Reklamace či vrácení? Reklamace či vrácení?

Jak vybrat nosič na lyže a snowboard

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Lyže a snowboard můžete snadno převážet za pomoci nosiče lyží a snowboardů. Ten představuje levnější cenovou alternativu střešních boxů. Na co si dát při výběru pozor?

Nosiče lyží

Nejčastější otázky při výběru nosiče na lyže a snowboardy

Je lepší nosič, nebo box?

Nosiče lyží a snowboardů dokáží převézt pouze lyže a snowboardy, některé typy mohou být dokonce pro snowboardy nevhodné. Nicméně vyznačují se nižší pořizovací cenou. Pokud tedy plánujete převážet výhradně toto sportovní vybavení, především z ekonomického hlediska jsou pro vás nosiče jasná volba.

Střešní boxy naopak představují univerzální řešení pro přepravu lyžařského vybavení, zavazadel, saní a dětských kočárků a využijete je po celý rok. Jednoduše v nich lze převážet téměř cokoli. Přepravovaný náklad je navíc krytý (boxy jsou často i voděodolné), a tak se nevystavujete riziku poškození či zašpinění lyží od nečistot na silnici.

Kolik lyží nosiče pojmou?

Záleží nejenom na konkrétním typu nosiče, ale také na rozměrech lyžařského vybavení. Výrobci nejčastěji uvádějí „až“ 4 páry lyží nebo 2 snowboardy. Ve výjimečných případech pojmou až 6 párů. Každý snowboard a každé lyže jsou však jinak široké, proto si před koupí přeměřte své vybavení a ověřte si, zdali má vybraný nosič opravdu dostatečnou kapacitu.

Zvláštní kategorii představují nosiče, jejichž kleštiny jsou speciálně tvarované pouze pro lyže, případně ještě pro hůlky. V tomto případě dokáží pojmout dva páry lyží, respektive lyží a hůlek.

Jak nejlépe předejít krádeži nosiče či lyží?

Pravděpodobnost krádeže minimalizujete dvěma základními kroky. Nejdůležitější je možnost uzamčení, a to nejenom samotných lyží, ale také nosičů k hagusům, aby si zloději neodnesli lyžařské vybavení i s nosiči. Při výběru se tedy zaměřte i na tento parametr.

Stejně tak doporučujeme při příjezdu do cílové destinace vybavení ihned uskladnit na bezpečné místo, a to včetně nosičů.


Nemůže se při častějším používání poškodit lak na střeše?

Pakliže dodržíte pokyny výrobce, nemělo by k poškozování laku docházet. Pozor si dejte také na to, aby nosiče byly dostatečně vysoké. Jinými slovy aby se vázání lyží či snowboardu neodíralo o střechu vozu. Ze zákaznických postřehů také občas zazní fakt, že magnetické nosiče poškozují střechu častěji, než nosiče klasické.

Měl bych omezit rychlost, pokud mám nosič namontovaný?

Opět se primárně řiďte doporučením od výrobce. Zatím žádná legislativní omezení neexistují. Předem ale upozorňujeme, že obzvláště u levnějších kusů výrobce někdy omezuje rychlost i na 90 km/h. Podobné údaje mohou hrát významnou roli při výběru ideálních nosičů, proto doporučujeme si před nákupem podrobně prostudovat manuál a další dokumenty.

Jak umístit lyže do nosiče? Špičkami směrem ke kapotě, nebo ke kufru?

Důležité je v první řadě pevné uchycení tak, aby se lyže a snowboard za jízdy nemohly pohybovat. Neméně důležitý je také směr, kterým povedou špičky sjezdových lyží či běžek. Z důvodu aerodynamiky je žádoucí, aby špičky směřovaly dozadu – směrem ke kufru. V opačném případě může vybavení vibrovat, riskujete i jeho poškození a o něco se zvýší spotřeba vozu.

Existuje riziko, že se tímto typem přepravy poškodí sportovní vybavení?

Pokud budete brát v potaz doporučení výrobce, dbát na základy bezpečné jízdy a vezmete v úvahu i mírně změněné jízdní vlastnosti (větší odpor vzduchu a nepatrná změna těžiště vozu), rizika minimalizujete. Jak jsme ale již naznačili, při převážení sportovního vybavení na střeše ho vystavujete nepříznivým povětrnostním vlivům. Ty doprovází nečistoty z vozovky, případně i drobné předměty, jako je štěrk atp.

V zimním období se na silnicích nachází i nemalé množství chemických látek proti námraze, respektive posypová sůl. Výše zmíněné faktory nemají dobrý vliv na skluznice a další části sportovního vybavení, a proto je před cestou řádně ošetřete. Po příjezdu zase vše důkladně omyjte a očistěte. Komplikace spojené s nečistotami a chemikáliemi vyřešíte pořízením střešního boxu – v něm je vybavení uzavřeno a ukryto.

Rád si připlatím, aby montáž byla co možná nejkomfortnější. Co konkrétně hledám?

Různé vychytávky a komfortní prvky se liší výrobce od výrobce. Nejčastěji se můžete setkat s výsuvnými ližinami. V tomto případě je možné nosič po instalaci na střechu vysunout do strany. Uchycení sportovního vybavení na střechu tak bude pohodlnější a méně fyzicky náročné.

Některé střešní nosiče nabízejí uchycení i dalšího sportovního vybavení, nejčastěji pak hůlek. Díky tomu pak získáte v zavazadlovém prostoru auta ještě více místa.

Střešní nosiče lyží

Ideální řešení pro celou rodinu

  • Uvezou i 4 páry lyží nebo 3 snowboardy.
  • Upevňují se na příčné nosiče.
  • Některé modely lze vysunout pro pohodlnější obsluhu.
Magnetické nosiče lyží

Ideální řešení pro sportovce

  • Pojmou zpravidla 2 standardní páry lyží.
  • Snadno se upevňují na střechu automobilu.
  • Umožňují uzamčení nákladu pomocí výklopných ramen nosičů.

Důležité parametry

Kapacita nosičů na lyže

Kapacita nosičů na lyže

Upozorňujeme, že údaje od výrobce, alespoň co se kapacity nosičů týče, jsou opravdu pouze orientačního charakteru. Před nákupem si raději přeměřte sportovní vybavení a ověřte si, jestli šířka kleštin nosiče skutečně odpovídá vašemu očekávání. Každé lyže (carvingové i běžecké) jsou jinak široké, a tak ne vždy musí odpovídat standardním rozměrům, s nimiž kalkuluje výrobce.

Umístění

Umístění

Nosiče pro zimní sportovní vybavení se výhradně nacházejí na střeše automobilu. Nejčastěji se upevňují na hagusy (podélné nosiče), respektive příčníky. Na zahrádce vozu s tímto typem nosičů přepravíte až 6 párů lyží. Nosiče se na příčníky instalují pomocí T-drážky, nebo klasickým držákem s U-profilem.

Upevnění

Upevnění

Nosiče sportovního vybavení lze na střechu připevnit nejčastěji pomocí jednoduchého U-profilu, anebo díky sofistikovanějšímu systému s tzv. T-drážkou.

V případě U-profilu se používá plastový či kovový díl podobný visacímu zámku, který zespodu protáhnete okolo příčníku a poté zaaretujete v nosiči. Ucyhcení pomocí T-drážky je ještě pohodlnější než předchozí varianta. Do předpřipravené drážky v příčníku pouze zasunete adaptér ve tvaru „T“ a ten následně zaaretujete.

Montáž nosiče pomocí U-profilu Montáž nosiče pomocí T-adaptéru
Montáž nosiče pomocí U-profilu Montáž nosiče pomocí T-adaptéru
Doplňkové prvky

Doplňkové prvky

  • Teleskopické ližiny zajistí snadné upevnění sportovního vybavení.
  • Uzamykatelnost nosiče poslouží jako značná prevence před odcizením.
  • Komfortní pěna nejenom chrání lyže a snowboard uložené v nosiči, ale také je lépe zafixuje.
  • Možnost uchycení hůlek na střeše vozu uspoří místo v zavazadlovém prostoru,

Slovník pojmů - Střešní nosiče a boxy

Hagusy

Hagusy jsou podélné střešní nosiče, někdy označované jako podélníky. Jsou párově umístěné na střeše vozu a slouží k upevnění příčníků, jež jsou základním prvkem pro přepravu nákladu na střeše. Existují dvojího druhu – klasické (vystouplé), anebo integrované (zapuštěné do střechy). V zásadě se liší pouze svým designem.

T-drážka

T-drážka je sofistikované řešení, jež umožňuje elegantní a pohodlné uchycení automobilových doplňků. Upevněný nosič, box či příčník je lépe zafixovaný, snadněji se demontuje a jeho poloha je zároveň variabilnější. Princip je jednoduchý – do předpřipravené drážky zastrčíte úchyt ve tvaru „T“. Polohu následně zaaretujete/zajistíte a máte hotovo.

Příčníky

Příčníky jsou příčné nosiče, které se zpravidla montují buď na podélné nosiče (tzv. hagusy), nebo přímo na střechu pomocí Fixpointů, případně pak pod lem střechy. Je to základní prvek střešních nosičů a na ně se následně montuje střešní box, nosič na kola nebo nosič na lyže. Příčníky nikdy nebývají plně univerzální a vždy si zkontrolujte kompatibilitu s vaším vozem, eventuálně dalším doplňkovým vybavením.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací