Robertson na svém twitteru ujišťuje, že zbývající tým zůstává 100% soustředěný na Anthem a že se již těší, až budou moci hráčům představit všechny novinky a obsah, na kterých dělají, takže snad je zde ještě místo pro jistou míru optimismu. O dalším dění kolem Anthemu vás budeme dále informovat.

• Zdroje: Twitter, GamespotGame Rant



Anthem se stále utápí v problémech

• Novinka: 14. 3. 2019 • Autor: Filip Němec

Anthem měl podle mnohých našlápnuto k tomu stát se jednou z nejlepších her roku 2019, mnozí naopak předvídali podobný osud jako v případě obou dílů Destiny. První recenze sice dopadnou skvěle, ale po pár týdnech se ukáže, že hra nemá v rámci endgame obsahu co nabídnout. Realita však byla úplně jiná. Anthem se stal prakticky stejným propadákem jako Fallout 76, co mě však udivilo, byl přístup Bioware, kteří dělají, že jde vlastně vše podle plánu. Pilně sice vytváří další a další updaty, nějaké sypání si popela na hlavu jsem však nepostřehl.

Anthem stále sužují technické problémy, které vyvrcholily tím, že hra dokáže na PlayStationu 4 a také Xboxu One X kompletně vypnout konzoli a shodit systém, přičemž opětovné zapnutí je možné pouze přes nouzový režim, podobně jako byste vzteky vytrhli napájecí kabel ze zásuvky, což jak věřím, mnoho hráčů Anthem stejně udělalo. Spadnutí hry do menu konzole se tak v porovnání s tvrdým vypnutím celého přístroje zdá jako zanedbatelný problém. Nutno podotknout, že patch řešící tuto chybu stále nevyšel.

Anthem; screenshot: boss, monitor

Anthem je terčem mnoha vtípků. Oblíbeným tématem je i hlavní záporák, kterého v podstatě zahlédneme jen párkrát, a ještě ke všemu se jmenuje Monitor.

Co už autoři stihli opravit?

Na seznamu oprav září především upravený tethering, respektive doba, po kterou vás hra nechá vzdálit se od skupiny. To byl jeden ze zásadních problémů, jenž znepříjemňoval hraní prakticky každé mise neuvěřitelným způsobem. V podstatě jste neměli žádný prostor pro vlastní iniciativu, natož si třeba troufnout posbírat padlý loot. Tethering byl naneštěstí vyřešen tak špatně, že obrazovka s upozorněním zakrývala důležité informace a vždy následoval otravný loading. Díky poslednímu updatu však mají hráči více volnosti a hraní v kooperaci je méně svazující.

Vybalancována byla také ekonomika, zejména pak množství surovin potřebných pro crafting masterwork zbraní. Celkové nastavení odměn mi však stále přijde přinejmenším nemotivující, vezmu-li v potaz, kolik nové vybavení či suroviny v obchodech stojí. Nutných úprav se dočkal také loot, nově tak na levelu 30 a výše nedostanete uncommon a common vybavení, kterého doposud padalo opravdu hodně a šlo pouze o nepotřebný šrot. 

Zmizely naštěstí i zcela nelogické neduhy jako jsou doplňkové atributy zbraní, kdy pistole měla bonus zvětšující poškození brokovnic a podobně. Ošetřeny pak byly chyby, které dovolovaly vybrat truhlu s lootem, odpojit se, poté se připojit zpět do mise a opětovně truhlu otevřít. Trapným přešlapem autorů je bohužel to, že za takové počínání banují ty, kteří těchto možností využijí, namísto toho, aby se omluvili za poměrně zjevné chyby a opravili je.

Anthem; screenshot: javelin

Hlavní devízou hry jsou bezesporu zábavné souboje, jakmile ale boj skončí a vy zjistíte, že jste v podstatě nedostali vůbec nic zajímavého, chuť na další misi vás přejde. A to je u looter shooter žánru zásadní problém.

Nový obsah pro březen a duben

V Bioware by se však nyní měli věnovat zejména novému obsahu. Ten už autoři stihli přiblížit, i když jen poměrně stručně. Kavalérii dodatečného obsahu vedou do útoku již nasazené denní a týdenní výzvy. Březen se pak ponese zejména v duchu nových eventů v rámci volné hry, která by měla nabobtnat o tři různé aktivity. Takovýchto vylepšení nechť je co nejvíce, náplň misí i těchto menších činností je totiž trestuhodně stereotypní. Přibýt by také měly nové legendární kontrakty, což jsou takové menší post-příběhové mise. A pak samozřejmě nespecifikované množství a druhy nového vybavení. Snad bude o dost zajímavější než to současné.

Anthem; screenshot: stronghold

Vylepšit je stále potřeba systém odměn a zejména vytvořit nový obsah, kterému by měly vévodit Stronghold mise, jež jsou tím nejlepším, co Anthem v současnou chvíli dokáže nabídnout.

Dubnová aktualizace s názvem Stronger Together přinese dalších sedm nových typů freeplay eventů (opravdu nešlo dát jich o něco více do původní hry?) a chybět ani tentokrát nebude nové vybavení. Autoři také slibují tzv. Mastery Systém, který popisují jako nový systém progresu, více informací o něm však neprozradili. Osobně se těším zejména na další vlnu legendárních kontraktů, jež Bioware doplňují popiskem „fáze 2“, je tedy možné, že budou navazovat na kontrakty z tohoto měsíce. Nejlépe ale zní nový Stronghold, což je něco, co Anthem potřebuje jako sůl. Aktuálně nabízí tři, přičemž dva jsou kopií příběhových misí. 

Přestože je Anthem v rámci naší redakce velkým zklamáním, budeme hru i nadále sledovat a ano, také i hrát. Zejména proto, abychom vám mohli přinést článek shrnující, jak se Anthem postupně vyvíjí.

• Zdroje: ea.com



Co budeme v Anthem dělat po dohrání kampaně?

• Novinka: 10. 2. 2019 • Autor: Filip Němec

Anthem je po právu přirovnáván k Destiny. Ne snad kvůli své stylizaci či hratelnosti, mechaniky dlouhotrvající online akce jsou však velmi podobné a není tak překvapením, že ačkoli prozatím hra ještě nevyšla, už nyní je pozornost směřována na end game obsah. Právě na něm totiž případný úspěch Anthem bude stát. Jeho důležitost si uvědomují i tvůrci a tak ho postupně začínají odhalovat. Jako první se o slovo přihlásil producent Scylla Costa, který toho o end game obsahu prozradil mnoho, přestože hovořil v hodně teoretické rovině.

Podle Costy se ve studiu právě „dívají na možnosti“ a mají k dispozici několik týmů, jež dodatečný obsah budou tvořit. To vyznívá trošku nejistě a vyvolává to obavy, že mohli autoři přípravu dlouhodobého obsahu podcenit. Podle producenta Scylla Costy mohou v budoucnu pracovat s novými nepřáteli, připravit rozličné eventy, proměnlivé počasí či střídání dne a noci, kdy rozdílná denní doba přivolá různé protivníky. Ze zajímavějších věcí zmiňuje zejména nové oblasti k průzkumu a samozřejmě klasický multiplayer, přestože to je v případě Anthem prozatím spíše hudba budoucnosti. Vývojáři se zaměřují prozatím pouze na PvE.

Denní a týdenní mise, nové příběhy i vše měnící kataklyzmata

Studio naštěstí brzy poté přispěchalo s novým vývojářským deníčkem, který už není tak nerozhodný a naopak sází jednu informaci o end game obsahu za druhou, takže minimálně v mém případě došlo k uklidnění, přestože autoři očividně nevymysleli nic světoborného. Není tajemstvím, že Anthem podobně jako Destiny 2 či Tom Clancy´s The Division 2 je hrou založenou na lootu a hlavním pohonem pro dlouhodobé hraní bude právě zisk co nejlepšího vybavení. Autoři tak vcelku bez překvapení na seznamu argumentů proč hrát Anthem i po dohrání hlavní kampaně, zmiňují další tři stupně obtížnosti, jež se po absolvování originálního příběhu odemknou.

To na první poslech zní dost obyčejně. Absolvovat znovu ty stejné mise jen na vyšší obtížnosti není žádné terno, nicméně už beta ukázala, o kolik lepší vybavení dostanete, když si hru záměrně ztížíte a tak věřím, že nakonec půjde o pěkné lákadlo. Autoři ve videu dlouze zmiňují i touhu získat různé tanečky, pozdravy či skiny pro své exoskelety. Odlišení od ostatních a zejména vizuální úprava Javelinů mě hodně láká, ale opravdu nemám v plánu vrazit další desítky hodin do hraní jen kvůli exkluzivnímu tanečku. Tady se podle mě vývojáři trochu uchylují k mlácení prázdné slámy.

Anthem – end game obsah (vývojářský deníček)

Přestože se video zaměřuje na end game obsah, autoři trochu mimoděk prozrazují základní zápletku. V úvodu hry se totiž jako čerstvý rekrut pokusíte se skupinkou bojovníků neúspěšně odvrátit zkázu světa Anthem, vašim cílem tak bude vylepšit svou zbroj a utkat se s nepřítelem znovu. Tentokrát už s vítězným koncem.

Co se vyloženě nového obsahu týče, autoři si nachystali nové výzvy, kontrakty a pevnosti (strongolds). Výzvy jsou klasické úkoly, které plníte průběžně a většinou zcela bezostyšně běžným hraním, v rámci end game obsahu však budou podmínky pro splnění složitější. Pevnosti jsou pak speciální mise, jež připomínají raidy a mělo by jít o to nejtěžší v rámci celé hry. Jednu stronghold misi jsem si vyzkoušel už v rámci dema a šlo o to nejlepší, co ukázka nabídla. Nejvíce se mi ale líbí kontrakty, které představují menší příběhové mise, rozšiřují Anthem univerzum a pomáhají vyprávět osudy lidí uvnitř pevnosti Tarsis.

Chybět nebude ani klasika všech end game obsahů – denní a týdenní výzvy. Za ty dostaneme nejen herní měnu, ale zejména suroviny potřebné ke craftingu toho nejlepšího vybavení. Nezbývá než doufat, že autoři dobře vybalancují poměr opakujícího se obsahu (příběhové mise na vyšší obtížnost), grind surovin (denní a týdenní výzvy) a množství a kvality za ně získaného vybavení.

Anthem – Stronghold mise (gameplay)

Redaktoři serveru VG24/7 dostali možnost vyzkoušet si hru za postavu na maximální úrovni v rámci stronghold mise, jež zastupují klasické raidy. Zaberou o poznání více času, vyžadují větší sehranost a vždy jsou zakončeny nebezpečným bossem.

Nový obsah pro všechny hráče zdarma

Autoři ze studia Bioware vnadí na nové mise a další obsah, jež bude přidáván v rámci následujících týdnů a měsíců. To vše, jak už dříve přislíbili, zcela zdarma. Některé změny přitom mají být menšího rázu, jiné přinesou nové možnosti interakce s ostatními hráči, jako jsou guildy nebo sociální huby pro společné setkávání. V přípravě jsou však i masivní události, jež změní celý svět Anthem. Nejambicióznější změny mají přijít ve formě devastujících kataklyzmat, jež přetvoří svět do zcela jiné podoby a prostředí změní k nepoznání.

Tak prezentují dodatečný obsah pro Anthem vývojáři a musím uznat, že ve spojení s líbivými záběry z vývojářského deníčku působí tyto sliby velmi lákavě. Zvláštností Anthem je navíc přítomnost čtveřice odlišných obleků a zatímco zbraně jsou společné pro všechny Javeliny, vylepšování výzbroje probíhá odděleně. Už nyní je tedy jasné, že upgradovat všechny exoskelety na maximální úroveň zabere hodně času.

Anthem; screenshot: výhled Anthem; screenshot: jeskyně

Anthem láká na zajímavý, k průzkumu lákající svět. Ten vizuálně působí dobře, osobně mám však obavy, že by mohlo jít pouze o prázdné a nudné pozlátko.

Anthem jsem si sám vyzkoušel v rámci VIP dema a moje veskrze kladné dojmy z hraní si můžete přečíst zde. EA se nechalo slyšet, že na základě pozitivní zpětné vazby právě z uplynulé uzavřené i následně veřejné ukázky plánují během prvního měsíce a půl prodat 6 milionů kopií hry, což je velmi ambiciózní plán. Hráči prý nejvíce oceňují odlišnost od ostatních titulů díky novátorskému systému exoskeletů, což čistě za sebe musím potvrdit. Anthem má nakročeno k úspěchu, stačí ale jakékoli zaškobrtnutí a pád do videoherní propasti na sebe nenechá dlouho čekat. Naskočit do svého exoskeletu budeme moci už 22. února, kdy Anthem vychází na PC, PS4 a Xbox One.

• Zdroje: tisková zpráva, vg247.com



Demo Anthem je připraveno ke stažení, co vše nabídne?

• Novinka: 25. 1. 2019 • Autor: Filip Němec

Tvůrci ze studia Bioware 24. ledna oznámili, že vývoj online akce Anthem byl úspěšně dokončen (hra tedy dostala status GOLD) a míří do lisoven. To je rozhodně dobrá zpráva, Anthem totiž vychází „až“ 22. února, autoři tak budou mít téměř celý měsíc na tvorbu prvních opravných balíčků a opravu chyb, které se zjistí při hraní demoverze. Ta bude, jak jsme vás již informovali dříve, od 25. do 27. ledna dostupná pro předplatitele hry, od 1. do 3. února si pak budou moci Anthem vyzkoušet bez omezení všichni majitelé PC, Xboxu One nebo PS4. Demo je dostupné ke stažení už od dnešního dne, můžete si ho tak stáhnout dopředu a s úderem půlnoci se pustit do hraní.

Vývojáři na Twitteru také připomněli, jak moc bude demo odlišné od finální hry. Měli bychom se připravit na to, že nás vhodí zhruba do poloviny příběhu, abychom si mohli vyzkoušet postavu na pokročilejší úrovni s již vylepšeným vybavením. Díky tomu nás tedy mine i počáteční tutoriál, speciálně pro demo si autoři bohužel žádný nepřipravili. Výrazně odlišná bude i ekonomika či vybalancování obtížnosti, demo tak bude opravdu jen testem hry na nečisto, ne přímo specifickou ochutnávkou dané části. Připravit bychom se pak měli i na bugy, demo je totiž prý o šest týdnu starší verze hry, než mají autoři aktuálně k dispozici a tak se může objevit mnoho již opravených chyb. V příštích dnech vám přineseme naše vlastní dojmy z hraní VIP verze dema.

Vývojářský deníček ukazuje možnosti úprav jednotlivých exoskeletů

Pokud musíte čekat na demo až do 1. února, můžete si zkrátit čekání novým vývojářským deníčkem, kde autoři představují základní příběh, ale také možnosti úpravy jednotlivých exoskeletů. Příběh se bude točit kolem získání prastaré síly zvané Anthem of Creation, jež celý svět stvořila, ale v nesprávných rukou může stát také za jeho kompletní zkázou. Aby lidstvo sílu dokázalo získat a ubránit, přicházíte na řadu vy jako tzv. freelancer, člen elitní skupiny bojovníků vybavenými obleky Javelin, které propůjčují nadlidské schopnosti.

Anthem – video ze série Tohle je Anthem (vývojářský deníček)

V prvním vývojářském deníčku představují autoři nejen pozadí příběhu, ale zejména široké možnosti customizace jednotlivých obleků a spolu s tím i množství nových gameplay záběrů.

Z videa se také dozvídáme, jak bude vypadat výbava každého Javelinu. Ten poskytne šest slotů na dvě zbraně, dva prvky obraného vybavení, jeden slot pro šest kusů dodatečných komponentů a nakonec jeden slot pro ultimátní super schopnost, jež je unikátní pro každý typ obleku. To nabízí vcelku široké možnosti pro vytváření specializovaných sestav, od vyloženě útočných až po podpůrné, nebo zkrátka jakékoli vaší libovolné kombinace. Ve videu pak autoři prezentují, jak moc rozdílné mohou jednotlivá sestavení výzbroje být. Krom zajímavých informací je pak video bohaté i na mnoho nových záběrů přímo z hraní.

Co se online prvků týče, vývojáři byli kritizování za to, že město Tarsis bude plnit funkci pouze příběhového hubu a do „vaší“ verze města nebudou mít přistup ostatní hráči. To je pro online hru samozřejmě nezvyklé, v Bioware však briskně zareagovali a vytvořili separátní sociální hub Launch Bay, kde se budeme moci střetávat se svými spoluhráči a plánovat kupříkladu nadcházející akci. Co se budoucnosti týče, autoři chtějí v příštích dnech oznámit, jak budou Anthem zásobovat novým obsahem, přičemž zdůrazňují, že v tomto ohledu budou hodně dbát na zpětnou vazbu od hráčů. Na toto téma se sluší připomenout, že všechen dodatečný obsah má vycházet zcela zdarma, což v porovnání kupříkladu s principiálně velmi podobným Destiny vyvolává známé přirovnání „nebe a dudy“.



Nové záběry z hraní ukazují jednu z misí a jednotlivé obleky

• Novinka: 21. 1. 2019 • Autor: Filip Němec

S blížícím se vydáním očekávané online akce Anthem autoři stupňují svou aktivitu ve vydávání nových videí. Již dříve jsme vám ukázali gameplay záběry z příběhové mise Lost Archanist a právě v jejím hraní pokračují redaktoři serveru IGN v nejnovějším gameplay videu. V tom se můžete podívat na hru za tři obleky – Interceptor, Colossus a Storm. Záběry se dynamicky přepínají z jedné postavy na druhou, takže je patrnější, jak velké rozdíly v jednotlivých oblecích budou a jak se liší jejich herní styl.

Exoskelet Colossus vás promění v pomalou, ale nedobytnou pevnost s velkou palebnou silou. Storm se dle očekávání spoléhá na útoky zejména z dálky, které cílí na více nepřátel najednou. Interceptor pak bude vhodným Javelinem pro všechny, kteří se nebojí ušpinit si ruce bojem tváří v tvář. Chybějící Javelin Ranger by pak měl být jakýmsi univerzálem, který si rozumí zejména se širokou škálou palných zbraní.

Anthem – 15 minut z hraní mise Lost Anarchist (Gameplay)

Novináři ze serveru IGN opět dostali možnost zahrát si očekávanou MMO akci Anthem. Záběry hezky demonstrují, jak rozdílné jednotlivé obleky jsou a současně ukazují, jak moc bude svět Anthem velký a detailní zároveň.

Exoskelety Interceptor a Storm pod drobnohledem

Pokud vás jednotlivé obleky zajímají blíže, podívat se můžete také na dvě další videa, která novináři serveru IGN k jednotlivým exoskeletům vytvořili. Colossus a Ranger budou jistě následovat v nejbližších dnech. Interceptor se prezentuje jako velmi rychlý a těžko zasažitelný bojovník, který si lehce poradí s menšími nepřáteli, zatímco na ty velké použije jednu ze svých speciálních schopnosti, jež znásobí jeho poškození. Kromě trojitých skoků či dvojitých úhybů za letu má v rukávu i řadu unikátních dovedností, jako je dočasné zmrazení nepřátel a další triky. Více detailů najdete přímo ve videu.

Anthem – představení obleku Interceptor (Gameplay)

Nejde jen o mrštnost a boj na blízko. Javelin Interceptor toho umí opravdu hodně a při týmové hře bude, zdá se, nepostradatelným parťákem.

Storm je podobně jako Colossus jasným zástupcem obvyklých archetypů. Už na první pohled působí jako klasický elementál, který by ve fantasy RPG zastal roli mága. V Anthem však holduje spíše silným zbraním hromadného ničení. Namísto fireballu vrhá elektrizující výboje a stálici „AoE“ útoků – z nebe padající ohnivé meteority nahrazují rakety s napalmem. Na rozdíl od ostatních exoskeletů je to právě Storm, který vám dovolí téměř neustále se pohybovat ve vzduchu, což je vhodné nejen vzhledem k jeho specifickým zbraním, ale také slabšímu brnění. Ve videu se můžete podívat na unikátní bojový styl obleku Storm a další technické vychytávky.

Anthem – představení obleku Storm (Gameplay)

Nejsou to úplně kouzla a čáry, fanoušci klasických mágů si však právě v této třídě přijdou na své.

Anthem nabídne matchmaking pro všechny týmové aktivity

Z nejnovějších střípků, které autoři prozrazují zejména na Twitteru, kde jsou hodně aktivní, je třeba zmínit přítomnost matchmakingu pro všechny týmové aktivity. Jak autoři neustále připomínají, většinu hry budete moci projít buďto sami anebo v přítomnosti až tří dalších hráčů, Anthem však nabídne i takové aktivity, které budou nutně vyžadovat další hráče. Pro takový obsah bude nachystán vždy matchmaking, takže v případě, že nebudete mít k dispozici vlastní přátelé, nebudete o takové aktivity ochuzeni. To je rozhodně dobrá zpráva, na druhou stranu dobře víme, že pro absolvování opravdu těžkých aktivit, jako jsou endgame raidy apod. nebyl matchmaking nikdy spásou, spíše naopak. Uvidíme, jak se s tím autoři popasují.

Mapa bude skutečně velká, přeletět ji potrvá 9 minut

Nejspíše by se přestala Země otáčet kolem Slunce, kdyby se alespoň jeden hráč nezeptal u nové open world hry na velikost mapy. Pár šťastlivců, kteří si už Anthem mohli zahrát, mapu mohli vidět a na její náhled se můžete podívat níže. Měla by nabídnou celkem 10 více či méně odlišných oblastí a přeletět ji v exoskeletu zabere podle autorů něco přes devět minut. Vypadá to tedy, že mapa bude opravdu velká, vezmeme-li v potaz, jak rychle se dá s exoskelety létat. To potvrzují i hráči, kteří si Anthem již mohli vyzkoušet. Pokud chcete patřit mezi ně, od 25. do 27. proběhne VIP demo pro předplatitele hry, od 1. do 3. února pak bude demo otevřené všem. Anthem pak vyjde 22. února na PC, PS4 a Xbox One.

Anthem; screenshot: mapa

Velikost mapy se v posledních letech stala trochu nepochopitelně měřítkem kvality. Často jsme se tak dočkali velkého, ale zároveň prázdného světa. Nic takového by nás ale v Anthem podle několika málo hráčů, kteří se do hry již podívali, čekat nemělo.



25. ledna začíná VIP demo verze, nový trailer

• Novinka: 8. 1. 2019 • Autor: Filip Němec

Akční onlinovka Anthem vychází za necelé dva měsíce a pokud jste si hru předobjednali, od 25. do 27. ledna si ji můžete vyzkoušet v rámci VIP dema. O pár dní později, přesněji od 1. do 3. února, pak do demoverze budou moci naskočit všichni hráči bez jakýchkoliv omezení. Autoři k této příležitosti prozradili, že si zahrajeme za postavu již na desáté úrovni, aby bylo možné vyzkoušet si některé pozdější mechaniky.

Producent hry Michael Gamble pokračuje v tom, co nastartovali jeho kolegové, kteří ochotně odpovídají na dotazy fanoušků bombardující jejich Twitter účet. Jeden z dotazů mířil i na délku hry, jež se prý těžko odhaduje, protože každý může hrát jiným způsobem. Anthem navíc obsahuje řadu vedlejších aktivit, které lze plnit samostatně i v kooperaci s přáteli. Troufnu si však tvrdit, že i u titulu jako je Anthem lze alespoň odhadovat herní dobu hlavních misí, snad nás tedy jen vývojáři u Bioware netahají za nos.

Anthem - Legion of the Dawn (Trailer)

Skupina válečníků bude nejspíše hrát důležitou roli, nový trailer však spíše láká na koupi speciální Legion of the Dawn edice.

Trailer představuje cech bojovníků Legion of the Dawn

Autoři také vydali trailer představující několik málo nových záběrů z hraní, zejména však skupinku bojovníků, kteří si říkají Legion of the Dawn. Mělo by jít o válečníky, kteří lidstvo podrželi v nejtěžších dobách, pravděpodobně ale na jejich práci nebude vše úplně idylické, působí totiž vcelku hrůzostrašným dojmem. Více nám však trailer neukazuje, jeho hlavní úlohou je totiž nalákat nás na koupi speciální Legion of the Dawn edice, které obsahuje unikátní skiny pro Javelin obleky i zbraně a samozřejmě připomíná i VIP přístup do demoverze.

Akční online akce od studia Bioware vychází už 22. února a podobně jako vy netrpělivě očekáváme možnost si Anthem vyzkoušet. Stále totiž není úplně jasné, co od hry čekat.



Nový trailer připomíná zajímavý a emotivní příběh

• Novinka: 8. 12. 2018 • Autor: Filip Němec

Možná je to jen můj pocit, ale čím více toho o online akci Anthem víme, tím méně jsem si jist, že hře rozumím. Autoři v posledních týdnech vypouští videa a doprovodné informace, přesto až nově vydaný trailer z The Game Awards 2018 mi hru přiblížil způsobem, který bych ani nečekal.

Anthem – The Game Awards 2018 příběhový trailer (Trailer)

Nejnovější trailer se autorům rozhodně povedl. Neukazuje příliš nového, ale rozhodně vzbuzuje chuť navštívit svět hry Anthem.

Namísto snahy předat co nejvíce informací se autoři zaměřili na trailer poměrně střídmého ražení. Vůbec poprvé však můžeme ochutnat náladu lidského pokolení ve světě Anthem, kde lidé nejsou ti nejsilnější a nejvyspělejší. Rozhodně se však cítí být v právu a boj za svůj život a (relativní) svobodu berou jako občanskou povinnost. Trailer jasně ukazuje, jak moc důležitou součástí světa jsou obleky Javelin, jež dovolují lidem bojovat s nepřáteli, kteří jsou často mimo jejich možnosti i chápání.

Svět Anthem totiž minimálně z povídání autorů i aktuálního traileru vypadá jako místo bohaté na nejrůznější mýtické bytosti se schopnostmi, které lze racionálně jen stěží vysvětlit. Osobně se velmi těším na objevování četných tajemství a pochopitelně i různorodé obleky Javelin, na druhou stranu se nemohu ubránit pocitu, že Anthem v některých ohledech působí jako Destiny 2 od EA.

Autoři vůbec poprvé představují město Tarsis

Co se však týče sdružování s ostatními hráči, to bude probíhat výhradně v otevřeném světě, Anthem totiž pravděpodobně nenabídne nic, jako jsou dnes v online hrách běžné „sociální huby“. Autoři v rámci streamu poprvé blíže představili pevnost Tarsis, která má být hlavním a možná jediným obyvatelným městem, avšak v momentě, kdy do něj vkročíte, stává se z Anthem čistě singleplayer zážitek. Ve městě budete pouze vy a ostatní NPC postavy a podle všeho by se hlavní příběhové posuny měly dít právě zde.

Tarsis bude sloužit mimo jiné ke zcela obvyklým aktivitám, jako je prodávání nasbíraných surovin a nákup nového vybavení. Ve videu, na které se můžete podívat níže, uvidíte vůbec poprvé interakci s NPC postavami světa Anthem a pokud už delší dobu čekáte na projev klasického rukopisu vývojářů z Bioware, tak jste se právě dočkali. Není totiž překvapením, že rozhovory s postavami budou nabízet vícero možností, jak odpovědět.

Anthem – autoři představují město Tarsis (Gameplay)

V poměrně dlouhém videu představují vývojáři pouze jednu část města. Dá se tak očekávat, že Tarsis bude opravdu rozlehlým místem.

Z videa je patrné, že Tarsis se bude postupně vyvíjet, některé obchody totiž zejí prázdnotou, zatímco později by se měly otevřít a zpřístupnit vám nové a lepší vybavení. Je vidět i velké množství sběratelských předmětů a příležitostí k objevování bohatého světa, který je plný mýtů a tajemství. Pustit se do jeho odhalování budeme moci už 22. února, kdy Anthem vychází na PC, PS4 a Xbox One.



Trailer ukazuje rozdíly a speciální dovednosti jednotlivých obleků Javelin

• Novinka: 5. 11. 2018 • Autor: Filip Němec

Zatímco stále mnoho nevíme o fungování světa a ve vzduchu visí upozornění, že by mohlo jít „jen“ o další Destiny, pouze od jiných autorů, jsou to právě exoskelety Javelin, které mě naopak nejvíce lákají. Toto nadšení ve mně přiživil poslední gameplay trailer, jenž ukazuje rozdílné a unikátní vlastnosti jednotlivých obleků. Jaké budou mít k dispozici zbraně, speciální dovednosti či sobě vlastní pohybové prvky, to vše uvidíte ve videu, na které se můžete podívat níže.

Anthem – schopnosti a speciální dovednosti obleků Javelin (Gameplay trailer)

Který oblek bude vaším oblíbencem? Těžkotonážní ale smrtelný Colossus nebo rychlý Interceptor?

Colossus zcela jistě dostojí svému jménu, protože jeho těžkotonážní zbroj nabízí nejenom odpovídající arzenál, tedy všemožné granátomety či těžké kulomety, ale také dokáže mocným skokem vyvolat rázovou vlnu. Pravým opakem je pak Interceptor, který ve videu ukazuje speciální dovednost, jež jsem popisoval v posledním updatu. Rychlé, nebezpečné a smrtící skoky po bitevním poli, kde okamžitě eliminuje naprosto vše pomocí dvojice ostrých dýk. Co se střelných zbraní týče, ovládne však pouze lehčí ráže. Storm dle očekávání zastoupí pozici mága z klasických RPG. V záběrech sesílá pro tuto třídu postav tolik charakteristický (v tomto případě ale dosti futuristický) roj meteoritů s plošným poškozením, očividně ale zvládne i boj na blízko.

Ranger se pak jeví jako jasná volba pro všechny nerozhodné hráče, kteří se nechtějí vyhranit jedním směrem a působí (a trochu i vypadá) jako mariňák či jiný příslušník těžkooděné pozemní pěchoty. Je skvělé vidět, že jednotlivé obleky jsou diametrálně odlišené a to vše, co ve videu vidíme, jistě půjde porůznu měnit a vylepšovat. Navíc je velmi potěšující, že obleky lze před každou misí měnit, takže se autoři neuchýlili ke klasickým RPG zvykům, kdy musíte pro změnu třídy vytvořit zcela novou postavu. Který z obleků se vám nejvíce líbí?



Stream z Paris Games Week ukazuje první misi a schopnosti obleků

• Novinka: 29. 10. 2018 • Autor: Filip Němec

Fanoušci MMO akční hry Anthem očekávají začátkem listopadu nové gameplay záběry, které vývojáři nedávno přislíbili, ještě předtím se ale dosti nečekaně přihlásili s živým vysíláním z právě probíhajícího Paris Games Week v Paříži. Celý stream najdete níže, doporučuji přeskočit až na čas 3:37, kdy se podařilo opravit zpočátku špatný zvuk. Ve videu vývojáři ukazují první příběhovou misi s názvem The Lost Archanist, v níž hledají ztraceného člena stejnojmenné skupiny, která má hrát podstatnou roli v celém příběhu.

Anthem – stream z Paris Games Week 2018 (stream)

Komentované záběry z první příběhové mise. Doporučujeme přeskočit až na čas 3:37, kdy se podařilo vyřešit problémy s ozvěnou.

Celá mise probíhá z pohledu hráče, jež má na sobě Javelin Storm, můžete se tak podívat, jakým stylem nám umožní tento oblek bojovat. Ostatní členové skupiny pak oblékli zbývající trojici exoskeletů, přičemž můžeme kupříkladu vidět speciální dovednost obleku Interceptor (ve videu v čase 24:50). V momentě aktivace hráč dostane do rukou dvě dýky a v bleskových skocích po bojišti likviduje jednoho nepřítele za druhým. Nápadně se tato dovednost podobá třeba superschopnosti Huntera z Destiny 2.

Veřejná beta neproběhne, předplatitelé si však budou moci stáhnout demo

Kromě náhledu na to, jak budou pravděpodobně probíhat v Anthem jednotlivé mise, se z videa dozvídáme také zásadní informaci, že hra vstoupila do stavu alfa. Její obsahová stránka by tak měla být hotová a ladit se budou pouze technické nedostatky. Z videa je však patrné, že ačkoli se semtam objeví nějaký bug, Anthem je ve velmi dobrém technickém stavu, což je necelých pět měsíců před vydáním dobrá zpráva. Autoři také upřesnili informaci ohledně slíbeného testu hry. V předchozím updatu jsme vás informovali, že by začátkem února měla proběhnout nějaká forma bety. Ta v zásadě proběhne (ačkoli autoři řekli, že nebude probíhat žádná veřejná beta), předplatitelé si však budou moci ještě předtím vydáním hry stáhnout demo. Svým způsobem tedy půjde o uzavřenou betu.

Anthem vychází 22. února 2018 na PC, PlayStation 4 a Xbox One, přičemž ve stejný den měla vyjít také PS4 exkluzivita Days Gone, její vydání však bylo před nedávnem odloženo na 26. dubna. Pokud tak očekáváte oba tituly, na Anthem budete mít dostatek času.



Anthem bude mít všechen dodatečný obsah zdarma a beta začne 1. února

• Novinka: 7. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Herní firmy se neúčastní pouze čistě herních veletrhů jako je E3 nebo Gamescom. PAX West 2018 rovněž předvedla pár očekávaných her a mezi vystavovateli nechyběli ani vývojáři z BioWare, kteří se nezdráhali pochlubit se s novinkami týkajících se velmi očekávané online akce Anthem. Autoři prozradili, že všechen dodatečný obsah nabídnou zcela zdarma a bude zahrnovat nové příběhové mise a další obvyklý obsah. Ten však chtějí doručit všem majitelům hry a nerozdělovat je na ty, kteří si na rozšíření zaplatí, a ty ostatní. To je určitě sympatický přístup, který by mohlo následovat kupříkladu i takové studio Bungie (resp. Activision) v Destiny 2.

Už loni autoři odhalili, že Anthem dostane demoverzi. Nyní už konečně víme, kdy se jí dočkáme a jak se do ní dostat. Každý, kdo si hru přeobjedná nebo má členství v programu EA Access, bude mít od 1. února přístup do demoverze a dá se očekávat, že jiným způsobem se do bety nebude možné dostat. Přemýšlíte nad tím, jestli se předobjednávka vyplatí? Možná vám pomůže nový příběhový trailer, anebo další zajímavé informace o hře, jež najdete pod videem a které prozradil výkonný producent Mark Darrah.

Anthem – náš svět, můj příběh (Gameplay trailer)

V BioWare se snaží vytvořit silně příběhovou online hru, kterou si budeme moci užít ve společnosti dalších tří hráčů, ale také zcela sami.

„Singleplayer je jistý druh bugu, ne vlastnost hry“ říká výkonná producent Anthem

V poslední době je moderní hovořit o tom, že čistě singleplayerové hry už nemá cenu vyvíjet (a pak přijde God of War nebo Kingdom Come: Deliverance a ukážou pravý opak). Mark Darrah však přišel s trochu jinou a možná ještě kontroverznější myšlenkou. Darrah o této problematice hovoří v kontextu zažitého členění her na čistě singleplayerové nebo multiplayerové. „Když budu chtít hrát sám, mám mít k tomu možnost, ale ne být do toho přímo nucen.“ dodává na konto čistě příběhových her pro jednoho hráče.

Anthem: screenshot: postavy Anthem; screenshot: obleky Javelin

Obrázek 1: V rámci příběhu bychom měli navazovat nejrůznější spojenectví a přátelství s NPC postavami. Obrázek 2: Vždy se bude hodit ochotný servisák, který dokáže opravit či vylepšit bojový oblek javelin.

Sám pak hovoří o jakémsi dokonalém světě videoher, kde každý RPG titul má všechny potřebné vlastnosti nastavené tak, aby si hráč mohl vybrat, zda-li se vydá do daného dobrodružství sám, nebo se třeba připojí ke svému kamarádovi a naopak. Je pravdou, že podobné tituly jako Destiny se sice chlubí tím, že je můžete hrát zcela sami (v čemž autoři rozhodně nelžou), ale zábava je to oproti hraní ve skupině mnohonásobně menší. Jak se tato silná, ale dosti zajímavá a možná i inspirativní slova podaří v BioWare přetavit ve skutečnost, jsme rozhodně zvědaví.

Anthem si nejvíce užijete ve čtyřech hráčích

Na tyto výroky samozřejmě reagovala média přítomná na PAX West 2018 a vyzvídala, jestli takové míry dokonalosti Anthem dosáhne. Autoři pokorně přiznávají, že nikoli, ale rozhodně jsou takovému záměru na stopě. „Anthem bude možné dohrát, aniž byste promluvili s jakýmkoli dalším živým hráčem,“ tvrdí autoři. Zároveň však jedním dechem dodávají, že podle jejich soudu je hra nejzábavnější ve společnosti třech dalších hráčů. Hra podle nich však nebude klást žádný tlak na členy skupiny, kteří se třeba opozdí nebo se budou chtít v rámci mise věnovat něčemu jinému, což zní rozhodně zajímavě.

Anthem: screenshot: létání Anthem; screenshot: potápění

Obrázek 1: Obleky budou umožňovat létání, avšak jen po omezenou dobu. Obrázek 2: To samé se týká i pohybu pod vodou.

V současnou chvíli je hra podle vývojářů v takovém stádiu, že se dohromady dávají jednotlivé kusy, jež byly vyvíjeny samostatně. Příběhové mise, vedlejší questy, animace postav, město Tarsis a podobně. Mark Darrah pak také prozradil, že mají tzv. Anthem pátky, kdy se celé studio sejde a společně hrají nově vytvořený obsah a diskutují o něm. Kromě aktuálního stavu se pak novináři vyptávali i na zasazení hry do již existujícího Mass Effect univerza. Čistě teoreticky, dalo by se naskočit na Andromedu, letět pár milionů světelných let a narazit na svět, ve kterém se odehrává Anthem?

Na to prý autoři sami odpověď nemají, Anthem se totiž pohybuje někde mezi Mass Effectem a Dragon Age. Zatímco Mass Effect je čisté sci-fi a Dragon Age zase nekompromisní fantasy, Anthem popisují autoři jako science fantasy a přirovnávají ho ke Star Wars, kde se využívá hodně vyspělá technologie, ale existují zde věci, které lze označit za magii. Anthem zkrátka působí velmi tajemně a zajímavě současně, přičemž je to právě svět, ve kterém se vše odehrává, co mě láká snad ze všeho nejvíce.

Anthem; screenshot: svět

Svět, ve kterém se Anthem odehrává, je opředen mnoha tajemstvími, které budeme při hraní postupně odhalovat, na což se upřímně těším.



Výkonný producent hry Anthem prozradil spoustu zajímavostí

• Novinka: 8. 8. 2018 • Autor: Filip Němec

MMO akce Anthem od populárních BioWare vychází už začátkem příštího roku, zatím však nemáme úplně jasnou představu, co od hry očekávat. Po E3 2018 se stavidla informací opět pozvedla a my tak můžeme neustále nasávat nové kapičky informací o této pořád trošku tajemně vypadající online akci. S poměrně sympatickým krokem přišel výkonný producent hry Mark Darrah, který prostřednictvím Twitteru začal odpovídat na nejrůznější otázky fanoušků i novinářů, z nichž jsme pro vás vybrali a přeložili to nejzajímavější.

Anthem; screenshot: exoskeleton javelin

Stejně hezky jako vypadá tento ilustrační obrázek, působí velmi pěkně i Anthem jako takový. Snad ale půjde o více než jen na pohled pěknou hru.

Exoskelety Javelin – na vzdušné souboje zapomeňme

Řada otázek se samozřejmě točila kolem exoskeletů Javelin, tedy mechanických obleků, které budete moci na sebe navléct a bez nichž za hranicemi bezpečného města dlouho nepřežijete. Fanouškům Marvelu logicky připomínají obleky Tonyho Starka, protože i javeliny mají různé verze a umějí také létat. Doba strávená ve vzduchu však bude omezena, tuto vlastnost ale půjde postupně vylepšovat. Bohužel se ale nedočkáme soubojů ve vzduchu, což je rozhodně škoda. Zároveň si jako Tony Stark nebudete moci v průběhu mise vyměnit javelin za jiný, to půjde pouze na základně či speciálních místech, tzv. Striderech.

Anthem; screenshot: interface

Podle tohoto screenshotu je zřejmé, že při míření dojde k přiblížení kamery k vaší postavě, zatímco při běžném pohybu či létání se kamera oddálí.

Samotnou hru započnete s javelinem typu Ranger (jednotlivým tipům jsme více se věnovali v předchozím updatu) a další si budete odemykat plněním vybraných misí, hra vás však do nich nijak nebude nutit a celý Anthem budete moci absolvovat v základním Rangeru. Dobrou zprávou je, že oblek nikdy nebude možné nenávratně zničit. Opravovat ho, respektive doplňovat jeho zdraví, budete sbíráním speciálních orbů z padlých nepřátel. Podobně jako Destiny nabídne i Anthem dva oddělené druhy pohledů, avšak v opačném gardu. V javelinu si zahrajete pouze v pohledu třetí osoby, zatímco ve městech, kde se pohybujete jako tzv. Freelancer bez obleku, uvidíte vše pouze ve first person pohledu.

Souboje a kooperace – Anthem se inspiruje dalšími online tituly

Při kooperaci s jinými hráči by mělo jít hrát bez větších problémů i v případě, že všichni budete mít stejný typ javelinu. To zní na jednu stranu dobře, avšak uvítali bychom spíše příklon k tomu, že nás hra bude nepřímo nutit jednotlivé javeliny a jejich schopnosti kombinovat. To však ve hře nejspíše opravdu bude, půjde si navíc vytvořit různé loadouty a ty jednoduše vyměňovat. V případě smrti se pak objevíte u nejbližšího Resupply Pointu. Bez ohledu na typ javelinu by jejich rychlost měla být vždy stejná, aby nedocházelo k rozdělování skupiny, výjimkou budou jen speciální schopnosti. Je samozřejmě logické, že lehčí a svižnější typy jako třeba Storm budou moci v určitý moment vyvinout třeba vyšší rychlost.

Anthem - oficiální filmeček (cinematic trailer)

Ačkoli o hratelnosti jako takové zatím nemůžeme s jistotou nic říct, prezentovat se umí Anthem velmi dobře a tento cinematic trailer je toho jasným důkazem.

Lepší zbraně pro svůj javelin bude možné nejen vyrábět pomocí craftingu (o něm toho zatím mnoho nevíme, ale máme rozhodně obavy z nudného grindování surovin) a také je budete nacházet během hraní. S takto nalezenou zbraní se však budete muset vrátit na základnu, řádně ji opravit a až poté použít. A co je hodně zajímavé, nepřátelé se budou přizpůsobovat vaší aktuální úrovni. Když tedy vstoupíte do některé z úvodních lokací, nepřátelé budou silnější, aby pro vás byli pokaždé výzvou. V rámci otázek týkajících se soubojů pak došlo k potvrzení toho, co už delší dobu víme a sice že při vydání hry nebude Anthem nabízet žádný PvP režim, což je rozhodně velká škoda.

Anthem; screenshot: mytologie

Je na obrázku jeden z řadových nepřátel, závěrečný boss nebo snad úplně někdo jiný? Z toho, co zatím víme, má Anthem velmi zajímavou mytologii, takže by mohlo jít i o nějakého boha, který strojí za sestrojením mocných artefaktů.

Průzkum světa – Anthem nabídne pravidelné denní cykly

Hodně nás samozřejmě zajímá svět, jemuž jsme se rovněž věnovali v předchozím updatu a povídání o něm zní rozhodně zajímavě. Autoři totiž mají vymyšlenou celou mytologii, takže už nyní se mnoho hráčů těší na prozkoumávání světa, o kterém ale téměř nic neví. Jsme zvědavi na to, jak se Anthem postaví k lootu a dalším RPG prvkům. Podle Marka Darraha vás bude hra odměňovat i za prosté prozkoumávání světa bez nějakého cíle, přičemž budete dostávat zejména vybavení pro javelin, který máte aktuálně na sobě.

Anthem - oficiální filmeček (cinematic trailer)

Na E3 2018 jsme se dozvěděli spoustu nových informací a vybraní štastlivci si dokonce Anthem mohli sami vyzkoušet. Na celé demo se můžete podívat v tomto videu.

A nyní k fungování světa samotného. Anthem nabídne pravidelné cykly dne a noci, které bude nastavovat samotný server, aktuální denní doba tak bude pro všechny hráče stejná. Zároveň výkonný producent Mark Darrah prozradil, že den bude trvat méně než jednu hodinu. Zároveň se změnou denní doby proběhne i změna chování nepřátel a jejich obměna. V tomto případě se autoři inspirovali naší pozemskou faunou i flórou. S javelinem půjde „létat“ i pod vodou, avšak zásoby kyslíku budou značně omezené. Na téma prozkoumávání světa Darrah prozradil také to, že v Anthemu se budete moci vydat kamkoli, avšak dodal, že to zároveň nemusí být vždy dobrý nápad. A nakonec i jedna oblíbená – ano, ve hře bude možnost rychlého cestování.

Příběh vs. volná hra – Anthem je onlinovka i pro vlky samotáře

I v ostatních aspektech se zdá být Anthem podobný online akci Destiny či dalším titulům spadajícím pod žánr MMO. Celý svět bude možné navštěvovat mimo rámec příběhových či jiných misí, a i zde bude platit, že tak můžete činit zcela sami nebo v doprovodu dalších hráčů. Tzv. „free play“ slouží nejen k prozkoumávání rozsáhlého světa ale také ke sběru surovin pro crafting. Pokud se budete poflakovat světem ve volné hře, narazíte i na ostatní hráče mimo váš tým, po vzoru ostatních online her ale v případě mise dostane vaše parta vlastní instanci, kde se bude pohybovat pouze váš tým. To znamená, že v případě, kdy budete příběh hry absolvovat sami, jednoduše nepotkáte žádné další hráče. Podle BioWare však pohodlně zvládnete dohrát Anthem i zcela sami. Pokud ale nebudete mít v týmu živé parťáky, hra vám nenabídne žádné kolegy řízené umělou inteligencí. Na vše budete zcela sami.

Srovnávání s Destiny pak není vůbec náhodné, protože sami tvůrci se u této konkurence hodně inspirují. Podle všeho bude mít Anthem rovněž dvojí systém levelování, kdy jednu úroveň bude mít vaše postava jakožto Freelancer a druhou úroveň bude udávat vaše vybavení, v tomto případě nejspíše samotný exoskelet. Autoři potvrdili podobný systém jako je light level v Destiny a odpovídá tomu i fakt, že loot bude závislý na úrovni vašeho Freelancera a ne javelinu. A když už jsme u Destiny, hlavní postava má být kompletně namluvená. Tady by se naopak mohlo přiučit Bungie, jejichž Strážci ani v druhém díle neumí pořádně mluvit.

Technické okénko – Anthem vyžaduje stálé připojení k internetu

Anthem bude již od vydání běžet na dedikovaných serverech, s crossplayem, tedy hraním napříč různými platformami, však autoři zatím nepočítají. Naopak potěšující je fakt, že všechny herní režimy budou mít matchmaking. Pro hraní Anthem tak budete muset být připojeni neustále k internetu a na konzolích bude hra vyžadovat placený online multiplayer, tedy PlayStation Plus respektive Xbox Live Gold. V rámci jednoho účtu pak bude možné mít více postav, jinak řečeno rozehraných více her. A podobně jako v případě Destiny, i Anthem bude mít prémiovou měnu, za níž si však budete moci koupit pouze kosmetická vylepšení, jež vás nijak nezvýhodní oproti ostatním hráčům. Všechny tyto věci pak bude možné získat samozřejmě i běžným hraním. Autoři se prý poučili z vývoje jejich předchozí hry, kterou byla nepříliš úspěšná Mass Effect: Andromeda.

Anthem; screenshot: příroda

Když byla na E3 2017 hra představena, vzbudila zájem především svým neuvěřitelným vizuálem a otevřeným světem. Anthem běží na Frostbite enginu a jsme hodně zvědavi, jak se podaří autorům vyladit zejména konzolové verze, které poběží na z hlediska stolních počítačů už zastaralém železe.



Co ukázal Anthem na E3 2018?

• Novinka: 10. 6. 2018 • Autor: Filip Němec

Na E3 patřilo Anthem dle očekávání ke zlatému hřebu konference Electronic Arts. Po roce se hra připomněla stejně jako loni pěkným trailerem a několika dalšími informacemi, přesto ve výsledku máme podstatně více otázek než odpovědí. Stěžejní je v tuto chvíli to, že Anthem vyjde 22. února 2019, což je (čistě náhodou?) ten samý den, kdy vychází PlayStation exkluzivita Days Gone. Anthem vyjde současně jak na PC, tak i na Xbox One i PlayStation 4 a podle všeho by měl běžet při třiceti snímcích za sekundu, přičemž se autoři momentálně pokouší o dosažení 4K rozlišení.

Samotný trailer střídá stejně jako jeho loňský předchůdce fantastické scenérie panenské přírody a bojem poničené oblasti s akčními záběry na exoskelety. Při těchto snímcích se lze jen těžko ubránit pomyšlení na očividnou inspiraci u choreografie filmového Iron Mana, protože vše od postoje při letu až po efektní přistávání či detaily jako otevírání helmy působí stejně úžasně, jako v případě Tonyho Starka. Dokonce i operátor konzultující další postup v boji zní úplně jako Jarvis. Právě exoskelety patří mezi hlavní lákadla Anthem a půjde o klíčový prvek, jež bude odlišovat jednotlivé hráčské styly.

Anthem: wallpaper: Colossus Anthem; wallpaper: Interceptor

Obrázek 1: Colossus poslouží dobře jak při útoku, tak i taktickém ústupu. Obrázek 2: Interceptor je nejrychlejším oblekem a je tak určen pro hbité útoky ze zálohy a další bleskové akce.

Obleky, neboli exoskelety, ve hře zastupují klasické třídy jako v jiných RPG hrách a celkem by měly být dostupné čtyři druhy: Colossus, Ranger, Storm a Interceptor. Colossus je těžkotonážní oblek s horší manévrovatelností a není překvapením, že jeho majitel bude plnit roli tanka. Ranger je univerzálem, jenž umí všechno a nic pořádně, zatímco Interceptor je opakem Colossuse. Je rychlý a hbitý, nevydrží ale tolik poškození. Velmi zajímavě vypadá Storm, který by měl zastoupit v RPG hantýrce roli kouzelníka, přestože nějaké magické schopnosti lze očekávat jen stěží, spíše půjde o nebezpečnými technologiemi nabitý oblek. A to doslova.

Anthem: wallpaper: Ranger Anthem; wallpaper: Storm

Obrázek 1: Ranger je univerzálem vhodným k boji na blízko. Obrázek 2: O obleku Storm toho bohužel zatím moc nevíme, jeho síly by však měly být hodně ničivé.

Samotné exoskelety Javelin nebudou ve světě Anthem něčím běžným. Existovat má opravdu jen málo pilotů, kteří s nimi budou schopni létat a bojovat. Přestože jde o titul od BioWare, o RPG prvcích jsme se toho prozatím moc nedozvěděli, snad jen to, že každý z obleků bude mít svůj vlastní strom dovedností, který nebude ovlivňovat schopnosti jiných exoskeletů. Vedle toho pak i samotný hlavní hrdina půjde vylepšovat, což už samozřejmě bude mít vliv i na ostatní obleky. Při hraní byste měli mít k dispozici dva sloty pro zbraně, další dva sloty pro speciální schopnosti a k tomu všemu i jeden slot pro hlavní ultimátní dovednost vašeho charakteru. Autoři rovněž naznačili, že se ve hře může objevit více druhů Javelin brnění, očekáváme však, že pokud ano, tak formou dodatečných updatů hry, ať už placených, či poskytovaných zdarma.

Anthem můžete hrát úplně sami, i tak ale bude vyžadovat připojení k internetu

Jednotlivé exoskelety půjde kosmeticky upravovat, a to nejen barvami či potisky, ale také tvarem. Těžko si nyní představit, jak bude tento prvek ve skutečnosti fungovat, nicméně je velmi příjemné uvažovat nad tím, že se po světě nebudou prohánět jen 4 druhy obleků a hned při prvním pohledu poznáte, co má kdo za vybavení. Jednotlivé obleky budete moci libovolně střídat, avšak pouze v rámci základny. Jakmile opustíte bezpečí domova a vrhnete se do akce, máte k dispozici jen jeden oblek.

Anthem; wallpaper: základna Anthem; wallpaper: kooperace

Obrázek 1: Po základně se budete pohybovat výhradně sami, nepůjde o žádný sociální hub. Obrázek 2: Hraní ve více lidech by mělo být jednodušší, klidně si ale můžete celý Anthem zahrát úplně sami.

Anthem bude podobně jako jiné online kooperativní akce obsahovat základnu, avšak nepůjde o žádný sociální prostor, jak jsme na to zvyklí. Zatímco „tam venku“ bojujete ve skupinkách, na základně Fort Tarsis budete vždy jen sami. Anthem má být totiž směsicí onlinovky i klasického singleplayeru a právě na základně se bude příběh hry, jenž by měl být hodně důležitý, posouvat kupředu. Od NPC postav naberete úkoly a pak se je vydáte plnit, abyste se poté opět vrátili do Fort Tarsis a na chvíli si hráli svou vlastní uzavřenou hru. Pokud vám to zní trochu zmateně, nic se neděje, nám popravdě také. Takto zkrátka BioWare Anthem prezentují a nezdá se, že se hráčské veřejnosti úplně daří pochopit, co nám chtějí sdělit.

Autoři zároveň slibují, že si Anthem budete moci vychutnat klidně i sami. Ostatně notná část hry má být právě tak trochu singleplayer. Jakmile se ale vydáte na akci mimo základnu, je už hratelnost stavěna na spolupráci více postav. Vše sice půjde dokončit zcela individuálně, ale bude to prý obtížnější. Pokud se vydáte na misi do otevřeného světa, s ostatními hráči budete sdílet naprosto vše, od denní doby až po další důsledky jako jsou zničené prostředí, zabití nepřátelé atp. Pokud se však rozhodnete pro samostatné hraní, i v tomto případě bude Anthem vyžadovat neustále připojení k internetu.

Co se herního obsahu týče, autoři promluvili o tzv. Critical Story Paths, což jsou příběhové mise, jež vás seznámí s herním světem, jeho minulostí i aktuálními problémy a neustále probíhajícími válkami. V plánu je samozřejmě endgame obsah (právě kvůli němu má Destiny 2 tak velké problémy udržet si hráče), kterému říkají Eldergame. Právě na něm hodně záležet případný dlouhodobý úspěch hry. Pak tu jsou Contracts, jež umožní rychle naskočit do hry jiného hráče. Harcovníky online hraní jistě potěší, že Anthem bude mít již od startu dedikované servery. Co se společného hraní týče, ve své skupině budete moci mít pouze 4 lidi, ve větším počtu hrát nepůjde.

Anthem je svět vytvořený bohy

Rovněž o samotném prostředí jsme se dozvěděli několik nových útržků. Anthem má být svět, jehož stvoření mají na svědomí mocní bohové, takzvaní Shapers, avšak z neznámých důvodů ho předčasně opustili a své dílo nechali nedokončené. Na stvoření světa si dle pověsti vyčlenili devět dní, avšak třetí den svou kreativní činnost ukončili a zmizeli do neznáma, zatímco jejich nástroje, mocné artefakty, které dokáží tvarovat zem a vytvářet vodní prameny, zůstaly opomenuty. Tyto nástroje mají být velmi vyspělé technologické relikvie, které jsou neuvěřitelně mocné a vedle tvoření samozřejmě dokáží i ničit.

Anthem: screenshot, protivníci Anthem: screenshot, colossus

Obrázek 1: Ranger je univerzálem vhodným k boji na blízko. Obrázek 2: V mohutném exoskeletu Colossus se budete cítit nejbezpečněji.

Na jedné straně se tak příroda snaží sama vzpamatovat a vzít si zpět, co jí právem náleží, a do toho všeho se lidské frakce snaží buďto o vlastní přežití, nebo podmanění si celého světa právě pomocí těchto relikvií. Jedním z těch „hodných“ je hlavní postava hry, která je členem frakce Freelancers. Ta se snaží o ochranu bezbranných lidí a celkově nastolení míru, zatímco Dominions chtějí využít potenciál zapomenutých nástrojů bohů k vytvoření mocných zbraní. Tyto frakce ale nebudou jediné, které ve hře najdeme. Po světě se pohybují taktéž stoupenci Scars a Sentinelů, kteří mají být nějakým způsobem propojeni s tajemnými relikty. Pokud bychom měli hádat, Sentinelové se je budou nejspíše snažit chránit, zatímco Scars mají být vetřelci z jiných planet.

Anthem nebude obsahovat lootboxy ani romantiku

Samotná hra je vytvořena takovým způsobem, aby mohla být neustále obohacována o nový obsah. Sami autoři ji popisují jako „živoucí hru“, tedy že i v případě úspěchu nejspíše nikdy nevyjde cokoli jako Anthem 2. Hru zkrátka budou moci obohacovat, jak se jim zlíbí, ať už o malé a rychlé mise, postavy či rovnou zcela nové příběhové linie. BioWare také slibuje absenci lootboxů a dalších mikrotransakcí založených na náhodě a stejně tak si nebude možné koupit jakékoli vylepšení, které by vás zvýhodnilo oproti jiným hráčům. Zakoupit si budete moci pouze barvy či skiny pro vizuální odlišení vašich exoskeletů.

Anthem; wallpaper: nepřátelé

Obrázek 1: Anthem by měl prý obsahovat něco na způsob bossů. Zároveň se však autoři distancovali od podobnosti se sérii Monster Hunter. Obrázek 2: Po základně se budete pohybovat výhradně sami, nepůjde o žádný sociální hub.

Autoři jsou neustále dotazování na podobnost s ostatními tituly, zejména pak samozřejmě jejich věhlasnou sérií Mass Effect. Pokud bychom řešili podobnost právě s touto space operou, autoři prohlašují, že rozhodně nebude tolik brán zřetel na prvky romantiky, řečeno trochu kulantněji, než to pak reálně v Mass Effectu bývá. Jinými slovy, mezi postavami ve světě Anthem nebude možné navazovat milostné vztahy, autoři se zaměřili spíše na přátelství a společné emotivní chvíle, což přirovnávají například k DLC Citadel pro třetí Mass Effect.

BioWare samozřejmě už teď lákají na předobjednávky. Pokud si koupíte The Legion of Dawn Editon, získáte hned několik bonusů, jako je kupříkladu Legendary Armor balíček, který ke každému typu exoskeletů přidá design legendární zbroje, kterou používali bojovníci předešlých let, jež s obleky také létali a stali se něčím na způsob národních hrdinů. K tomu pak také nespecifikovanou legendární zbraň, legendární příslušenství pro Ranger oblek, oficiální soundtrack a také VIP přístup do všech demoverzí a testů, které budou vydání hry předcházet. Bez ohledu na to, jakou verzi si předobjednáte, dostanete také VIP přístup do dema před vydáním, speciální banner, legendární zbraň a Legion of Dawn pack s brněním pro Ranger oblek.

Anthem; Wallpaper: Javelin

Obleky Javelin budou bezpochyby hlavním tahákem Anthem. Autoři navíc nevylučují, že se jejich počet rozšíří. Takto ovšem hovoří o mnohých aspektech hry. Rozhodně mají BioWare v plánu rozšiřovat Anthem menšími či většími updaty.

Z prezentace hry si lze odnést kromě toho všeho výše zmíněného dvě věci. Jednak Anthem prezentují autoři poměrně chaoticky a pořád dost dobře nechápeme, jak bude fungovat propojení online a offline světa a jestli tedy jde o online hru, či nikoliv. Budou změny v otevřeném světě trvalé a pro všechny hráče? A jak bude probíhat hledání spoluhráčů, když v základně budete pouze sami? Vedle dalších a dalších otázek pak stojí palčivé nutkání zeptat se, jestli náhodou Anthem není jen Destiny v bledě modrém, protože společných jmenovatelů je tu nespočet. I přes rozpačitost, s jakou na mě Anthem působí, se ale nedokážu ubránit mírnému nadšení, protože akce s exoskelety vypadá opravdu dobře.

Autoři budou muset vylepšit svůj způsob prezentace, protože Anthem vychází 22. února 2019 pro PC, Xbox One a PlayStation 4, přičemž v ten samý den vychází PlayStation exkluzivita Days Gone. Oba tituly sice nejsou přímými konkurenty, ale i tak půjde o zajímavý duel.



Anthem od BioWare vyjde v březnu 2019

• Novinka: 15. 5. 2018 • Autor: Filip Němec

Výroční zpráva Electronic Arts je již tradičně dobrým zdrojem zákulisních informací. I letos toho odhalila hodně, tím nejzajímavějším je však informace, že chystaná online akce Anthem vyjde už v březnu příštího roku. EA to sice neprezentovala přesně těmito slovy, nicméně frázi informující o tom, že Anthem vyjde „poslední měsíc v posledním kvartále fiskálního roku“ lze interpretovat pouze jako březen 2019. Není to sice úplně nejpompéznější způsob, jak oznámit datum vydání tak velké hry, ale skoro se až stydím jen nahlas uvažovat nad tím, že by toto oznámení bylo čistě nechtěné. 

O hře Anthem se však hovořilo i poté a zástupci Electronic Arts nešetřili chválou, což samozřejmě není nic překvapivého, přesto se i v obvyklých marketingových frázích objevily střípky zajímavých informací. Podle slov Andrewa Wilsona, současného výkonného ředitele EA, nabídne Anthem opravdu hodně nových prvků, na které hráči nejsou zvyklí a bude je tak třeba předběžně otestovat.

Anthem; gameplay: vizuál Anthem; wallpaper: oblek

Obrázek 1: Anthem by měl údajně vypadat přesně tak, jak nám ho autoři představili. Obrázek 2: Jinak řečeno prý nedošlo na nepopulární grafický downgrade.

Wilson přitom použil právě termín „předběžně“, což může být pouze shoda náhod nebo rovněž náznak toho, že bude Anthem vypuštěn dříve třeba rovnou ve formě předběžného přístupu. Pravděpodobnější je však nějaká forma beta verze. Ke slovu se přidal i technický ředitel BioWare Brenon Holmes, podle kterého nedošlo k žádnému grafickému downgradu, o čemž se prý budeme moci brzy přesvědčit. Po roční odmlce se tak Anthem s největší pravděpodobností připomene opět na největším herním veletrhu. E3 2018 odstartuje 12. června, EA by však měla mít tiskovou prezentaci už o tři dny dříve.

O hře samotné toho ale prozatím moc nevíme. EA zdůrazňuje, že Anthem je unikátním projektem, který je hodně jiný, zároveň se však snaží v Electronic Arts držet při zemi. Co to přesně znamená, můžeme jen hádat, nabízí se však obava, že EA hovoří do vývoje více, než by si v BioWare přáli a usměrňují tak kreativní řádění autorů sérií Dragon Age nebo Mass Effect.

V Anthem bude hlavním hrdinou vždy vaše postava

Shodou okolností vydalo nedlouho poté BioWare na svém blogu příspěvek o nově specifikovaném poslání studia, kde se Casey Hudson rozpovídala o příběhu hry Anthem. Na jedné straně totiž autoři slibují kvalitní multiplayerový zážitek, zároveň však vábí hráče na silný příběh, což samozřejmě vyvolává mnoho otázek, protože online hry už ze své podstaty často odsouvají příběh do pozadí. Hudson však ubezpečuje hráče tím, že v BioWare hrách a tím pádem i v připravovaném Anthem bude právě vaše postava hlavním hrdinou příběhu.

Anthem; gameplay: open world Anthem; gameplay: létání Anthem; wallpaper: vybavení

Obrázek 1: Hratelnost by měly významně ovlivňovat vlastnosti futuristických obleků. Obrázek 2: Jednou ze schopností by mělo být i létání, herní svět tak bude pravděpodobně velmi rozsáhlý. Obrázek 3: O jednotlivých oblecích či třídách postav se toho dozvíme více snad již brzy.

Podle ní tyto aspekty multiplayerových her nebyly doposud řešeny příliš dobře, z čehož pramení již zmíněné obavy. To jsou rozhodně silná slova, navíc informace o tom, že pouze vaše postava bude hlavním hrdinou příběhu, na mě působí jako okatá inspirace Destiny, kde se sice v rámci příběhu pracuje i s ostatními postavami strážců, ale pro potřeby příběhu to je vždy ten váš, který přiloží ruku k dílu nejvíce. Sebevědomí EA i BioWare moje očekávání ještě zvyšuje, alespoň tak máme poměrně jasně ohraničené datum vydání, pokud tedy nedojde k odložení hry.

Anthem; Wallpaper: hrdina

Multiplayerová hra, která přesto nabídne silný, neokleštěný příběh. Zní to dobře, ale třeba série Destiny celkem jasně ukazuje, že jde do značné míry o prvky neslučitelné. Uvidíme, jestli tenhle rébus vyřeší příběhoví mistři z BioWare.


Anthem – Dojmy z hraní (PS4 Pro)

  1. Demo Anthem zažilo nejhorší možný start
  2. Vytvořeno s láskou, vaše Bioware
  3. Anthem boduje zejména exoskelety javelin
  4. Ten umí to a ten zas tohle
  5. Anthem strádá nudným střílením
  6. Když se spojí Iron Man, Destiny a Jurský Park
  7. Destiny 2 bude mít v Anthem silnou konkurenci
  8. HW nároky pro Anthem PC

Demo Anthem zažilo nejhorší možný start

• Dojmy z hraní: 28. 1. 2019 • Autor: Filip Němec

Konečně! Byl pátek 25. ledna večer a tisíce hráčů napříč celým světem se těšili, až si konečně vyzkouší očekávaný hit letošního roku. O Anthem jsme toho na Alze napsali opravdu hodně, takže i já jsem se těšil, až se konečně proletím ve světě, jež vytvořili autoři Mass Effectu. A proletěl jsem se? Nikoliv. Tedy ne v inkriminovaný pátek. Do hry jsem se připojil až chvíli po půlnoci, start bety totiž provázela celá řada technických problémů od plných serverů až po chybu s „nekonečnou“ nahrávací obrazovkou. Ačkoli mělo jít podle názvu o demo, v podstatě se jednalo o uzavřenou betu, a tak jsem s odstupem času (a vychladnutím nervů) přimhouřil nad tímto neblahým startem obě oči.

Anthem; screenshot: ranger Javelin

Bioware díky podpoře EA dokázalo velmi šikovně prodat image nové značky. Cool obleky v novém světě plném záhad, mytologie i lidského strádání a přežití působí opravdu velmi zajímavě.

Celý víkend jsem strávil v poměrně štědré ukázce, která čítala tři příběhové mise a řadu vedlejších aktivit. Demo bylo v podstatě vytrženou pozdější části hry, začal jsem totiž s postavou už na 10. úrovni, abych měl k dispozici některé pokročilejší zbraně a vybavení. Značně pokřivena pak byla ekonomika i systém odměňování, chyběl navíc jakýkoli tutoriál a mnoho prvků hry dávalo jasně najevo, že jsem nastoupil do rozjetého vlaku, kde ne vše dokážu ihned pochopit. V rámci těchto dojmů se tak ani zdaleka nepokouším polemizovat nad tím, jestli bude Anthem dobrá či špatná hra. Měl jsem však možnost ochutnat stěžejní prvky hratelnosti a z těch mám převážně dobré dojmy.

Vytvořeno s láskou, vaše Bioware

Jakkoli se doteď zdálo, že Anthem se v mnoha ohledech odklání od předchozích výtvorů studia, od první minuty vám je jasné, kdo hře vdechl život. Byť jsem ochutnal jen fragment příběhu, je evidentní, že Anthem bude hodně sázet na jednotlivé postavy, které jsou skvěle nadabované (včetně hlavní postavy, slyšíte to, Bungie?) a vyznačují se uvěřitelnou mimikou. Nechybí samozřejmě ani volby odpovědí při rozhovorech a někdy na můj vkus až příliš mnoho tlachání. V rámci zmíněných tří misí jsem se seznámil jen s několika málo postavami, ale už za tu krátkou chvíli jsem si je oblíbil: jsem zvědavý na jejich další osudy a to je podle mě známka něčeho přinejmenším výjimečného.

Anthem – pevnost Tarsis (gameplay)

Společných prvků s dalšími tituly od Bioware najdete v pevnosti Tarsis mnoho. Ta je kupodivu určena pouze vám a slouží zejména k vyprávění příběhu. Demo mi na to nedokázalo jakkoli odpovědět, mám však velké obavy, že v plné hře bude odtrženost sdíleného světa s čistě singleplayerovou pevností Tarsis působit hodně zvláštně.

Vedle toho je tu pak krásný, od podlahy vytvořený a podle všeho i do detailu promyšlený svět s vlastní mytologií. Nemám problém přiznat, že se opravdu těším na budoucí návštěvy zelení překypujícího světa, který nabízí svou vlastní faunu i flóru, již budete z počátku s úžasem sledovat jako při návštěvě Jurského Parku. Zde však zároveň začíná hlodat červíček pochybností o tom, jak dlouho mě dokáže svět Anthem udržet. Zatím na mě totiž působí dost prázdně a mám obavy, že může velmi brzy zevšednět.

Anthem boduje zejména exoskelety javelin

Pokud jsem již od počátku přirovnával exoskelety javelin k oblekům Iron Mana, po prvních minutách ve hře jsem měl o inspiraci autorů jasno. Od sestavování zbroje po specifické manévry ve vzduchu až po ikonická přistání s úderem pěsti do země. Co tím chci říct? Že jsou obleky ohromně cool a cokoli s nimi spojeného mě doslova nadchlo! Exoskelety javelin jsou nejen jádrem hratelnosti, ale také jedinou zbraní lidí proti všemu, co číhá za branami pevnosti Tarsis. Bez obleků jste jen kusem masa a kostí, jejichž integrita je v přítomnosti nepřítele prchavá stejně jako stabilita EA serverů.

Anthem; gameplay: úprava Javelinu Anthem; gameplay: vzhled obleku

Obrázek 1: Anthem nenabízí nic jako klasický inventář, přesto je práce s výzbrojí velmi příjemná a snadno pochopitelná. Obrázek 2: Velmi detailně lze upravovat vzhled obleku. Krom výměny jednotlivých částí výzbroje lze upravovat jejich barvu či dokonce materiál podkladu nebo texturu. Skvělý způsob, jak se sžít se svým exoskeletem.

Pobyt v obleku se dá rozdělit na létání a „ten zbytek“, tedy bojování s nohama na zemi. Létaní je k mému překvapení vyladěno na jedničku, a to jak technicky, tak i vizuálně. Ovládání vám přejde okamžitě pod kůži, navíc je zpracováno tak dobře, že nemáte problém manévrovat i v úzkých prostorách či dokonce podzemních chodbách. Vše navíc vypadá neuvěřitelně efektně a v momentě, kdy se řítíte vzduchem se třemi dalšími parťáky, roste adrenalin a nadšení stejně rychle jako při sledování superhrdinské týmovky v kině (samozřejmě od Marvelu, ne DC).

Je však evidentní, že obleky javelin nezkonstruoval Tony Stark. Exoskelety nejsou až tak dokonalým kusem hi-tech vybavení, takže ve vzduchu vydrží jen omezenou dobu, trysky se totiž velmi rychle přehřívají a létání je tak v podstatě malou minihrou, kdy musíte vyžívat volného plachtění k ochlazení trysek či včasného návratu na zem. Ochlazení přehřátých motorů totiž zabere dost času a na zemi jste samozřejmě snadný cíl. Cítím navíc potřebu připomenout, že na možnost létat mnoho hráčů vcelku pochopitelně zapomíná a tak hrají Anthem jako klasickou akční střílečku, což je však velká škoda.

Anthem; gameplay: létání Anthem; gameplay: střelba za letu Anthem; gameplay: svět

Obrázek 1: Ovládání za letu je vynikající a na konzolovém ovladači k němu nemám žádné výhrady. Obrázek 2: Při pobytu ve vzduchu se lze zastavit na místě a při samovolném vznášení pálit po nepřátelích pod sebou. Obrázek 3: Velikost herního světa je zřejmě více než dostačující, létání tak bude stěžejním prvkem. Snad nás ale autoři nebudou bezmyšlenkovitě honit z jedné strany mapy na druhou.

Ten umí to a ten zas tohle

Netřeba asi připomínat, že Anthem nabídne čtveřici rozličných exoskeletů. Řečí klasických MMORPG: těžkotonážního „tanka“ Colossuse, obdobu klasického mága s názvem Storm či specialistu na přímý boj Interceptor. Demo však všichni bez rozdílů začínají s Rangerem, což je takový univerzál spoléhající se především na svou palebnou sílu a po všech stránkách vybalancované schopnosti. Po splnění příběhových misí jsem však dostal možnost odemknout si ještě jeden další oblek, bez váhání jsem tak skočil po javelinu Storm. Ať jde totiž o jakékoli RPG, vždy nepohrdnu kouzelníkem se zálibou v hromadném ničení.

Anthem; gameplay: pevnost Tarsis Anthem; gameplay: start mise Anthem; gameplay: konec mise

Obrázek 1: O obleky se vám bude starat mechanička Zoe, se kterou bude možné po každé akci prohodit pár slov na aktuální témata. Obrázek 2: V pevnosti si budete moci zvolit oblek, upravit jeho výbavu a vybrat misi včetně její obtížnosti. Obrázek 3: Na konci každé mise pak dojde k rozdělení zkušenostních bodu, tedy podle jednotlivých zásluh, vždy však dostanete příjemný bonus, pokud budete hrát v týmu.

Pokud vás zajímají rozdíly mezi jednotlivými obleky, odkážu vás na novinkovou smršť, kde jsem se tomuto tématu věnoval podrobněji. V rámci dojmů z dema se chci věnovat především faktu, že rozdíly mezi jednotlivými exoskelety jsou propastné a pro hratelnost zcela zásadní. Nemusíte být hardcore pařan s precizně vystavěným buildem, který díky jedné jediné speciální schopnosti dané třídy vytvoří něco unikátního. Už na první pohled jsou rozličné specializace obleků evidentní, a přestože si každý najde svého favorita, minimálně Ranger i Storm jsou natolik zábavné obleky, že nebudu vědět, do kterého dříve naskočit.

Jak se moje postava šplhala k patnáctému a v rámci dema maximálnímu levelu, začali se do mých misí připojovat hráči i s ostatními javeliny a bylo evidentní, že kombinace vícero obleků bude tím pravým mixem akční zábavy. Zatímco Colossus drtí svou obří železnou pěstí větší nepřátele, mezi těmi menšími jako baletka s ocelovými noži tančí Interceptor. Mírně zpovzdálí vše strategicky pozoruje Ranger, který tu a tam vyšle naváděnou střelu na větší cíle a střílí hlava nehlava. Nad bitevním polem vysoko ve vzduchu se pak vznáším já s exoskeletem Storm a sesílám z nebes ničivou zkázu sršících elektrických výbojů a ohnivých meteoritů.

Anthem; gameplay: Ranger Anthem; gameplay: Storm

Obrázek 1: Doménou Rangera je univerzálnost a zaměření na palebnou sílu. Obrázek 2: Storm si naopak potrpí na energetické výboje a samozřejmě i oheň či led.

Anthem strádá nudným střílením

Pokud to ještě není evidentní, hraní Anthem mě hodně bavilo. Všechny ty ohnivé firebally, naváděné rakety, efektní i efektivní útoky na blízko, to vše je skvělé. Jenže Anthem je mimo jiné také akční střílečka, kde vcelku klasické střelné zbraně hrají důležitou roli a právě zde vidím jednu z největších slabin. Zmíněné elementální či speciální útoky totiž nelze požívat neustále, hlavní útočnou silou jsou právě palné zbraně, kterých Anthem nabídne celou řadu.

Anthem – vedlejší Stronghold mise (gameplay)

Pokud budou tzv. Stronghold mise jednou z mnoha vedlejších aktivit, jde o dobře nadesignované dobrodružství. Pokud ale má jít o nějakou formu dungeonu či dokonce raidu, budou muset autoři hodně přiložit pod kotlem. Náplň mise byla sice zajímavá, ale závěrečný boss byl hodně slabý odvar toho, co znám z Destiny 2.

Sám jsem vyzkoušel téměř vše, od malých pistolí přes rozličné brokovnice, automatické pušky i kulomety až po sniperky, při jejichž míření se hra přepne do pohledu z první osoby. Nejde však tolik o jejich nabídku jako spíše o pocit ze střelby. Ten je totiž… nijaký. Možná jsem rozmlsán z několikaletého hraní Destiny, jenž už od prvního dílu považuji za krále právě onoho dojmu z užívání smrtících hraček, kterému zahraniční kolegové říkají trefně „gunplay“.

Z kadence či zpětného rázu sice poznáte, co držíte v rukou, ale zážitek bude nijaký. Se slzou v oku vzpomínám právě na Destiny, kde každá zbraň měla zcela unikátní a nenahraditelné vlastnosti a vybrat si s čím půjdete do boje byla přímo srdceryvná volba. Bohužel právě pocit ze střelby je něco, co autoři za necelý měsíc do vydání asi nedokáží nijak zásadně změnit, ale třeba se nakonec i můj názor zlepší, až v pozdějších fázích hry dostanu silnější a zajímavější kousky. V tomto směru jsem však zatím z Anthem hodně zklamaný.

Anthem; gameplay: zbraně Anthem; gameplay: truhla

Obrázek 1: Na hodnocení zbraní je samozřejmě ještě brzy, za celé demo jsem však nenarazil na nic ikonického či vyloženě zajímavého. Obrázek 2: Odměňování za absolvované mise či vedlejší aktivity probíhá pomocí truhel, v nichž naleznete právě i nové zbraně. Co se mi však hodně líbí, je skutečnost, že některé kousky lze pomocí dobře pochopitelného craftingu vyrobit přímo v pevnosti Tarsis.

Když se spojí Iron Man, Destiny a Jurský Park

Je to pěkně podivný mix, ale přesně tak na mě působí Anthem vizuálně a mnohdy i funkčně. Autoři vytvořili působivý svět, který v sobě misí fantasy i sci-fi prvky zasazené do prostředí, jenž mi ze všeho nejvíc připomíná právě film Jurský Park (ještě ke všemu obsazený různými emzáky a bandity). Část, kterou jsem si mohl prohlédnout, je životem překypující džungle s létajícími tvory chrlícími ohnivé firebally, ale také s roztomilými stvořeníčky připomínajícími surikaty zkřížené s podivnými rostlinami.

Anthem; gameplay: obyvatelé světa Anthem; gameplay: údolí

Obrázek 1: Při toulkách přírodou narazíte jak na nepřátelská zvířata, tak i roztomilé tvory, jenž vám nikterak neublíží. Obrázek 2: Drobná ochutnávka herního světa byla velmi příjemná a těším se, jak moc rozmanité prostředí nabídnou části vzdálenější od pevnosti Tarsis.

Svět Anthem by však měl nabídnout mnoho odlišných částí, kde by neměla chybět kupříkladu ani poušť a já se rozhodně těším, až budu tento svět prozkoumávat. Strach mám jen z již zmíněné prázdnoty, ale v rámci mé malé ochutnávky nechci vynášet žádné soudy. Pokud bych však měl vzpomenout technický stav hry ve vztahu ke grafickému zpracování, musím chtě nechtě zmínit obrovské problémy s vykreslováním textur či až absurdní vykreslovací vzdálenost některých objektů.

Z toho důvodu na mě z počátku hra působila trochu ošklivě. Prezentované gameplay záběry totiž většinou pocházely z PC verze a můj PlayStation 4 Pro zkrátka takovou podívanou nenabídl. Z velké části za to však mohlo právě velmi pomalé vykreslování textur, které při létání prostorem downgradovalo grafiku o několik let dozadu. Jak se ale blížil konec víkendu, situace se značně zlepšila a sluší se připomenout, že testovaná verze je dle autorů celých 6 týdnů stará oproti té, jež před pár dny zamířila do lisoven.

Anthem; gameplay: Tarsis Anthem; gameplay: grafika

Obrázek 1: Vizuálně není Anthem žádným fiaskem, technické problémy však výsledný zážitek hodně srážely. Obrázek 2: Autoři hodně sází na nejrůznější světelné efekty, často tak válečná vřava připomíná spíše silvestrovský večer.

Destiny 2 bude mít v Anthem silnou konkurenci

Anthem není singleplayer titul. Je to maraton, který chtějí tvůrci držet při životě několik let a tak si z dema netroufnu odhadovat, jak v tomto směru Anthem dopadne. Zatím ale cítím velmi silný příslib. Anthem svými mechanikami i hratelností jasně útočí na Destiny 2, avšak ne ve všem vyhrává. Na vrch má třeba v přístupnosti pro vlky samotáře. Oba tituly jsou stavěny tak, aby šly dohrát i v případě, že nemáte ve svém okruhu přátel další majitele hry, nicméně potenciál Destiny v tomto případě nevyčerpáte ani z poloviny. Anthem je na tom dle mého o poznání lépe.

Anthem; screenshot: art battle

Zážitek z hraní Anthem rozhodně nebyl bez chyby, avšak jde o velký příslib do budoucna. Vývoj online akce Anthem samozřejmě budeme bedlivě sledovat, možná (a možná také ne) by mohlo jít o novou značku, která by dokázala masově uspět.

I když jsem neměl po ruce žádné kamarády, pokud jsem k tomu dal svolení, během jakékoli mise či jiné aktivity se ke mně v momentě připojili další hráči. Otázkou je samozřejmě, jak bude tento přístup efektivní u obtížnějšího end game obsahu. Velkou radost mám také z vybalancování čtveřice obleků. Prozatím to vypadá, že vyvážení poškození, výdrže ale také zábavy při hraní je na velmi dobré cestě. Bude ale z Anthem hit? Podaří se v EA vylepšit servery, aby nás 22.února na PC, PS4 a Xboxu One nepotkaly podobné patálie jako v případě VIP dema? To si netroufám odhadovat, vypadá to však, že Bioware si vylepší reputaci po nevlídně přijatém Mass Effect: Andromeda.

Tyto dojmy z hraní byly napsány pro PS4 Pro verzi.


Obsah preview Anthem

  1. Bioware představilo novou značku
  2. O čem Anthem bude?
  3. Prostředí v Anthem a kdy se hry dočkáme
  4. HW nároky pro Anthem PC

Bioware představilo novou značku

• Preview: 12. 10. 2017 • Autor: Jiří Fait

Z videa jsme vyčetli pár zajímavých věcí. Děj v Anthem se bude zřejmě odehrávat ve sci-fi prostředí, kde figuruje jakási „Zeď“. „Tam venku buďto žiješ s volbami, které sis vybral, nebo zemřeš při pokusu je změnit,“ pronesl v traileru záhadný ženský hlas a zřejmě mluví o tom, co číhá za onou zdí. Anthem by měla být akčnějšího rázu. Také bude zahrnovat rozhodnutí, která budou mít dopad na život kolem vás. Přesná slova vývojářů zní: „Game will be „built around a live service“ and it will have „disruptive new social design“.

Anthem; exoskelet, oblek, variace

O co v Anthemu půjde a jak nakonec tato nová herní značka dopadne, na to si ještě nějaký čas počkáme. Ovšem vzhledem k rozporuplnému titulu Mass Effect: Andromeda si jsme jistí, že Bioware udělá maximum proto, aby se podobné fiasko už neopakovalo.

O čem Anthem bude?

Před chvíli proběhla konference Microsoftu, kde nás její autoři dlouho napínali. Gameplay video nové herní značky od Bioware Anthem si nechali až na konec. Tak se pojďme podívat, jestli se to čekání vyplatilo.

Z videa pro titul Anthem jsme zjistili, že jste v podstatě dobrodruh, který (nebo která) žije za již zmíněnou zdí v jakési pevnosti, a vaším úkolem je chránit lidskou rasu před nebezpečím číhajícím tam venku. V ukázce jsme mohli vidět i fungující komunitu kolem vás a všechno to působilo nádherně – řekli bychom až moc nádherně. Hlavně začáteční pokec s chlápkem, který od vás chce pomoct při záchraně několika lidí. Animace jeho obličeje působila skoro jako facka divizi Bioware Montrealu za to, jak zpackali ty v Mass Effect: Andromeda. Ale zpátky k Anthem.

Budete mít na výběr z různých druhů brnění zvaných Javelin, jež si můžete přizpůsobit podle vašich představ. Ve hře Anthem to je například typ Ranger, který se zdá být multifunkční a pro všechny účely, kdežto Colossus z vás udělá lidského tanka. Co jsme měli možnost vidět, tak v létajícího Iron Mana se proměníte s oběma druhy exozbrojí.

Prostředí v Anthem a kdy se hry dočkáme

Svět Anthem by měl být otevřený (jako bude například i ten ve Far Cry 5) a prostředí na nás působilo post-apokalypticky. Zatím si nejsme jistí, jestli se děj odehrává na Zemi nebo jde o jinou planetu. Nepřátelé vypadali jako mix mezi roboty a zvířaty. Krom pár rychle umírajících ojehlených prcků a jednoho opancéřovaného jsme jich mnoho nezahlédli. Ovšem nebyl by to Bioware, aby nám pod nos nestrčil ještě nějakou větší hrozbu.

Anthem; wallpaper: Bojová zbroj Anthem; wallpaper: Základna, podzemí.

Obrázek 1: Je možné, že tento bojový oblek se jednou stane vaší nedílnou součásti. Obrázek 2: Schůze před výpravou, nebo debata o tom, kdo dnes vyčistí latríny?

Anthem v nás vyvolala dojem pěknější Destiny se špetkou Mass Effectu a Horizon Zero Dawn. Vývojáři hru označují jako akční RPG s důrazem na sociální aspekty. Celé nás to zatím spíše mate. Budeme si moct přátelé „přivolat“ do naší hry, anebo to bude po vzoru zmíněného Destiny otevřený online svět, kde na sebe můžete kdykoli narazit? Podle videa bychom se spíše klonili k druhé možnosti, ale to je prozatím jen spekulace.


4,8 410×
PlayStation 4 Slim 500GB
Herní konzole - k TV, HDD 500 GB, Blu-ray, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá
6 490,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX001sl
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací