Apex Legends (TÉMA) – 5 důvodů, proč je Apex Legends aktuálním králem battle royale

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

V průběhu několika let jsme měli možnost hrát téměř každého zástupce battle royale žánru. Král však může být jen jeden a podle naší redakce jím je nedávno vypuštěný Apex Legends. 5 důvodů, proč novinka od Respawn Entertainment poráží PUBG, Fortnite či Call of Duty: Black Ops 4 a Battlefield V, vám prozradí tento článek.

Apex Legends; screenshot: You are the Champion

Apex Legends (hra)

Battle royale Apex Legends vyvíjí studio Respawn Entertainment a vydává společnost Electronic Arts. Titul vychází 4. 2. 2019 na PC, PS4, Xbox One a 9. 3. 2021 na Switch bez české lokalizace. Hra obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze – PS4 | Tipy

Apex Legends – král battle royale – obsah

  1. 1. V přístupnosti je síla Apex Legends
  2. 2. Na designu bojiště si dali v Respawnu záležet
  3. 3. Apex Legends sází na možnost navrácení padlých
  4. 4. Udávané tempo je tu nebývale rychlé
  5. 5. Respawn při balancování svého díla odvedl dobrou práci
  6. Apex Legends je aktuálním králem žánru, stále má však řadu chybek

1. V přístupnosti je síla Apex Legends

• Téma: 31. 3. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Pro řadu hráčů je zásadním prvkem při výběru hry to, jak moc je či naopak není přístupná. Nikoho totiž nebaví stále dostávat za vyučenou od zkušenějších, nebo lépe hrajících jedinců, kteří mají v daném titulu nahráno několik desítek, stovek, ba dokonce tisíců hodin, což z nich dělá smrtící stroje na zabíjení, proti nimž nemá obyčejný člověk šanci. Sám znám řadu pařanů, které přílišná náročnost a zbytečné množství herních prvků nakonec od hraní určitých děl odradily, protože jim bylo jasné, že nikdy nebudou patřit mezi velmistry. Ve finále si většina z nich vybrala lépe osvojitelné tituly, ve kterých se jim určitým způsobem dařilo bodovat, i když vyloženě nezářili.

Apex Legends Official Launch Trailer

V minulých letech se na herní scéně objevila řada projektů zastupujících žánr battle royale, žádný z nich si ale (s výjimkou Fortnite) nezískal takovou pozornost jako Apex Legends.

Apex Legends lze zařadit mezi jeden z nejpřístupnějších battle royale na trhu. Pokud má člověk alespoň trošku štěstí a rozumu, s vysokou pravděpodobností se mu ve většině her podaří dostat až do finálních etap, kdy proti sobě stojí už jen pár vyvolených. Spektrum jedinců tvořících finální pětku či desítku je ve velkém množství případů tvořeno těmi, kteří mají za sebou stovky eliminací a skupinkou nezkušených, jimž hodně pomohl mozek, dravost ostatních hráčů a vrtkavé štístko. Nejednou se zelenáčů chytne zlatá muška tak pevně, že se z nich stanou i přes přítomnost několikanásobně lepších účastníků pánové arény, sklízející jen to, co ostatní zaseli.

V případě, že Apex Legends porovnám v tomto ohledu třeba s nepříliš osobitým Call of Duty: Black Ops 4 Blackout, hravým Fortnite, realisticky laděným Battlefieldem V či nesmlouvavým PlayerUnknown's Battlegrounds, vždy mi vyjde jako nejlepší volba, protože si na nic nehraje a výrazně netlačí na pilu. V těsném závěsu je za ním Call of Duty: Black Ops 4 a Fortnite, jehož hlavním likvidátorem nezkušených hráčů je stavění, které se nakonec podaří mistrovsky ovládnout jen hrstce vyvolených. Vcelku obstojně lze zvládnout také nedávno přidaný režim Firestorm v Battlefield V, jenž nepatří mezi nejlehčí módy, do jisté míry si ho ale osvojíte relativně rychle. Na samém chvostu je samozřejmě PlayerUnknown's Battlegrounds, jež na nepřístupnost vyloženě sází, což z něj dělá dílko, jemuž dle mého názoru už moc času nezbývá.

Apex Legends – Hard Victory (gameplay)

Na Apex Legends je krásné, že i když váš tým zabije za celý zápas třeba jen pět lidí, stále má možnost vyhrát.

2. Na designu bojiště si dali v Respawnu záležet

Nad návrhem bitevních polí stráví vývojáři tvořící battle royale vždy řadu měsíců, během nichž se pokouší mapu odladit natolik, aby si po jejím nahození nezačala většina hráčů stěžovat na špatnou balanci či nedomyšlený design. Asi nejlépe s touto problematikou pracoval před vydáním Apex Legends kultovní Fortnite. Ten hráčům nedal k dispozici jen pěkně vytvořený svět, ale také aspekt stavění, umožňující jim přetvářet jejich okolí a budovat honosné pevnosti, ve kterých bylo možné v případě nouze najít na pár chvil úkryt před smrtícími projektily nepřítele. I když se jednalo o zajímavou myšlenku, samotná bojiště nebyla v této TPS nikdy zcela vyladěna, na což si po několika desítkách hodin hraní stěžoval nejeden zkušený hráč.

Tvůrci Apex Legends měli zřejmě v průběhu vývoje možnost hrát většinu, ne-li všechny konkurenční projekty. Na jejich hře je tudíž vidět, že se poučili z chyb, za něž se dostávali na pranýř autoři ostatních battle royale her, u nichž představoval design map často stěžejní nedostatek, na který nakonec doplatily. Gigantický ostrov, na němž se odehrává vyvedené FPS od Respawnu, byl očividně vytvářen s velkou péčí, protože na něm nenaleznete vyloženě špatně vymyšlenou lokalitu, do níž by bylo nesmyslné ve fázi seskoku nasměrovat vaši pomalu sestupující jednotku. Pro tu je vždy nejdůležitější co nejrychleji dopadnout a nalézt výstroj, která je tu rozložena do krabic s předměty a na podlahy interiérů i exteriérů budov, z jejichž návrhu by si ostatní vývojáři mohli vzít příklad.

Apex Legends; gameplay: seskok Apex Legends; gameplay: dopad Apex Legends; gameplay: zóna

Rychlost jakou na bojiště v Apex Legends dopadnete, často rozhoduje o tom, zda se dostanete do finále, nebo odpadnete v prvních vteřinách zápasu.

Kdyby měl Apex Legends vyvedený jen elementární design jednotlivých lokací podobně jako režim Firestorm v Battlefield V, zřejmě bych se ho neodvážil označit za současného krále battle royale žánru. Vedle tohoto aspektu však tento titul nabízí také vynikající rozložení strategických pozic sloužících ke kontrolování určitých bodů mapy, jež lze s dobrou partou velmi efektivně držet. V hlavě se mi při psaní těchto řádků vybavují tunely spojující vojenské komplexy, úzké průsmyky a výzkumná zařízení, jež šlo dobře opevnit. Stěžením prvkem jsou v Apex Legends též zničitelná vrata a slaňovací dráhy užívané především k rychlému pohybu z jednoho místa na druhé, v jehož průběhu se můžete stát snadným cílem nepřátelského odstřelovače s energetickou, či klasickou jednorannou puškou.

3. Apex Legends sází na možnost navrácení padlých

Nemalým problémem většiny battle royale her tkví v tom, že pokud hrajete s přáteli a jeden z vás zemře, musí nešťastník dlouze čekat na to, až zápas dokončíte, nebo sami padnete pod náporem projektilů nepřítele. Nikomu zřejmě nemusím říkat, že je to vzhledem k maximální délce bitvy (15-30 minut) hodně otravný aspekt, s nímž se jen málokterý zástupce tohoto žánru dokázal skutečně vypořádat. Apex Legends patří mezi jeden z mála kusů, kterým se to povedlo, a to za pomocí přidání relativně jednoduchého, avšak velmi inovativního mechanizmu, jenž by mohl ode dna odrazit i konkurenci, pokud by se nebála opisovat od sousedů. Minimálně PlayerUnknown's Battlegrounds by přítomnost defibrilátoru s možností oživení společníka skutečně prospěla.

Apex Legends – second place (gameplay)

V Apex Legends je vždy důležité nenechat své spoluhráče ve štychu, ať hrají sebehůř, protože nikdy nevíte, kdy se vám může jejich pomoc hodit.

Zásadní novinkou, s níž se tvůrci Apex Legends naučili na rozdíl od jiných vývojářů pracovat, je možnost spoluhráče po smrti opět vrátit do pole za pomoci oživovacích vysílačů, do nichž je nutné vložit identifikační známku padlého kamaráda. Jakmile komunikační zařízení aktivujete, do několika vteřin se nad vaší pozicí objeví výsadkový koráb, ze kterého do boje navrácený partner vyskočí bez jakékoliv výstroje. Má jen pěsti, s nimiž toho proti už vyzbrojeným hráčům moc neudělá, takže je dobré mu nechat minimálně jednu pistoli. Teoreticky je možné počítat s tím, že se vyzbrojí z přilehlých zásobovacích beden, ne vždy v nich však naleznete zbraně. Někdy obsahují jen podpůrné předměty a vylepšení na pušky.

Někdo by mohl argumentovat myšlenkou, že není spravedlivé vyhodit hráče jen tak bez ničeho do již rozehrané hry. Celkově se mi však tento koncept nadmíru zamlouvá, protože ztráta předmětů je dobrou penalizací za smrt, která je jinde trestána úplným vyřazením ze hry, jež člověka z dlouhodobého hlediska od hraní odrazuje. Pokud se autoři časem nerozhodnou do Apex Legends přidat hrdinu s unikátní oživovací schopností, bude aktuálně prezentovaný koncept navrácení padlých společníků patřit mezi jeden z nejlépe navržených mechanizmů. Je to právě přítomnost možnosti navracet padlé přátele do boje, proč osobně považuji Apex Legends za jednoho z nejvýraznějších zástupců tohoto v současnosti zbožňovaného žánru.

Apex Legends; gameplay: výsadek Apex Legends; gameplay: bod dopadu Apex Legends; gameplay: cíl

Jedním z největších trumfů Apex Legends je rozhodně možnost vracet společníky do boje, čímž se odlišuje od většiny konkurenčních děl, která tímto mechanizmem nedisponují.

4. Udávané tempo je tu nebývale rychlé

Škála her zastupujících žánr battle royale je obrovská. Navzájem se od sebe odlišují elementárními herními mechanismy, designem světů, příběhovým pozadím a rychlostí. Právě udávané tempo často pro řadu hráčů představuje rozhodující faktor pří výběru titulu, jemuž budou věnovat svůj drahocenný čas. Před vydáním Apex Legends šlo za zaručeně nejrychlejší projekty označit dynamický Call of Duty: Black Ops 4 a Fortnite, ve kterém účastníkům zápasů dávalo zabrat hlavně budování. Jakmile Respawn vypustil do světa svůj projekt, situace se rapidně změnila, protože v rámci svižnosti celkové hratelnosti konkurenci znatelně převyšoval.

I když v Apex Legends v současnosti nenajdete žádná vozidla, podařilo se Respawnu nahodit ďábelské tempo, které v průběhu hraní stabilně posiluje přítomností označování nepřátel, lanových drah, dynamických skluzů a podivně vypadajících balonů. Právě vznášející se objekty uprostřed určitých lokací lze označit za velmi efektivní zrychlovače, díky nimž se během chvíle můžete ze země opět dostat do nemalé výšky, z níž se následně snesete do zad nepříteli. Ten samozřejmě nečeká, že by se něco takového mohlo stát a když už s tím náhodou počítá, vyrazíte granátem dveře, jež mu sloužily jako krytí a zastřelíte ho, nebo dokončíte zakončovacím úderem. Myslím si, že právě rychlost Apex Legends je jedním z prvků posunujících ho na stupínek nejvyšší.

Apex Legends; gameplay: lovec Apex Legends; gameplay: pád Apex Legends; gameplay: finále

Určití hráči tráví hraním Apex Legends klidně i desítky hodin týdně, takže když se s nimi přímo střetnete, vaše šance na přežití jsou mizivé. Mají totiž jasno v tom, jak se k situaci postavíte, či co od vaší výstroje čekat.

5. Respawn při balancování svého díla odvedl dobrou práci

Koncept hrdinů se v battle royale žánru již několikrát objevil. Vývojáři bohužel nikdy nedokázali řádně vyřešit jejich balanci. Jednou byl příliš silný ten, jindy zas onen, nejednou se stalo, že všechny šampiony zastiňovala jinak nevýrazná postavička, již její tvůrci dali při vyvažování sil nepřiměřeně efektivní schopnosti. Vcelku obstojný koktejl se povedl namíchat autorům Realm Royale, jejichž hra nabízela relativně slušný koncept plný specialistů se zajímavým spektrem dovedností, na nichž bylo vidět, že prošli dlouhým testováním. Do jisté míry by se dalo říct, že právě po stopách těchto nadaných kreativců se vydal Respawn s jejich Apex Legends, který taktéž hodně sází postavy s osobitými schopnostmi.

V současnosti je možné v Apex Legends nalézt celkem osm účastníků turnaje, kteří se od sebe liší vizuálním zpracováním a dovednostmi. Některé postavy jsou dynamičtějšího ražení, jiné naopak sází spíše na defenzivní postoj, jenž tu kvůli velmi rychlé hratelnosti nepatří mezi nejefektivnější typy obrany, leckdy se dokonce stane, že je vytvořený obranný štít použit proti jeho vlastníku. Nejvíce jsou hráni šampioni s únikovými schopnostmi, či lehčí tělesnou stavbou, umožňující jim se svižně pohybovat po bojišti a eliminovat protivníky s překvapivou lehkostí. Celkové balanci hry toho však nelze moc vytknout a aktuální sestava hrdinů je podle mě maximálně odladěna. Snad se vývojářům v následujících měsících podaří udržet podobný stav.

Apex Legends – win (gameplay)

Apex Legends je čistokrevnou týmovou FPS, v níž je pro úspěch stěžejní to, jaký tým na startu dostanete.

Jen málokterý battle royale projekt mi nabídl tak propracovanou škálu nástrojů smrti jako Apex Legends. Arsenál, jenž je vám dán do rukou, je tvořen odstřelováními puškami, brokovnicemi, samopaly, lehkými kulomety, pistolkami a metači energie zcela ignorujícími zákony gravitace. Veskrze se jedná o unikátní předměty, u nichž není možné vidět, že by jeden kus zastiňoval silou jiné, což je velké plus. Přestože se dá říct, že většina zbraní je perfektně vybalancovaná, najdou se mezi výstrojí kousky, které si člověk bere do rukou jen za předpokladu, že mu nic jiného nezbývá. Nejlepším příkladem vyloženě špatně navržené smrtící hračky je pistoli podobná brokovnice Mozambique, jež je natolik „efektivní“, že protivníka raději umlátíte, než byste po něm z ní stříleli.

Apex Legends je aktuálním králem žánru, stále má však řadu chybek

Kdybych na závěr řekl, že Apex Legends je titulem bez nedostatků, nebyl bych sám s tímto textem spokojen, protože se řadím mezi herní novináře, kteří se snaží zkoumané projekty vždy poznat do hloubky. Přestože novinka od Respawnu konkurenci v mnohém zastiňuje, stále se jedná o dílko s problematickým hit boxem, leckdy lagujícími servery a bugy, jejichž plné vymýcení zabere jistě nemálo času. Sami tvůrci však na svém dítku stabilně pracují, takže je možné, že se během pár měsíců dočkáme stoprocentně odladěného produktu. Za sebe v tomto ohledu vývojářům držím palce, protože mají šanci vytvořit něco, co tu při troše štěstí může vydržet po řadu let.

Apex Legends; gameplay: konec

Na samém konci zápasu vám Apex Legends ukáže statistiky vaší družiny, jež většinou prezentují aktivnost jednotlivců, z níž lze leccos vyčíst.

Jak jsem již řekl, Apex Legends má své nešvary. V rámci žánru se ale jedná o nejvýraznější projekt. Popravdě bych se nebál říct, že se tato hra stane největším překvapením roku 2019, protože jen málokterý kus si dokázal získat srdce hráčů i kritiků během tak krátké chvíle a udržet si jejich pozornost po delší dobu. Kousky, jež budou po této FPS následovat, to budou mít hodně těžké, protože prostor pro inovace byl tímto aktuálním králem battle royale řádně zmenšen. Ale co já vím, možná se už za dvanáct měsíců dočkáme nástupce, který jej dokáže určitým způsobem zastínit a ohromí komunitu více, než nedávno vypuštěný režim Firestorm do Battlefieldu V, do něhož jsme před jeho nahozením vkládali určité naděje.

• Zdroje: Vlastní

i Mohlo by vás zajímat

Apex Legends vychází 4. února 2019 na PC, PS4 a Xbox One.

3,0
APEX Legends: 1000 Coins - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční
259,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1103
3,0
APEX Legends: 4350 Coins - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční
1 029,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1106
5,0
APEX Legends: 11500 Coins - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční a Strategie
2 579,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1104
5,0
APEX Legends: 2150 Coins - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční
519,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1105
5,0
APEX Legends: 6700 Coins - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční
1 549,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1107
Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací