Během svátku 28. 9. mají všechny pobočky otevřeno, kromě prodejen Čakovice (otevřen pouze AlzaDrive), Brno-Bystrc, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

Levé ucho Alza dny Xiaomi launch

Bayonetta 2 (RECENZE) – dva akční nářezy v jednom balení

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Bayonetta (jak hra, tak i hlavní hrdinka) je jednou z nejvýraznějších představitelek hack and slash žánru. Tato sexy čarodějka se probíjí zástupy nepřátel už od roku 2009, kdy studio PlatinumGames stvořilo první díl této série (pro Xbox 360). Díky solidnímu úspěchu a velkému množství prodaných kopií bylo pokračování takřka nevyhnutelné a Bayonetta se v roce 2014 dočkala vlastního sequelu určeného pro Nintendo Wii U.

Od té doby se po nebohé Bayonettě tak trochu slehla zem. Na jaře minulého roku se ovšem probudila k životu a představila své přednosti (ehm) PC hráčům plně remasterovaným portem prvního dílu. A aby toho nebylo málo, před pár dny, přesněji 16. února 2018, se oba dva díly prostřílely i na platformu Nintendo Switch. Jak Bayonetta 2 pošlape na úspěšné konzoli?


• Žánr: Akční adventura, Hack 'n' slash  • Multiplayer: Ano (co-op, local) • Vývojář: PlatinumGames • Vydavatel: Nintendo • Platformy a Datum vydání: Switch (16. února 2018), Wii U (20. října 2014) • Homepage: ea.com/en-gb/games/a-way-out • Čeština: Ne 


Obsah recenze Bayonetta 2

 1. Bayonetta 2 – příběh s pořádnou dávkou svůdnosti
 2. Nikdy nekončící akce
 3. Bayonetta 2 – sexy čarodějka ve vaší moci
 4. Ve dvou se to lépe táhne
 5. 2 Bayonetty za cenu jedné
 6. Lesk latexu a hlasité výstřely
 7. Polibek Bayonetty na rozloučenou
 8. Recenze Bayonetta 2: závěrečné hodnocení
 9. HW nároky pro Bayonetta PC

Bayonetta 2 – příběh s pořádnou dávkou svůdnosti

(26.02.18) Na začátek bychom si asi měli říci, co je vlastně Bayonetta zač. Je to spoře oděná žena nadaná magickými silami, která se ohání svými vnady stejně dobře jako všemožnými zbraněmi. Především je to ale jedna z posledních příslušnic takzvaných Umbra čarodějek, které po celá staletí svádí nekonečné bitvy se silami frakce Lumen Sages. I přes značné názorové rozpory ale oběma skupinám jde hlavně o udržení rovnováhy mezi světlem a temnotou.

Bayonetta 2; Wallpaper: Bayonetta a Jeanne

V pozadí v červeném kostýmu letí Bayonettina kamarádka Jeanne. Její duši se budete snažit zachránit.

Děj Bayonetta 2 zastihne hlavní hrdinku (vlastním jménem Cereza) během bezstarostných vánočních nákupů, když do města náhle vtrhnou zástupy útočících andělů. Bayonetta se pomocí svých magických sil a hromady nábojů snaží jejich útok zastavit a na pomoc si přivolá pekelného démona. Ten se ovšem obrátí proti své stvořitelce, ba co víc – Bayonettinu kamarádku Jeanne stáhne s sebou do Inferna. Duše Jeanne je v ohrožení, Bayonetta tedy musí rychle najít způsob, jak otevřít brány pekelné a svou přítelkyni zachránit. Co ale může na takovém místě čekat za nástrahy? 

Příběh Bayonetta 2 je šílený a často překombinovaný, je to ovšem naprosto úměrné zbytku hry a její stylizace. Ano, obsahuje spoustu klišé a některé scény jsou tak přehnaně epické, až balancují na hraně trapnosti, nikdy nekončící frenetická akce ovšem dělá z Bayonetty jednu velkou jízdu a díky častým změnám prostředí a mnohdy vtipným hláškám hlavní hrdinky ani nemáte moc čas o ničem přemýšlet. A už vůbec nemáte šanci se začít nudit.

Bayonetta 2; Gameplay: Lumen Sage Bayonetta 2; Gameplay: čarodějky Umbra

Obrázek 1: Lumen Sages už stovky let vedou nikdy nekončící válku s Umbra čarodějkami, mezi které patří i Bayonetta. Obrázek 2: Čarodějky Umbra si evidentně libují v černém latexu.

Nikdy nekončící akce

Bayonetta 2 je čistokrevný akční nářez. Hlavní protagonistka v každé končetině třímá jednu pistoli (tím nemyslím „v každé ruce”, ale opravdu v každé končetině), se kterými se pohybuje po bojišti s až zdrcující efektivitou. Soubojový systém je jednoduchý, přesto velmi účinný a uspokojivý. V zásadě zde máte tlačítko pro lehký a těžký útok, úskok a střelbu. Kombinací těchto kláves docílíte rafinovaných a na pohled velmi působivých komb, kterými své nepřátele budete cupovat na kusy s elegancí sobě vlastní. Útočných pohybů je spousta, velká porce z nich je pak na provedení poměrně složitá a vyžadují určitou dávku cviku. Prostým mačkáním všech tlačítek nazdařbůh se nedostanete příliš daleko, naštěstí máte k dispozici i tréninkový mód, který lze zapnout poněkud netradičně během nahrávacích obrazovek.

Bayonetta 2; Gameplay: Climax Bayonetta 2; Gameplay: Umbra Climax

Obrázek 1: Bojový systém je vcelku jednoduchý, ale i s pár tlačítky snadno docílíte složitých útoků. Obrázek 2: Nepřátele můžete směle porcovat slušným portfoliem zbraní.

Váš arzenál naštěstí nesestává pouze z pistolí, časem svou sbírku zbraní obohatíte o dlouhé meče, biče, palice a další smrtící nástroje. Většinu z nich navíc máte možnost vzít buď do rukou, nebo si je přidělat na své groteskně dlouhé podpatky. Co uchopíte čím už je na vás, tento systém ovšem soubojům dává značnou porci variability, což je jednoznačné plus.

Úspěšnými útoky si nabíjíte magickou energii (fialové diamanty pod ukazatelem zdraví), která vám po dosažení určité hodnoty dovolí provést efektní zakončovací údery nazvané Umbran Climax (vyvrcholení), jež i tuhým bossům uberou značnou část zdraví. A aby toho nebylo málo, máme zde ještě lehkým BDSM inspirované speciální „torture” útoky – ty vám umožní vaše nepřátele narvat do železné panny, prohnat obřím mlýnkem na maso nebo je třeba zbavit hlavy gilotinou. Pěkné, že? 

Bayonetta 2; Gameplay: practice Bayonetta 2; Gameplay: torturer attack Bayonetta 2; Gameplay: witch time

Obrázek 1: Během nahrávacích obrazovek můžete spustit velmi užitečný tréningový režim. Obrázek 2: Torture útoky, lehce inspirované BDSM, jsou efektní a obzvláště brutální. Obrázek 3: Bossové vás často překvapí svou velikostí i nápaditým designem.

Zajímavým prvkem je i výše zmíněný úskok, kterým Bayonetta 2 získává i jisté taktické prvky. Pokud totiž uskočíte těsně předtím, než vás nepřítel zasáhne, obrazovka zfialoví a hra se přepne do takzvaného Witch Time módu, kdy se na chvíli zpomalí čas. Vy pak máte několik krátkých vteřin na beztrestný protiútok, případné uzdravení či přesun na nějakou výhodnější pozici. A věřte mi, že za tento defenzivní manévr budete vývojářům z PlatinumGames ze srdce děkovat. V některých soubojích či boss fightech na vás totiž nepřátelé útočí s takovou intenzitou, že by bez použití Witch Time byly téměř nehratelné. 

Z poražených nepřátel padají svatozáře (halo), které zde fungují jako univerzální měna. Další výbavu, magické předměty, uzdravovací lízátka nebo i nové útočné pohyby si nakupujete u Rodina v baru roztomile pojmenovaném The Gates of Hell.

Bayonetta 2; Gameplay: Angel of Paradiso, Halo Bayonetta 2; Gameplay: gates of hell

Obrázek 1: Bayonetta je pohybově nadaná a naplno to ukazuje během akčních scén. Obrázek 2: Takto vypadá vchod do Rodinova baru nazvaného The Gates of Hell.

Bayonetta 2 – sexy čarodějka ve vaší moci

Kromě toho, že se Bayonetta 2 skvěle hraje, velmi dobře se na ni i kouká. Nemám teď úplně na mysli povedenou grafiku, mluvím především o Bayonettě samotné. Tvůrci ji totiž obdařili notnou dávkou sex-appealu, takže akčními scénami proplouvá s elegancí a sebevědomím zkušené striptérky a zcela očividně si to užívá. Tento způsob zobrazování hlavní hrdinky by pro někoho mohl být poněkud kontroverzní, Cereza ale v žádném případě není degradována na pouhý sexuální objekt navlečený do upnutého latexu.

Bayonetta samotná je totiž kvalitně napsaná postava. Má smysl pro humor, oplývá sarkasmem a i když se to na první pohled nezdá, záleží jí na svých blízkých a za každých okolností se je snaží chránit. I přes zjevnou sexuální stylizaci celé hry se ale tvůrcům daří zachovat si určitou úroveň a dění na obrazovce tak nikdy nesklouzne do samoúčelné, laciné erotiky. Série Bayonetta je prostě jedna velká nadsázka, kdy v kůži křehké ženy vraždíte anděly po stovkách pistolemi přidělanými na dlouhých podpatcích. Ehm.

Bayonetta 2; Gameplay: autocenzura

Bayonetta se během svých speciálních útoků často odhalí téměř do naha, autocenzura v podobě magických vlasů naštěstí vše dokonale zakryje.

Ve dvou se to lépe táhne

Pokud si vraždění andělů v kůži Bayonetty užíváte, ale občas se přitom cítíte osamělí, zcela určitě vás potěší režim Tag Climax. Jedná se o kooperativní mód pro dva hráče, který lze hrát lokálně nebo online, případně můžete využít i služeb počítačem řízeného parťáka. 

Bayonetta 2; Gameplay: multiplayer, tag climax Bayonetta 2; Gameplay: co-op

Obrázek 1: Tag Climax je zábavný mód pro dva hráče. Obrázek 2: Pokud sníte o dvou Bayonettách na jedné obrazovce najednou, je tu pro vás režim Tag Climax.

Ve dvojici pak čelíte různým sestavám nepřátel v uzavřené aréně, přičemž na svůj úspěch můžete vsázet i své pracně vybojované svatozáře. Čím více vsadíte, tím těžší souboj bude, zároveň ale v případě úspěchu i víc vyhrajete. Hratelnost se oproti příběhové kampani prakticky neliší, ačkoli kosit andělské šiky ve dvou je bezesporu zábavné. Pro lokální hru budete ovšem potřebovat dva další Joy-Cony, případně Pro Controller pro druhého hráče.

Novinkou je i dotykové ovládání, což je teoreticky sice zajímavý nápad, avšak prakticky je tímto způsobem Bayonetta 2 při svém zběsilém tempu téměř nehratelná. Neustálým dotýkáním se obrazovky si navíc blokujete většinu výhledu a v konečném důsledku je vaše snažení spíše kontraproduktivní. Doporučuji tedy co nejrychleji dotykové ovládání vypnout v nastavení.

2 Bayonetty za cenu jedné

Pokud se vám Bayonetta 2 zatím zamlouvá, ale nechcete startovat novou sérii druhým pokračováním, mám pro vás dobrou zprávu. V rámci koupě fyzické kopie totiž zcela zdarma získáte i kód ke stažení digitální verze předchozího dílu. Možná právě teď zním jako teleshopping, ale je tomu skutečně tak. 

Bayonetta; Wallpaper: boss fight Bayonetta; Wallpaper: kop Bayonetta; Wallpaper: souboj

Obrázek 1: Vizuální styl Bayonetty je často dosti šílený. Obrázek 2: Nakopněte svého anděla. Obrázek 3: Vývojáři z PlatinumGames mají asi bujnou fantazii, když anděly zobrazují takto.

Není nic lepšího než začít hezky od začátku, první Bayonetta se navíc hraje stále skvěle i na Switchi, i když zub času se na nebohé čarodějce bohužel podepsal viditelně. Při hraní v handheld režimu to není tak do očí bijící, pokud ale Switch připojíte ke své TV, bude stáří grafiky prvního dílu z roku 2009 už více než patrné.

Jeho hratelnost nic ze svého půvabu neztratila, děj však místy trošičku ztrácí dech a je snad ještě komplikovanější než u dvojky. Největším problémem prvního Cerezina příběhu je ovšem značně nevyrovnaná obtížnost, kdy jedním soubojem projdete hladce a u dalšího se zaseknete klidně na hodinu. Druhý díl tímto neduhem netrpí, je mnohem vyrovnanější a po všech stránkách jej vnímám jako dotaženější dobrodružství. Ať je ale vašemu srdci milejší Bayonetta 1 nebo 2, za cenu jednoho titulu získáte dvě vynikající akční hry, které rozhodně patří ke klasice žánru. A to se přeci vyplatí.

Bayonetta; Wallpaper: souboj, meč Bayonetta; Wallpaper: speciální útok

Obrázek 1: První díl Bayonetty se stále skvěle hraje. A dostanete ho zadarmo v digitální verzi! Obrázek 2: Stáří grafiky už je na prvním díle Bayonetty trochu vidět, ačkoli na hratelnosti se nic nemění.

Lesk latexu a hlasité výstřely

O grafice původní hry jsem se zmínil už v minulém odstavci, jak si ale v tomto ohledu vede Bayonetta číslo 2? Překvapivě dobře. Switch verze se dočkala lehkého faceliftu, takže i po přepnutí do TV módu vypadá velmi slušně. Potěší i různorodý level design, kde se často střídají lokace se zcela odlišným vizuálním stylem, prostředí vás tedy rozhodně nudit nebude. 

Zvuky a dabing jednotlivých postav jsou na velmi dobré úrovni, hlavně hlas samotné Bayonetty v sobě má nezaměnitelné kouzlo a určitou dávku roztomilé drzosti. Řízná hudba pak skvěle podbarvuje neutuchající porcování andělů a jiných nebohých bytostí. Kolem a kolem si za audiovizuální zpracování Bayonetta 2 zaslouží pochválit.

Bayonetta 2; Gameplay: chase Bayonetta 2; Gameplay: anděl Bayonetta 2; Gameplay: jet

Obrázek 1: Čas od času se dostanete i k podobným „závodním” pasážím. Obrázek 2: Unikátní design každého bosse vás pokaždé ohromí. Obrázek 3: Závěrečná jízda na stíhačce je nadmíru zábavná.

Polibek Bayonetty na rozloučenou

Abych to shrnul, Bayonetta 2 je i po několika letech od svého původního vydání stále vynikajícím akčním titulem a své přednosti ukazuje v plné síle i na Nintendu Switch. Strhující hratelnost, sympatická hlavní hrdinka a nikdy nekončící souboje potěší každého fanouška hack and slash akcí. Rozum zůstává stát jen u poněkud nepraktického dotykového ovládání, naštěstí lze tuto funkci vcelku jednoduše vypnout. Připočtěte si k tomu i původní Bayonettu zdarma v digitální verzi a vyjde vám téměř neodolatelný akční balíček, který musíte mít. Bayonetta 2 vyšla 16. února 2018 na platformu Nintendo Switch.

Bayonetta 2; Gameplay: fimbulvetr

Na svatou horu Fimbulvetr nemíříte sami, do cesty se vám bude plést kde kdo.

Recenze Bayonetta 2: závěrečné hodnocení

Hodnocení 87% Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
90%
Audiovizuální zpracování
80%
Znovuhratelnost
80%
Bayonetta 2; recenze

Klady

 • Skvělá hratelnost
 • Soubojový systém
 • Charismatická hlavní hrdinka

Zápory

 • Dotykové ovládání je naprosto zbytečné
 • Grafika prvního dílu už působí zastarale
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

HW nároky pro Bayonetta 1 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-3220 / AMD Phenom II X4 40 Intel Core i5-4460 / AMD FX-8320
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 570 / AMD Radeon HD 6950 NVIDIA GeForce GTX 760 / AMD Radeon HD 7870
DirectX DirectX 9.0 DirectX 9.0
Operační paměť 4 GB RAM 8 GB RAM
HDD 20 GB 20 GB
i Mohlo by vás zajímat

Bayonetta 2 vychází 16. 2. 2018 pro Nintendo Switch.


5,0
Bayonetta 2 - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: akční a střílečky,, která je pokračováním úspěšné akční hry Bayonetta. Čekají na vás obrovské bitvy a dechberoucí cut-scény. Bojujte na křídlech stíhačky, která se řítí městem, dávejte lekci gigantickým monstrům na střeše jedoucího vlaku nebo vzdorujte démonickému drakovi stoupajícímu až na samou špičku mrakodrapu.
1 449,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: NSW036
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací