Bitcoin Core (NÁVOD)

Zobrazit katalog
Aktualizováno • Autor: Michal Mikle

Bitcoin Core je software, který implementuje Bitcoin protokol a slouží jako referenční klient pro síť Bitcoin. Jedná se o open-source projekt, který byl původně vyvinut v roce 2009 pod názvem "Bitcoin" a později přejmenován na "Bitcoin Core" ke zlepšení komunikace a rozlišení mezi protokolem Bitcoin a jeho hlavním softwarovým klientem.

i

Bitcoin Core umožňuje uživatelům vytvářet a spravovat Bitcoin adresy, posílat a přijímat transakce a udržovat kompletní kopii blockchainu. Klient je navržen tak, aby poskytoval vysokou úroveň zabezpečení a ochrany soukromí, protože uchovává veškeré údaje o transakcích v decentralizovaném blockchainu.

Bitcoin Core je základním stavebním kamenem Bitcoin ekosystému a zároveň nejbezpečnějším a nejdůvěryhodnějším způsobem, jak uchovávat a provádět transakce s bitcoiny. Tento software je široce používán mezi vývojáři a uživateli, kteří si chtějí zajistit maximální bezpečnost a kontrolu nad svými Bitcoin transakcemi.

Bitcoin Core

Jak nainstalovat Bitcoin Core?

Stáhnete ho na této stránce, kde můžete vybrat verzi pro svůj operační systém. Ujistěte se, že máte ke stránce zabezpečené připojení se správným certifikátem.

i

Certifikát a zabezpečené připojení nejsou vším. Podvržený instalační balík může do vašeho počítače dostat malware, spyware nebo vás obrat o kryptoměny, které si na peněženku uložíte. Pro úplnou bezpečnost si můžete ověřit SHA256 hash instalačního balíku s tím, který najdete na stránce při stažení na odkazu Verify Release Signatures. Jsou podepsány PGP klíčem Wladimira van der Laana, aktuálního maintainera Bitcoin Core. Jeho otisk: 01EA 5486 DE18 A882 D4C2 6845 90C8 019E 36C2 E964.

Aplikaci nainstalujete jako každou jinou. V tomto krátkém návodu se věnuji GUI verzi Bitcoin Core. Můžete však také nainstalovat bitcoind – Bitcoin Core Daemon, který ale slouží pro pokročilejší uživatele. Instalaci na různých platformách tak také nebudu detailněji rozebírat. Návody k jednotlivým operačním systémům najdete lehce a rozdíly jsou minimální. Na Linuxu instalujete tgz balík, potom spustíte aplikaci jako bitcoin-qt. Další kroky jsou prakticky identické.

Win10 Installer start
Bitcoin Core ve Windows nainstalujete pomocí průvodce instalací jako každou jinou aplikaci.

Po prvním spuštění se vás Bitcoin Core zeptá, kam chcete ukládat blockchain Bitcoinu. Pamatujte na jeho velikost a neustálý růst. Můžete si ho uložit na vlastní particii na disku nebo jednoduše kliknout OK a uložit blockchain na výchozí pozici.

Bitcoin GT Welcome
Můžete vybrat, kam v počítači a na který disk sa vám bude blockchain ukládat nebo jednoduše necháte nastavenou default možnost klienta.

V případě Windows je taktéž potřebné se ujistit, že má Bitcoin Core ve firewall nastaveních přístup k internetu. 

i

Linux, či Windows? Bitcoin Core klient funguje na všech rozšířených platformách. I když většina uživatelů využívá Windows a může si na tomto návodu rovnou u sebe otestovat, jak Bitcoin full node funguje, pro zařízení určená speciálně k provozování full nodes je samozřejmě efektivnější volbou Linux.


Bitcoin GT
Spuštěný Bitcoin Core začal synchronizaci blockchainu se sítí.

Po prvotním spuštění a nastavení se Bitcoin Core začne synchronizovat. Teď nastává ten slavný moment, kdy se váš klient připojí k dalším v síti a začne si od nich postupně stahovat bloky. Může vám to připomínat chování torrent klienta.

i

Stahování blockchainu není v tomto případě správný pojem. Váš uzel totiž přebírá bloky od jiných, přičemž všechny verifikuje. Správným pojmem je tedy spíše stavba vlastního blockchainu než jen stahování kopie.

Tento proces však může trvat hodiny, dny, ba i týdny. Všechno závisí na rychlosti vašeho internetového připojení, disku a výkonu počítače. Bitcoin Core klient si prošel četnými vylepšeními a samotná synchronizace probíhá rychleji než kdysi. Pokud mohu sdílet subjektivní zkušenost, má první synchronizace mi trvala více než měsíc, poslední před pár týdny jsem zvládl přes noc. Samozřejmě při synchronizaci počítejte s vyšším vytížením svého internetového pásma i samotného počítače. Po synchronizaci můžete využívat zabudovanou peněženku, posílat a přijímat transakce.

i

V časech, kdy byl Bitcoin Core klient hůře optimalizovaný a synchronizace trvala dlouho, se rozšířily možnosti stahovat blockchain přímo nebo přes torrent. Takovéto stahování bylo výrazně rychlejší než synchronizace přímo přes klienta, do kterého jste potom jen nasadili stažený blockchain. Tato možnost je však vysoce nebezpečná a rozhodně se nedoporučuje. Dnes už je klient dobře vyladěný a synchronizace se není třeba bát. 

Pokud to se svým full nodem myslíte vážně, nezapomeňte povolit automatické spuštění Bitcoin Core při startu počítače. Toto není problémem na Windows. U Linuxu je to možné v prostředích podporujících autostart jako Gnome, KDE a Unity. 


Pruned blockchain

V Bitcoin Core klientu jste si možná všimli možnosti použít pruned blockchain. Je to funkce, která byla přidána ve verzi klienta 0.11.0 a umožňuje „zmenšit“ blockchain na vašem disku. Zjednodušeně řečeno dělá to, že neuchovává všechny staré transakce až po první Satoshiho, ale zahazuje bloky dost staré na to, aby byly považovány za nepotřebné. 

Kolik bloků bude uloženo, může nastavit sám uživatel volbou maximální velikosti uloženého blockchainu. Minimum je 550 MB. Je třeba říci, že do této hodnoty se vejde dost bloků na to, aby bylo bezpečné zahodit ty staré. Už hloubka 6 bloků se považuje za nezvratitelnou, přičemž 550 bloků je řádově více. Nezapomínejte však, že tímto ochuzujete celou síť o uzel s plnohodnotnými záznamy. Také to neznamená, že ušetříte své využití internetu. Nejdřív je totiž i tak potřeba synchronizovat celý blockchain, než pruned mód začne fungovat. Využití CPU může být rovněž vyšší než u kompletního blockchainu. Hlavní výhodou tedy zůstává šetření místa na disku. 

Nastavení sítě

Při inicializaci se klient připojí k 8 uzlům, díky nimž si synchronizuje blockchain. Pokud však chcete svůj uzel otevřít síti a lightweight klientům pro připojení, musíte provést ještě jeden drobný krok. Aby se na vás dokázal připojit někdo další zvenčí, je potřeba otevřít port 8333. Ujistěte se tedy v nastaveních svého routeru i firewallu, že je port 8333 otevřený. Ověřit si to můžete například na stránce https://bitnodes.earn.com/. V části Join the Network jednoduše ověříte, zda je na vaší adrese port otevřený. V pravé dolní časti Bitcoin Core klienta vidíte počet aktivních spojení. 

Máte-li více než 8 aktivních připojení, ikona se změní na zelenou. To se však nestane, pokud neotevřete přicházející připojení.

V okně Debug Window, části Information, sekci Network vidíte přesný počet přicházejících a odcházejících připojení (in, out). Pokud vidíte přicházející připojení, jste otevření a všechno funguje, jak má. 

Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací