Během svátku 28.9. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Nakupování budoucnosti Badminton15

Jak bezpečně smazat data z vašeho mobilního zařízení? (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Pokud se chystáte prodat svůj mobilní telefon, tablet či notebook, vězte, že k odstranění dat nestačí jej pouze uvést do továrního nastavení. Ba naopak byste takto riskovali, že vaše fotografie, přihlašovací údaje či údaje o platebních kartách padnou do nepovolaných rukou. Jak bezpečně a hlavně trvale odstranit data ze zařízení využívající systémy Android a iOS? A proč tovární nastavení nestačí?

Paměťová karta, uložená data

Jak bezpečně smazat data z vašeho zařízení – OBSAH

  1. Proč tovární nastavení nestačí?
  2. Co hrozí, pokud trvale neodstraníte svá data?
  3. Trvalé odstranění dat z disku: Android zařízení (NÁVOD)
  4. Trvalé odstranění dat z disku: iOS zařízení (NÁVOD)

Proč tovární nastavení nestačí?

Pokud si myslíte, že vše smažete pouhým obnovením továrního nastavení, jste na omylu. I když se telefon tváří jako nový a vaše data nejsou na první pohled vidět, jsou stále uvnitř. Jak se to může stát? Vše vychází ze samotné podstaty fungování zápisů dat na interní HDD nebo SSD disk nebo i paměťové čipy mobilních telefonů.

Pokaždé, když smažete soubor nebo i složku ve svém zařízení, dojde pouze ke smazání cesty k těmto datům. Proto lze obnovit veškeré omylem smazané fotky i dokumenty. Kromě pracovních nebo školních záležitostí a vašich multimédií je možné ze zařízení zpětně vytáhnout i zprávy, kontakty a osobní údaje. Programy, které data obnovují, jsou ke stažení na internetu. Jak je to možné?

staré chytré telefony

Zabraňte úniku svých dat ze starého telefonu, smažte je opravdu důkladně. Obnova továrního nastavení rozhodně nestačí.

iPřestože tovární nastavení není úplně bezpečné, co se týče soukromých dat, máme pro vás nachystaný článek „Jak vrátit telefon do továrního nastavení“. Správný postup je k dispozici pro iOS, Android i Windows Phone.

Při běžném smazání, případně uvedení zařízení do továrního nastavení, jsou vaše data stále zapsaná v paměti ve formě bitů. Změna spočívá jen v tom, že jsou označena jako volná. A to nikoliv samoúčelně. Disky i čipy se opotřebovávají každým přepsáním dat. Pokud byste tedy nahráli data, poté je smazali a nahráli nová, značně by to zkracovalo jejich životnost. Proto se používá princip nahrazení starých dat novými až při vzniklé potřebě volného místa.

Co hrozí, pokud trvale neodstraníte svá data?

Mobilní telefony, tablety i notebooky uchovávají značné množství informací o svém uživateli, citlivé údaje, informace o heslech i platebních kartách, záznamy z online nákupů, historii internetového prohlížeče, kontakty vašich známých, soukromé zprávy, kalendář, vlastní multimediální soubory, a dokonce i údaje o poloze. Tyto informace jsou snadno zneužitelné, a jsou tak potenciální hrozbou. Jestliže prodáváte svůj mobilní telefon nebo jiné mobilní zařízení, které o vás sbírá různá data, dbejte na důkladné vymazání veškerého obsahu.

ochrana dat

Každé mobilní zařízení uchovává obrovské množství informací o svém uživateli. Zabezpečte tato data proti zneužití.

K získání údajů ze zařízení slouží mnoho nástrojů obecně známých jako nástroje forenzní analýzy. Využívají se především k doložení důkazů u soudních procesů. Některé z těchto nástrojů jsou také volně dostupné na internetu. Podle zakladatele firmy IT Governance, Alana Caldera, je jedinou možností, jak zcela zabránit úniku vašich dat, fyzické zničení paměti. Existuje však postup, který výrazně sníží riziko zneužití informací z vašeho telefonu či tabletu. Pojďme se na něj podrobně podívat.

i Samsung Galaxy S20 (SPEKULACE)

Trvalé odstranění dat z disku: Android zařízení (NÁVOD)

Krok 1: záloha dat a odhlášení z účtů

Prvním krokem, na který byste neměli zapomenout, je vyjmutí SIM karty i přídavné paměťové karty. Jestliže o svá data nechcete přijít nebo netoužíte o řešení opačného problému – obnovy dat, proveďte důkladnou zálohu. Následně se odhlaste ze všech svých účtů. Odstraňte účet na Googlu, Microsoftu, Facebooku a v dalších vámi používaných aplikacích. Nezapomeňte také smazat historii prohlížeče.

Krok 2: zašifrování dat

Šifrování dat je proces, který pomocí určitého kryptografického algoritmu zahesluje vaše data a vygeneruje vám dešifrovací klíč. Bez tohoto klíče není umožněn přístup k vašim souborům, alespoň ne tak snadno. Možnosti šifrování naleznete v nastavení pod záložkou Zabezpečení. Celý proces lze provést pouze s nabitým přístrojem a může trvat v řádech desítek minut až po jednu nebo dvě hodiny. Vše závisí na množství šifrovaných dat.

Šifrování dat

Data je možné zašifrovat podle kryptografických algoritmů. Bez dešifrovacího klíče bude přístup odepřen.

Krok 3: zaplnění paměti jinými soubory

Po zašifrování dat přepište paměť telefonu jiným, pro vás bezpečným obsahem. Neuvádějte nic osobního, nenahrávejte své fotky ani informace o svých známých. Ideálními neutrálními soubory jsou například filmy, fotky krajiny, hudba apod. Cílem tohoto kroku je smazat obsah na pozadí. Je proto potřeba zaplnit celou kapacitu paměti telefonu, aby bylo zaručeno přepsání všech vašich dat.

Krok 4: obnovení továrního nastavení

Jako poslední krok přichází konečně to často používané obnovení továrního nastavení. To má za úkol smazat veškerá možná data včetně kontaktů a zpráv. I když stále zůstanou uložená hluboko v paměti zařízení, po splnění předchozích kroků se tam vaše osobní údaje stejně nenachází. Tovární nastavení naleznete opět v nastavení pod záložkou Záloha a obnova dat. Proces trvá několik minut a po skončení se zařízení restartuje. Poté, co zkontrolujete průběh obnovení továrního nastavení a prohlédnete úložiště, je váš mobil nebo tablet připraven k prodeji. Šance na získání potenciálně zneužitelných dat je minimální.

iKromě uvedení telefonu do továrního nastavení je také možné použít tzv. recovery mode neboli režim obnovení. Dostanete se tam po vypnutí telefonu kombinací kláves, která se liší u každého výrobce. Např. u modelů od Xiaomi je to podržení tlačítka pro vypnutí/zapnutí a pro zesilování hlasitosti najednou.

Trvalé odstranění dat z disku: iOS zařízení (NÁVOD)

Ačkoliv Apple na rozdíl od Googlu do svého operačního systému zadal automatické šifrování dat (Android šifruje data pouze od verze 6.0, a to pouhá 2 % obsahu), je stále potřeba být opatrný. Tovární nastavení u vašeho iPhonu či iPadu smaže jen dešifrovací klíče k souborům. Pokud by si však někdo dal záležet, data se mu zřejmě podaří obnovit.

Mazání dat v jednom kroku

Nikdy nemažte data, aniž byste se odhlásili ze svého Apple ID. Nejprve zrušte spárování s Apple Watch nebo podobnými doplňky a poté se odhlaste z účtu a odstraňte jej ze zařízení. Pokud máte zapnutou funkci Najít iPhone, je třeba ji vypnout. To naleznete v nastavení pod záložkou Obecné.

i V případě, že výrobky od společnosti Apple zcela opouštíte, doporučujeme odhlásit se také z iMessage. Chcete-li si být ale stoprocentně jistí svým úspěchem v mazání dat, zcela zrušte své Apple ID.
iPhone a Apple Watch

Nenechte své Apple Watch spárované se starým iPhonem.

Jestliže jste svůj iPhone už prodali a tyto kroky jste přeskočili, změňte si heslo na Apple ID a odstraňte platební karty pro Apple Pay z iCloudu. Tohle sice nezabrání přítomnosti vašich dat na starém zařízení, ale znemožní to novému majiteli přístup do vašeho účtu. Funkci Najít iPhone lze vypnout i přes stránku icloud.com/find.

i Mohlo by vás zajímat

Mazání dat rozhodně není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Po splnění těchto kroků však můžete být v klidu. Uvedený postup se hodí i pro ty, které únik dat pomalu budí ze spaní. Dejte si na svých datech záležet a věnujte jim u tohoto procesu dostatečnou pozornost.

iPhone 11 Pro 256GB půlnoční zelená
Mobilní telefon - 5,8" OLED 2436 × 1125, procesor Apple A13 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, UWB, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 18W, bezdrátové nabíjení, baterie 3046 mAh, iOS 13

-4% 25 990,-
24 990,- bez DPH 20 653,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: RI029c1
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi