Bayonetta (jak hra, tak i hlavní hrdinka) je jednou z nejvýraznějších představitelek hack and slash žánru. Tato sexy čarodějka se probíjí zástupy nepřátel už od roku 2009, kdy studio PlatinumGames stvořilo první díl této série (pro Xbox 360). Díky solidnímu úspěchu a velkému množství prodaných kopií bylo pokračování takřka nevyhnutelné a Bayonetta se v roce 2014 dočkala vlastního sequelu určeného pro Nintendo Wii U.
Od té doby se po nebohé Bayonettě tak trochu slehla zem. Na jaře minulého roku se ovšem probudila k životu a představila své přednosti (ehm) PC hráčům plně remasterovaným portem prvního dílu. A aby toho nebylo málo, před pár dny, přesněji 16. února 2018, se oba dva díly prostřílely i na platformu Nintendo Switch. Jak Bayonetta 2 pošlape na úspěšné konzoli?
• Žánr: Akční adventura, Hack 'n' slash • Multiplayer: Ano (co-op, local) • Vývojář: PlatinumGames • Vydavatel: Nintendo • Platformy a Datum vydání: Switch (16. února 2018), Wii U (20. října 2014) • Homepage: ea.com/en-gb/games/a-way-out • Čeština: Ne
(26.02.18) Na začátek bychom si asi měli říci, co je vlastně Bayonetta zač. Je to spoře oděná žena nadaná magickými silami, která se ohání svými vnady stejně dobře jako všemožnými zbraněmi. Především je to ale jedna z posledních příslušnic takzvaných Umbra čarodějek, které po celá staletí svádí nekonečné bitvy se silami frakce Lumen Sages. I přes značné názorové rozpory ale oběma skupinám jde hlavně o udržení rovnováhy mezi světlem a temnotou.
Děj Bayonetta 2 zastihne hlavní hrdinku (vlastním jménem Cereza) během bezstarostných vánočních nákupů, když do města náhle vtrhnou zástupy útočících andělů. Bayonetta se pomocí svých magických sil a hromady nábojů snaží jejich útok zastavit a na pomoc si přivolá pekelného démona. Ten se ovšem obrátí proti své stvořitelce, ba co víc – Bayonettinu kamarádku Jeanne stáhne s sebou do Inferna. Duše Jeanne je v ohrožení, Bayonetta tedy musí rychle najít způsob, jak otevřít brány pekelné a svou přítelkyni zachránit. Co ale může na takovém místě čekat za nástrahy?
Příběh Bayonetta 2 je šílený a často překombinovaný, je to ovšem naprosto úměrné zbytku hry a její stylizace. Ano, obsahuje spoustu klišé a některé scény jsou tak přehnaně epické, až balancují na hraně trapnosti, nikdy nekončící frenetická akce ovšem dělá z Bayonetty jednu velkou jízdu a díky častým změnám prostředí a mnohdy vtipným hláškám hlavní hrdinky ani nemáte moc čas o ničem přemýšlet. A už vůbec nemáte šanci se začít nudit.
Bayonetta 2 je čistokrevný akční nářez. Hlavní protagonistka v každé končetině třímá jednu pistoli (tím nemyslím „v každé ruce”, ale opravdu v každé končetině), se kterými se pohybuje po bojišti s až zdrcující efektivitou. Soubojový systém je jednoduchý, přesto velmi účinný a uspokojivý. V zásadě zde máte tlačítko pro lehký a těžký útok, úskok a střelbu. Kombinací těchto kláves docílíte rafinovaných a na pohled velmi působivých komb, kterými své nepřátele budete cupovat na kusy s elegancí sobě vlastní. Útočných pohybů je spousta, velká porce z nich je pak na provedení poměrně složitá a vyžadují určitou dávku cviku. Prostým mačkáním všech tlačítek nazdařbůh se nedostanete příliš daleko, naštěstí máte k dispozici i tréninkový mód, který lze zapnout poněkud netradičně během nahrávacích obrazovek.
Váš arzenál naštěstí nesestává pouze z pistolí, časem svou sbírku zbraní obohatíte o dlouhé meče, biče, palice a další smrtící nástroje. Většinu z nich navíc máte možnost vzít buď do rukou, nebo si je přidělat na své groteskně dlouhé podpatky. Co uchopíte čím už je na vás, tento systém ovšem soubojům dává značnou porci variability, což je jednoznačné plus.
Úspěšnými útoky si nabíjíte magickou energii (fialové diamanty pod ukazatelem zdraví), která vám po dosažení určité hodnoty dovolí provést efektní zakončovací údery nazvané Umbran Climax (vyvrcholení), jež i tuhým bossům uberou značnou část zdraví. A aby toho nebylo málo, máme zde ještě lehkým BDSM inspirované speciální „torture” útoky – ty vám umožní vaše nepřátele narvat do železné panny, prohnat obřím mlýnkem na maso nebo je třeba zbavit hlavy gilotinou. Pěkné, že?
Zajímavým prvkem je i výše zmíněný úskok, kterým Bayonetta 2 získává i jisté taktické prvky. Pokud totiž uskočíte těsně předtím, než vás nepřítel zasáhne, obrazovka zfialoví a hra se přepne do takzvaného Witch Time módu, kdy se na chvíli zpomalí čas. Vy pak máte několik krátkých vteřin na beztrestný protiútok, případné uzdravení či přesun na nějakou výhodnější pozici. A věřte mi, že za tento defenzivní manévr budete vývojářům z PlatinumGames ze srdce děkovat. V některých soubojích či boss fightech na vás totiž nepřátelé útočí s takovou intenzitou, že by bez použití Witch Time byly téměř nehratelné.
Z poražených nepřátel padají svatozáře (halo), které zde fungují jako univerzální měna. Další výbavu, magické předměty, uzdravovací lízátka nebo i nové útočné pohyby si nakupujete u Rodina v baru roztomile pojmenovaném The Gates of Hell.
Kromě toho, že se Bayonetta 2 skvěle hraje, velmi dobře se na ni i kouká. Nemám teď úplně na mysli povedenou grafiku, mluvím především o Bayonettě samotné. Tvůrci ji totiž obdařili notnou dávkou sex-appealu, takže akčními scénami proplouvá s elegancí a sebevědomím zkušené striptérky a zcela očividně si to užívá. Tento způsob zobrazování hlavní hrdinky by pro někoho mohl být poněkud kontroverzní, Cereza ale v žádném případě není degradována na pouhý sexuální objekt navlečený do upnutého latexu.
Bayonetta samotná je totiž kvalitně napsaná postava. Má smysl pro humor, oplývá sarkasmem a i když se to na první pohled nezdá, záleží jí na svých blízkých a za každých okolností se je snaží chránit. I přes zjevnou sexuální stylizaci celé hry se ale tvůrcům daří zachovat si určitou úroveň a dění na obrazovce tak nikdy nesklouzne do samoúčelné, laciné erotiky. Série Bayonetta je prostě jedna velká nadsázka, kdy v kůži křehké ženy vraždíte anděly po stovkách pistolemi přidělanými na dlouhých podpatcích. Ehm.
Pokud si vraždění andělů v kůži Bayonetty užíváte, ale občas se přitom cítíte osamělí, zcela určitě vás potěší režim Tag Climax. Jedná se o kooperativní mód pro dva hráče, který lze hrát lokálně nebo online, případně můžete využít i služeb počítačem řízeného parťáka.
Ve dvojici pak čelíte různým sestavám nepřátel v uzavřené aréně, přičemž na svůj úspěch můžete vsázet i své pracně vybojované svatozáře. Čím více vsadíte, tím těžší souboj bude, zároveň ale v případě úspěchu i víc vyhrajete. Hratelnost se oproti příběhové kampani prakticky neliší, ačkoli kosit andělské šiky ve dvou je bezesporu zábavné. Pro lokální hru budete ovšem potřebovat dva další Joy-Cony, případně Pro Controller pro druhého hráče.
Novinkou je i dotykové ovládání, což je teoreticky sice zajímavý nápad, avšak prakticky je tímto způsobem Bayonetta 2 při svém zběsilém tempu téměř nehratelná. Neustálým dotýkáním se obrazovky si navíc blokujete většinu výhledu a v konečném důsledku je vaše snažení spíše kontraproduktivní. Doporučuji tedy co nejrychleji dotykové ovládání vypnout v nastavení.
Pokud se vám Bayonetta 2 zatím zamlouvá, ale nechcete startovat novou sérii druhým pokračováním, mám pro vás dobrou zprávu. V rámci koupě fyzické kopie totiž zcela zdarma získáte i kód ke stažení digitální verze předchozího dílu. Možná právě teď zním jako teleshopping, ale je tomu skutečně tak.
Není nic lepšího než začít hezky od začátku, první Bayonetta se navíc hraje stále skvěle i na Switchi, i když zub času se na nebohé čarodějce bohužel podepsal viditelně. Při hraní v handheld režimu to není tak do očí bijící, pokud ale Switch připojíte ke své TV, bude stáří grafiky prvního dílu z roku 2009 už více než patrné.
Jeho hratelnost nic ze svého půvabu neztratila, děj však místy trošičku ztrácí dech a je snad ještě komplikovanější než u dvojky. Největším problémem prvního Cerezina příběhu je ovšem značně nevyrovnaná obtížnost, kdy jedním soubojem projdete hladce a u dalšího se zaseknete klidně na hodinu. Druhý díl tímto neduhem netrpí, je mnohem vyrovnanější a po všech stránkách jej vnímám jako dotaženější dobrodružství. Ať je ale vašemu srdci milejší Bayonetta 1 nebo 2, za cenu jednoho titulu získáte dvě vynikající akční hry, které rozhodně patří ke klasice žánru. A to se přeci vyplatí.
O grafice původní hry jsem se zmínil už v minulém odstavci, jak si ale v tomto ohledu vede Bayonetta číslo 2? Překvapivě dobře. Switch verze se dočkala lehkého faceliftu, takže i po přepnutí do TV módu vypadá velmi slušně. Potěší i různorodý level design, kde se často střídají lokace se zcela odlišným vizuálním stylem, prostředí vás tedy rozhodně nudit nebude.
Zvuky a dabing jednotlivých postav jsou na velmi dobré úrovni, hlavně hlas samotné Bayonetty v sobě má nezaměnitelné kouzlo a určitou dávku roztomilé drzosti. Řízná hudba pak skvěle podbarvuje neutuchající porcování andělů a jiných nebohých bytostí. Kolem a kolem si za audiovizuální zpracování Bayonetta 2 zaslouží pochválit.
Abych to shrnul, Bayonetta 2 je i po několika letech od svého původního vydání stále vynikajícím akčním titulem a své přednosti ukazuje v plné síle i na Nintendu Switch. Strhující hratelnost, sympatická hlavní hrdinka a nikdy nekončící souboje potěší každého fanouška hack and slash akcí. Rozum zůstává stát jen u poněkud nepraktického dotykového ovládání, naštěstí lze tuto funkci vcelku jednoduše vypnout. Připočtěte si k tomu i původní Bayonettu zdarma v digitální verzi a vyjde vám téměř neodolatelný akční balíček, který musíte mít. Bayonetta 2 vyšla 16. února 2018 na platformu Nintendo Switch.
Klady
Zápory
Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.
|
Minimální HW požadavky | Doporučené HW požadavky |
---|---|---|
Operační systém | Windows 7 64-bit | Windows 10 64-bit |
Procesor | Intel Core i3-3220 / AMD Phenom II X4 40 | Intel Core i5-4460 / AMD FX-8320 |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GTX 570 / AMD Radeon HD 6950 | NVIDIA GeForce GTX 760 / AMD Radeon HD 7870 |
DirectX | DirectX 9.0 | DirectX 9.0 |
Operační paměť | 4 GB RAM | 8 GB RAM |
HDD | 20 GB | 20 GB |
Bayonetta 2 vychází 16. 2. 2018 pro Nintendo Switch.