Alza.cz
Zobrazit katalog

ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE (RECENZE A TESTY)

Recenze

Aktualizováno

Nové Ryzen procesory série 7000 jsou venku a s nimi i celá řada nových základních desek s chipsetem X670E. Dnes se podíváme na nastavení a odladění AMD Ryzenu 9 7950X na maximální možný výkon, a jelikož nejde o žádné ořezávátko, vezmeme si na pomoc pořádnou desku ROG CROSSHAIR X670E GENE. Podíváme se jak na možnosti DDR5, tak na nejrůznější fičury pro přetaktování jader, a že jich není málo. Tak jdeme na to?

ROG CROSSHAIR X670E GENE

ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE (RECENZE A TESTY) – OBSAH

  1. 13. generace základních desek ROG CROSSHAIR X670E
  2. ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE
  3. BIOS a nastavení AMD Ryzen 9 7950X
  4. RAM: Default vs. EXPO (G.SKILL) vs. Gene
  5. Závěr aneb dojmy z ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE

13. generace základních desek ROG CROSSHAIR X670E

ROG CROSSHAIR od ASUS byly vždy hardwarové skvosty, o tom není pochyb. V následující tabulce se podíváme na tři modely z nejvyšší série základních desek pro nové Ryzeny 7000.

Model Gene Hero Extreme
Formát
mATX ATX E-ATX
Podpora RAM 2× DDR5 až 6400+ (OC) 4× DDR5 až 6400+ (OC) 4× DDR5 až 6400+ (OC)
PCIe sloty 1× PCIe 5.0 x16
1× PCIe 4.0 x1
2× PCIe 5.0 x16
1× PCIe 4.0 x1
2× PCIe 5.0 x16
1× PCIe 4.0 x4
M.2/SATA 3× M.2 slots
4× SATA 6Gb/s
5× M.2 slots
6× SATA 6Gb/s
5× M.2 slots
6× SATA 6Gb/s
Ethernet 1× Intel® 2.5Gb Ethernet ASUS LANGuard 1× Intel® 2.5Gb Ethernet ASUS LANGuard 1× Intel® 2.5Gb
Ethernet ASUS LANGuard1 x Marvell® 10Gb Ethernet ASUS LANGuard
WiFi 2×2 Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 2×2 Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 2×2 Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax)
Audio ALC4080
Savitech SV3H712 AMP
ALC4082
SS® ES9218 QUAD DAC
ALC4082
ESS® ES9218 QUAD DAC
Cena 15 390 Kč 17 590 Kč 25 990 Kč
Ceny jsou platné k 1. 10. 2022.

Hi-endových modelů základních desek pro AMD procesory je vždy o něco méně než pro Intely, u nichž bývá vyloženě OC model Apex, který zde ale do jisté míry nahrazuje dnes testovaný Gene a povětšinou nesmyslně drahá varianta Extreme modelu osazená vodním monoblokem od EKWB.

Série základních desek s chipsetem X670E pro Ryzeny 7000 od ASUS.

Nelze snad rozporovat, že tentokrát začíná nejlevnější model z ROG CROSSHAIR série celkem vysoko. Tím je právě dnes testovaný Gene, s cenovkou přes 15 000 Kč, což je na rovinu slušná raketa. Chcete-li pro svůj Ryzen 7000 to nejlepší, budete holt muset provětrat peněženku.

ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE

CROSSHAIR GENE je třetím nevyšším modelem základní desky od ASUS ROG pro zbrusu nové procesory postavené na 5nm architektuře Zen 4. Jde o micro-ATX herní OC desku, která je vybavena na to nejextrémnější provozování Ryzenu 9 7950X, a to včetně toho hluboko pod bodem mrazu pomocí tekutého dusíku.

ASUS X670E CROSSHAIR GENE
Základní specifikace ROG CROSSHAIR X670E GENE.

ROG CROSSHAIR X670E GENE je navržena k maximalizaci výkonu, a tedy pro entusiasty, o čemž svědčí pouze 2 DIMM sloty pro DDR5, jelikož se dvěma sloty lze dosáhnout vždy lepších výsledků než se čtyřmi. Jde ale samozřejmě o m-ATX desku a tomuto formátu jsou pouze dva DIMM sloty vlastní.

Napájecí kaskáda Gene je kompozicí šestnácti 110A mosfetů, a hravě tedy utáhne i ten nejsilnější šestnáctijádrový model z nové generace Ryzen 9 7950X, a to i po pořádném přetaktování. To se sice může zdát jako pořádný overkill, ale čím je VRM chladnější, tím je efektivnější a stabilnější, což mají Ryzen procesory rády.

ASUS X670E CROSSHAIR GENE
Umělá inteligence to vyřeší za vás a jde jí to už celkem dobře.

V kontextu napájení a výkonu je základní deska vybavena řadou funkcí od AI OC (automatický overclocking), před kterým jsem musel snad poprvé v historii náležitě smeknout. Jak jsem již psal v recenzi na Ryzen 9 7950X, hrál jsem si několik hodin s ručním nastavením a ve finále jsem při porovnání s automatikou usoudil, že už jsem asi starý na to zápasit s „umělou inteligencí“, která předvedla opravdu dobré výsledky.

ASUS X670E CROSSHAIR GENE
DOS aneb přepínání mezi PBO a fixně nastaveným násobičem.

Dynamic OC Switcher (zkrácen DOS) je funkce přepínající mezi PBO a pevně nastaveným násobičem dle zatížení procesoru, což je výborná funkce, kterou známe už z předchozí generace Ryzenů 5000, ta ale byla dostupná jen na jediném, později vydaném modelu ROG CROSSHAIR HERO DARK. Výše zmíněná funkce AI OC je dobrá v tom, že vám perfektně nastaví i DOS a zároveň zoptimalizuje křivku napětí na negativní hodnoty, čímž dojde ke snížení spotřeby, teploty a častějším maximálním frekvencím při PBO.

ASUS X670E CROSSHAIR GENE
Funkce Core Flex nabídne rozsáhlejší ladění výkonu dle různých priorit.

Core Flex je algoritmus umožňující přepínat mezi několika prioritami dle vytížení, teplot či napětí v reálném čase a měnit priority mezi BCLK, PPT či EDC. Třetí funkcí je asynchronní ProClock II generátor, který umožňuje měnit BCLK nezávisle na frekvenci DRAM, PCIe a FCLK.

ASUS X670E CROSSHAIR GENE
Fičury ASUS ROG X670E CROSSHAIR GENE.

CROSSHAIR GENE je náležitě vybavena i řadou OC tlačítek od Retry přes Safe Boot, dvojici tlačítek pro změnu BCLK za chodu po LN2 jumper, SLOW MODE a RSVD switch, která přijdou vhod při extrémním taktování pod tekutým dusíkem.

ASUS X670E CROSSHAIR GENE
V balení vás čeká překvapení.

Pro úplné nadšence do ladění výkonu ASUS přibalil miniaturní osciloskop, s nímž lze v kombinaci s aplikací True Voltician monitorovat s daleko lepší přesností napěťových větví procesoru na jiném zařízení, například na laptopu pomocí USB-C kabelu.

ASUS X670E CROSSHAIR GENE
Možnosti chlazení u ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE.

Masivní napájecí kaskáda procesoru je vybavena i masivním heatsinkem, u nějž oceňuji absenci designových nesmyslů, které by jen zbytečně zhoršovaly odvod tepla a jejichž přítomnost si někteří výrobci u svých modelů nedovedou odpustit. U CROSSHAIR GENE se setkáváme s novinkou zvanou ROG GEN-Z.2 – teď nevím, jestli jde o narážku na generaci Z, ale s něčím podobným jsme se mohli setkat u Apex modelů. Jde o něco jako DIMM modul, v tomto případě ještě menší než u zmiňovaných Apexek, který je ve své podstatě redukcí pro dvojici M.2 SSD disků s pořádným heatsinkem.

Třetí slot pro M.2 disk se nachází pod PCIe x16 slotem a je rovněž vybaven oboustranným heatsinkem pro lepší odvod tepla z rychlého NVMe disku. Zadní I/O část je propojená s hlavním heatsinkem napájecí kaskády, takže i případné teplo z konektorů má kam jít. Co do konektivity chlazení je pak Gene vybavena čtveřicí 4pinových PWM/DC konektorů a jedním konektorem pro AiO pumpu. Výhodou je pak zpětná kompatibilita s AM4 chladiči, což ale platí pro celou platformu.

Po softwarové stránce je k dispozici AI COOLING II, tedy automatika nastavení ventilátorů pro ty uživatele, kteří nedávají přednost manuálnímu odladění.

ASUS X670E CROSSHAIR GENE
ROG CROSSHAIR X670E GENE je vybavena bohatou konektivitou.

Na m-ATX desku je ROG CROSSHAIR GENE co do konektivity slušně vybavena. Na zadní I/O části naleznete dvojici tlačítek k vyresetování CMOS Flashback BIOSu, ke kterému patří i jeden označený USB 2.0 port. Obskurní PS/2 konektor je zde pro overclockery používající staré operační systémy à la Windows XP k dosažení lepšího skóre. Dále je zde k dispozici dvojice USB 4 (Type-C) a šestice USB 3.2 Gen 2 portů.

Co se týče síťové konektivity, deska je vybavena jedním 2,5Gb portem a WiFi 6E s dvojicí antén, které naleznete v balení.

ASUS X670E CROSSHAIR GENE
Audio výbava X670E ROG CROSHAIR GENE.

Odstíněná zvuková část je vybavena kodekem ROG SupremeFX 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC ALC4082 a onboard zesilovačem Savitech SV3H712 Amplifier. Kodek je schopen až 384kHz rozlišení a převodník má vylepšený převzorkovací filtr, který zajišťuje širší dynamický rozsah, čímž poskytuje pořádný prožitek ze hry.

Ze softwarové strany je audio výbava řešena aplikacemi SONIC STUDIO III, Virtual Mixe, Suite Companion, Sonic Rada III a DTS: SOUND UNBOUND, které nabízejí nejrůznější „fičury“ na hraní her a sledování filmů k maximalizaci zážitku z herního prostředí a věrohodného zvukového podání.

ASUS X670E CROSSHAIR GENE
O speciální funkce není nouze.

ASUS X670E CROSSHAIR GENE je vybavena řadou fičur, umožňujících maximální flexibilitu při případném debuggingu a ladění výkonu. Za zmínku stojí hlavně pomůcka ve formě tlačítka jménem Q-RELEASE, jež slouží k jednoduchému uvolnění pojistky primárního PCIe 5.0 x16 slotu. Díky němu již nemusíte při vyndavání grafické karty ze slotu něčím šetrně mačkat západku slotu.

Při ladění RAM určitě přijde vhod Q-CODE POST displej zobrazující POST kódy, s jehož pomocí můžete identifikovat, co se se systémem aktuálně děje. Tlačítko FLEXKEY slouží defaultně jako RESTART, ale je libovolně programovatelné pro potřeby Safe Bootu či vstupu do UEFI, což se opět může hodit při ladění RAM a při overclockingu obecně. K desce navíc dostanete ROG držák grafické karty, který přijde vhod obzvlášť v případě, kdy máte velmi dlouhou a těžkou grafickou kartu. Nyní se už ale pojďme podívat na možnosti UEFI a nastavení BIOS.

BIOS a nastavení AMD Ryzen 9 7950X

V této kapitole se podíváme na detailní nastavení BIOSu na maximální možný, avšak rozumný výkon. U CROSSHAIR GENE ale tentokrát nepůjdeme ohledně možností manuálního nastavení tak do hloubky, jelikož to prostě není třeba. Automatika a přednastavené presety fungují výborně, což samo o sobě bylo milé překvapení.

ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE
Nastavení CPU v Extreme Tweakeru.

ASUS X670E CROSSHAIR GENE je vybavena hromadou možností pro manuální ladění výkonu jak CPU, tak DRAM. Skvělou zprávou pro běžné a ne moc zkušené uživatele, ale i pro entusiasty je to, že k nastavení desky a procesoru tentokrát stačí pár jednoduchých kroků. Jako první nabootujte do operačního systému a s adekvátně nastaveným chlazením spusťte např. multithreadový test Cinebench R23. Tím si deska změří výkon chlazení, který následně bude brát v potaz při nastavení výkonu. Jakmile test dojede, vraťte se zpět do BIOSu.

AI Overclock Tuner nastavte na Manual, CPU Core Ratio na AI Optimized a Preference na Perfomance. Touto jednoduchou volbou zapnete jak PBO, tak DOS a zároveň nastavíte Curve Optimizer. Lépe řečeno, AI Tuner to nastaví za vás, jelikož má informace o vašem specifickém kusu procesoru, defaultních výrobních napětích, a tedy ví, jak přesně váš procesor odladit. Teď ještě zbývá nastavit operační paměti.

ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE
Nastavení DRAM v Extreme Tweakeru.

V Extreme Tweakeru zvolte položku DRAM Timing Control. V té naleznete jako první položku Memory Presets. Jde o přednastavené profily pamětí, které jsou daleko lépe odladěné než běžné X.M.P. profily. Pro správnou volbu profilu je zásadní znát dvě věci: jakými typy chipů jsou vaše paměťové kity osazeny a zda jde o single rank, či dual rank konfiguraci. To zjistíte např. pomocí aplikace HWInfo64 či Taiphoon Burner. Můj paměťový kit odpovídal prvním dvěma profilům a první Hynix 6 200 MHz 1,4 V 2× 16GB SR naběhl na první dobrou bez jakýchkoliv známek nestability.

Jakmile se dostanete do operačního systému, vyzkoušejte rychlou stabilitu pomocí několika testů typu Cinebench R23, Karhu Memtest či pomocí AIDA64 System Stability Test. Pomocí HWInfo64 ještě zkontrolujte frekvenci FCLK. Na mém screenshotu z BIOSu můžete vidět 2 200 MHz, což ale není zaručený takt pro všechny kusy procesorů Ryzen 9 7950X a už vůbec ne pro nižší modelové řady. Postupným zvyšováním si zkuste najít limit výše vaší FCLK frekvence, na který narazíte ve chvíli, kdy PC zamrzne při bootování do OS.

RAM: Default vs. EXPO (G.SKILL) vs. Gene

Pokud v rámci testování základních desek stojí něco za vyzkoušení, je to právě taktování a ladění operačních pamětí. Dnešní procesory totiž s vysokými frekvencemi a nízkými latencemi dobře škálují a výsledný výkon je znát. Otestoval jsem tedy operační paměti G.SKILL 32GB KIT DDR5 6000MHz CL30 Trident Z5 NEO RGB AMD EXPO na defaultu dle JEDEC specifikací, se zapnutým EXPO profilem a profilem, kterým je k dispozici v BIOSu této základní desky.

AIDA64

AIDA64 je profesionální testovací nástroj, který umí otestovat nejen latence, ale i čtení, zápis a kopírování operačních pamětí. Nicméně latence jsou právě stěžejním údajem pro herní výkon v náročných CPU bound scénářích, kdy procesor krmí silnou grafickou kartu, jako je NVIDA RTX 3090.

ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE
Rozdíly ve výkonu paměti mezi defaultem, XMP a Manuálním OC.

Každého i mírně pokročilého uživatele by mohlo napadnout, že na defaultu snad nikdo svůj hardware provozovat nebude, vždyť stačí jen zapnout EXPO profil v BIOSu. Opak je ovšem pravdou a za svou praxi jsem se setkal a stále se setkávám s vysokým počtem lidí, kteří jen strčí operační paměti do slotů a tím končí. Je ale potřeba poukázat na rozdíly ve výkonu mezi tzv. defaultem a EXPO profilem, který dělá 11% rozdíl v propustnosti při čtení a 16% co do latencí. V případě porovnání EXPO profilu a profilu, kterým je vybavená CROSSHAIR GENE, se pak díváme na dalších 12 % a už z tohoto důvodu se leckomu může vyplatit do této základní desky zainvestovat.

Geekbench 5

Geekbench 5 je širokospektrý benchmark, který testuje výkon systému v mnoha úlohách a scénářích. V následujících screenech si můžete porovnat výkon jak při zapojení jednoho pracovního vlákna, tak i všech mezi nastavením DRAM na defaultu (JEDEC), na EXPO a s přednastaveným profilem, kterým je CROSSHAIR GENE vybavena.

SingleThread

ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE
Rozdíly ve výkonu paměti mezi defaultem, XMP a Manuálním OC v singlethreadu.

MultiThread

ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE
Rozdíly ve výkonu paměti mezi defaultem, XMP a Manuálním OC v multithreadu.

Pro rozdíly mezi defaultem, EXPO a DRAM profilem CROSSHAIR GENE se podívejte hlavně na výsledky jednotlivých subtestů.

Herní testy: Shadow of the Tomb Raider a Spider-Man Remastered

V těchto dvou konkrétních tzv. DRAM intenzivních hrách jsou rozdíly cítit nejvíce, a proto je dobré vědět, jaký vliv na herní výkon může mít zapnutý EXPO profile paměťového kitu F5-6000J3038F16GX2-TZ5NR.

Shadow of the Tomb Rider

ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE
Rozdíly ve výkonu paměti mezi defaultem, EXPO profilem a DRAM profilem základní desky CORSSHAIR GENE v Shadow of the Tomb Raider.

Ve hře Shadow of the Tomb Raider a konkrétně ve scéně náročné na DRAM se díváme na 9% rozdíl mezi defaultem a profilem, který najdete v BIOSu základní desky ROG X670E CROSSHAIR GENE. Mezi EXPO profilem a GENE profilem je pak už jen 3% rozdíl ve výkonu.

Spider-Man Remastered

ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE
Rozdíly ve výkonu paměti mezi defaultem, EXPO profilem a DRAM profilem základní desky CROSSHAIR GENE ve Spider-Man Remastered.

V nově zremasterovaném Spider-Manovi je už rozdíl větší, a to 17 %, při porovnání mezi defaultními 5 200 MT/s s časováním dle JEDEC a 6 200 MT/s, které nastavíte jednoduše díky DRAM profilu, jímž je CROSSHAIR GENE vybavena. Při porovnání EXPO profilu s GENE profilem jde pak o 7% rozdíl ve FPS.

Závěr aneb dojmy z ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE

ASUS X670E CROSSHAIR GENE je skvělou hi-endovou deskou pro aktuálně nejvýkonnější procesory na trhu, AMD Ryzen 7000. Deska je skvěle vybavena nejen ohledně chlazení a napájení, ale i příslušenství.

i

Chystáte se dát dohromady vlastní PC sestavu? Pomůže vám náš podrobný průvodce Jak postavit PC.

ASUS X670E CROSSHAIR GENE nabízí velmi rozsáhlé manuální možnosti taktování a ladění procesoru i operačních pamětí. Zásadní však je, že deska je vybavena i skvělou automatikou jak pro přetaktování jader procesoru, tak operačních pamětí, která funguje bezvadně. To se bude hodit především nezkušeným uživatelům, ale i těm, kteří chtějí maximální výkon a nechtějí ztrácet čas.

ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE

ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE

Základní desky X670 od ASUS

Za nekompromisní základ pro Ryzeny 7000, kterým je základní deska ASUS X670E ROG CROSSHAIR GENE, uděluji naše nejvyšší ocenění, zlatého Alzáka.

Klady

  • Poradí si hravě i s přetaktovaným Ryzenem 9 7950X
  • Velmi rozšířené možnosti taktování
  • Bezproblémové a hlavně funkční AI OC
  • Připravené a odladěné DRAM profily
  • Miniosciloskop v balení
  • Na mATX formát nabitá hromadou funkcí a fičur
  • Ideální deska pro LN2 OC

Zápory

  • Velmi vysoká cena
Michal Mikle

Michal Mikle

Vysloužilý extreme overclocker a příznivec hi-endového hardwaru. Nadšenec do bitcoinu, bezpečnosti a soukromí. Baví mě nacházet nové králičí nory – tou poslední je circadiánní a kvantová biologie a vliv světla, vody a magnetismu na život. Najdete mě na Xitteru @ElkimXOC

4,8
ASUS ROG STRIX X670E-I GAMING WIFI
Základní deska AMD X670E, socket AMD AM5, PCI Express 5.0, 1× PCIe x16, 2× DDR5 6400MHz (OC), 2× SATA III, 2× M.2, USB 3.2 Gen 2, RJ-45 (LAN) 2,5Gbps, 8ch zvuková karta, formát mITX (Mini ITX)
11 490,-
Skladem 1 ks
Objednací kód: ACx670eriw
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon